+421 948 199 109

Ako dopestovať rastliny zo sadbovačov

Výsadba balkóna alebo záhonov s letničkami na záhrade môže byť celkom nákladná záležitosť. V apríli a v máji sú záhradníctva plné atraktívnych rastlín, ktoré je možno takmer hneď (v závislosti od počasia a druhu) vysádzať von a dosiahnuť okamžitý efekt. Táto praktická stránka je prirodzene zarátaná v cene.

Rastliny dopestované zo sadbovačov

Samozrejme, úplne najlacnejšie vyjde dopestovať si mladé rastliny zo semien. Nie každý je však zručný vo výsevoch a nie každý má na ten účel vhodné miesto či čas. Vtedy príde vhod, ak si môžete zakúpiť mladé rastliny v sadbovačoch, pri ktorých záhradníci už vykonali tú najťažšiu prácu a stále máte možnosť na nových výsadbách značne ušetriť.

Ako postupovať po dodávke rastlín v sadbovačoch?

Mladé rastliny v sadbovačochRastliny opatrne vybaľte zo špeciálnych obalov určených na ich transport. Umiestnite ich na teplom a svetlom mieste a postavte ich do misky s vodou, aby sa substrát rašelinových sadbovačov nasiakol.

Podobný výsledok môžete dosiahnuť tiež výdatným porosením rozprašovačom. Následne nechajte rastliny aklimatizovať na novom mieste približne 24 h.

To koľko následnej starostlivosti mladé rastlinky následne vyžadujú, závisí od veľkosti sadbovača, v ktorom boli dodané.

Štandardná veľkosť (priemer) rašelinového sadbovača mladých balkónových rastlín je 25 mm až 36 mm. Takéto rastliny, ktoré sú dodávané väčšinou v poslednej dekáde marca, je nutné najskôr na 4 až 5 týždňov presadiť do štandardného 9-cm kvetináča predtým, ako z nich dostanete rastliny, ktoré presadíte do balkónových hrantov alebo priamo von na záhon. V kvetináčoch rastliny vytvoria bohatšiu koreňovú sústavu a substrát v nich jednoduchšie udržíte primerane vlhký. Predídete tak "utopeniu" mladej rastlinky v balkónovom hrante, ako aj  potenciálneme poškodeniu rastliny jej neskorými mrazmi pri jej unáhlenej výsadbe priamo von.

Postup výsadby:

1. nachystajte si kvalitný substrát pre balkónové rastliny a zmiešajte ho so zásobným hnojivom

2. 9-cm kvetináče naplňte subtrátom po okraj a prstom vytvorte v strede jamku mierne väčšiu než je veľkosť sadbovačov

3. mladú rastlinku v sadbovači vložte do jamky a substrát primerane zatlačte tak, aby vo vrchnej časti kvetináča vznikol priestor na zaliatie, ale nie príliš silno, aby korienky dokázali prerastať do nového substrátu

4. po vysadení všetkých rastlín kvetináče zalejte pomocou krhličky s jemnou ružicou. Vysadené kvetináče položte na svetlé okno alebo do skleníka a pestujte v takýchto chránených podmienkach 4-5 týždňov.

Máte otázky? Kontaktujte náš zákaznícky servis.

Ďalšie užitočné informácie:

Neexistujúce rastliny Hľadáte rastliny O nás - Rastlinky.sk Ako objednávať Katalóg 3D plánovanie záhrady Termín zadania objednávky Osobný odber Balenie rastlín