+421 2 54651414

júla 2015

Pestovanie čučoriedok

Autor: Ing. Adriána Francová 30. júla 2015 Žiadne komentáre

Možno sa pýtate a hľadáte na mnohých fórach, prečo nerodia čučoriedky práve vo vašej záhrade, prečo nekvitnú a chradnú pred očami. Prinášame vám niekoľko tipov, ako dosiahnuť úspech pri pestovaní klasických čučoriedok.

čučoriedky

Čučoriedky veľkoplodé, nazývané aj kanadské, sú dostupné v rôznych kultivaroch a spravidla sa odlišujú veľkosťou plodov a výškou kra. Ide obyčajne o druhy, ktoré dorastajú do výšky aj okolo 1,5 -1,8 m.

Ako sadiť čučoriedky

Čučoriedky, ktoré sú predávané ako veľkoplodé, sú vhodné do každej záhrady alebo nádoby. V záhrade ich umiestnite na chránené miesto, najlepšie do polotieňa. Mohli by im uškodiť holomrazy alebo studený vietor. Ak bude sneh, prežijú určite. V prvom roku po vysadení je dobré ich prikrývať napríklad čečinou. Vysaďte ich do čistej rašeliny. Vyhĺbte dostatočne veľkú plochu a vysypte niekoľkými vrecami rašeliny. Tú budete musieť potom priebežne dosypávať a samozrejme sú prospešné aj hnojivá na kyslomilné rastliny a výživa.


Aktuálna ponuka zdravých čučoriedok aj v našom eshope.


Vyhĺbite jamu cca 50x50 cm, vyberiete pôvodnú zeminu a vysypete tam substrát, ktorý si viete namiešať aj sami: vrchovisková rašelina, piliny a kôra z ihličnanov. Na 1 rastlinu cca 50 l alebo substrát špeciálne určený na pestovanie kyslommilných rastlín, vrátane čučoriedok. Z oboch strán je dobré zabezpečiť okraje a jamu textíliou alebo fóliou, aby sa pôvodná zemina nezmiešavala s rašelinou a neneutralizovala ju. V ďalších rokoch je dobré na jar dosypať nový substrát na povrch a mierne prehrabať. Hnojivou záslievkou pre kyslomilné rastliny podporíte rast a úrodnosť rastliny v ďalších rokoch. Rastlinu nestrihajte. Odstraňujte len poškodené a suché výhonky. Zmladzuje sa rezom až po 4 rokoch, kedy sa odstraňujú odrodené konáre.  Majú plytký koreň, preto sa neokopávajú. Plochu udržiavajte nezaburinenú, burinu vytvrhávajte ručne.

Pestovanie čučoriedok v kvetináči

Ak ich vysadíte do nádob, zvoľte dostatočne veľké nádoby podľa koreňového balu. Celý kvetináč vysteľte starým vrecom, textíliou, vrecovinou a do nej nasypte rašelinu a vysaďte ker. Nevysádzajte príliš hlboko, korene potrebujú dostatok vzduchu. Počítajte s výškou okolo 1,5 m. Zalievajte najmä počas kvitnutia a plodenia. Hnojiť stačí najskôr mesiac po výsadbe. Keďže ide o plody, ktoré farbia, treba si uvedomiť už dopredu, že plocha, kde budú pripradne prezreté neobraté plody padať, zostane zafarbená ( dlažba, chodník ). Na zimu ich môžete ochrániť tak, že celý kvetináč ešte obalíte do deky, bublinkovej fólie alebo do dební, ktoré vysteliete slamou, senom alebo polystyrénom. Strihajte na jar, po zime a odstraňujte poškodené a omrznuté výhonky.

Ako sa starať o čučoriedky

Počas prvých 2 – 3 rokoch pestovania nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, čo sa týka rezu. Odstraňujte len poškodené, ulomené a suché konáre. Slabé treba skrátiť, aby ste získali pekný základ pre rodiace vetvy. Po troch rokoch robíme udržovací rez v predjarí. Nikdy nezastrihávajte však výhony, nakoľko čučoriedky rodia práve na vzretých dvojročných výhonoch v hornej časti vetvy. Zdravý ker v čase rodenia, to je 3 – 4 rok by mal mať 4 – 5 zdravých výhonov. Vyberte 3 najsilnejšie a ostatné orežte úplne od zeme. V neskoršom veku treba vykonať zmladzovací rez a vybrať mladé konáre pre úspešnú rodivosť, odrodené a staré úplne odstrániť. Výhodou je, že čučoriedky nenapádajú takmer žiadne choroby a škodce, pokiaľ však nepočítame vtáctvo, ktoré s obľubu v čase zrelosti nalietava na ker. Treba ho chrániť sieťami. Určite ste sa už niekoľkokrát pristihli ako popri práci odtrhnete červenú jahodu alebo maliny, prípadne si natrháte za hrsť ríbezlí. Takto to môžete vyskúšať aj s čučoriedkou, od ktorej sa len ťažko odtrhnete. Milovať ich budú aj deti. Jednoduchý zber ich určite priláka. Ich modrofialové pery a jazyk alebo fľaky na oblečení ich prezradia.

Plody sú naozaj chutné, voňavé a plné vitamínov. Obsahujú farbivá a vitamíny B, C, provitamín A, ktoré priaznivo vplývajú na organizmus človeka. Konkrétne na zrak, proti ekzémom, na koliky i hnačky ( v tomto prípade vhodné pre malé deti ). Pomocou nich si viete doplniť jedálniček a zároveň žiť zdravo, dokonca aj chudnúť. Imunitný systém bude posilnený, vy si zamaškrtíte s celou rodinou a najmä plody nemusíte kupovať, nakoľko patria k tým drahším. Dajú sa sušiť, mraziť, konzervovať. Môžete z nich kedykoľvek pripraviť výborný koláč, marmeládu, kompót, šťavy, čaj a iné nápoje.

Odrody čučoriedok

Z čoho si môžete vybrať? Známe sú najmä kanadské čučoriedky a iné americké odrody ako Patriot, Bluecrop, Spartan, Brigita, Toro, Duke alebo aj najnovšie vyšľachtená čučoriedka s ružovými plodmi – Pink lemonade.

Okrem klasických čučoriedok sú známe aj im podobné zemolezy kamčatské. Sú netypické tvarom a veľkosťou a navyše ich prednosťou je fakt, že ich môžete zasadiť do klasickej záhradnej pôdy. Nepatria do skupiny klasických čučoriedok, ale chutia veľmi podobne. Tiež tu platí zásada výberu vhodného opeľovača, čiže vybrať minimálne 2 rastliny s 2 rôznymi odrodami. Starostlivosť a rez je podobný ako pri pestovaní klasických čučoriedok. Neváhajte a doplňte záhradu aj o tento veľmi chutný druh drobného ovocia.

Pestovanie brusníc

Brusnice môžete dopestovať aj v okrasnom záhone pod rododendronmi alebo vo vresovisku. Vyžadujú kyslú pôdu (stačí do jamy vysypať rašelinu alebo špeciálny substrát pre brusnice a kyslomilnú flóru), prípadne si doma pripraviť substrát z rašeliny, piesku, listovky, pilín. Vyžadujú suché stanovište. Môžu sa pestovať aj pod ihličnatými stromami, ale musia mať slnko. Neznášajú premokrenie, výživné a vápenaté pôdy. Vysádzajú sa plytko, majú plytký koreňový systém a výdatne sa zalievajú len po vysadení a potom len v lete, keď je veľmi sucho. Hnojiť nemusíte, skôr im ublížite, radšej im pridajte substrátu vyššie spomenutého ku koreňom. Nestrihajú sa každoročne, odstraňujú sa len poškodené konáriky.

Veríme, že dnešný článok vám pomohol zorientovať sa v  tomto chutnom drobnom ovocí a vyberiete si z bohatej ponuky odrôd, ktoré vám budú na záhrade bohato rodiť aj vďaka naším radám.

Voda v záhrade

Autor: Ing. Adriána Francová 17. júla 2015 Žiadne komentáre

Voda v záhrade

        Vodu poznáme v mnohých podobách. Nie je to len o pitnom režime, ktorý je tiež v letnom období dôležitý ani o zálievke rastlín. Teraz máme na mysli vodné nádrže, fontány a jazierka, či mini bazéniky, ktoré vedia osviežiť celkový pohľad na záhradu. Pokojná hladina rozčerená vetrom alebo voda pohybujúca sa pomocou čerpadla a fontánky vedia upokojiť Vaše zmysly pri pohľade z altánku alebo z odpočinkového kresla či lavičky.

Voda je dôležitým prvkom na záhrade. Nie všetci však musíme nutne siahať po tomto architektonickom doplnku. Aj vodná nádrž či jazierko si vyžaduje istú investíciu a čas na údržbu. Jazierko s rybami musí byť dostatočne veľké, aby zapôsobilo.

Vo veľkej záhrade je priestor aj pre kúpacie jazierko a bazén. Celkový dojem však vytvoria práve rastliny. Nemáme teraz na mysli typicky vodné či močiarne rastliny, ale rastliny vhodné na výsadbu okolo jazierok a rybníčkov.

V malej záhrade si môžete vytvoriť malé jazierko v nádobe, ktoré zakomponujete medzi existujúcu zeleň. Plechovú alebo plastovú nádobu vysteľte fóliou a napustite vodu. Voda v malom priestore však vyžaduje oveľa väčšiu údržbu ako veľká vodná vodná plocha. Voda v nádobe sa prehrieva, stráca svoju číru farbu, rýchlo sa zakalí, dokonca sa môžu vytvoriť riasy.

V malej nádobe zabudnite na rybky alebo lekná, pre ktoré je typická hĺbka minimálne 0,8 m, aby nezmrzli. Okolie jazierka príjemne spestrí skalník, kosatce, okrasné trávy alebo aj previsnutá vŕba či japonská čerešňa. Ešte na hladinu položte plávajúcu kačku a pokojne sa môžete kochať dokonalým pohľadom na vykonanú prácu a výsledok, ktorý je možno maličký, ale účel Vašej spokojnosti určite splní. 

Posted in: Okrasná záhrada Tags: jazierkovoda

Ker alebo stromček?

Autor: Ing. Adriána Francová 16. júla 2015 Žiadne komentáre

         Túto otázku si položili určite už viacerí z Vás pri úvahe založiť si aspoň malú ovocnú záhradku pre spestrenie a plody, ktoré osviežia a koláču dodajú šťavu a výbornú chuť.

Mnohé druhy sa dajú pestovať na kmienkoch, a preto sú veľmi obľúbené. Patria medzi ne egreše, ríbezle biele, červenéčierne.

Ker alebo stromček?Čo sa týka životnosti, stromčekové tvary majú nižšiu životnosť, postupne sa bude znižovať aj úroda. Pre množstvo úrody sú vhodnejšie kríkovité druhy, ktoré však vyžadujú väčší priestor.

Kmienkové druhy majú veľké opodstatnenie, ak máte malú úzku záhradu alebo pestujete len na terase a balkóne. Menšia plocha znamená aj menšiu úrodu. Predávajú sa však kultivary, ktoré Vám to vedia vynahradiť veľkosťou plodov a chuťou. Pri správnej starostlivosti sa o úrodu nemusíte báť.

Kry nájdu svoje miesto vo vidieckych, ale i moderných záhradách, ktoré sú rozmerovo väčšie. Umiestite ich pozdĺž múra, na koniec záhrady, aby boli v závetrí na slnečnej strane a oni sa Vám odvďačia v podobe plodov. Potom stačí len zabezpečiť bežnú starostlivosť ako zalievanie, hnojenie, kontrolovanie prípadných chorôb a škodcov a včasné zakročenie proti nim a samozrejme aplikovať správny rez v termíne vhodnom na vykonávanie rezu.

Okrem týchto praktických stránok majú kmienkové predsa len jednu estetickú výhodu. Dajú sa pestovať aj v okrasnom trvalkovom záhone alebo na terase vo veľkej nádobe, kde ako podrast môžete vysadiť aj nejakú zaujímavú nízku trvalku alebo rastliny, ktoré v krátkom čase vytvoria previs. V záhradke ich môžete vysadiť v páse aj niekoľko kusov vedľa seba tak, aby sa navzájom nedotýkali korunkami. Dokonca je možné vysadiť jeden nižší druh na kmienku do jednej jamy spolu s vyšším kmienkom iného druhu, a tak získať zaujímavú kompozíciu dva v jednom. Napríklad do nižšej úrovne vysaďte stromčekový egreš a do vyššej úrovne kmienkovú ríbezľu. 

Boj proti škodcom

Autor: Ing. Adriána Francová 14. júla 2015 Žiadne komentáre

        Nie vždy sa dá bojovať proti škodcom nechemicky, ale stojí za to vyskúšať to. V minulosti neboli žiadne podporné látky na rast a rýchlenie, ani na ochranu škodcov a zeleniny i ovocia bolo dostatok. V dnešnej dobe sa  aj u rezistentných odrôd môže stať, že sa na stromoch objavia molice, vošky, mravce a hniloba.

Boj proti škodcomPočas leta sa mnohí trápia aj s náletom vtákov, ktorým tiež chutí drobné ovocie, čerešne a menšie plody. Umiestnite na stromy plašiče. Nie je to však trvalé riešenie, lebo vtáky si na tieto strašiaky a alobalové pásky rýchlo zvyknú a sú natoľko inteligentné, že si odsledujú ich pohyb a význam. Je lepšie využiť spleť jemnejších vlákien nití nad porastom, ktorý má byť ochránený, lebo im znemožňuje prístup priamo k plodom. Dá sa to aplikovať však len na nízkych porastoch. Kry ríbezlí a malín môžete zakryť sieťkou, rovnako ako sa zakrývajú hlávky slnečníc.

Samotné mravce nie sú až takým problémom, ale tieto malé tvory ochraňujú vošky, lebo im chutí práve výlučok vošiek. Takže tam, kde sú vošky, sú aj mravce, ktoré im doslova vytvárajú prostriedky dopravy. Mravce potom dokážu okrem vošiek preniesť aj ochorenie ako múčnatku, roznášajú aj semená burín. Ani mravcov sa nedá len tak jednoducho zbaviť. Napriek tomu, že vedia byť aj užitočné, vedia znepríjemniť pobyt v záhrade. Majú výborne vyvinuté čuchové ústrojenstvo, a preto nemajú radi intenzívne vône ako škorica, paradajkové listy, citróny.

Sú aj väčšie živočíchy, s ktorými si nevieme dať rady – mačky, hraboše, krtko. Mačky sa najradšej vyváľajú v nižšej okrasnej tráve alebo v trse. Porast, ktorý chcete ochrániť, zakryte pichľavými konármi, aby tam nedokázali vykonať svoju potrebu alebo na trvalky umiestnite konáriky ruží, šípok, malinčia. Prípadne si zadovážte psa.

Myšihryzce obľubujú najmä cibule a hľuzy. Zadovážte si plastové misky a košíky a do nich vysádzajte cibule. Docielite aj to, aby nezostupovali príliš do hĺbky a vždy budete vedieť, kde sú vysadené a aj presadenie bude jednoduchšie. Krtko je tvor prefíkaný, ak je u suseda, zaručene navštívi časom aj Vás. Ak nemáte siete pod trávnikom, za chvíľu môže vyzerať trávnik ako po bojisku. Sú rôzne plašiče a návnady, ich použitie necháme už na Vás. Ak ho konečne chytíte, preneste ho ďalej do lesa, je chránený. Jeho nepriateľom je aj pes. Napriek škodám, ktoré dokáže v krátkom čase, niekedy z noci do rána napáchať, je aj veľmi užitočný.

Posted in: Úžitková záhrada Tags: škodce

Pestovanie drobného ovocia

Autor: Ing. Adriána Francová 12. júla 2015 Žiadne komentáre

Drobné ovocie – ako každá rastlina – vyžaduje istú starostlivosť aby sme sa dočkali bohatej úrody. Množstvo a kvalita úrody na ovocných kroch je závislá od kvality pestovateľského prostredia, výživy a samozrejme ju priamo ovplyvňuje aj správny rez.

Pestovanie drobného ovocia

Často sa stáva, že zoberieme do rúk nožnice a hurá do záhrady strihať vetvičky, keď je jar. A týmto nepremysleným ťahom, jedným strihom odstránite tohtoročnú úrodu. Nie všetky dreviny kvitnú a plodia na jednoročných výhonoch. Ponúkame Vám praktický prehľad o drobných kroch ovocia a základných strihoch, aby ste úrodu podporili a neoberali sa o ňu.

Ako strihať maliny

Maliny sú známe ako raz rodiace a dvakrát rodiace. Maliny treba vystrihať na jar, kedy je isté, ktoré výhony sú staré, odrodené a suché.

Raz rodiace maliny už budúci rok na jar uvidíte ako suché, bez obrastu nových lístkov, ktoré jednoducho vystriháte a z koreňov vyženú nový výhon.

Dvakrát rodiace maliny prvýkrát rodia v dolnej polovici výhonu, ktorý sa skráti a znovu zarodia na novom obraste, z toho istého výhonu. Niekto reže už na jeseň, keď je zjavné, že maliny už nebudú rodiť. Často sa však stáva, že ešte z pod snehu na výhonkoch vidieť červené plody. Lepšie riešenie je tak na jar. Nestrihajte celé. Celé vystrihajte len suché či inak poškodené výhony.

Rez egrešov

Egreše rodia na jednoročnom dreve, preto je dôležité odstrániť minuloročné výhony v predajrí, pred pučaním, najneskôr v marci. V neskoršom veku je potrebné zmladenie. Ponechajte na rastline 3 – 4 základné konáre a ostatné odrežte od bázy.

Pestovanie goji

Goji - nie je náročné na pestovanie. Vyhovuje jej štandardná zemina v záhrade, nič špeciálne. Nakoľko ide o veľmi kvalitný menej známy ovocný druh s množstvom vitamínovzdraviu prospešných látok, na dosiahnutie úrody zvoľte aspoň dve rastliny. Pre rýchlu rodivosť je potrebné vysadiť aspoň 3-ročný ker a venovať sa mu. Najskôr je nutné vytvoriť akoby kmeň a z neho vychádzajúce konáre. Pre plodivosť je dôležitý rez na jar, najneskôr začiatkom júna. Zvoľte dostatočný priestor, slnko, vlhkú, priepustnú pôdu s dostatkom humusu a pH 8.

Viac na túto tému nájdete v našom podrobnejšom návode na pestovanie goji.

...a čo jahody?

Vyžadujú správnu výsadbu, slnko až polotieň, sadenice nesadiť na rovnaké miesto, kde už boli jahody pestované. Srdiečka jahodových sadeníc musia byť zasadené nad zemou. Nezabudnite na zalievanie, hnojenie, odstraňovanie dcérskych poplazov, ktoré materskú rastlinu vyčerpávajú. Môžete ich použiť na nové výsadby. Tiež im odstraňujte suché a poškodené listy a kontrolujte prípadných škodcov a choroby. Majú radi prekopaný, odburinený substrát.
Na našom blogu nájdete všetko o pestovaní jahôd.

Prečítajte si aj článok o reze ríbezlí.

Netradičný letný balkón

Autor: Ing. Adriána Francová 11. júla 2015 Žiadne komentáre

         Tento rok nemôžete ísť na dovolenku? Zato Vám v mysli stále zostali spomienky na more, leto a dovolenku pred rokom? Vytvorte si túto atmosféru na balkóne pomocou vhodných rastlín. 

Prvou podmienkou je slnečný balkón, ktorý by mal byť priestranný, aby sa okrem rastlín naň zmestilo ležadlo, závesná hojdačka alebo malé sedenie so stolíkom, kam si položíte studený drink.

Celkovú atmosféru okrem doplnkov dotvoria samozrejme rastliny. Stačí si už len vybrať krajinu, ktorú by ste v myšlienkach chceli navštíviť a podľa toho zariadiť výsadbu a doplnky.

Netradičný dovolenkový balkónNámornícka modrá či jemne fialová

Páči sa Vám Provensálsko na juhovýchode Francúzska? Vytvorte si ho na terase či balkóne. Obklopte sa fialovomodrou voňavou levanduľou, ktorá je pre túto oblasť typická. Vysaďte ju do rôznych nádob a doplňte aj iné podobné rastliny ako veroniky, kocúrnik, perovskiu či šalviu. Doplnky v štýle vintage alebo s levanduľovou tematikou či vidiekom úžasne doplnia priestor.

Potom sa už len usaďte do kresla alebo hojdačky a dýchajte úžasnú levanduľovú vôňu, popíjajte studené nápoje a relaxujte.

Nezabudnite na starostlivosť o rastliny

I keď sú nenáročné na pestovanie, v nádobách vyžadujú zálievku, dostatok slnka, priepustný substrát. V čase kvitnutia si môžete levanduľové súkvetia nastrihať a vysušiť. Typickými rastlinami sú aj voňavé bylinky ako rozmarín, šalvia, tymian, oregano, materina dúška, bazalka. Priestor môžete doplniť o popínavé rastliny ako ruževistériu.

Vsaďte na zeleň a vodu

Ak milujete Grécko, vysaďte oleandre, olivovník, bylinky, palmy, citrusy, ruže, juky a vždyzelené kry a sukulenty. Takto vytvorený balkón s pohodlným sedením navodí určite dovolenkový charakter a Vy sa tam budete vždy cítiť pohodlne a obklopení vôňou, krásou a kvetmi. Pokiaľ Vám chýba more, vytvorte si malý vodný prvok v nádobe alebo si zakúpte malú fontánku. 

Listová zelenina

Autor: Ing. Adriána Francová 5. júla 2015 Žiadne komentáre

        Už podľa názvu môžeme tvrdiť, že ide o zeleninu s konzumnými listami. Sem patrí šalát, rukola, špenát, valeriánka, štiav a iné.

Listová zeleninaŠalát patrí medzi zeleninu s vysokým obsahom vitamínov, kyseliny listovej a tiež patrí medzi zeleninu s krátkym vegetačným obdobím. To znamená, že od výsevu po zber ubehnú len 2 mesiace a môžete sa tešiť z krásnych sviežich hlávok. Vyžaduje to však aj starostlivosť. Bez dostatočnej výživy v pôde a závlahy budú hlávky mdlé a horké. Za jednu sezónu môžete zozbierať úrodu 3 až 4-krát, ale len za predpokladu závlahy. Je veľa odrôd. Niektoré vytvárajú listy a niektoré hlávky. Mnohí si nevieme predstaviť život bez listového šalátu aj iných listov a niektorí uprednostnia radšej slaninu alebo mäso. Je to však veľmi dobre stráviteľná potravina, ktorá sa výborne s hlavným jedlom kombinuje. Dokonca na tanieri dokáže byť atraktívna aj vzhľadovo.

Špenát si tiež viete vypestovať 3x za sezónu. Vyskúšali ste už špenát novozélandský? Chuťovo sa nelíši od klasického špenátu, skôr vzhľadovo. Je to vyššia rastlina s veľkými zelenými listami. Zberajte ho ešte pred kvitnutím. Dá sa použiť v čerstvom stave, ale aj dusený a často sa mixuje a mrazí. Vedeli ste, že to nie je vlastne špenát ale štvorbôčik rozložitý? Jeho pestovaním dosiahnete oveľa väčšiu hmotu zelených listov a semená, ktoré nazbierate, môžete uschovať a vysievať aj 5 rokov.

Veríme, že sme Vás presvedčili o pestovaní listovej zeleniny, nakoľko po reďkovkách, hrášku a skorých zemiakoch práve zostalo prázdne miesto, kde môžete vysiať práve šalát, špenát, rukolu. Semená novozélandského špenátu pred výsevom namočte na 2 dni do vody. Urýchlite tým klíčenie. Vyskúšajte tiež odrody šalátu: Dubáček, šalát rímsky, Kráľ Mája.

Tieto rastliny nezaberajú veľa miesta, dajú sa vypestovať aj v debničkách na parapete a balkóne. Musíte však dbať o zálievku. V nádobe koreňový systém presychá viac ako vo voľnej pôde. S obľubou si na nich pochutnávajú aj slimáky a slizniaky, preto venujte pozornosť aj týmto malým tvorom a zamedzte prístup k rastlinám či už pomocou rastlín, ktoré dokážu mierne eliminovať výskyt škodcov (napr. aksamietnice) alebo vsaďte na staré osvedčené škrupiny z vajíčok, granule alebo pivo v nádobe. 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu