+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

novembra 2015

Starostlivosť počas roka

Autor: Ing. Adriána Francová 29. novembra 2015 Žiadne komentáre

        Aj ovocné dreviny si vyžadujú celoročnú pozornosť. Nedá sa priamo poukázať, ktorá činnosť je najdôležitejšia. Ponúkame Vám prehľad počas celého roka, načo by ste nemali zabudnúť, aby dreviny boli v plnej kondícii, kvitli, plodili a najmä boli bez chorôb a škodcov. Pravidelne si ich všímajte. Len tak dosiahnete pravidelné a kvalitné úrody, veľké plody a radosť so záhradníčenia.

JAR – je obdobím po dlhej zime, kedy všetko opäť ožíva a prebúdza sa zo zimného spánku. Dbajte na zálievku, pokiaľ v zime nebol sneh a bola suchá jeseň. Na jar nemá pôda z čoho čerpať vlahu, preto je potrebné zalievať manuálne. Zalievajte v čase bez mrazov, výdatne okolo kmeňa. Najlepšie do misy, okolo kmeňa, ktorá je odburinená, pripravená na vstrebávanie vlahy a živín. Môžete tam pridať niekoľko lopatiek rozloženého kompostu, prípadne štartovacieho hnojiva pre rast a kvitnutie. Broskyne v predjarí vyžadujú postrek proti kučeravosti listov, iné ovocné dreviny ako marhule postrek proti moniliovému usychaniu kvetov a výhonkov, vinič proti chloróze, jahody proti roztočíku jahodovému, a ostatné dreviny proti prezimujúcim škodcom a hubovým či bakteriálnym chorobám. To platí napríklad pre ríbezle, egreše, slivky, broskyne. Jar je aj obdobím rezu. Tiež je to obdobie vysádzania nových stromov a krov.

Starostlivosť počas rokaLETO – aktívne obdobie kvitnutia i plodenia. Je dôležité zásobovať dreviny vodou a živinami pomocou hnojív. Všímať si samozrejme ochorenia, vošky a iné škodce, ktoré treba včas a za vhodného počasia zneškodniť, postriekať. Alebo sa snažte o pestovanie rezistentných odrôd, prípadne využiť bio a ekologické postreky a výluhy z rôznych dostupných rastlín, ktoré majú tiež svoje opodstatnenie. Koniec leta patrí zberu niektorých druhov ovocia, a tým aj spracovaniu. Zbierajte aj opadané plody, zamedzíte zvýšenému výskytu včiel a ôs. Kôstkoviny sa po zbere strihajú a tak sa zabezpečí budúcoročná úroda. Môžete zvoliť aj radikálny rez. Ostatné dreviny, ktoré majú pod váhou plodov ohnuté konáre, podporte a vyviažte.

JESEŇ – ďalšie aktívne obdobie pre iné druhy ovocných stromov, ktoré treba priebežne zberať, uskladňovať alebo spracovávať. Odstraňujte všetky poškodené plody, hrabte opadané lístie, prípadne prihnojujte hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Misy okolo stromov ponechávajte bez burín, aby živiny a voda priamo presakovala ku koreňom. Kontrolujte výskyt chorôb a škodcov, prípadne zasiahnite vhodnými a dostupnými postrekmi alebo ekologickými prostriedkami. Pripravte dreviny na zimu napríklad natieraním kmeňa nabielo. Kmene mladých stromov môžete koncom jesene obaliť a zabezpečiť voči obhryzu zajačím pletivom. Koniec jesene je ideálna na zakladanie nových výsadieb a doplnenie druhov do ovocnej záhrady. Nezabudnite na ukotvenie oporu a zálievku.

ZIMA – odpočinkový čas pre všetky dreviny, ktoré boli počas roka aktívne. Je to však vhodné obdobie na zber vrúbľov, prípravu semenáčov na ďalšie množenie, stratifikáciu semien. Pravidelne kontrolujte uskladnenú úrodu aj dreviny. Počas silných a dlhotrvajúcich mrazov môžete zadymovať v blízkosti drevín, ktoré sú náchylnejšie na mrazy. V čase bez mrazov môžete zalievať. V čase s množstvom snehu treba opatrne sneh striasať z konárov a v prípade holomrazov naopak nahromadiť sneh ku kmeňom. Pravidelne kontrolujte dreviny, vhodne ich ukotvite a zabezpečte pred silným vetrom. Najmä mladé výsadby. Koncom zimy už môžete dreviny, najmä drobné ovocie a jadroviny, rezať

Osvetlenie na balkóne

Autor: Ing. Adriána Francová 27. novembra 2015 Žiadne komentáre

        Okrem rastlín, ktoré pestujete na balkóne alebo terase, sú veľmi dôležité aj doplnky a svetlo. Práve v jesennom a zimnom období, keď sa rýchlejšie stmieva, potrebujete svoju ďalšiu obývačku v podobe balkóna a terasy rozsvietiť pomocou umelého osvetlenia. Teraz nemáme na mysli vianočné osvetlenie.

 Osvetlenie na balkóne

Máme na mysli rôzne solárne lampy, lampy na batérie, s meničom farieb, sviečky a doplnkové elektrické osvetlenie v podobe svietiacich motýľov, mušiek alebo dokonca svietiacich kvetináčov. Na okennom parapete môžete mať čajové sviečky v priesvitných pohároch v rôznych veľkostiach. Postačia Vám aj rôzne zaváracie fľaše a poháre, ktoré skrášlite stužkou alebo konárikmi s jesenným motívom.

Na stolíku, kde popíjate čaj, by tiež nemala chýbať lampa so sviečkou alebo na baterky. Štýlové sú lucerny alebo petrolejové lampy, či lampy na olej, ktoré aj v tejto dobe našli opäť svojich priaznivcov. V modernom dizajne sú známe aj svietiace kvetináče, nádoby, stolíky.

Ak sa bojíte hmyzu, existujú aj špeciálne lampy a lapače. Je známe, že svetlo na terasu priláka množstvo nočných motýľov či komárov. V tomto pokročilejšom čase a v chladnom období ho však bude lietať stále menej a menej.

Pokiaľ chcete používať obyčajné sviečky, vždy ich používajte len počas pobytu na terase a nikdy neodchádzajte bez toho, aby ste sviečku nesfúkli. Používajte sviečky, ktoré nestekajú, ale sa vyparujú. Sviečky v uzatvorených nádobách tiež nenechávajte bez dozoru.

Okrem klasického osvetlenia môžete na balkóne použiť aj rôzne externé osvetlenie, ktoré sa používa na výzdobu záhradnej oslavy, na stromy. Takto si môžete vyzdobiť strop, balkón alebo stenu. Vždy musí ísť o osvetlenie externé. Tiež to platí o osvetlení vonkajších vianočných stromčekov. Nadbytočná vlhkosť by pre interiérové osvetlenie mohla byť problémom. V prípade, že cestujete na dlhšie preč, osvetlenie vyberte zo zásuvky. Pokiaľ chcete docieliť svetlo iným štýlom, nastriekajte alebo natrite jednu stenu žiarivou žltou alebo oranžovou farbou. Dá sa to však len v prípade rodinného domu. Ak bývate v paneláku, pozor na zmeny, ktoré by Vás neskôr mohli vyjsť draho.

Starostlivosť o kvety v zime

Autor: Ing. Adriána Francová 26. novembra 2015 Žiadne komentáre

            Zimné obdobie je charakteristické minimom kvitnúcich rastlín. Tie, čo ste preniesli zo záhrady a terasy do bytu, naďalej potrebujú starostlivosť a špecifické podmienky, ktoré zabezpečia príjemné prežitie a odpočinok do jari. Naďalej Vás tešia sviežou zelenou farbou, prípadne panašovanými či lesklými listami. V byte je v zime teplejšie než obyčajne, lebo aj nám zimné obdobie rýchlejšie ubieha v príjemnom teplom prostredí. Nie všetkým rastlinám však vyhovujú vysoké teploty okolo 22 - 25°C. Sú rastliny, ktoré v zime vyžadujú absolútny odpočinok v podobe minimálnej zálievky a nižších teplôt. Takto prezimujú enciánový stromček (Solanum rantonnetii resp. Lycianthes rantonnetii), olovník (Plumbago auriculata), muškáty (Pelargonium), fuksie (Fuchsia), oleandre  (Nerium oleander).  Postačuje im teplota okolo 5-10 °C . Vianočný kaktus (Schlumbergera) vyžaduje pred obdobím kvitnutia niekoľkomesačné nezalievanie a chladné podmienky, aby práve v období Vianoc vykvitol do krásy.

Pokiaľ podľahnete kráse vianočnej ruže (Euphorbia pulcherrima) vedzte, že ak ju prenesiete do teplého bytu, v krátkom čase príde rastlina o všetky listy. Vyžaduje veľa svetla a chlad. V predajniach je obyčajne predávaná lacno, vo veľkom množstve, často je preliata, dokonca napadnutá hubovými chorobami. Ak sa Vám páči, umiestnite ju len krátkodobo ako kvitnúcu dekoráciu na prestretý vianočný stôl. Inak ju pestujte v chladnej miestnosti, na chodbe s nízkou zálievkou. Je to trvalka, nie jednorazová vianočná dekorácia.

Kvety, ktoré počas celého roka pestujete v byte, sú zvyknuté aj na zimné obdobie v teple. Treba však dodržiavať pravidelnú zálievku a poznať jednotlivé rastliny a ich požiadavky na množstvo vody. Na parapetoch sa darí fialkám (Saintpaulia) – vyžaduje zálievku do misky, keď preschne substrát, svokriným jazykom (Sansevieria) – vyžaduje teplo a sucho, lopatkovcu (Spathiphyllum) - vyžaduje zálievku až keď preschne substrát a skôr sucho ako vlhko, orchideám, jazmínu izbovému (Stephanotis), ktoré sa zalievajú raz za týždeň. Vo väčších nádobách v blízkosti okna umiestňujte palmy, dracény a juky. Rastlín je oveľa viac, každý pestuje niečo iné. S niečím máte skúsenosti, niektoré rastliny pestujete prvýkrát. Tu je niekoľko zásad, ktoré treba dodržať:

-          v zime neprihnojujte, výnimkou sú kvitnúce rastliny, ktorým doprajte hnojivo striedmo a optimálne

-          vetrajte, ale nespôsobujte prievan

-          doprajte im maximum svetla

-          zalievajte podľa teploty prostredia, v ktorom rastliny pestujete, prípadne podľa požiadaviek jednotlivých druhov

-          listy utierajte od prachu, prípadne druhy na to určené môžete osprchovať

-          mierne opadávanie listov je v zimnom období bežným javom

-          kontrolujte výskyt škodcov a chorôb

-          v prípade výskytu rastlinu izolujte od ostatných a ošetrite

-          rastliny minimálne prenášajte

Kaktusy a sukulenty

Autor: Ing. Adriána Francová 22. novembra 2015 Žiadne komentáre

       Ak ste vonku letnili svoje kaktusy a sukulenty a neskôr ste ich preniesli pod strechu terasy a balkóna, tak teraz je čas ich preniesť opäť do bytových podmienok. Kaktusy vonku spevneli, dokonca vyrástli a tiež to platí pre sukulenty ako echevérie, tučnolistyrozchodníky.

Kaktusy a sukulenty

Mnoho pestovateľov nabralo svoje skúsenosti pestovaním sukulentov v rôznych podmienkach a jednotne tvrdia, že ak sukulenty vysadíte na južný, slnkom zaliaty záhon a počas leta si ich nebudete takmer všímať, tak práve v jeseni ich nespoznáte. Ružice echevérie zväčšia svoje hlávky a vytvoria veľa dcérskych rastlín. Podobajú sa na skalné ruže pestované v skalkách. Tie sa pestujú celoročne vonku.

V novembri je najvyšší čas sukulenty znovu presadiť do nádob a pestovať opäť v zimných záhradách, na okennom parapete s južnou orientáciou s minimom vlahy počas zimy. Pokiaľ na ne zabudnete a necháte ich vonku, zimu neprežijú. Nadbytočná vlaha, zrážky a rosa nadmerne vplývajú na listy a ružice zostávajú poškodené, fľakaté a opadávajú.

Echevérie patria medzi citlivé rastliny a preto treba s nimi manipulovať opatrne, inak hrozí, že počas presádzania Vám lupene budú padať na zem. Vtedy neváhajte a poukladajte ich na substrát. V krátkom čase pustia korienky. Určite ich nedávajte zakoreňovať do vody. Takýmto spôsobom sa rýchlo rozmnožujú. Na pestovanie nie sú náročné. Pokiaľ s nimi začnete, už nebudete vedieť prestať. 

Pokiaľ chcete rozmnožiť veľké kaktusy delením, nechajte oddelené rastlinky aspoň jeden deň zaschnúť a až potom ich vysaďte do suchého substrátu určeného špeciálne pre kaktusy a sukulenty. Počas zimy nevyžadujú takmer žiadnu vodu. Ak v byte kúrite a je tam dlhodobo teplo, môžete im porosiť substrát. Kaktusy a sukulenty, ktoré zimujete v miestnostiach s nižšími teplotami alebo v zimnej nevykurovanej záhrade, nemusíte zalievať vôbec. Je to dôležité aj pre kvitnutie kaktusov. Ak ste si ich obľúbili, môžete vytvoriť rôzne misky, do ktorých vysadíte niekoľko druhov echevérii a pridáte niekoľko kamienkov. 

Zaujímavé kry do záhrady

Autor: Ing. Adriána Francová 20. novembra 2015 Žiadne komentáre

        Každý si svoju záhradu predstavuje inak. Ale to najdôležitejšie vytvoria rastliny a dreviny. Poskytnú tieň, zátišie, súkromie, oddelia priestor, zjemnia línie, ochránia pred vetrom i slnkom a záhrade dodajú neopakovateľné čaro. Môžete vyberať z druhov, ktoré sú vysoké, nízke, košaté, previslé, kvitnúce, plodiace a predsa pre Vás budú tie najkrajšie. Okrem vizáže však vyberajte aj podľa podmienok, ktoré pre ne máte v záhrade. Tu je niekoľko tipov pre tie najkrajšie kry do záhrady.

Zaujímavé kry do záhradySamostatnú a obľúbenú skupinu tvoria javory. Elegantne sa vynímajú v akejkoľvek záhrade ako solitéry, v skupinových výsadbách s inými drevinami, krami a trvalkami. Je ich nespočetné množstvo. Očaria počas celého roka a najmä v jesennom období, keď listy vyfarbujú do červena, oranžova, purpurova. Iné zas upútajú sviežou zelenou farbou s jemným panašovaním. Vyžadujú však polotieň.

Atraktívne sú aj v lete kvitnúce kry, vďaka ktorým máte v záhrade množstvo motýľov. Ker, ktorý naozaj priťahuje motýle, je letný orgován, inak nazývaný aj motýlí ker – budleja (Buddleia davidii). Svoju krásu ukáže v polovici júla a kvitne opakovane až do mrazov. Navyše sa z neho šíri sladká vôňa. Je to jediný ker, ktorý vyslovene láka motýľov a na jednom kry môžete napočítať neuveriteľné množstvo rôznych druhov motýľov. Kvitne na bielo, ružovo, purpurovo, fialovo i žlto. Kvetenstvom sa podobá orgovánu. Nádherné sú jemné oblúkovité vetvy plné kvetenstva skláňajúce sa až k zemi. Dbajte na správny výber miesta, lebo v krátkom čase vyrastie rýchlo do výšky i šírky.

Večnou krásou prekvitá nostalgická a zároveň stále obľúbená ruža. Je toľko kultivarov, že je veľmi ťažké vybrať si tú najkrajšiu. Bohato kvitnúce kry vyniknú ako solitér alebo ako liana popínajúca sa po pergole či oblúku. Stačí pravidelne odstraňovať odkvitnuté súkvetia a dažďom poškodené kvety a ker bude vyzerať dokonale. Mnoho kultivarov aj nádherne vonia.

Máte aj Vy svoj obľúbený ker, ktorý máte na záhrade, prípadne sa ho chystáte pestovať?

Vyčistenie záhonov

Autor: Ing. Adriána Francová 20. novembra 2015 Žiadne komentáre

Vyčistenie záhonov

           Táto manuálna práca patrí k celoročným zábavkám v záhrade. Je to asi najnáročnejšia časť práce. V jeseni treba zo záhrady odstrániť všetky letničky a sezónne rastliny, ktoré sme vonku pestovali pre spevnenie, alebo jednoducho ich tam letnili. Vytiahnuť treba všetky letné cibuľoviny a hľuzy, ktoré by v našich podmienkach zimu neprežili. Ide najmä o gladioly, kany, acidantery, georgíny, montbrécie a trigrídie. Nezabudnite do nádob presadiť aj citrónovú trávu, palmy, bananovníky, prípadne enciánové stromčeky, olovníky a oleandre. Tie znesú teploty okolo 5 stupňov. Na jar musí byť všetko pripravené na nové výsadby.

Pokiaľ v záhrade plánujete nový záhon, najlepšie urobíte, ak si ho pripravíte na jeseň. Podľa toho, čo v ňom budete pestovať ho môžete aj vyhnojiť, aby sa hnoj cez zimu rozložil a pôdu prekypriť a nechať premrznúť. Ak na mieste chcete vysádzať bylinky, nemusíte hnojiť a tiež nijako zvlášť vylepšovať pôdu. Bylinkám vyhovuje chudobná a priepustná, aj piesočnatá pôda. Na existujúcich záhonoch sa musíte určite zbaviť buriny. Nevkladajte ju však na kompost, ale vykopte jamu a burinu dajte do nej, alebo ju nechajte na kope. Pôsobením dažďa zmenší svoj objem. Potom ho môžete spáliť, alebo vložiť do jamy. Okrem buriny odstraňujte aj kamene a ostatný nevhodný materiál. Často v starých záhradách, ktoré kúpite spolu s domom, nájdete najmä v pôde množstvo kovu, kameňa, starých tehál, ktoré postupne vystupujú na povrch. Možno predtým tam boli práve zakopané v jamách. Pokiaľ je pôda zlá, ťažká, ílovitá, ani ju neobrábajte. Vytvorte na ploche vyvýšené záhony a pestujte zeleninu v záhonoch. Okolo natiahnite textíliu a plochu vysypte štrkom. Záhony môžete vytvoriť zo zvyšného dreva alebo strešných lát. Určite ho však ošetrite náterom. Pestovanie vo vyvýšených záhonoch je praktické aj moderné.

Posted in: Okrasná záhrada Tags: gladiolykanyacidantery

Prirýchľovanie cibuľovín

Autor: Ing. Adriána Francová 15. novembra 2015 Žiadne komentáre

      Niektoré druhy cibuľovín si môžeme prirýchliť v bytových podmienkach a tak vieme získať kvety v období, keď na záhrade je ešte sneh alebo jar je nedohľadne.

Na rýchlenie použite vždy kvalitné, pevné a najväčšie cibule. Čím skôr ich vysaďte do nádob, v ktorých budú potom aj kvitnúť. Správna hĺbka je predpokladom úspešného kvitnutia. Ak chcete pestovať v jednej nádobe viac druhov, vysádzajte ich podľa veľkosti cibúľ. Najväčšie na dno, stredné do stredu a drobné na povrch. Drenáž je vhodná.

Prirýchľovanie cibuľovín

Takto vysadené nádoby vyložíme na vzdušné a svetlé miesto, aby cibule zakorenili. Neskôr potrebujú cibule prejsť obdobím chladu, čo v bytových podmienkach nevieme zabezpečiť, preto ich zakopte do parenísk alebo do pôdy a prikryte, aby nepremrzli. V období okolo Vianoc nádoby opatrne vyberte z pôdy a preneste do miestnosti s teplotou okolo 10 °C.

Prirýchľovať sa dá aj na balkóne a terase, či lodžii, ale nádoby by počas zimy premrzli, preto ich musíte vložiť ešte do iných väčších nádob alebo do debničiek, ktoré sú vystlané bublinkovou fóliou, slamou, lístím aspoň o hrúbke 5 – 10 cm. Na Vianoce ich preneste do rovnakých podmienok ako nádoby zimované v parenisku alebo priamo na záhone. V takýchto podmienkach začnú rásť veľmi rýchlo listy. Dokonca aj v tme.

Keď uvidíte prvé kvetné puky, preneste nádoby do vyššej teploty okolo 18 °C. V takýchto podmienkach sa s nimi môžete potešiť dlhšiu dobu. Pri vyšších teplotách cibuľoviny rýchlo dokvitnú. Nezabúdajte ich umiestniť na svetlé miesto a zalievajte po preschnutí substrátu. Neumiestňujte ich v blízkosti radiátorov.

Po odkvitnutí odstráňte kvety a stále zalievajte až kým listy nezačnú žltnúť. To je znamenie, že cibuľa sa uzatvára, zaťahuje a naberá živiny do ďalšieho kvitnutia. Keď sú listy žlté, už nezalievajte, odložte nádobu z dosahu a nemusíte si ju ani všímať. Keď už listy pôjdu odstrániť jemne rukou od cibule, cibuľa je suchá a môžete ju uskladniť na ďalšie rýchlenie alebo ju na jeseň vysadiť na záhon v záhrade.

Najčastejšie sa rýchlia drobné cibuľoviny ako šafrany, drobnokveté narcisy, modrice, bledule, snežienky, nižšie tulipány. Dokonca je možné prirýchliť zornice a niektoré hľuznaté rastliny.

Zaujímavým rýchlením je použitie sklenenej nádoby, do ktorej vložíte dostatočne veľkú cibuľu, pod ktorou bude voda (asi 2 cm pod cibuľou). V tejto časti narastú korene. Vodu treba dolievať opatrne, nie vymieňať. Tiež ich treba ponechať na chladnom a tmavom mieste. Keď začnú rásť korienky a objavia sa aj kvetné puky, nádobku preneste do teplejších a svetlejších podmienok, do 18 °C. Pri vyšších teplotách budú kvety čoskoro odkvitať.

Takéto cibuľoviny sú vhodné na stoly ako doplnok k slávnostnému prestieraniu. Krátkodobo zvládnu aj vyššie teploty, ale potom ich musíte preniesť do nižších teplôt. Na rýchlenie do sklenených nádob sú vhodné hyacinty, veľkokveté narcisy, zornice a s nimi často zamieňané amarylky. Po odkvitnutí nechajte cibule zatiahnuť, ako sme popísali vyššie.

U nás nájdete široký sortiment cibuľovín s väčším priemerom, ktoré sú vhodné na rýchlenie. Ponúkame rôzne zvýhodnené balenia, atraktívne akciové ceny a farebné kombinácie tých najkvalitnejších holandských cibuliek. Určite si vyberiete. Rozžiarte svoju domácnosť alebo záhradu. Aj v záhrade ich viete stále vysádzať. Nečakajte. 

Kompostovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 9. novembra 2015 Žiadne komentáre


         Určite ste si vždy v jesennom období povedali, že potrebujete nutne kompostér alebo aspoň miesto, kam môžete dať všetok záhradný odpad, ktorého je v jeseni akosi veľa. Jeseň je charakteristická množstvom bylinného odpadu ako odkvitnutých letničiek, množstva lístia zo stromov, drobných konárikov zo strihania živých plotov a estetických úprav, trávy z posledného kosenia atď. Pokiaľ máte malú záhradu, aj odpadu bude menej. Čo-to vytvoríte aj v kuchyni: škrupiny z vajíčok, šupy zo zeleniny a ovocia, čajové vrecúška, prípadne starší substrát z presádzaných rastlín.

KompostovanieDo malej záhrady Vám postačí malý kompostér, s jednoduchou manipuláciou a spodným výberom. Vo veľkej záhrade by ste ich potrebovali niekoľko. Preto niekde v odľahlej časti záhrady alebo v úžitkovej časti vytvorte miesto v podobe veľkej jamy, do ktorej môžete bylinný odpad aj drevenú štiepku z drvičky konárov vysypať, zahádzať lístím, pilinami, zeminou a raz za čas ju mierne prehrabať, prevzdušniť alebo poliať. Tí vynaliezavejší si ho môžu vytvoriť z drevených aj poškodených paliet, ktoré postavíte do tvaru štvorca na výšku, akú potrebujete. Tiež môžete použiť gumové pásy alebo drevené dosky, čokoľvek, čo udrží množstvo rastlinného materiálu na jednej kope.

Za pomoci prírody a rozkladu už o rok môžete použiť svoj vlastný kompost na zúrodňovanie zeleninových políčok, alebo ako substrát na výsadby a výsev. Pamätajte však na to, že nie všetko môže ísť do kompostu. Určite vynechajte buriny zo záhonov, kamene, či iný tvrdý tuhý odpad, zvyšky jedál, šupy z exotického ovocia, lístie z orecha, hrubé konáre.

Pokiaľ chováte králikov, hydinu, môžete kompost raz za čas obohatiť aj o hnoj a slepačince, z ktorých sa môže na jeseň vytvoriť aj hnojivová zálievka na ovocné stromy. Nie však čerstvo vysadené. Kompostom si v záhrade určite pomôžete. Je to rýchly spôsob ako kvalitne obohacovať zem. To, čo nám dala, to my takto vrátime späť. Ideálne je, ak do čerstvo porýľovanej pôdy po zelenine zapracujete aj kompost, ktorý sa cez zimu vstrebe a dokonale rozloží v pôde. A na jar bude pôda plná sily, aby opäť v nej vyrástlo množstvo rastlín, z ktorých budeme mať úžitok.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu