+421 2 54651414

septembra 2014

Kontrola zdravotného stavu

Autor: Ing. Adriána Francová 22. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Pred tým, ako máte v pláne preniesť letné izbové a exotické rastliny v nádobách do vnútorných podmienok, dôkladne skontrolujte ich zdravotný stav. Veľakrát sa stáva, že niektoré rastliny sú napadnuté voškami, puklicami alebo je substrát plný lariev a červíkov a v bytových podmienkach sa začnú prejavovať a páchať škody, prípadne môžu napadnúť aj iné rastliny.

Veľké oleandre skontrolujte najmä na listoch a kmienku. Môžu tam byť spomínané puklice (štítničky). Pokiaľ ich je málo, použite lieh alebo alkohol a vyčistite postihnuté miesta vatovým tampónom namočeným do roztoku. Môžete zvoliť aj chemický postrek. Pokiaľ sa vám zdá, že niektoré rastliny vyzerajú mdlo, uvädnuto aj napriek tomu, že ste venovali pozornosť zálievke, skúste ich vybrať z pôdy a skontrolovať substrát a koreňový systém. V prípade výskytu lariev, podozrivých červov a smútiviek vymeňte substrát.

Čiastočný opad niektorých listov je normálny jav. Jeseň sa blíži a takto to pociťujú aj rastliny. Znižujú odparovacie plochy a pripravujú sa na odpočinkové obdobie. Rešpektujte tieto prirodzené javy a znížte zálievku, zastavte hnojenie. Hnojivá používajte len u druhov, ktoré budú kvitnúť práve v zimnom období – vianočné hviezdy, orchidey. Pokiaľ listy rastlín opadajú viac ako je bežné, skontrolujte svetelné podmienky, množstvo vlahy a prievan.

Rastliny, ktoré ste vonku letnili, by sa mali po lete doniesť na to isté mieste, kde ste ich pestovali predtým. Pokiaľ vám prerástli cez hlavu a nezmestia sa na pôvodné miesto, skráťte ich, prípadne rozsaďte. Môžete s rozsadením však počkať aj na vhodnejšie obdobie, teda na jar. Neesteticky vyzerajúce rastliny, žlté a poškodené, či ohryzené listy odstráňte. Vrchnú vrstvu substrátu nahraďte čerstvou. Nádoby oprášte, umyte a položte na miesto, kde ich pestujete v zimnom období alebo uložte do svetlej pivnice, kde nehrozí pokles teplôt pod 0°C. ideálna teplota na prezimovanie je okolo 10°C.

Nezabudnuteľné hortenzie (Hydrangea)

Autor: Ing. Adriána Francová 20. septembra 2014 Žiadne komentáre

Možno si ich pamätáte zo záhrady Vašej starej mamy. Ich nádherné a bohaté hlávky svietili už z diaľky a naozaj len málokto si ich nevšimol. V dnešnej dobe prežívajú opäť rozkvet a patria medzi vyhľadávané trvalky do záhonov alebo na pestovanie vo veľkých nádobách. Na to, aby ste ich mohli úspešne pestovať v záhrade, je potrebné vedieť pár informácii, ktoré vám teraz prezradíme.

Pestovanie hortenzie

Modrá hortenzia – ako na to

Modrá hortenzia

Je neskutočné množstvo kultivarov a farieb. Aktuálny výber hortenzií nájdete aj v našom e-shope. Stačí si len vybrať podľa vkusu a farby. Niekedy sa stáva, že si zakúpite modro kvitnúcu a budúci rok vykvitne na ružovo. Nebojte sa, nikto Vám nepredal nafarbenú hlávku. To len vďaka pôdnej reakcii zmenila farbu. Farba hortenzie súvisí s pH pôdy a obsahom hliníka v pôde. V kyslej pôde sa tvoria modré kvety, ktoré sú pôvodne z ružovej. Pôdy s vyšším pH 5,5 - 6 tvoria ružové, červené kvety. Biele nie sú ovplyvňované hodnotou pH.

Náš tip: Ak chcete dosiahnuť modré sfarbenie kvetov ružovej hortenzie, pridávajte v zálievke hnojivo na modré hortenzie. Ďalšia možnosť na podporu modrého sfarbenia je aj použitie modrej skalice rozpustenej vo vode.

Nezabudnite však na to, že aby hortenzia prijala z hnojiva síran hlinito-amónny, potrebuje kyslejšiu pôdu – rašelinu.

Pestovanie hortenzie

Hortenzie

Bude sa im dariť na chránenom mieste, najlepšie v tieni alebo polotieni tak, aby boli chránené pred slnkom v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia. Vysádzame ich približne do začiatku leta s koreňovým balom a doprajeme im dostatok miesta. Pre úspešné zakorenenie výsadbovú jamu dostatočne zalejeme vodou aby korene mohli ihneď čerpať potrebnú vlahu. Dobrý nápad je aj použitie mulčovacej kôry v hrúbke približne 5-6cm. K rastlinám počas rastu pravidelne dopĺňame rašelinu, ktorú jemne zapracujeme do vrchnej vrstvy pôdy.
Na bohaté kvitnutie nesmieme zanedbať ani správny rez. Prečítajte si náš článok o tom ako a kedy strihať hortenzie.

Po zvládnutí a dodržaní všetkých týchto jednoduchých pravidiel vám budú hortenzie prinášať radosť v podobe bohatého kvitnutia a bujného rastu.


Nádherná čemerica (Heleborus)

Autor: Ing. Adriána Francová 17. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Chceli by ste aj vy pestovať túto krásku na záhone? V tomto období by ste mohli už v niektorých záhradách objaviť prvé kvietky tejto krehkej trvalky. Nezaujímavé listy budú skryté v jednoduchých kvietkoch bielej alebo ružovej, či zelenej farby.

Pestujete ich, ale nekvitnú? Skontrolujte ich pestovateľské podmienky. Pravidelne odstraňujte staré listy. Darí sa im v polotieni v úrodnej pôde aj s vápenatým podložím.

Zaujímavá je aj Čemerica smradľavá (Heleborus foetidus). Nech Vás neodradí tento nevľúdny názov. Výborná je do trvalkových záhonov a už v januári až februári Vás poteší množstvom malých zelených kvietkov s ružovým lemom okolo. Je to vyšší druh, takže na záhone nezanikne ani pod snehom, ak nám ho príroda nadelí.

Predpokladom zimného kvitnutia je však zanedbanie letnej zálievky. Takže aj keď si ju nebudete počas leta všímať, prekvapí v zime kvetmi. Rozmnožiť si ich môžete delením alebo odkopaním mladej rastlinky, ktoré často v hojnom počte nájdete vedľa materskej rastliny. Mladé rastlinky však kvitnú neskôr.

Sťahovanie izbových rastlín

Autor: Ing. Adriána Francová 16. septembra 2014 Žiadne komentáre

            Aj terasa a balkón sa menia vzhľadom na pokročilé leto a blížiacu sa jeseň. Niektoré druhy izbových a exotických druhov je nutné na konci septembra umiestniť bližšie k stene alebo rovno premiestniť do bytu.

            Už vopred si pripravte miesto. Pokiaľ ste si nakúpili nové väčšie rastliny, určite ste mysleli aj na ich prezimovanie. Ideálne zazimovanie rastlín je v svetlých miestnostiach s teplotou do 18°C. Pamätajte na zníženú zálievku a stále dostatok svetla. Kaktusy a sukulenty umiestnite z vonkajších priestorov pod strechu. Ešte stále môžu zostať do konca mesiaca vonku. Oleandre, anjelské trúby a iná exotická flóra môžu zostať na terase do teploty 5°C. Po tomto teplotnom bode ich už umiestnite na chodbu alebo do miestností, kde nemrzne. Klasické izbové rastliny, orchidey, už uložte na svoje miesto v byte.

            Skontrolujte prípadný výskyt chorôb a škodcov aby ste si ich v takomto stave nepriniesli do bytu a tak neohrozili aj ostatné bytové rastliny. Pokiaľ zistíte túto skutočnosť, ošetrite ich a umiestnite do karantény až do doby, kedy nebudú úplne v poriadku. Samozrejme bez vašej pomoci to nepôjde. Existujú rôzne spôsoby okrem klasickej chemickej. Odstráňte aj všetky poškodené listy, vymeňte vrchnú vrstvu substrátu a nahraďte ho čerstvým a novým, najlepšie prepareným substrátom, prípadne svojou zeminou zo záhrady.

            Rastliny ako kaly a begónky, ktoré ste pestovali na balkóne a terase ešte ponechajte a až o mesiac ich zrežte. Kalám znížte zálievku a počkajte na zožltnutie listov. Až potom ich umiestnite do pivnice. Existujúce rastliny nahraďte sezónnymi rastlinami, ktoré urobia dojem až do prvých mrazov. Vhodné sú chryzantémy, vresy, vresovce, starček, brečtan, nízke ihličnany a vždyzelené dreviny. Pokiaľ túžite po väčšej drevine, zadovážte si ihličnan alebo vždyzelené dreviny na kmienku.

Teplomilná zelenina na jeseň

Autor: Ing. Adriána Francová 12. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Už je to tak, pomaly sa nám leto končí a dostávame sa opäť pod nadvládu jesene. I v tomto období však záhrada ponúka množstvo plodov, o ktoré sa musíte ešte postarať. Na konci mesiaca sa môžu objaviť teploty okolo 0°C a menej, a to už nie je priaznivá teplota pre teplomilnú zeleninu, ktorá zostala na záhonoch.

Paradajkám, ktoré sú ešte plné plodov, odstráňte všetky prebytočné spodné listy. Rastlinu vo vrchole zaštipnite a odstráňte všetky nové strapce plodov, ktoré kvitnú. Tým rastlinu prinútite nevenovať sa rastu na tvorbe plodov, ale dozrievaniu a rastu existujúcich. Zelené paradajky dozrú aj bez rastliny voľne položené na parapete okna alebo vo veľkej 4 litrovej zaváraninovej fľaši.

Paprika, ktorá je ešte na rastlinách, tiež nemá rada nízke teploty. Preto ak hrozia prvé prízemné mráziky, prikryte ich alebo im vytvorte trvalejšie kryty. Pokiaľ máte papriky ešte malé a nedozreté a potrebujete sa porastov zbaviť a vyčistiť plochu, tak ich oberte a naložte do pohárov spolu s miešanou zeleninou ako chuťovky.

Cukety, tekvice a melóny pomaly tiež uskladňujte. Ak je tam dostatok listov, mráziky ich síce zozačiatku ešte veľmi nepoškodia, ale je čas na uskladňovanie. Nechcete predsa prísť o peknú úrodu. Pokiaľ máte prebytok, nastrúhajte ich na veľkom strúhadle a uskladnite v mrazničke. Dajú sa počas zimného obdobia použiť na chutné zeleninové placky, koláče, plnky. Klasické melóny a červené dyne sa dajú tiež konzervovať a zavárať s uhorkovým nálevom. Pre niekoho možno novinka, pre niekoho bežná vec. Vyskúšajte. Nezabudnite po zbere vyčistiť všetky plochy od buriny. Neskôr bude plocha pripravená na jesenné zapracovanie hnojív.

Výsadba vždyzelených krov a stromov

Autor: Ing. Adriána Francová 9. septembra 2014 Žiadne komentáre

          Jeseň je variabilná, farebná a tiež je to obdobie, kedy si v záhrade ešte neoddýchnete. Musíte pripraviť všetko potrebné pre nové výsadby ovocného sadu alebo okrasnej záhrady. V tomto období je čas na výsadbu voľnokorenných drevín a krov, rovnako ako tých pestovaných v nádobách. Tie sa dajú vysádzať v priebehu celého roka.

            V prvom rade si vždy pripravte plochu alebo jamy, do ktorých budete vysádzať. Rastliny ponorte na čas do vedra s vodou, aby sa korene dostatočne napili vody, prípadne vodu vylejte do jamy a zmiešajte so substrátom. Je čas aj na výsadbu vresov a vresovcov, prípadne založenie celého vresoviska. Vresovcom pripravte kyslú rašelinu. Vysoké dreviny upevnite kolíkom do doby, kým sa dobre nezakorenia. Najťažšie bude obdobie zimy a silného vetra. Po tomto období môžete koly odstrániť. Na príliš veternom mieste ich ponechajte ešte do budúceho roka, prípadne do doby, kým strom nespevnie.

            Jeseň je vhodná na výsadbu z viacerých hľadísk : vyššia vzdušná vlhkosť, viac prirodzených zrážok, nižšie teploty. Do zimy sa zakorenia. Pokiaľ neprší, zalievajte. Vždyzelené kry a ihličnany je nutné aj počas zimy, kedy nemrzne, zalievať. Potom nevyschnú ani nevymrznú. Vysádzajú sa všetky ovocné druhy, ihličnany, vždyzelené kry, trvalky, jarné cibuľoviny, listnaté opadavé kry. Novovysadené dreviny a kry už nehnojte. Tým, že ste ich vysadili do výživnej pôdy alebo nového substrátu ste im zabezpečili na 2 mesiace dostatok živín, ktoré im vydržia do jari. Dreviny vysadené na jeseň majú prirodzene viac vlahy na jar zo zimných zrážok, sú odolnejšie a lepšie rastú. Na jar začnú skôr rašiť a rásť.

Starostlivosť o rastliny koncom leta

Autor: Ing. Adriána Francová, Rastlinky.sk 1. septembra 2014 Žiadne komentáre

Už je to tak a ťažko tomu uveriť, ale leto sa prehuplo do svojej druhej polovice a čoskoro už bude klopať jeseň na dvere. Rastliny, ktoré ste mali na balkóne a lodžii či terase, ešte nejaký čas môžu zostať na svojom mieste. Je tu však už vhodný čas na to, aby ste si premysleli, kam ich premiestniť na jeseň, počas prvých chladných dní a prípadne aj mrazov. Mnohé rastliny, by ani malý pokles nočných teplôt nemuseli zniesť a prišli by ste o ne. Je to však ešte skoro, aby nás prekvapili mrazy.

Starostlivosť o rastliny koncom leta

Teraz je dôležité, aby ste im dopriali vlahu, pokiaľ je teplo a neprší na ne. Pokiaľ hrozí príliš extrémne počasie, rastliny s veľkými listami umiestnite na bezveterné miesto. Silný vietor by mohol väčšie rastliny prevrhnúť, zlomiť, poškodiť, kvety môžu opadnúť a listy by sa potrhali. Aj keď odchádzate na niekoľko dní preč z domu a vonku máte rastliny, skúste ich zabezpečiť pred pádom, umiestniť ich do väčšej a ťažšej nádoby, prípadne ich priviazať, zatieniť, alebo naopak dodať viac vlahy. Hoci sa blíži koniec leta, je to ešte vhodné obdobie na hnojivové zálievky, ktoré postupne obmedzujte na intenzite. Stále platí, že balkónové rastliny treba pravidelne kontrolovať, či ich nenapadli nejaké škodce alebo choroba a odstraňujete aj suché alebo inak poškodené listy a kvety, ktoré dodávajú rastlinám zanedbaný vzhľad a zbytočne ich oberajú o živiny. 

Toto obdobie je vhodné aj na rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov. Namnožte si oleandre, krušpán, vavrínovec, muškáty. Odrezky dlhé asi 10 cm vyberajte z rastliny, dreviny. Odrezok musí byť z výhonku, ktorý práve nekvitne. Odstráňte spodné listy a zapichnite ich do nádoby so substrátom alebo do vody. Umiestnite ich na polotieni a zakryte fóliou alebo pohárom. Zakorenia za 4 – 6 týždňov a získate jednoduchým spôsobom nové rastlinky.

Síce ešte máme pár mesiacov čas, no nezaškodí si zopakovať akú ochranu ovocných stromov by sme nemali zanedbať.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu