+421 2 54651414

októbra 2015

Hnojenie a ochrana

Autor: Ing. Adriána Francová 17. októbra 2015 Žiadne komentáre

        Ovocné dreviny sú klasické dreviny, ktoré si tiež vyžadujú odbornú starostlivosť, aby ste docielili vysokú a kvalitnú úrodu. Nepôjde to bez základných faktorov ako je rez, závlaha, hnojenie a ochrana voči chorobám a škodcom.

Hnojenie a ochranaNa trhu je množstvo druhov a kultivarov, ktoré sú rezistentné, čiže odolné voči niektorým ochoreniam a škodcom a nevyžadujú takú chemickú ochranu voči bežným ochoreniam. Bez závlahy a hnojenia však nastávajú problémy s rastom, vývinom kvetných pukov a dokonca aj kvalita plodov a ich veľkosť či chuť je ovplyvnená práve ich zdravotným stavom.

Hnojením dodáte stromu základné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre rast alebo vyzrievanie pletív, množstvo kvetov a plodov. Samozrejme je dôležité aké hnojivá používate a akým spôsobom ich ponúknete danej drevine. Na všetko je určité vhodné obdobie.

Na jar je vhodné pridávať hnojivá v podobe rozloženého kompostu, listovky a dusíka. Pozor však na bujne rastúce ovocné druhy, tie dusíkom nepodporujte. Na jeseň naopak používajte hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Pred samotnou výsadbou ovocných stromov venujte dostatočnú pozornosť príprave pôdy. Je vhodné aj hnojenie maštaľným hnojom, napr. 1 až 2 roky pred samotnou výsadbou stromov. Strom si potom dlhodobo berie živiny z hĺbky.

Nikdy nepridávajte čerstvý hnoj ku kmeňom i koreňom. Granulovaným hnojivom hnojte do vlhkej pôdy. Ďalšie prvky, ktoré ovocné dreviny vyžadujú, sú vápnik, horčík a iné mikroelementy.

Čo sa týka ochrany voči rôznym chorobám a škodcom, je samozrejme na Vás akú chemickú či biologicko – ekologickú ochranu zvolíte. Je niekoľko možností. Momentálne je tu obdobie bio pestovania plodov, čo je bez akejkoľvek chemickej ochrany. Bohužiaľ, niekedy to bez chémienejde . Potom je tu jediný spôsob ako zamedziť šíreniu ochorenia, a to vykopaním a odstránením daného pestovaného druhu, kultivaru zo sadu a záhrady a nahradením ho za rezistentný.

Zber zeleniny a ovocia

Autor: Ing. Adriána Francová 12. októbra 2015 Žiadne komentáre

         Jesenný čas predurčuje k zberu zeleniny a ovocia. Zbierajú sa posledné plody dozrievajúcich a zdravých paradajok, ktoré dozrievajú s poslednými teplými slnečným dňami. Tiež je najvyšší čas pozbierať papriku. Posledné kusy tiež dozrievajú práve vo fóliovníkoch a skleníkoch. Na hriadkach sa nachádza ešte zeler, paštrnák, mrkva a petržlen, ktoré tento mesiac musíte vykopať, očistiť od listov a uskladniť. Na vňati si môžu pochutnať králiky. Z vňatí zeleru a petržlenu si naviažte a vysušte dostatočné množstvo na zimu, časť môžete dať nasekanú zmraziť.

Mnohým  sa osvedčilo urobiť si aj balíčky miešanej koreňovej zeleniny, ktorú počistenú a nakrájanú namiešajte do vreciek a dajte zamraziť. Časť môžete vysušiť v sušičke a vyrobiť si tak domácu „Vegetu“ a príchute do polievok. Neskoré kaleráby – giganty uskladnite v pivniciach. Uskladniť koreňovú zeleninu môžete zabalenú v novinovom papieri a kartónoch, alebo ju popichať do vedier a debničiek s vlhkým pieskom. Sklad zeleniny musí byť bez nadmernej vlhkosti a plesní, môže byť aj bez svetla.

Ovocie zozbierané z jesenných a zimných odrôd jabloníhrušiek vyžaduje na skladovanie rovnaké podmienky. Hrušky vydržia aj do februára. Niektoré odrody jabĺk až do apríla. Uskladňujte len zdravé a tvrdé plody bez poškodenia. Pokiaľ máte čas a podmienky, môžete jednotlivé najkrajšie kusy ovocia samostatne zabaliť do papiera a uskladniť naukladané vedľa seba v debničkách. Vydržia oveľa dlhšie ako jablká naukladané na sebe v debničke. Takéto krásne kúsky využijete najmä na vianočný stôl. Tiež pozbierajte všetky plody malín 2x rodiacich odrôd. Veľakrát sa stáva, že aj pod slabou snehovou pokrývkou nájdete nejaké plody malín. Orechy zbierajte po silných vetroch a sušte na sitách alebo v pevných vreciach na suchom a teplom mieste. V zime ich môžete postupne vylúpať a uskladniť. V mrazničke vydržia v hermeticky uzatvorených obaloch 3 mesiace. Máme skúsenosti aj s uskladnením do zaváracích pohárov.

Vresy a ich pestovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 11. októbra 2015 Žiadne komentáre

         Pre veľký záujem vedieť pestovať vresy a nepestovať ich len ako sezónne zakúpenú jesennú rastlinu sme pre Vás pripravili tieto základné body, podľa ktorých to určite zvládnete. Pestovanie vresov v záhrade alebo aj v nádobe bude odteraz jednoduché.

Vresy a ich pestovanieV záhrade:

-         vyberte slnečné vzdušné miesto alebo polotieň

-         vopred pripravte záhon, vyhĺbte jamy

-         vresy a vresovce sa vysádzajú do pôdy hlbšie, ako boli zasadené v nádobe

-         pôda musí byť kyslá, to znamená čistá rašelina, ktorú môžete premiešať s pieskom

-         pred samotnou výsadbou vresy namočte do nádoby s vodou, aby sa ňou koreňový bal dobre nasiakol

-         vresy vysádzajte do skupín, niekoľko rovnakých farieb a druhov

-         doplňte sprievodnú zeleň: ihličnany (borievky, kosodrevina), azalky, okrasné trávy, dráč, pôdopokryvné ruže

-         kým sa porast zapojí, musíte polievať (aj v zime v čase bez mrazov)

-         prázdne miesta vysypte kôrou, machom, posekaným lístím

-         základom bohatého kvitnutia a kompaktného rastu je prihnojovanierez

-         rez sa vykonáva vždy po odkvitnutí

V nádobe :

-         vyberte slnečné vzdušné miesto alebo polotieň

-         po zakúpení rastliny ihneď presaďte

-         pripravte si nádoby, hranty a koše

-         vresy a vresovce sa vysádzajú vždy hlbšie, ako boli zasadené v nádobe

-         pôda musí byť kyslá, to znamená čistá rašelina, ktorú môžete premiešať s pieskom

-         pred samotnou výsadbou vresy namočte do nádoby s vodou, aby sa ňou koreňový bal dobre nasiakol

-         na dne nádoby urobte drenáž z kamienkov, keramzitu alebo štrku

-         nádoba musí byť dostatočne veľká (skôr vyhovuje plytká a široká)

-         nádoba musí mať otvor na odtok prebytočnej vody

-         vysádzajte do skupín, niekoľko rovnakých farieb a druhov alebo skombinujte s inými jesennými trvalkami

-         rastliny sa zalievajú po miernom preschnutí substrátu, substrát však nesmie trvalo preschnúť

-         zalievať je nutné aj počas zimy, keď nemrzne (rastlina po zime skôr vyschne z nedostatočnej vlahy ako vymrzne)

Posted in: Okrasná záhrada Tags: vresycalluna
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty
  1. Malva moschata / Slez pižmový, K9