+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

júla 2015

Čučoriedky a brusnice

Autor: Ing. Adriána Francová 30. júla 2015 Žiadne komentáre

        Možno sa pýtate a hľadáte na mnohých fórach, prečo Vaše kry nerodia, nekvitnú a chradnú pred očami. Tu je niekoľko tipov, ako dosiahnuť úspech pri pestovaní klasických čučoriedok.

Čučoriedky a brusniceČučoriedky, ktoré sú predávané ako veľkoplodé, sú vhodné do každej záhrady alebo nádoby. V záhrade ich umiestnite na chránené miesto, najlepšie do polotieňa. Mohli by im uškodiť holomrazy alebo studený vietor. Ak bude sneh, prežijú určite. V prvom roku po vysadení je dobré ich prikrývať napríklad čečinou. Vysaďte ich do čistej rašeliny. Vyhĺbte dostatočne veľkú plochu a vysypte niekoľkými vrecami rašeliny. Tú budete musieť potom priebežne dosypávať a samozrejme sú prospešné aj hnojivá na kyslomilné rastliny a výživa.

Vyhĺbite jamu cca 50x50 cm, vyberiete pôvodnú zeminu a vysypete tam substrát, ktorý si viete namiešať aj sami: vrchovisková rašelina, piliny a kôra z ihličnanov. Na 1 rastlinu cca 50 l alebo substrát špeciálne určený na pestovanie kyslommilných rastlín, vrátane čučoriedok. Z oboch strán je dobré zabezpečiť okraje a jamu textíliou alebo fóliou, aby sa pôvodná zemina nezmiešavala s rašelinou a neneutralizovala ju. V ďalších rokoch je dobré na jar dosypať nový substrát na povrch a mierne prehrabať. Hnojivou záslievkou pre kyslomilné rastliny podporíte rast a úrodnosť rastliny v ďalších rokoch. Rastlinu nestrihajte. Odstraňujte len poškodené a suché výhonky. Zmladzuje sa rezom až po 4 rokoch, kedy sa odstraňujú odrodené konáre.  Majú plytký koreň, preto sa neokopávajú. Plochu udržiavajte nezaburinenú, burinu vytvrhávajte ručne. Ak ich vysadíte do nádob, zvoľte dostatočne veľké nádoby podľa koreňového balu. Celý kvetináč vysteľte starým vrecom, textíliou, vrecovinou a do nej nasypte rašelinu a vysaďte ker. Počítajte s výškou okolo 1,5 m. Na zimu ich môžete ochrániť tak, že celý kvetináč ešte obalíte do deky, bublinkovej fólie alebo do dební, ktoré vysteliete slamou, senom alebo polystyrénom. Strihajte na jar, po zime a odstraňujte poškodené a omrznuté výhonky. Zalievajte najmä počas kvitnutia a plodenia.

Čučoriedky veľkoplodé, nazývané aj kanadské, sú dostupné v rôznych kultivaroch a spravidla sa odlišujú veľkosťou plodov a výškou kra. Ide obyčajne o druhy, ktoré dorastajú do výšky aj okolo 1,5 -1,8 m.

Brusnice môžete dopestovať aj v okrasnom záhone pod rododendronmi alebo vo vresovisku. Vyžadujú kyslú pôdu (stačí do jamy vysypať rašelinu alebo špeciálny substrát pre brusnice a kyslomilnú flóru), prípadne si doma pripraviť substrát z rašeliny, piesku, listovky, pilín. Vyžadujú suché stanovište. Môžu sa pestovať aj pod ihličnatými stromami, ale musia mať slnko. Neznášajú premokrenie, výživné a vápenaté pôdy. Vysádzajú sa plytko, majú plytký koreňový systém a výdatne sa zalievajú len po vysadení a potom len v lete, keď je veľmi sucho. Hnojiť nemusíte, skôr im ublížite, radšej im pridajte substrátu vyššie spomenutého ku koreňom. Nestrihajú sa každoročne, odstraňujú sa len poškodené konáriky.

Jahodové potešenie

Autor: Ing. Adriána Francová 20. júla 2015 Žiadne komentáre

        Snáď nikto neodolá jahodám, ich sladkej vôni a chuti. Dôležitou správou je to, že ich môžete pestovať aj Vy, či už v záhrade alebo v nádobe. Sezónne ošetrovanie zahŕňa pravidelné odburiňovanie záhonov, závlahu, jarné hnojenie, zber plodov, odstraňovanie poškodených a hnilých plodov, augustové odstraňovanie dcérskych poplazov a následne založenie novej výsadby.

Jahodové potešeniePokiaľ máte malú záhradu a chcete pestovať aj jahody, pestujte ich vo vyvýšenom záhone v tvare pyramídy. Ušetríte miesto, jahody budú vždy čisté, pravidelne zaliate a porast bez buriny. Tiež sa im bude dobre dariť v starom plechovom alebo drevenom sude, do ktorého po obvode urobíte otvory na výsadbu sadeníc a celý sud vyplníte substrátom.

V malom množstve sa dajú pestovať aj v nádobáchzávesných košoch. Máme pre Vás niekoľko tipov ako ich pestovať, aby boli plody veľké a úroda pravidelná.

Určite ste sa stretli alebo videli pestovať jahody v hrobliach, na kopčekoch atď. Je to vyvýšená kopa zeminy do ktorej sú vysadené jahody. Tento spôsob pestovania je však vhodný pre oblasti s vysokou spodnou vodou, vyšším úhrnom zrážok, prípadne pre pôdy ílovité.

Ak máte opačnú situáciu, vysaďte jahody do rýh, ktoré vznikajú medzi kopčekmi. Jahody budú síce nižšie položené, ale budú mať dostatok vlahy a voda sa hneď nestratí a nestečie. Tento spôsob pestovania je vhodný pre piesočnaté pôdy, suché oblasti. Týmto spôsobom môžete dokonca pestovať aj uhorky.

Ak chcete mať plody stále čisté a nechcete, aby sa dotýkali zeminy, používajte okolo sadeníc špeciálne doštičky, na ktorých jahody dozrievajú a nie sú v kontakte so zemou, menej hnijú. Nemusíte ich však hneď kupovať, môžete použiť aj plastové taniere, fóliu alebo pestovať jahody v slame.

Čo s jahodami po úrode? Naďalej sa musia zalievať a odstraňovať suché listy. Pokiaľ nemáte v pláne použiť dcérske poplazy na nové výsadby, tak celé jahodovisko (ak je pestované na rovine) môžete pokosiť ručnou kosou. Do jesene ešte stihnú vytvoriť listy. Nesmiete však poškodiť srdiečko. 

Posted in: Úžitková záhrada Tags: jahody

Maliny, maliny

Autor: Ing. Adriána Francová 18. júla 2015 Žiadne komentáre

        Sú obľúbené, chutné a takmer bez starostlivosti pravidelne rodia. Vyžadujú len výber vhodného stanovišťa, aby sa mohli rozrastať a tým nespôsobovali problémy iným rastlinám alebo susedom.

I keď maliny plytko korenia, ich koreňové výbežky dokážu prerásť bez problémov aj k susedovi alebo Vám zaplieniť skalku či trávnik. Preto je výber trvalého stanovišťa dôležitý. Vyžadujú výživné pôdydostatok slnka. Vlahu milujú, ale nadmerné vlhko im škodí.

Maliny, malinyPokiaľ ich chcete strihať, je dôležité vedieť, aké maliny vlastne pestujete. Nemáme teraz na mysli maliny stromové. Mnohí takto nazývajú morušu. Teraz sa budeme venovať klasickým záhradným malinám, ktoré dokážu rodiť 1x za rok aj 2x do roka.

Klasické záhradné maliny rodia na dvojročných výhonkoch. Každý rok teda odstránite suché odrodené výhonky a každý rok narastú nové. Pravidelne sa môžete tešiť z úrody. Odrodené, suché, poškodené výhony odstraňujte na jar, kedy je už zjavné, že sú suché a bez života.

Dvakrát rodiace maliny rodia na jednoročných výhonkoch, a to je podstatný rozdiel. V prípade, že by ste tieto výhonky odstránili, pripravíte sa o bohatú úrodu. Maliny zozbierate počas celej sezóny postupne.

Raz rodiace maliny prinesú úrodu cca jednorázovo v priebehu 2 týždňov. Na 2x rodiacich malinách je zaujímavé to, že aj v novembri nájdete na výhonkoch červené maliny a množstvo nedozretých plodov. Po odrodení sa tieto výhony skrátia a v druhom roku opäť rodia v nižšej úrovni. Životnosť kra je cca 7 rokov. Výborne sa pestujú v rade, na drôte, ktorý im je oporou, nakoľko sú vysoké a prevísajú. Plody sa potom lepšie zbierajú. Pokiaľ nechcete, aby sa rozširovali po celej ploche, pravidelne odstraňuje mladé výhonky aj s koreňmi, prípadne zdravé sadenice darujte.

Maliny, ktoré sú pravidelne hnojené najmä v jarnom období (NPK, cererit) a pravidelne zavlažované, sú veľké a šťavnaté. Bez vlahy sú plody malé, suché, rýchlo odpadávajú. Maliny chutia takmer každému. Sú výborné čerstvé, v koláči, dá sa z nich vyrobiť sirup, džem, zmrzlina a výborné sú aj na pečený čaj. 

Voda v záhrade

Autor: Ing. Adriána Francová 17. júla 2015 Žiadne komentáre

Voda v záhrade

        Vodu poznáme v mnohých podobách. Nie je to len o pitnom režime, ktorý je tiež v letnom období dôležitý ani o zálievke rastlín. Teraz máme na mysli vodné nádrže, fontány a jazierka, či mini bazéniky, ktoré vedia osviežiť celkový pohľad na záhradu. Pokojná hladina rozčerená vetrom alebo voda pohybujúca sa pomocou čerpadla a fontánky vedia upokojiť Vaše zmysly pri pohľade z altánku alebo z odpočinkového kresla či lavičky.

Voda je dôležitým prvkom na záhrade. Nie všetci však musíme nutne siahať po tomto architektonickom doplnku. Aj vodná nádrž či jazierko si vyžaduje istú investíciu a čas na údržbu. Jazierko s rybami musí byť dostatočne veľké, aby zapôsobilo.

Vo veľkej záhrade je priestor aj pre kúpacie jazierko a bazén. Celkový dojem však vytvoria práve rastliny. Nemáme teraz na mysli typicky vodné či močiarne rastliny, ale rastliny vhodné na výsadbu okolo jazierok a rybníčkov.

V malej záhrade si môžete vytvoriť malé jazierko v nádobe, ktoré zakomponujete medzi existujúcu zeleň. Plechovú alebo plastovú nádobu vysteľte fóliou a napustite vodu. Voda v malom priestore však vyžaduje oveľa väčšiu údržbu ako veľká vodná vodná plocha. Voda v nádobe sa prehrieva, stráca svoju číru farbu, rýchlo sa zakalí, dokonca sa môžu vytvoriť riasy.

V malej nádobe zabudnite na rybky alebo lekná, pre ktoré je typická hĺbka minimálne 0,8 m, aby nezmrzli. Okolie jazierka príjemne spestrí skalník, kosatce, okrasné trávy alebo aj previsnutá vŕba či japonská čerešňa. Ešte na hladinu položte plávajúcu kačku a pokojne sa môžete kochať dokonalým pohľadom na vykonanú prácu a výsledok, ktorý je možno maličký, ale účel Vašej spokojnosti určite splní. 

Posted in: Okrasná záhrada Tags: jazierkovoda

Ker alebo stromček?

Autor: Ing. Adriána Francová 16. júla 2015 Žiadne komentáre

         Túto otázku si položili určite už viacerí z Vás pri úvahe založiť si aspoň malú ovocnú záhradku pre spestrenie a plody, ktoré osviežia a koláču dodajú šťavu a výbornú chuť.

Mnohé druhy sa dajú pestovať na kmienkoch, a preto sú veľmi obľúbené. Patria medzi ne egreše, ríbezle biele, červenéčierne.

Ker alebo stromček?Čo sa týka životnosti, stromčekové tvary majú nižšiu životnosť, postupne sa bude znižovať aj úroda. Pre množstvo úrody sú vhodnejšie kríkovité druhy, ktoré však vyžadujú väčší priestor.

Kmienkové druhy majú veľké opodstatnenie, ak máte malú úzku záhradu alebo pestujete len na terase a balkóne. Menšia plocha znamená aj menšiu úrodu. Predávajú sa však kultivary, ktoré Vám to vedia vynahradiť veľkosťou plodov a chuťou. Pri správnej starostlivosti sa o úrodu nemusíte báť.

Kry nájdu svoje miesto vo vidieckych, ale i moderných záhradách, ktoré sú rozmerovo väčšie. Umiestite ich pozdĺž múra, na koniec záhrady, aby boli v závetrí na slnečnej strane a oni sa Vám odvďačia v podobe plodov. Potom stačí len zabezpečiť bežnú starostlivosť ako zalievanie, hnojenie, kontrolovanie prípadných chorôb a škodcov a včasné zakročenie proti nim a samozrejme aplikovať správny rez v termíne vhodnom na vykonávanie rezu.

Okrem týchto praktických stránok majú kmienkové predsa len jednu estetickú výhodu. Dajú sa pestovať aj v okrasnom trvalkovom záhone alebo na terase vo veľkej nádobe, kde ako podrast môžete vysadiť aj nejakú zaujímavú nízku trvalku alebo rastliny, ktoré v krátkom čase vytvoria previs. V záhradke ich môžete vysadiť v páse aj niekoľko kusov vedľa seba tak, aby sa navzájom nedotýkali korunkami. Dokonca je možné vysadiť jeden nižší druh na kmienku do jednej jamy spolu s vyšším kmienkom iného druhu, a tak získať zaujímavú kompozíciu dva v jednom. Napríklad do nižšej úrovne vysaďte stromčekový egreš a do vyššej úrovne kmienkovú ríbezľu. 

Boj proti škodcom

Autor: Ing. Adriána Francová 14. júla 2015 Žiadne komentáre

        Nie vždy sa dá bojovať proti škodcom nechemicky, ale stojí za to vyskúšať to. V minulosti neboli žiadne podporné látky na rast a rýchlenie, ani na ochranu škodcov a zeleniny i ovocia bolo dostatok. V dnešnej dobe sa  aj u rezistentných odrôd môže stať, že sa na stromoch objavia molice, vošky, mravce a hniloba.

Boj proti škodcomPočas leta sa mnohí trápia aj s náletom vtákov, ktorým tiež chutí drobné ovocie, čerešne a menšie plody. Umiestnite na stromy plašiče. Nie je to však trvalé riešenie, lebo vtáky si na tieto strašiaky a alobalové pásky rýchlo zvyknú a sú natoľko inteligentné, že si odsledujú ich pohyb a význam. Je lepšie využiť spleť jemnejších vlákien nití nad porastom, ktorý má byť ochránený, lebo im znemožňuje prístup priamo k plodom. Dá sa to aplikovať však len na nízkych porastoch. Kry ríbezlí a malín môžete zakryť sieťkou, rovnako ako sa zakrývajú hlávky slnečníc.

Samotné mravce nie sú až takým problémom, ale tieto malé tvory ochraňujú vošky, lebo im chutí práve výlučok vošiek. Takže tam, kde sú vošky, sú aj mravce, ktoré im doslova vytvárajú prostriedky dopravy. Mravce potom dokážu okrem vošiek preniesť aj ochorenie ako múčnatku, roznášajú aj semená burín. Ani mravcov sa nedá len tak jednoducho zbaviť. Napriek tomu, že vedia byť aj užitočné, vedia znepríjemniť pobyt v záhrade. Majú výborne vyvinuté čuchové ústrojenstvo, a preto nemajú radi intenzívne vône ako škorica, paradajkové listy, citróny.

Sú aj väčšie živočíchy, s ktorými si nevieme dať rady – mačky, hraboše, krtko. Mačky sa najradšej vyváľajú v nižšej okrasnej tráve alebo v trse. Porast, ktorý chcete ochrániť, zakryte pichľavými konármi, aby tam nedokázali vykonať svoju potrebu alebo na trvalky umiestnite konáriky ruží, šípok, malinčia. Prípadne si zadovážte psa.

Myšihryzce obľubujú najmä cibule a hľuzy. Zadovážte si plastové misky a košíky a do nich vysádzajte cibule. Docielite aj to, aby nezostupovali príliš do hĺbky a vždy budete vedieť, kde sú vysadené a aj presadenie bude jednoduchšie. Krtko je tvor prefíkaný, ak je u suseda, zaručene navštívi časom aj Vás. Ak nemáte siete pod trávnikom, za chvíľu môže vyzerať trávnik ako po bojisku. Sú rôzne plašiče a návnady, ich použitie necháme už na Vás. Ak ho konečne chytíte, preneste ho ďalej do lesa, je chránený. Jeho nepriateľom je aj pes. Napriek škodám, ktoré dokáže v krátkom čase, niekedy z noci do rána napáchať, je aj veľmi užitočný.

Posted in: Úžitková záhrada Tags: škodce

Ošetrovanie, starostlivosť a rez drobného ovocia

Autor: Ing. Adriána Francová 12. júla 2015 Žiadne komentáre

Ošetrovanie, starostlivosť a rez drobného ovocia

        Medzi drobné ovocie patria ríbezle, egreše, maliny, čučoriedky, jahody, černice, goji a iné známe aj menej známe ovocné druhy, ktoré vyžadujú starostlivosť na to, aby zarodili. Ponúkame Vám niekoľko tipov ako ich správne pestovať a rezať.

Jahody - vyžadujú správnu výsadbu, slnko až polotieň, sadenice nesadiť na rovnaké miesto, kde už boli jahody pestované. Srdiečka jahodových sadeníc musia byť zasadené nad zemou. Nezabudnite na zalievanie, hnojenie, odstraňovanie dcérskych poplazov, ktoré materskú rastlinu vyčerpávajú. Môžete ich použiť na nové výsadby. Tiež im odstraňujte suché a poškodené listy a kontrolujte prípadných škodcov a choroby. Majú radi prekopaný, odburinený substrát.

Maliny - poznáme raz rodiace a dvakrát rodiace. Maliny treba vystrihať na jar, kedy je isté, ktoré výhony sú staré, odrodené a suché. Maliny rodia na dvojročných výhonoch. Dva razy do roka rodiace maliny sa nestrihajú celé, nakoľko rodia už v prvom roku a v druhom roku tie isté výhony zabezpečujú rodivosť, ale nižšie na rastline, nie na koncoch. Odrodené koncové výhonky sa môžu po zbere úrody odstrihnúť.

Goji - nie je náročné na pestovanie. Vyhovuje jej štandardná zemina v záhrade, nič špeciálne. Nakoľko ide o veľmi kvalitný menej známy ovocný druh s množstvom vitamínovzdraviu prospešných látok, na dosiahnutie úrody zvoľte aspoň dve rastliny. Pre rýchlu rodivosť je potrebné vysadiť aspoň 3-ročný ker a venovať sa mu. Najskôr je nutné vytvoriť akoby kmeň a z neho vychádzajúce konáre. Pre plodivosť je dôležitý rez na jar, najneskôr začiatkom júna. Zvoľte dostatočný priestor, slnko, vlhkú, priepustnú pôdu s dostatkom humusu a pH 8.

 

Netradičný letný balkón

Autor: Ing. Adriána Francová 11. júla 2015 Žiadne komentáre

         Tento rok nemôžete ísť na dovolenku? Zato Vám v mysli stále zostali spomienky na more, leto a dovolenku pred rokom? Vytvorte si túto atmosféru na balkóne pomocou vhodných rastlín. 

Prvou podmienkou je slnečný balkón, ktorý by mal byť priestranný, aby sa okrem rastlín naň zmestilo ležadlo, závesná hojdačka alebo malé sedenie so stolíkom, kam si položíte studený drink.

Celkovú atmosféru okrem doplnkov dotvoria samozrejme rastliny. Stačí si už len vybrať krajinu, ktorú by ste v myšlienkach chceli navštíviť a podľa toho zariadiť výsadbu a doplnky.

Netradičný dovolenkový balkónNámornícka modrá či jemne fialová

Páči sa Vám Provensálsko na juhovýchode Francúzska? Vytvorte si ho na terase či balkóne. Obklopte sa fialovomodrou voňavou levanduľou, ktorá je pre túto oblasť typická. Vysaďte ju do rôznych nádob a doplňte aj iné podobné rastliny ako veroniky, kocúrnik, perovskiu či šalviu. Doplnky v štýle vintage alebo s levanduľovou tematikou či vidiekom úžasne doplnia priestor.

Potom sa už len usaďte do kresla alebo hojdačky a dýchajte úžasnú levanduľovú vôňu, popíjajte studené nápoje a relaxujte.

Nezabudnite na starostlivosť o rastliny

I keď sú nenáročné na pestovanie, v nádobách vyžadujú zálievku, dostatok slnka, priepustný substrát. V čase kvitnutia si môžete levanduľové súkvetia nastrihať a vysušiť. Typickými rastlinami sú aj voňavé bylinky ako rozmarín, šalvia, tymian, oregano, materina dúška, bazalka. Priestor môžete doplniť o popínavé rastliny ako ruževistériu.

Vsaďte na zeleň a vodu

Ak milujete Grécko, vysaďte oleandre, olivovník, bylinky, palmy, citrusy, ruže, juky a vždyzelené kry a sukulenty. Takto vytvorený balkón s pohodlným sedením navodí určite dovolenkový charakter a Vy sa tam budete vždy cítiť pohodlne a obklopení vôňou, krásou a kvetmi. Pokiaľ Vám chýba more, vytvorte si malý vodný prvok v nádobe alebo si zakúpte malú fontánku. 

Ríbezle a rez

Autor: Ing. Adriána Francová 9. júla 2015 Žiadne komentáre

        Ríbezle patria medzi drobné ovocie s vysokým obsahom vitamínov, výborne chutia a majú všestranné využitie. Poznáme ich vo farbách biela, červená a čierna. Napriek tomu, že  vyzerajú podobne a líšia sa len vo farbe, vyžadujú rozdielnu starostlivosť najmä v ošetrovaní rezom.

Ríbezle a rez

Fundovaní záhradníci to samozrejme vedia, ale pre začiatočníkov budú tieto rady určite prospešné. Aby ste sa aj v budúcnosti mohli tešiť z vysokých úrod, je nutné rez aplikovať v správnom termíne a vykonať ho správne.

Červené a biele ríbezle rodia na obrastových konárikoch na staršom dreve, ktoré však skracovaním prírastkov strácajú kvalitu, a preto treba kostrové konáre včas odstraňovať a nové výhony skrátiť na 3 očká. Rez sa robí skoro na jar alebo neskoro v jeseni. Staré konáre (napr. 4-ročné) je nutné vyrezať a podporovať tak rast nových. S úrodou budete potom musieť rok počkať.

Čierne ríbezle rodia na jednoročnom dreve. A to je zásadný rozdiel. Tiež veľmi rýchlo starnú. Podstatou je vyrezať všetky staré a zahusťujúce konáre (obyčajne to platí u krovitých typov). Koncom zimy resp. skoro na jar sa režú na 2 – 3 púčiky. Potom sa už neskracujú, ale podporuje sa ich rast. Raz za 3 roky treba vykonať zmladzovací rez.

Pokiaľ budete rez u oboch typov vykonávať správne, nemusíte aplikovať hlboký zmladzovací rez a Vaše kry budú vo výbornej kondícii. Stromčekové tvary majú nižšiu životnosť aj menšiu rodivosť, nakoľko je menej rodivého obrastu a nedosahujú takú veľkosť ako krovité tipy. Do malých záhrad sa však lepšie hodia stromčekové tvary. Dajú sa dokonca pestovať aj vo veľkej nádobe na balkóne a terase. Nezabúdajte tiež na pravidelné odstraňovanie chorých, suchých a poliehavých výhonkov, ktoré zbytočne oberajú ker či stromček o krásu a úžitok. Nadbytok zelenej hmoty a výhonkov neznamená vždy vysokú úrodu. Na tohoročných výhonkoch u červených a bielych ríbezlí úroda nebude, ale je to výborný základ na úrodu v budúcom roku. 

Listová zelenina

Autor: Ing. Adriána Francová 5. júla 2015 Žiadne komentáre

        Už podľa názvu môžeme tvrdiť, že ide o zeleninu s konzumnými listami. Sem patrí šalát, rukola, špenát, valeriánka, štiav a iné.

Listová zeleninaŠalát patrí medzi zeleninu s vysokým obsahom vitamínov, kyseliny listovej a tiež patrí medzi zeleninu s krátkym vegetačným obdobím. To znamená, že od výsevu po zber ubehnú len 2 mesiace a môžete sa tešiť z krásnych sviežich hlávok. Vyžaduje to však aj starostlivosť. Bez dostatočnej výživy v pôde a závlahy budú hlávky mdlé a horké. Za jednu sezónu môžete zozbierať úrodu 3 až 4-krát, ale len za predpokladu závlahy. Je veľa odrôd. Niektoré vytvárajú listy a niektoré hlávky. Mnohí si nevieme predstaviť život bez listového šalátu aj iných listov a niektorí uprednostnia radšej slaninu alebo mäso. Je to však veľmi dobre stráviteľná potravina, ktorá sa výborne s hlavným jedlom kombinuje. Dokonca na tanieri dokáže byť atraktívna aj vzhľadovo.

Špenát si tiež viete vypestovať 3x za sezónu. Vyskúšali ste už špenát novozélandský? Chuťovo sa nelíši od klasického špenátu, skôr vzhľadovo. Je to vyššia rastlina s veľkými zelenými listami. Zberajte ho ešte pred kvitnutím. Dá sa použiť v čerstvom stave, ale aj dusený a často sa mixuje a mrazí. Vedeli ste, že to nie je vlastne špenát ale štvorbôčik rozložitý? Jeho pestovaním dosiahnete oveľa väčšiu hmotu zelených listov a semená, ktoré nazbierate, môžete uschovať a vysievať aj 5 rokov.

Veríme, že sme Vás presvedčili o pestovaní listovej zeleniny, nakoľko po reďkovkách, hrášku a skorých zemiakoch práve zostalo prázdne miesto, kde môžete vysiať práve šalát, špenát, rukolu. Semená novozélandského špenátu pred výsevom namočte na 2 dni do vody. Urýchlite tým klíčenie. Vyskúšajte tiež odrody šalátu: Dubáček, šalát rímsky, Kráľ Mája.

Tieto rastliny nezaberajú veľa miesta, dajú sa vypestovať aj v debničkách na parapete a balkóne. Musíte však dbať o zálievku. V nádobe koreňový systém presychá viac ako vo voľnej pôde. S obľubou si na nich pochutnávajú aj slimáky a slizniaky, preto venujte pozornosť aj týmto malým tvorom a zamedzte prístup k rastlinám či už pomocou rastlín, ktoré dokážu mierne eliminovať výskyt škodcov (napr. aksamietnice) alebo vsaďte na staré osvedčené škrupiny z vajíčok, granule alebo pivo v nádobe. 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu