+421 2 54651414

augusta 2015

Aj v zime môžu byť terasa a balkón zaujímavé

Autor: Ing. Adriána Francová 31. augusta 2015 Žiadne komentáre

Určite ste si všimli, že počas zimy sú aj panelákové balkóny a niektoré terasy rodinných domov takmer rovnaké, bez života a farieb. Ak to chcete zmeniť, vysaďte si na balkón dreviny, ktoré dokážu prežiť zimu v nádobách, pokiaľ na to budú mať vytvorené vhodné podmienky. Reč je o vždyzelených rastlinách a ihličnanoch, ktoré okrem zelenej nájdete aj v iných zelených, žltých, strieborných až modrosivých odtieňoch.

Aj v zime môžu byť terasa a balkón zaujímavé

Čo na balkón v zime

Zvoľte vždy jednu dominantu v podobe vyššej a väčšej dreviny v jednej nádobe a ako doplnok vysaďte do menších nádob zopár kompaktných tují, cypruštekovborovíc. Môžete použiť aj skalníky, krušpánzemolezy.

Dominantou určite môžeme nazvať aj tuju, ktorá má svojich priaznivcov aj neprajníkov. Pokiaľ ju už pestujete, urobte jej nový zaujímavý strih v tvare špirály a určite sa tou dominantou stane. Strihom upravené ihličnany sa dajú aj zakúpiť. Pokiaľ by ste chceli ostrihať tie Vaše, vhodným obdobím je jar a leto. V zime určite nestrihajte.

Do veľkej nádoby môžete vysadiť aj smrek alebo jedľu, ktorú môžete v čase adventu a Vianoc ľubovoľne ozdobiť a vytvoriť vianočný exteriérový stromček pre Vás i okoloidúcich. Nemusí byť vysvietený led žiarovkami, pokojne na stromček povešajte oriešky, drobné jabĺčka a šišky. Pokiaľ bývate v pokojnej štvrti, tento strom navštívia aj vtáčiky. Nebojte sa vlastnej fantázie, pretože nič nie je nemožné, musíte však vedieť, ako na to.

V zime je dôležitá zálievka počas dní bez mrazov. To je jediná záruka prežitia ihličnanov a vždyzelených druhov v nádobe. Počas silných mrazov alebo v oblastiach na severe môžete nádoby zazimovať a obaliť jutou, vrecovinou alebo môžete celú nádobu ešte vložiť do dreveného obalu, ktorú vysteliete lístím, papierom či polystyrénom. 

Letné osvieženie terasy a balkóna

Autor: Ing. Adriána Francová 30. augusta 2015 Žiadne komentáre

         Leto prináša rôzne možnosti. Okrem klasického opaľovania alebo umiestnenia malého bazéna či mini jazierka na balkóne môžete vyskúšať pestovanie zaujímavých stromčekov drobného ovocia, ktoré práve v lete zarodia a poskytnú letné osvieženie vďaka kyslastej chuti plodov.

Letné osvieženie terasy a balkónaDo nádoby vysaďte stromčekový egreš, ríbezľu alebo čučoriedku. Ako podrast vysaďte jahody. Okrem drobného ovocia môžete pestovať aj baleríny - ovocné stromky, ktoré nezaberajú priestor a sú vhodné aj na pestovanie v nádobách. Vyžadujú minimálnu starostlivosť, čo sa týka ošetrovania rezom. Vybrať si môžete z jabloní, hrušiek, samoopelivých čerešní a sliviek.

Okrem drevín nezabúdajte na farebné doplnky, pohodlné sedenie a zaujímavé nádoby, ktoré si môžete vytvoriť aj sami. Stačí si zabezpečiť nádobu z pálenej hliny a tú môžete olepiť ulitami, mušľami alebo kamienkami, či vytvoriť zaujímavý motív a to len pomocou rozbitej farebnej dlažby či obkladačiek.

Pokiaľ vyhľadávate blahodarný tieň, zabezpečte si tieniace rohože a markízu. Vždy platí pravidlo, že ak chcete, aby balkón vyzeral upravene a dominantne, dreviny voľte už vyššie, staršie. Investovať do jednej solitéry sa oplatí viac ako kupovať niekoľko menších rastlín. Nezabudnite, že strom potrebuje pre svoje korene aj dostatočný priestor. Nesnažte sa ho natlačiť do malej nádoby, kde sa mu pravdepodobne nebude dariť. Dreviny vyžadujú ako v nadzemnej, tak aj v podzemnej časti dostatočnú vlahu a priestor pre aktívny rast a prístup vzduchu.

Orientácia balkóna alebo terasy je tiež veľmi dôležitá. Na južnej strane, kde slnko páli takmer počas celého dňa, musíte zabezpečiť pravidelnú zálievku, prípadne aj tienenie. Korene v nádobách sa prehrievajú rýchlejšie a viac ako u drevín vysadených vo voľnej pôde.

Kedy a ako vysádzať

Autor: Ing. Adriána Francová 27. augusta 2015 Žiadne komentáre

         Videli ste v záhradníctve zaujímavé rastliny a dreviny a nie ste si istí, či ich môžete vysádzať kedykoľvek? Platí tu isté pravidlo výsadby.

Kedy a ako vysádzaťRastliny, ktoré bežne zakúpite v plastových nádobách, môžete vysádzať do záhonov i nádob na terase a balkóne kedykoľvek. Tieto dreviny a rastliny majú kompaktný koreňový systém, ktorému nehrozí žiadne poškodenie. Spravidla sa potom vysádzajú do väčších nádob. Pred samotnou výsadbou ich ponorte do vody, lepšie sa uvoľnia z pôvodnej nádoby a okrem toho sa aj dobre nasajú vody.

Dreviny, ktoré Vám ide predajca priamo vykopať alebo majú obalený koreň v jutovine, sa nazývajú voľnokorenné a tie sa vysádzajú väčšinou na jar alebo na jeseň. Počas vykopávania tu môže dôjsť k poškodeniu hlavného koreňa a takto vysadené dreviny sa lepšie prijmú a zakorenia práve na jeseň a jar, kedy je viac prirodzenej vlhkosti a obdobie rastu. Samotná jutovina sa nemusí z koreňov odstraňovať. Stačí, keď ju po stranách uvoľníte alebo narežete. Pokiaľ však chcete vidieť, v akom stave je koreňový systém, opatrne ju odstráňte. Nie vždy budete spokojní s výsledkom, potom môžete dreviny reklamovať. Bez hlavného koreňa im bude zakorenenie v novom prostredí trvať dlhšie.

Dreviny sa vysádzajú tak, ako boli pôvodne vysadené v škôlke. U ovocných druhov platí, že miesto očkovania musí byť nad zemou, u krov drobného ovocia zasa platí, že by mali ísť do pôdy hlbšie. Niektoré rastliny sú plytkokorenné, preto ich vysádzajte plytko a akceptujte, že neznášajú konkurenciu iných rastlín v jednej nádobe. Každá drevina má svoje požiadavky na stanovište, pôdu, vlahu, živiny, hnojenie a rez. A tie by ste mali vždy brať do úvahy. Len vtedy budú rásť a prosperovať aj k Vášmu úžitku. 

Ako si jednoducho zadovážiť vlastné rastliny

Autor: Ing. Adriána Francová 26. augusta 2015 Žiadne komentáre

        Určite ste sa už prichytili pri tom, ako každú jar obchádzate tržnice a obchody, kde ponúkajú všetky letničky, bylinky a priesady zeleniny. Kúpiť všetky rastlinky, po ktorých túžite, nie je finančne lacné najmä vtedy, ak máte veľkú záhradu a Vaše túžby nepoznajú hraníc a chcete vyskúšať pestovať všetko.

Ako si jednoducho zadovážiť vlastné rastlinyPokiaľ by ste si však aspoň na polovicu rastlín našli čas a vypestovali ich zo semienka, šlo by o lacnejšiu záležitosť, aj keď by ste museli rastlinku hýčkať a dopriať jej všetko potrebné, aby bola na výsadbu do záhrady dostatočne zdravá a silná. Rastliny, ktoré vyklíčia zo semien rýchlo a nepotrebujú špeciálne požiadavky, vypestujte sami a zvyšok si zakúpte. Množstvo byliniek a letničiek môžete vypestovať aj na parapete okna aj v panelákovom byte.

Pokiaľ chcete pestovať len na balkóne a v malom, vysejte len niekoľko semien. Zakúpené semená vydržia aj do budúceho roka, ak budú uskladnené na suchom a tmavom mieste. Vyhnite sa hustým výsevom a jednoteniu rastliniek. U niektorých druhov ako sú lobelky, papriky, chilli a feferóny, musíte začať s výsevmi už koncom januára. Nezaobíde sa to bez prisvetľovania, prípadne spodného ohrevu.

Ľahko vypestované rastliny zo semienka: aksamietnica, kráska, netýkavka, pažítka, žerucha, hrachor, fazuľa, hrach, šalvia, nechtík lekársky, sanvitália, náprsník, stračka.

Ťažšie vypestované rastliny zo semienka: levanduľa, lobelka, okrasné trávy, magnólia, gazánie, echinancea, amarant.

Rastliny, ktoré sa neskôr na záhone budú rozmnožovať samovýsevom: aksamietnica, kráska, slnečnice, levanduľa, saturejka, orlíčky, alchemilka, pažítka, cibuľa sibírska.

Mnohé rastliny získate rýchlejšie delením trsov, napríklad: echinacea, rudbekie, okrasné trávy, krásnoočko, heuchery aj hosty.

Zber zeleniny

Autor: Ing. Adriána Francová 24. augusta 2015 Žiadne komentáre

        V zeleninovej záhradke je tiež množstvo práce. V tomto období by ste už mali mať vytrhaný cesnak. Ten vybieľte, poviažte a zaveste do sucha a mierneho prievanu, aby sa dosušil. Cibuľu vytrhávajte, až keď väčšia časť leží na zemi a krčok je suchý a zlomený. Tiež ju dosušte na slnku, odstráňte suché a odlupujúce sa šupy a zaveste alebo umiestnite do debničiek.

Zber zeleninyPriebežne zbierajte tekvice, cuketypatizóny. Môžete ich aj mraziť, stačí ich nastrúhať na väčšie rezance. Aj v zime si potom môžete pochutnať na výborných cuketových plackách. Stačí pridať nastrúhanú mrkvu, petržlen a zemiaky.

Aby boli na záhrade čo najdlhšie, podložte pod plody kartóny a príliš dlhé šľahúne bez kvetov a plodov odstráňte. V tomto období dominujú paradajkyuhorky. Nezabúdajte na zber a spracovanie. Spodné listy na paradajkách odstraňujte a vrcholce skráťte, aby stihli všetky strapce s plodmi ešte dorásť a dozrieť. Vysoké paradajky stále priväzujte k oporám. Nemusíte ich zbierať úplne dozreté, dozrú aj mimo rastliny. Ak ich zozbierate aj so stonkou, vydržia dlhšie svieže.

Toto obdobie je plodné a kuchyňa sa plní zavareninami a zásobami na zimu. Vyskúšajte kombinovať zeleninu v jednom pohári. Do jedného pohára nakombinujte kolieska, kocky rôznej zeleniny ako uhorky, mrkvy, cukety, kalerábu a cibuľky, zalejte sladkokyslým nálevom a bežne sterilizujte.

Po zbere zeleniny zostávajú na ploche prázdne miesta. Tie stále udržiavajte v stave bez buriny. Môžete vysiať napríklad rastliny pre zelené hnojenie, ktoré potom zarýľujete do pôdy. Už teraz môžete uvažovať nad výsadbou jesenného cesnaku. Samozrejme, zatiaľ len nad miestom jeho výsadby. Vyhnite sa rovnakému miestu, kde bol vysadený a aj miestu, kde bola vysadená cibuľa. Rovnako môžete vyberať skorú mrkvu. Mrkve stačí byť v pôde 100 dní. Počas zberu používajte košíky alebo debničky.

Zeleninu môžete mraziť, sušiť, uskladňovať v pivniciach a skladoch, či v komore. Ako na sušenie? Najlepšie je použiť sušičku. Koreňovú zeleninu nakrájajte na malé kúsky a tie poukladajte na otočné taniere v sušičke. Usušené kúsky je vhodné používať v kuchyni na prípravu polievok a na dochutenie jedál. 

Zber osiva a skladovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 23. augusta 2015 Žiadne komentáre

        Pokiaľ už na záhrade pestujete letničky a iné okrasné rastliny a zaujíma Vás aj rozmnožovanie pomocou semien, tento text je určený práve Vám. V budúcom roku už nové rastlinky nemusíte kupovať, dokonca nemusíte zakúpiť ani nové semená. Väčšina druhov si ponecháva vlastnosti materskej rastliny, čo umožňuje získanie identických rastlín. Stačí včas a správne zozbierať a uskladniť semienka a jar sa môže začať práve výsevom.

Zber osiva a skladovanieSemienka zbierajte asi v strede leta, vždy za slnečného počasia, keď už nie je ranná rosa. Zbierajte kvety, ktoré sú už na rastline usušené, mierne roztvorené a semienka akoby z rastliny už vypadávali. Vtedy sú dozreté a správne vysušené. Stačí ich zozbierať na papierovú tácku a dosušiť v polotieni. Semená uskladnite v tmavej nádobe alebo v papierovom vrecku, na vzdušnom a suchom mieste. V menšom ich môžete uskladniť aj v uzatvárateľných vreckách. Podmienkou však je správne vysušenie, inak by rýchlo splesniveli.

Pokiaľ chcete zbierať semená sirôtok, zberajú sa ešte takmer neotvorené. Sú veľmi pukavé a vystreľujú do okolia. Vložte ich do papierového vrecka, do ktorého urobíte väčšou ihlou niekoľko dierok a vrecko umiestnite na slnko. Budete počuť pukanie a otváranie toboliek a vystreľovanie semienok, ktoré zostanú priamo vo vrecku. Vysievajú sa v júli.

Výborne sa zbierajú semená nechtíka, agerátu, krásky, náprsníka, zvončekov, aksamietnice a sirôtok, tiež pažítky, tekvíc a novozélandského špenátu. Ťažšie sa zbierajú semienka z rastlín, ktoré majú terč – rudbekia, echinacea, margaréty. Mnohí semienka ani nenájdu a skladujú lístky alebo terč rastlinky.

Pokiaľ sa bojíte, aby sa semienka nevysemenili do pôdy, zozbierajte súkvetia skôr a nechajte ich vysušiť a dozrieť alebo na niektoré druhy natiahnite starú pančuchu. Ochránite väčšie semená pred náletom vtákov, najmä slnečnice a farebné kultivary.

Posted in: Okrasná záhrada Tags: výsev semien

Nádoby a starostlivosť o dreviny

Autor: Ing. Adriána Francová 22. augusta 2015 Žiadne komentáre

Pri pestovaní drevín a rastlín v nádobách musíte dbať na výber vhodných nádob pre tento účel. Medzi najlacnejšie patria nádoby z plastu, ktoré sú vhodné na pestovanie dočasnej zelene ako sú letničky, prípadne izbové rastliny.

Nádoby a starostlivosť o drevinyPre dlhodobejšie pestovanie vonku sú vhodné nádoby z keramiky, pálenej hliny a betónu, prípadne kameniny. V nich sa menej prehrievajú korene a tiež sú vhodnejšie pre rastliny, ktoré chcete ponechať vonku aj v zimnom období.

Na dno nádob umiestnite drenážnu vrstvu, prípadne ich vysteľte vrecovinou alebo fóliou. Nádoby musia byť čisté. Pokiaľ chcete použiť Vaše vlastné nádoby, musia byť vždy ošetrené a vyčistené od predchádzajúcich zvyškov, prípadne škodcov. Nakoniec je dôležitá veľkosť varírujúca podľa vysadenej dreviny či rastliny.

Zvážujte aj farebné prevedenie. Nádoby a kvetináče z pálenej hliny si môžete sami vyzdobiť mozaikou z polámanej zvyšnej dlažby alebo obkladačiek, tiež sú vhodné ulity a mušle, prípadne ploské kamienky a drievka z brezových konárikov. Efekt vytvoríte aj vtedy, ak ich vložíte do vrecoviny a farebnej juty. Podľa Vašich predstáv zvoľte jednu alebo dve farebné prevedenia a k nim doplňte aj iné predmety ako sviečky, svietidlá, misky, krhličky a sedenie.

Po výsadbe je potrebné sa o vysadené rastliny pravidelne starať. Nejedná sa len o zalievaniehnojenie podľa druhov, ale patrí sem aj kontrola výskytu škodcov a chorôb, nakoľko dreviny a rastliny vysadené v nádobe trpia viac. Dôležité je skontrolovať, či majú nádoby odtokový otvor na odvádzanie prebytočnej vody. Len vtedy sa bude Vašim rastlinám dariť. Ak tam nie je, vytvorte ju pomocou vrtáka. Na otvor potom položte ploský kamienok alebo kúsok plastu a nádobe zadovážte podmisky alebo estetické obaly. Efektívne zalievanie je potom také, keď voda pretečie do misky. Správny substrát by mal byť samozrejmosťou. Iste sa často stretávate so zvláštnym zložením substrátu, ktorý rýchlo presychá a voda cez nádobu takmer pretečie bleskom. Vylepšite ju vlastným kompostom alebo podielom piesku. 

Vysievame plodovú zeleninu

Autor: Ing. Adriána Francová 20. augusta 2015 Žiadne komentáre

Vysievame plodovú zeleninu

         Plodovú zeleninu môžete vypestovať z predpestovanej sadby alebo priamo z výsevu na záhradke. Do voľnej pôdy sa môžu vysievať tekvicecukety a uhorky. V krátkom čase vyklíčia. Teplota pôdy by mala byť okolo 15 °C. Pokiaľ chcete, aby bolo klíčenie ešte rýchlejšie, namočte semená do vlažnej vody. Nezabudnite udržiavať plochu bez burín a dostatočne ju zalievať najmä na začiatku rastu a potom v období tvorby kvetov a plodov. 

Medzi plodovú zeleninu, ktorú je lepšie získať predpestovaním, patria teplomilné papriky rajčiny. S výsevom musíte začať už na konci februára. Platí to najmä pre papriku, feferóny, chilli. Rajčiny vysievajte neskôr, aby neboli slabé a vytiahnuté za svetlom. Vysievajte na riedko, na široko, aby mali rastliny dostatok živín a priestoru. Efektívne je použiť aj Jiffy zakoreňovače, do ktorých vložíte 1 alebo 2 semienka. Rastliny sú takmer použiteľné na výsadbu, veľakrát sa nemusia ani presádzať. Vynecháte aj jednotenie a manipuláciu s krehkými stonkami.  

Pokiaľ ste už na záhrade pestovali napríklad kokteilové paradajky, často sa stáva, že na jar získate mladé rastliny priamo na miestach, kde opadali plody. Tieto sadenice sú oveľa silnejšie než tie predpestované a sú na výsadbu pripravené oveľa skôr. Ak sa Vám stalo, že sa počas výsadby do voľnej pôdy rajčina zlomila, zasaďte ju hlbšie do zeme, vytvorí si nové korienky. Nezabúdajte na neskoré jarné mrazy. Priesady nízkych druhov a drobnoplodých druhov rajčín môžete pestovať aj v nádobách na terase a balkóne za predpokladu bohatej zálievky a hnojenia. 

Exotika na terase

Autor: Ing. Adriána Francová 18. augusta 2015 Žiadne komentáre

Aj na terase si môžete vytvoriť dovolenkovú atmosféru a to len pomocou drevín, ktoré môžete bežne vidieť v dovolenkových destináciach. Výhodu majú slnečné terasy a balkóny, kde sa bude dariť aj stredomorskej flóre.

Exotika na terase

Exotické rastliny na terasu

Vhodnými drevinami sú oleandre, anjelské trúby, olivovníky, enciány, olovníky, figovník, granátové jablko aj ibišteky. Ako doplnkové rastliny k nim vyberte voňavé bylinky, levanduľukrušpán. Vonku na terase môžu zostať od jari, keď už nehrozia neskoré mrazy, až do jesene, kým nezačnú jesenné alebo nočné mrazíky.

Oleander

Táto exotická drevina krátkodobo znesie aj teplotu -2 až -5 °C. Po výskyte nižších teplôt umiestnite dreviny na miesto s ideálnou teplotou na prezimovanie. Oleandre oceníte najmä večer, kedy intenzívne voňajú. Manipulujte s nimi opatrne, patria medzi jedovaté rastliny. V letnom období (júl – august) je čas na zber odrezkov, z ktorých získate mladé rastliny. Môžete ich vložiť do vody alebo hneď sadiť do nádoby. Nezabúdajte, že oleandre a datury patria medzi tzv. „smädné“ rastliny, čiže majú rady pravidelnú zálievku.

Nádoby, substráty a pomôcky

Autor: Ing. Adriána Francová 15. augusta 2015 Žiadne komentáre

        Aby ste úspešne mohli začať s výsevmi, budete potrebovať niekoľko pomôcok, bez ktorých sa nezaobídete. Okrem kvalitného substrátu alebo vlastného rozloženého kompostupiesku či perlitu na vyľahčenie pôdy budete potrebovať rôzne výsevné misky, nádobky, plastové kvetináče, zakoreňovače, menovky a ceruzku alebo fixku. V neposlednom rade si pripravte semená, z ktorých chcete získať rastlinky.

Nádoby, substráty a pomôckySemená, ktoré ťažšie klíčia alebo majú tvrdé semená, namočte na niekoľko hodín do vlažnej vody. Zistíte tým aj samotnú klíčivosť. Semená, ktoré vyplávajú na povrch, sú obyčajné prázdne a nebude z nich nič. Semená, ktoré klesnú na dno nádobky, sú ťažšie a určite vyklíčia.

Nie všetky semená vyžadujú hlbší výsev. Najdrobnejšie semienka ako sú semená lobelky, levandule, okrasných tráv a drobných letničiek, stačí vysiať na povrch substrátu a zavlažovať rosením. Väčšie semená jemne zasypte substrátom a zavlažte. Aby sa semená nevyplavovali, zakryte ich jemnou vrstvou servítkou a používajte rosenie.

Keď začnú semená klíčiť, opatrne servítku odstráňte. Veľakrát sa stane, že sa aj rozpadne. Výsevné misky si vždy označte menovkou alebo lekárskou paličkou, na ktorú si poznačte názov rastliny, prípadne dátum výsevu, farbu, výšku a všetko, čo považujete za dôležité. Už sa Vám potom nestane, že pri výsadbe na voľný záhon umiestníte druhy nesprávne.

Dostatok svetla a vlahy je zárukou pravidelného rastu a vitality sadeníc. Dbajte na to, aby rastliny neboli vytiahnuté za svetlom a pravidelne misky otáčajte, prípadne zabezpečte svetlo zo všetkých strán. Niekedy budete musieť použiť aj lampu na svietenie. Semená papríkrajčín vysievajte v dostatočnom predstihu. Sadenice je nutné vysadiť už v máji von do záhrady alebo skôr do skleníka a fóliovníka. 

Posted in: Okrasná záhrada Tags: výsev semien
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu