+421 2 54651414

augusta 2014

Uskladnenie, ošetrovanie a starostlivosť o cibuľoviny

Autor: Ing. Adriána Francová 13. augusta 2014 2 komentár

Cibule, ktoré vysádzate na jar či na jeseň v záhrade, by mali byť vždy kvalitné a zdravé. Od kvality totiž závisí ich ďalšia existencia, či už kvalita kvitnutia, výdrž cibule na stanovisku a rozmnožovanie.

Uskladnenie cibuľovín

Jarné cibuľoviny zakúpené v jesennom období nemusíte vôbec ošetrovať. Sú pripravené na výsadbu. Preto ich dlhodobo neuskladňujte v teplých podmienkach, lebo mnohé z nich Vám do septembra až októbra môže vyklíčiť.

Pokiaľ sa Vám stane, že v lete kúpené cibule zabudnete vysadiť na jeseň a cibuľky nájdete v dobrom a pevnom stave, vysaďte ich do nádob alebo aj v decembri sa dajú vysadiť na záhon, pokiaľ nie je trvalo premrznutá pôda.
Rastliny v nádobe, ktoré dokvitli, nechajte zatiahnuť a uskladnite na suché a tmavé miesto až do obdobia novej výsadby alebo nového rýchlenia.Cibuľoviny uskladnenie

Ako uskladniť ľalie

Ľalie a iné letné cibuľoviny, ktoré sa vysádzajú na jar a sú novo zakúpené na jar, môžete priamo vysadiť do pôdy bez akejkoľvek starostlivosti o cibule.

Dôležitejšie je venovať sa im po výbere z pôdy v jesennom období a samotnom uskladnení.

Po výbere letných cibuľovín a hľúz z pôdy je dôležité nechať ich presušiť na suchom mieste v polotieni. Odstráňte všetky listy a skontrolujte zdravosť cibule a hľuzy.

Niektoré druhy sú však náchylné na preschnutie - cisárska koruna (Fritillaria), ľalie (Lilium), medvedí cesnak (allium ursinum) prípadne majú veľmi drobné cibuľky a krehké šupky – snežienky (Galanthus) a modrice (Muscari).

Uskladňujte len pevné, tvrdé cibule, bez akéhokoľvek poškodenia, lebo v skladovacích priestoroch sa hniloba či iné ochorenie ako je pleseň, prípadne škodcovia, rýchlo šíria a prídete o všetko.

Skladovať sa môžu v tme, ale v suchom prostredí, v pilinách hoblinách, v papierových vreckách, v piesku, v lístí. Ideálne sú debničky, plytké nádoby, koše.


Zásobte sa kvalitnými a zdravými cibuľkami z nášho eshopu.


Počas zimy ich iba kontrolujte, nemusia sa zavlažovať. Na jar ich vyberte, rozdeľte podľa zdravosti a poškodené, či napadnuté cibule plesňou či hnilobou určite nepoužívajte na výsadbu. Chce to len čas, cvik a určite si zamilujete aj tento spôsob záhradníčenia, kde odmenou budú práve kvety.

Kompostovanie v meste? Áno, aj to je možné!

Autor: Michala Hrnčiarová (autorka knihy Balkón ako záhradka) 13. augusta 2014 Žiadne komentáre

S prekvitajúcim záujmom o ekologický prístup k životnému prostrediu čoraz viac ľudí triedi svoj odpad. Poctivo separujeme plastové fľaše, plechovky a tetrapaky do jedného koša, sklenené fľaše do druhého, papierové obaly a papier do tretieho,  a to čo ostane, šup ho do komunálneho odpadu. Vedeli ste, že až 40% komunálneho odpadu  tvorí bioodpad – šupky z ovocia a zeleniny, vajíčkové škrupinky či kávové usadeniny? Skúsení záhradkári vedia, že v komposte sa dá bioodpad využiť lepšie, ako len tak vyhodený v koši.

Správnym kompostovaním, teda vrstvením biologického odpadu, posekanej trávy, opadaných listov a podrvených konárov s dostatočným prístupom vody a vzduchu vzniká cenný kompost, ktorý na jar dobre poslúži v hriadkach na záhradke, kde rastlinám dodá potrebné živiny.

Podobne ako na záhradke, môžete biologický odpad jednoducho kompostovať aj doma.  Hoci aj v paneláku a to pomocou vermikompostéru, ktorý si za minimálne náklady viete zhotoviť aj sami doma. My sme sa pri zakladaní toho svojho inšpirovali Priateľmi Zeme a ich jednoduchým návodom.

Čo potrebujete k vybudovaniu vlastného vermikompostéru?  Vermikompost
- 2 väčšie plastové nádoby a 1 viečko
- klinec, vŕtačku, prípadne nožnice na prederavenie dier
- kúsok kartónu
- zemina
- hrsť kalifornských dážďoviek

Kalifornské dážďovky sú prúžkované a majú výrazne väčší apetít ako naše dážďovky. Dajú sa zakúpiť na internete.

Ideálne nádoby na výrobu vermikompostéru by mali byť v tmavých odtieňoch a mať rozmery aspoň 40cmx30cmx20cm. Zároveň majú byť stohovateľné – teda sa majú dať uložiť na seba.

Na dno prvej nádoby vyvŕtajte množstvo dier, to budú diery, ktorými bude pretekať prebytočná voda v nádobe s dážďovkami. Tekutina sa bude ukladať do druhej nádoby, v ktorej bude vložená nádoba s vyvŕtanými dierami na dne. Táto tekutina sa nazýva kompostovací čaj a môžete ju zriedenú použiť na polievanie rastlín v pomere 1:5.

Do nádoby s dierami na dne vyvŕtajte aj diery po okrajoch, aby mali dážďovky dostatočný prísun vzduchu. Nádobu vložte do druhej nádoby. Na dno nádoby s dierkami položte kúsok papiera alebo kartón, aby podstielka a dážďovky, ktoré do nej vložíte, neprepadli do druhej nádoby. Na papier položte podstielku pre dážďovky – napríklad staršiu zeminu. Do nej vložte dážďovky a do rohu im zahrabte potravu – nasekané zvyšky ovocia alebo zeleniny. Potravu dôkladne zahrabte, aby nelákala hmyz a netvorila sa na nej pleseň.  A hotovo! Už ostáva len nezabudnúť pravidelne kŕmiť dážďovky, tým , čo sa vám zvýši v kuchyni.  O 2-3 mesiace dážďovky premenia kuchynský odpad na kvalitné hnojivo v podobe vermikompostu.

Keď budete umiestňovať nádobu, myslite na to, že dážďovky nemajú radi teplo a svetlo. Dobre sa im darí na chodbách či v pivniciach, kde sa teplota pohybuje od 5-25°C a kde na ne nesvieti prudké slnko.  Vermikompostér môžete mať aj v byte či dome, nakoľko sa z neho nešíri žiadny zápach. 

Viac informácii o mestskom pestovaní nájdete na autorkinom blogu: www.foresterblog.sk

Tvarovanie a rez živých plotov a solitérov

Autor: Ing. Adriána Francová, Rastlinky.sk 8. augusta 2014 Žiadne komentáre

Koniec júla a najmä august je vhodné obdobie na rez a strihanie živých plotov a zaujímavých solitérnych rastlín, najmä z ihličnatých drevín. V dnešnom článku vám ponúkame pár rád ako to zvládnuť a dosiahnúť krásny tvar rastlín a hlavne im rezom neublížiť.

Tvarovanie a rez živých plotov a solitérov

Strihanie živých plotov

Doprajte pred strihaním drevinám dostatočne veľkú a pravidelnú závlahu a nezabúdajte na ňu ani po reze. Snažte sa rezať počas zamračeného dňa. Podmienkou kvalitného rezu okrem termínu sú aj dostatočne ostré nožnice a kvalitné náradie, ktoré nie sú znečistené alebo kontaminované chorobou alebo škodcom po predchádzajúcom strihaní napadnutých drevín.

Rez živého plota Dreviny nikdy v tomto letnom období nerežte hlboko do dreva. Na to je určené jarné obdobie. Pokiaľ tvarujete živý plot z tují alebo cypruštekov, zrezávajte mladé výhonky v požadovanej výške. Ak chcete na záhrade živý plot vysoký 2 metre, nechajte na túto výšku a viac dorásť vaše dreviny a potom ich v rovnej línii zrežte. Dodržiavajte kónický tvar. Platí to pri živých plotoch z listnatých a vždyzelených krov. Režte len nové výhonky asi o jednu tretinu. Ak plánujete zrezávať vysoké ploty a steny nezabudnite na bezpečnosť a vhodný rebrík. V takom prípade použite elektrické zostrihávače, ktoré v krátkom čase a takmer bez námahy zastrihnú veľkú časť plochy.

Strihajú sa ploty z vtáčieho zobu, vavrínovca, krušpánu, tují, cypruštekov a smrekov. Pokiaľ máte živý plot vysadený z drevín, ktoré kvitnú skoro na jar, zostrihávajú sa po odkvitnutí. V lete kvitnúce dreviny sa zostrihávajú na jar. Väčšinou, ak sú voľne rastúce ploty vytvárané pre kvitnúci efekt, tak sa nestrihajú rovno ani sa nedodržiava nejaký pravidelný tvar, lebo ker a plot musí počas celého roka pôsobiť prirodzene. V tom je rozdiel medzi prirodzene rastúcimi – voľnými živými plotmi a strihanými plotmi.

Strihanie krušpánu do tvarov

Okrem týchto klasických tvarov môžete vyskúšať aj tvarovanie drevín do gule, ihlanu, špirál a štvorcov. Ideálne je na to použiť krušpán, bršlen. Tieto dreviny môžete tvarovať a strihať už od mája, kedy uvidíte prvé výhonky. Pokiaľ si netrúfate na to, môžete použiť rôzne predlohy vyhotovené z pletiva. Mnohé iné tvary v podobe vtákov a zajačikov sa dajú bežne zakúpiť v záhradníckych potrebách. Stačí ich navliecť na kry, ponechať ich tam počas celého roka a zostrihávať len prerastené výhonky. Konštrukcia celá prerastie a už sa neodstraňuje z kra.

Zo známeho krušpánu dokážete vytvoriť rôzne veľké zvieratá a gule, ktoré nemusia byť umiestnené a vysadené len v pravidelných záhradách. Prípadne rovnú zostrihanú časť ihličnanu v rohu môžete osviežiť strapatou korunou alebo drevinou tvarovanou do gule.

Ako na tvarovací rez do špirály:

 • - rastlina musí byť aspoň jeden meter vysoká
 • - musí mať rovný a pevný kmeň
 • - na kužeľ oviňte povraz v plánovanej forme odspodu na vrchol
 • - krátkymi nožnicami strihajte podľa povrazu odspodu hore
 • - v ďalších rokoch obnovujte špirálu pravidelným rezom


Návod ako vytvoriť zajačika z krušpánu:

 • - na dostatočne veľký ker natiahnite pletivo s malými okami
 • - vytvarujte ho do tvaru zajačika alebo iného zvieratka
 • - pre začiatok si zvoľte jednoduchý tvar
 • - ostrihajte všetko čo prečnieva cez pletivo
 • - odstráňte hrubé konáre, aby ste podporili rast mladých výhonkov zo stredu
 • - pravidelne strihajte a tvarujte


Dávate prednosť klasickému živému plotu? Skúste napríklad jedlý živý plot alebo sa inšpirujte ďalšími drevinami z našej ponuky, spolu s ich návodom na pestovanie.

Cibuľoviny kvitnúce na jar

Autor: Ing. Adriána Francová, Rastlinky.sk 7. augusta 2014 Žiadne komentáre

Pravdepodobne všetci pestovatelia majú radi jar a s ňou spojené rozkvitnuté záhony. Cibuľoviny patria medzi nenáročné pestované rastliny a najrozmanitejšie farebne alebo výškou. Keďže vyniknú najmä v skorej jari osviežia každý záhon a farebne ho rozžiaria. Máloktoré rastliny totiž v tomto období kvitnú a vynikajú vôňou.

Cibulovina kvitnúce na jar

Medzi prvými vykvitajú snežienky (Galanthus nivalis) a šafrány (Crocus sp.), ktoré svoje hlávky vystrkujú aj s pod snehovej prikrývky. Najlepšie sa im darí, ak sú vysadené do kruhov alebo celoplošne. Nevysádzajte teda cibuľky jednotlivo. Modré a biele modrice (Muscari) budú zdobiť záhon dlhodobejšie. V kombinácii s nádhernými a elegantnými tulipánmi (Tulipa) docielite naozaj efektný záhon.Modrice

Tulipány sú rôzne výškou, dĺžkou kvitnutia, farbou i tvarom lupienkov. Ich použitie je tiež len na Vás. Mnohé sú vhodné do skalky, na rez i záhony. Medzi najkrajšie patria kultivary : White dream, Black parrot, Orange emperor alebo tulipány zo skupiny Viridiflora. Vám sa samozrejme môžu páčiť iné a nie je ich málo. Záhony teda môžu hýriť všetkými farbami.

Atraktívne sú aj majestátne korunkovky (Fritillaria), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus) a okrasné cesnaky (Allium). Tieto vyniknú pozadí, nakoľko sú obyčajne vyššieho vzrastu. Závisí samozrejme od kultivaru. Aby ste sa však mohli tešiť z ich krásy, musíte ich vysadiť v jesennom období. Dá sa aj v zimnom, kým nie je premrznutá pôda.

Cibule vysádzajte do skupín a kombinujte s trvalkami. Nevzniknú tak na záhone prázdne miesta. Drobné umiestňujte do väčších kolies do popredia. Vyššie naopak do pozadia. Pokiaľ chcete, aby sa im naozaj darilo, vyhnite sa hnojeniu maštaľným hnojom na miestach, kde plánujete výsadbu cibuľovín. Po odkvitnutí odstraňujte suché a zvädnuté kvety, aby cibule naberali živiny a zatiahli. Len tak si získajú dostatok energie na budúcoročné kvitnutie. Pokiaľ ich chcete ochrániť pred hlodavcami, či chcete mať istotu, že hlboko časom nezatiahnu do zeme, používajte plastové koše na výsadbu cibuľovín.

Letný rez ovocných stromov

Autor: Ing. Adriána Francová, Rastlinky.sk 6. augusta 2014 Žiadne komentáre

Po zbere úrody je dôležité najmä na kôstkovinách vykonať letný rez. Presvetlíte korunu a tiež zabezpečíte úrodu v nasledujúcom roku. Vykonáva sa na slivkách, marhuliach i broskyniach.

Letný rez ovocných stromov

Odstraňujú sa odrodené výhonky a aj tie, ktoré sa pod váhou plodov poškodili a zlomili. Ďalej sa odstraňujú vlky a výhony vyrastené do stredu koruny, ktoré ju zbytočne zahusťujú. Tým strom presvetlíte a zamedzíte tak aj vyššiemu výskytu chorôb a škodcov. Strom ďalej nebude tvoriť husté obrasty, na ktorých možno len veľmi ťažko očakávať úrodu. Upravený strom rezom pôsobí vždy upravene a zdravo.Letný rez stromov


Pri väčších konároch používajte pílku. Na menšie konáre postačia nožnice. Veľké rany môžete potrieť voskom. Rez sa musí vykonať do konca septembra, aby rany vyzreli a nebola možnosť vymrznutia pletív a následne poškodenie celého stromu.

Augustový rez je známy najmä pre broskyne a marhule, kedy sa konáre skrátia o 1/3. Pozastavíte tak bohatý rast výhonkov. Letný rez sa vykonáva menej na jadrovinách. Neplatí to však na jabloniach pestovaných ako štíhle vreteno. V tomto prípade sa rez vykonáva od augusta do septembra. Pokiaľ ste si všimli letorast nad plodmi, ten môžete zakrátiť. Strom tak dodá silu plodom a nie do tvorby výhonkov a letorastom za plodmi. Plody sú potom väčšie, lepšie vyfarbené, nakoľko majú aj viac svetla a zároveň netrpia tak hubovými ochoreniami, ktoré je typické pre prehustené koruny vďaka množstvu listov.

Letný rez vykonajte aj na černiciach. Mladé nerodiace výhonky skráťte na polovicu. Ak ich je veľa vyberte najsilnejšie a ostatné odstráňte odspodu. Černica by mala byť pestovaná na konštrukcií nie len pre ušetrenie miesta a lepšie ošetrovanie, ale aj pre estetický vzhľad a lepší zber plodov. Na jednej rastline ponechajte maximálne 6 silných prútov. 

TIP: Rez potrebujú okrem ovocných stromov aj živé ploty. viac sa dozviete v článku o tvarovaní žívého plotu.

Zber semien

Autor: Ing. Adriána Francová, Rastlinky.sk 5. augusta 2014 Žiadne komentáre

Zber semien

Okrem iných činností, ktoré Vás pravidelne zamestnávajú v záhrade, Vás čaká ešte jedna. V tomto období práve dozrievajú semená letničiek, ktoré je dobre včas zberať a sušiť. Zberajú sa pre zachovanie druhu alebo možnosti pestovať tieto druhy na záhone aj na budúci rok, alebo len tak pre potešenie z pestovania. Predpestované rastlinky sa dajú síce zakúpiť, ale o to väčšiu radosť z nich máte, ak prejdú cez vaše ruky od semienka k ďalším semienkam.

Veľmi dobre sa zbierajú semená kapucínky, hrachora, nechtíka, cínieaksamietnice. Semená zbierajte len zo zdravých rastlín a semená už suché a vyzreté. Semená väčšiny letničiek pri dozrievaní vypadávajú, preto je dôležité vystihnúť správny čas na zber. Môžete sušiť aj odstrihnuté časti rastlín spolu s kvetom a ešte nie celkom dozretým semenom. Nazbierané semená sušte jednotlivo podľa druhu na tienistom mieste a uskladňujte podobne ako bylinky v papierovom vrecku s označením. Poznačiť si môžete druh, prípadne kultivar, farbu, výšku rastliny a dátum zberu, prípadne len rok. Semená by sa mali zbierať z kvetov plno kvitnúcich v letnom období, nie na jeho začiatku ani na konci leta, prípadne v jeseni. Hrozí tu slabé opelenie rastlín a to by malo dopad aj na kvalitu semena. Semená zberané už na jeseň by nemuseli dozrieť.

Uskladnenie semien v papierových vreckách

Môže sa stať, že budúcu jar na záhonoch nájdete mladé rastliny letničiek, vyrastené z vypadaných semien. Tieto sadenice budú silnejšie ako predpestované, a preto je vhodné ich na záhone ponechať a prípadne ich len pretrhať a neskôr presadiť. Takto Vám rýchlo vyrastie nechtík, kosmos, aksamietnica, amarantus. Zozbierať jednoducho môžete aj semená trvaliek a dvojročných rastlín. Pokiaľ by ste si chceli vytvoriť zmes farieb a druhov na letničkový záhon, semená najskôr sušte osobitne podľa druhu a farby, možno aj výšky a až potom ich v rovnakom pomere zmiešajte. Už budúcu jar môžete mať vypestované krásne rastliny, z vlastných semien. Semená pravidelne kontrolujte, aby neplesniveli a dostatočne ich usušte.

Polievanie balkónovej záhradky v čase dovoleniek

Vrcholiace leto v balkónovej záhradke so sebou prináša množstvo radostí, ale aj starostí. Radosti najmä z množstva farieb, ktorými ožil náš balkón, a tiež úrody, ktorá sa nám podarila vypestovať.  Na druhej strane, starosti so sebou prináša zväčša odchod na dovolenku a otázka, kto bude polievať naše rajčiny, kým sa mi budeme opalovať niekde na pláži a pochutnávať si na vychladenom drinku.

Správna závlaha je pre zdravie rastlín kľúčová. Nedostatok závlahy, a teda nerovnováha medzi množstvom vody pri koreňoch rastlín a vlhkosťou vzduchu, spôsobuje plesňovité ochorenia. Rovnako však aj premokrenie a nadmerné množstvo vody oslabujú obrannyschopnosť rastlín a tie sa potom stávajú ľahkou korisťou pre vošky a molice.

Jedným z riešení ako dosiahnuť, aby mali rastlinky vždy dostatok vody, je vysadiť ich do samozavlažovacích nádob s vybudovaným zásobníkom vody. Zadovážiť si takéto špecializované nádoby na celý balkón čii terasu však môže vyjsť celkom draho. Navyše vás limitujú pri výbere nádoby ľubovolného  dizajnu, po ktorom by ste siahli za normálnych okolností.  Aby ste sa pri voľbe nádoby nemuseli obmedzovať, vyskúšajte si náš malý trik.

Do výdatne poliateho kvetináča pred odchodom na dovolenku zapichnite fľašu s vodou obrátenú hrdlom dole, tak ako vidíte na obrázku.
Rastlina si z nej bude postupne ťahať vodu podľa toho, koľko jej spotrebuje a koľko sa jej medzičasom vyparí.  Aj z dôvodu vyparovania vody sú pre balkónové pestovanie vhodné čo najväčšie nádoby, v ktorých sa voda dlhšie drží.

 Zavlažovanie

Pár dní pred odchodom na dovolenku si overte, ako dlho vydrží voda v tomto externom zásobníku a v prípade potreby pridajte fliaš viac.
Alebo môžte použiť druhý vylepšovák, ktorý je cenovo rovnako dostupný - savá látka vedená z nádoby s rastlinkou do nádoby s vodou. Väčšina rastlín totiž neznesie “mať nohy vo vode”, teda byť postavené priamo v nádobe s vodou, ale pomocou tohto šikovného pásu látky, alebo špagáta, ktorý vedie od ich koreňov až do nádoby s vodou, si sú rastliny schopné ťahať presne toľko vody, koľko potrebujú.

Ak idete preč len na víkend a v predpovedi počasia nehlásia práve tropické počasie, je možné, že vaša záhrada vašu neprítomnosť pretrpí, aj keď ju deň či dva nepolejete. V takomto prípade však rozhodne prikryte, teda zamulčujte zem v nádobách tým, čo mate práve poruke.  Na záhradke používame zväčša seno, slamu alebo podrtené drevo.  Doma však väčšinou nič také poruke nemám, tak recyklujem to, čoho je u nás vždy dosť – kartón. Pokojne môžte použiť aj nadbytočné listy, ktoré odlomíte z rajčín, len sa predtým uistite, že sú zdravé, aby ste eliminovali prenos škodcov z jednej rastliny na druhú.  Mulč pomôže zemi dlhšie si udržať vlahu a zároveň umožnuje vode prenikať dnu. Takže  sa nemusíte obávať - ak by aj náhodou počas vášho víkendu v horách pršalo, vaše zamulčované rastlinky neprídu skrátka.

Mulčovanie v kvetináči

Viac informácii o balkónovom pestovaní nájdete aj na autorkinom blogu: http://www.foresterblog.sk/

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty