+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

septembra 2014

Jesenné rozmnožovanie trvaliek

Autor: Ing. Adriána Francová 29. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Jeseň je ideálne obdobie na rozmnožovanie trvaliek – delením trsov. Získame nové rastliny, doplníme prázdne miesta v záhone a zmenšíme veľké trsy starších rastlín a tak ich podporíme v raste a čiastočne omladíme. Takto môžeme deliť viacero trvaliek ako sú rudbekie, kokardy, echinacei, astry, hosty, heuchery.

 

Vyberiem si rastlinu vhodnú na delenie, v tomto prípade ide o Echinaceu purpurovú ( Echinaceae purpurea), teraz by už mala byť odkvitnutá.

 

Fotka je z obdobia kvitnutia.

 

Celý trs dôkladne a opatrne odkopeme, vyrýľujeme z celým koreňovým balom a vyberieme z pôdy.

 

 

Rastlinu rozdelíme podľa veľkosti trsu na niekoľko častí. Môžeme použiť rýľ na preseknutie, nôž alebo opatrne deliť rukou.

 

 

Trvalku sme rozdelili na 3 približne rovnaké časti

 

 

Jednu získanú rastlinu môžeme vysadiť na pôvodné miesto. Pri výsadbe použite kvalitný substrát a dobre utlačte okolo koreňov.

 

 

Rastliny po výsadbe dôkladne zalejeme. Už neprihnojujeme.

 

 

Ostatné získané rastliny vysadíme na vhodné slnečné miesto a počas celej suchej jesene zalievame, aby do zimy zakorenili. V lete sa Vám odvďačia kvitnutím.

 

 

 

 

Posted in: Okrasná záhrada Tags: trvalkyechinacea

Suchá tráva alebo čo to pestujete na záhone?

Autor: Ing. Adriána Francová 26. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Videli ste už na záhone trsy hnedej trávy a mali ste z toho pocit, že majiteľ niečo zanedbal a nechal okrasnú trávu, inak peknú habitusom, vyschnúť?  Nebojte sa, ide o atraktívny druh okrasnej trávy zo skupiny Carex (ostrica) a čeľade Cyperaceae.

Carex buchanani – atraktívna, ale menej komerčne známa okrasná tráva, je naozaj zaujímavým doplnkom trvalkového záhona. Má tenučké pokrútené listy hnedej až červenkastej farby, ktoré od začiatku pestovania pre laika pôsobia ako vysušené. Dorastajú do výšky 50 – 70 cm a koncom leta dokonca kvitnú tenkými hnedými kláskami. Carex flagellifera – podobný druh s hnedastými až červenými listami, ale dosahuje výšku 1 m. Skúste pestovať aj iné kultivary, než tie známe a presvedčte sa o ich vytrvalosti a možnosti ako získať zaujímavý priestor aj bez zelenej farby. Na pestovanie nie sú náročné podobne ako iné okrasné trávy. Nízka zálievka, suchšie podložie a množstvo slnka je to, čo potrebujú. Vyniknú v štrkovom záhone alebo spolu s inými vysokými trávami či letničkami. Kompozíciu už necháme na Vás.

Okrasné trávy – tráva nevšednej krásy

Autor: Ing. Adriána Francová 25. septembra 2014 Žiadne komentáre

           Nie je tráva ako tráva.Teraz nemáme na mysli klasický zelený koberec, ale nádherné impozantné architektonické skvosty s objemom a výškou – dekoratívne okrasné trsy tráv, ktoré vyniknú ako solitéry alebo v skupinovej výsadbe spolu s inými krami a trvalkami. Pre ich použitie vyčleňte dostatok miesta, lebo v krátkom čase vytvoria objem do šírky aj 1,5 m. Mnohé nižšie druhy sú vhodné do popredia a do nádob. Väčšina z nich práve do pozadia, alebo ako solitéra k jazierku, v trávniku, v kúte záhrady alebo v blízkosti vchodu. Známe a pekné sú ozdobnice (Miscanthus sinensis) kultivary : Zebrinus, Gracillimus, Variegatus. Nezameniteľné sú pampové trávy – kortadérie (Cortaderia), ktoré sú charakteristické vysokými metlinami bielych alebo ružových chumáčovitých kvetov, ktoré dekorujú trávy v jesennom období. Vyžadujú však zimnú ochranu alebo dokonale priepustnú pôdu bez nadmernej vlhkosti. Medzi nízke trávy patria kostravy (Festuca) , ostrice (Carex). Na jeseň ich treba zviazať do snopov a takto ponechať až do jari. Potom ich stačí tesne nad zemou urezať a kolobeh rastu sa opakuje. Každým rokom sú však väčšie a väčšie, preto je vhodné ich aj rozmnožovať delením trsov.

Kontrola zdravotného stavu

Autor: Ing. Adriána Francová 22. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Pred tým, ako máte v pláne preniesť letné izbové a exotické rastliny v nádobách do vnútorných podmienok, dôkladne skontrolujte ich zdravotný stav. Veľakrát sa stáva, že niektoré rastliny sú napadnuté voškami, puklicami alebo je substrát plný lariev a červíkov a v bytových podmienkach sa začnú prejavovať a páchať škody, prípadne môžu napadnúť aj iné rastliny.

Veľké oleandre skontrolujte najmä na listoch a kmienku. Môžu tam byť spomínané puklice (štítničky). Pokiaľ ich je málo, použite lieh alebo alkohol a vyčistite postihnuté miesta vatovým tampónom namočeným do roztoku. Môžete zvoliť aj chemický postrek. Pokiaľ sa vám zdá, že niektoré rastliny vyzerajú mdlo, uvädnuto aj napriek tomu, že ste venovali pozornosť zálievke, skúste ich vybrať z pôdy a skontrolovať substrát a koreňový systém. V prípade výskytu lariev, podozrivých červov a smútiviek vymeňte substrát.

Čiastočný opad niektorých listov je normálny jav. Jeseň sa blíži a takto to pociťujú aj rastliny. Znižujú odparovacie plochy a pripravujú sa na odpočinkové obdobie. Rešpektujte tieto prirodzené javy a znížte zálievku, zastavte hnojenie. Hnojivá používajte len u druhov, ktoré budú kvitnúť práve v zimnom období – vianočné hviezdy, orchidey. Pokiaľ listy rastlín opadajú viac ako je bežné, skontrolujte svetelné podmienky, množstvo vlahy a prievan.

Rastliny, ktoré ste vonku letnili, by sa mali po lete doniesť na to isté mieste, kde ste ich pestovali predtým. Pokiaľ vám prerástli cez hlavu a nezmestia sa na pôvodné miesto, skráťte ich, prípadne rozsaďte. Môžete s rozsadením však počkať aj na vhodnejšie obdobie, teda na jar. Neesteticky vyzerajúce rastliny, žlté a poškodené, či ohryzené listy odstráňte. Vrchnú vrstvu substrátu nahraďte čerstvou. Nádoby oprášte, umyte a položte na miesto, kde ich pestujete v zimnom období alebo uložte do svetlej pivnice, kde nehrozí pokles teplôt pod 0°C. ideálna teplota na prezimovanie je okolo 10°C.

Nezabudnuteľné hortenzie (Hydrangea)

Autor: Ing. Adriána Francová 20. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Možno si ich pamätáte zo záhrady Vašej starej mamy. Ich nádherné a bohaté hlávky svietili už z diaľky a naozaj len málokto si ich nevšimol. V dnešnej dobe prežívajú opäť rozkvet a patria medzi vyhľadávané trvalky do záhonov alebo na pestovanie vo veľkých nádobách. Na to, aby ste ich mohli pestovať v záhrade, je potrebné vedieť pár informácii, ktoré Vám teraz prezradíme.

Je neskutočné množstvo kultivarov a farieb. Niekedy sa stáva, že sizakúpite modro kvitnúcu a budúci rok vykvitne na ružovo. Nebojte sa, nikto Vám nepredal nafarbenú hlávku. To len vďaka pôdnej reakcii zmenila farbu. Farba hortenzie súvisí s pH pôdy a obsahom hliníka v pôde. V kyslej pôde sa tvoria modré kvety, ktoré sú pôvodne z ružovej. Pôdy s vyšším pH 5,5 - 6 tvoria ružové, červené kvety. Biele nie sú ovplyvňované hodnotou pH. Inak sú nenáročné na pestovanie, len musíte kontrolovať pH, v ktorom vyrastajú. Napriek všetkému dokážu okúzliť farbou a objemom.

Jesenné variácie

Autor: Ing. Adriána Francová 18. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Možno uvažujete o tom, ako skrášliť balkón a terasu po odkvitnutí muškátov a petúnii. Niektoré vám ešte určite kvitnú, ale už čoskoro bude čas ich zazimovať alebo existujúcu výsadbu nahradiť typicky jesennými rastlinami, ktoré vám skrášlia okolie až do prvých intenzívnych mrazov a snehu. Vhodnými rastlinami na nákup sú vresy, vresovce, starček, brečtan, chryzantémy a zakrpatené ihličnany alebo kompaktné pomaly rastúce druhy.

Okrem rastlín však použite aj rôzne doplnky a aranžmány, ktoré vám spríjemnia posedenia na terase. Stačí sa len poobzerať po záhrade, po okolí, ak budete na prechádzke. Do tvorby môžete zapojiť aj deti, ktoré väčšinou majú rady tvorivé práce, z ktorých aj hneď vidieť výsledky. Zozbierajte farebné listy zo stromov, drobné vždyzelené konáriky a konáriky s plodmi, ktoré práve dozrievajú. Sklenenú číru vázu naplňte farebnými listami a do nej zapichnite vetvičky skalníka, hlošiny, súkvetí okrasných tráv a šípok.

Farebné listy môžete použiť aj na zazimovanie rastlín, ktoré zostanú počas zimy na terase, tak si ich nazbierajte viac aj do zásoby. Okrem kytíc a venčekov môžete vytvoriť aj farebné postavičky a spolu s tekvicami vytvoriť zaujímavý rozprávkový svet. Použiť môžete aj rôzne zväzky kukurice, farbené feferóny a chilly navlečené na niti, alebo farebnú cibuľu, cesnak, makovice.

Všimli ste si niečo nové v záhrade? Okrem toho, že odkvitli niektoré trvalky, letničky naďalej prekvitajú, okrasné trávy sa vyfarbujú a nádherne kvitnú strapatými súkvetiami. Plody sa vyfarbujú a karneval nádherných farieb začal aj tam. Toto všetko si vychutnáte z kresla na terase. Pripravte si teplé deky a ranný horúci čaj či kávu môžete vypiť aj za chladnejšieho rána práve tu, na tomto mieste.

Nádherná čemerica (Heleborus)

Autor: Ing. Adriána Francová 17. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Chceli by ste aj vy pestovať túto krásku na záhone? V tomto období by ste mohli už v niektorých záhradách objaviť prvé kvietky tejto krehkej trvalky. Nezaujímavé listy budú skryté v jednoduchých kvietkoch bielej alebo ružovej, či zelenej farby.

Pestujete ich, ale nekvitnú? Skontrolujte ich pestovateľské podmienky. Pravidelne odstraňujte staré listy. Darí sa im v polotieni v úrodnej pôde aj s vápenatým podložím.

Zaujímavá je aj Čemerica smradľavá (Heleborus foetidus). Nech Vás neodradí tento nevľúdny názov. Výborná je do trvalkových záhonov a už v januári až februári Vás poteší množstvom malých zelených kvietkov s ružovým lemom okolo. Je to vyšší druh, takže na záhone nezanikne ani pod snehom, ak nám ho príroda nadelí.

Predpokladom zimného kvitnutia je však zanedbanie letnej zálievky. Takže aj keď si ju nebudete počas leta všímať, prekvapí v zime kvetmi. Rozmnožiť si ich môžete delením alebo odkopaním mladej rastlinky, ktoré často v hojnom počte nájdete vedľa materskej rastliny. Mladé rastlinky však kvitnú neskôr.

Sťahovanie izbových rastlín

Autor: Ing. Adriána Francová 16. septembra 2014 Žiadne komentáre

            Aj terasa a balkón sa menia vzhľadom na pokročilé leto a blížiacu sa jeseň. Niektoré druhy izbových a exotických druhov je nutné na konci septembra umiestniť bližšie k stene alebo rovno premiestniť do bytu.

            Už vopred si pripravte miesto. Pokiaľ ste si nakúpili nové väčšie rastliny, určite ste mysleli aj na ich prezimovanie. Ideálne zazimovanie rastlín je v svetlých miestnostiach s teplotou do 18°C. Pamätajte na zníženú zálievku a stále dostatok svetla. Kaktusy a sukulenty umiestnite z vonkajších priestorov pod strechu. Ešte stále môžu zostať do konca mesiaca vonku. Oleandre, anjelské trúby a iná exotická flóra môžu zostať na terase do teploty 5°C. Po tomto teplotnom bode ich už umiestnite na chodbu alebo do miestností, kde nemrzne. Klasické izbové rastliny, orchidey, už uložte na svoje miesto v byte.

            Skontrolujte prípadný výskyt chorôb a škodcov aby ste si ich v takomto stave nepriniesli do bytu a tak neohrozili aj ostatné bytové rastliny. Pokiaľ zistíte túto skutočnosť, ošetrite ich a umiestnite do karantény až do doby, kedy nebudú úplne v poriadku. Samozrejme bez vašej pomoci to nepôjde. Existujú rôzne spôsoby okrem klasickej chemickej. Odstráňte aj všetky poškodené listy, vymeňte vrchnú vrstvu substrátu a nahraďte ho čerstvým a novým, najlepšie prepareným substrátom, prípadne svojou zeminou zo záhrady.

            Rastliny ako kaly a begónky, ktoré ste pestovali na balkóne a terase ešte ponechajte a až o mesiac ich zrežte. Kalám znížte zálievku a počkajte na zožltnutie listov. Až potom ich umiestnite do pivnice. Existujúce rastliny nahraďte sezónnymi rastlinami, ktoré urobia dojem až do prvých mrazov. Vhodné sú chryzantémy, vresy, vresovce, starček, brečtan, nízke ihličnany a vždyzelené dreviny. Pokiaľ túžite po väčšej drevine, zadovážte si ihličnan alebo vždyzelené dreviny na kmienku.

Výsadby jahôd

Autor: Ing. Adriána Francová 15. septembra 2014 Žiadne komentáre

Pokiaľ ste nestihli vysadiť sadenice jahôd v auguste, nič sa nedeje. Ešte teraz je vhodný čas. Pokiaľ plánujete použiť dcérske poplazy svojich jahôd, zároveň porast vyčistíte. Vyberajte veľké a zdravé, už zakorenené poplazy. Pokiaľ plánujete vyskúšať novú odrodu, trh ponúka sadenice rozdielne farbou, chuťou, či veľkosťou plodov. Okrem starých známych overených odrôd je veľa noviniek a krížencov. Pri kúpe si okrem ceny všímajte aj termín, kedy dozrievajú a zakúpte si kolekciu jahôd s postupným zberom. Obohatíte sa o kvalitné plody a dlhší čas budete mať možnosť zbierať tieto sladké plody.

Miesto, kam plánujete vysádzať zdravé sadenice, by nemalo byť opätovne po jahodách. Okrem klasického pestovania jahôd v radoch môžete vyskúšať aj pestovanie vo vyvýšených záhonoch, v nádobách a starých sudoch. Úrodou budete určite prekvapení. Pokiaľ ich vysádzate do voľnej pôdy, môžete použiť textíliu alebo fóliu, a tak zabránite prerastaniu burín. Plody budú zároveň čisté a nebudú sa dotýkať pôdy. Tým pádom, budú aj menej hniť.

Výhoda pestovania jahôd vo vyvýšených záhonoch a v starých drevených alebo plechových sudoch je rovnaká. Rastliny sú vždy čisté, nie sú zaburinené a prevísajú a je im dopriate aj väčšie množstvo slnka. Tiež rýchlejšie dozrievajú a aj sa pohodlnejšie zberajú. Tip ako nato : Vytvorte vyvýšené záhony do tvaru pyramídy a po ich obvode vysaďte na vzdialenosť 40 cm sadenice jahôd. Jahody vysádzajte tak, aby ste nezasadili srdiečko jahôd príliš hlboko do zeme.

Takýto záhon môžete použiť aj na pestovanie byliniek namiesto bylinkovej špirály. Rastliny sa dobre zalievajú, majú dostatok priestoru pre rast, minimálne tam rastú buriny. Dbajte pozornosť na drenážnu vrstvu. Spodná časť substrátu môže byť vytvorená z listovky, vyzretého kompostu a klasického univerzálneho substrátu zmiešaného z pieskom.

Pokiaľ chcete pestovať rastliny v sude, po obvode vyrežte diery vo veľkosti väčšej sadenice. Potrebujete však množstvo priepustnej zeminy. Záleží od veľkosti suda. Sud umiestnite na miesto, kde je dostatok svetla, slnka a nie je tam silné prúdenie vetra. Sadenice zalievajte, aby sa zakorenili a vysaďte ich tak, aby nevypadávali z otvorov.

Posted in: Úžitková záhrada Tags: jahody

Teplomilná zelenina na jeseň

Autor: Ing. Adriána Francová 12. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Už je to tak, pomaly sa nám leto končí a dostávame sa opäť pod nadvládu jesene. I v tomto období však záhrada ponúka množstvo plodov, o ktoré sa musíte ešte postarať. Na konci mesiaca sa môžu objaviť teploty okolo 0°C a menej, a to už nie je priaznivá teplota pre teplomilnú zeleninu, ktorá zostala na záhonoch.

Paradajkám, ktoré sú ešte plné plodov, odstráňte všetky prebytočné spodné listy. Rastlinu vo vrchole zaštipnite a odstráňte všetky nové strapce plodov, ktoré kvitnú. Tým rastlinu prinútite nevenovať sa rastu na tvorbe plodov, ale dozrievaniu a rastu existujúcich. Zelené paradajky dozrú aj bez rastliny voľne položené na parapete okna alebo vo veľkej 4 litrovej zaváraninovej fľaši.

Paprika, ktorá je ešte na rastlinách, tiež nemá rada nízke teploty. Preto ak hrozia prvé prízemné mráziky, prikryte ich alebo im vytvorte trvalejšie kryty. Pokiaľ máte papriky ešte malé a nedozreté a potrebujete sa porastov zbaviť a vyčistiť plochu, tak ich oberte a naložte do pohárov spolu s miešanou zeleninou ako chuťovky.

Cukety, tekvice a melóny pomaly tiež uskladňujte. Ak je tam dostatok listov, mráziky ich síce zozačiatku ešte veľmi nepoškodia, ale je čas na uskladňovanie. Nechcete predsa prísť o peknú úrodu. Pokiaľ máte prebytok, nastrúhajte ich na veľkom strúhadle a uskladnite v mrazničke. Dajú sa počas zimného obdobia použiť na chutné zeleninové placky, koláče, plnky. Klasické melóny a červené dyne sa dajú tiež konzervovať a zavárať s uhorkovým nálevom. Pre niekoho možno novinka, pre niekoho bežná vec. Vyskúšajte. Nezabudnite po zbere vyčistiť všetky plochy od buriny. Neskôr bude plocha pripravená na jesenné zapracovanie hnojív.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu