+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

januára 2016

Nekvitnú Vám hortenzie?

Autor: Ing. Adriána Francová 29. januára 2016 Žiadne komentáre

        Ani tie najlepšie podmienky nezaručujú pravidelné a bohaté kvitnutie. Najdôležitejší je rez. Treba vedieť presne o aký druh ide, lebo strihanie je závislé od druhu hortenzie. Hortenzia vyžaduje slnko až polotieň, Hortenziavlhkú, kyslú pôdu s dostatkom humusu a chránené miesto pred studeným vetrom. Dokáže síce rásť aj v chudobných pôdach, no obľubuje výživné pôdy. Prikrývanie na zimu je v poriadku. Pokiaľ je to pekný ker, je problém v reze.

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) sa napríklad strihá asi 10 cm nad zemou v marci. Nie je to však pravidlom. Ak má pekné výhony, tie skráťte o polovicu, slabé odstráňte.

Hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla) sa strihá každoročne na jar. Odstrihávajú sa suché a mrazom poškodené výhony, na ktorých sa netvorí mladý obrast. Kvety tvorí na zdrevnatených výhonoch z minulého roka, tie neodstraňujte. Inak kvitnúť nebude. Budúci ro odstráňte odkvitnuté výhony a ponechajte výhony z jari.

Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens) sa strihá tesne nad zemou a vždy rastie z nových výhonov. H.metlinatá a stromčekovitá kvitne na nových výhonoch, preto je každoročný jarný rez v marci dôležitý.

Posted in: Okrasná záhrada Tags: hortenzia

Dôležitý dátum pre hobby pestovateľov

Autor: Erich Seemann 26. januára 2016 Žiadne komentáre

Terasa s letničkami          Pre mnohých ľudí je to ešte stále zavčasu, ale pre nás zanietených záhradníkov a milovníkov kvetov a bohatých previsov je práve zimné obdobie vhodným časom na precíznu prípravu výsadby celého balkóna, lodžie alebo terasy. Ponuka rastlín je teraz široká, stačí si vybrať tie správne.

Dovoľujeme si každého hobby záhradkára upozorniť, že ak si chce vyberať z naozaj širokého sortimentu balkónových rastlín a chce mať istotu, že sa mu ujdú presne tie kultivary rastlín do hrantov, ktoré sa mu v našej širokej online ponuke teraz páčia, je dôležité objednať si ich najneskôr do 27.1. v aktuálnom roku.

Pýtate sa, že prečo tak skoro?

Rastliny potrebujú 6-7 týždňov na zakorenenie pri množení a tiež je potrebný aj nevyhnutný čas na spevnenie a začiatok rastu. Koncom januára je teda najvyšší čas na objednávku mladých rastlín v sadbovačoch (napríklad pre závesné tašky a tuby), ktoré majú byť dodané v druhej polovici marca, a tiež aj rastliny, ktoré majú byť dodávané v 7-cm kvetináčoch od prvej polovice apríla.

Chcete mať istotu, že rastliny dostanete medzi prvými a hneď, ako to počasie dovolí?

Nečakajte s objednávaním dlho! V ďalšom období si už budete vyberať iba z neustále užšieho sortimentu a vlastne z rezervy, ktorú dopestujeme podľa nášho odhadu z minulých rokov. Nie vždy sa dokážeme trafiť presne do tých kultivarov rastlín, ktoré od nás žiadajú hobby pestovatelia neskôr.

Z každého kultivaru tiež musíme u šľachtiteľov a licenčných množiteľov objednať minimálne 128 kusov rastlín, čiže ak to náhodou na prelome mesiacov januára a februára nevyzerá tak, že sa z nejakého kultivaru aspoň 50-60 predá, tak ich pre nás ani nezačnú množiť. Priestor v teplom skleníku je veľmi drahý na to, aby sa množilo niečo, čo by iba zaberalo miesto iným rastlinám a s najväčšou pravdepodobnosťou by prinieslo stratu. 

Ak si zadáte svoju objednávku do uvedeného termínu, nebudete patriť medzi tých čiastočne sklamaných ľudí, ktorí si objednávajú až vtedy, keď je sezóna naplno rozbehnutá a musíme im slušne vysvetľovať, že v termíne, keď jarné slniečko konečne začína pekne hriať, a teda rastliny sa postupne začínajú otužovať na čerstvom vzduchu, už niektoré atraktívne kultivary nie sú pre nich k dispozícii a najskôr sa vybavujú objednávky z januára či februára, a teda že musia na vybavenie svojej objednávky približne 3-4 týždne počkať.

Nie je problém svoju objednávku rastlín pre jarnú sezónu ešte kedykoľvek do jari upraviť, doplniť ju či z nej niečo ubrať, ale jej zadaním v skoršom termíne získate jej lepšie poradie pri jej vybavovaní vo vhodnom termíne na výsadbu. Skutočnosť, že od polovice marca si zákazníci vyberajú už len približne z polovice kultivarov je každoročný fakt, ktorý, žiaľ, nedokážeme ani pri najlepšom plánovaní výroby a expedície ovplyvniť.

Nebojte sa, rastliny Vám neprídu teraz v zime

Naozaj, nebojte sa, rastliny Vám neprídu teraz v zime, ale uľahčíte prácu našim kolegom množiteľom, ktorí budú vedieť, aké rastlinky pre Vás majú už teraz v strede zimy množiť. Za to Vám zo srdca úprimne ďakujeme.

 

 

 

 

Ako jednoducho založiť záhradu

Autor: Ing. Adriána Francová 24. januára 2016 Žiadne komentáre

      Zimné obdobie nie je obdobím ničnerobenia. Práve naopak. Je aktívnym odpočinkom a prípravou na jarné a dlhé obdobie záhradníčenia. Teraz je to správne obdobie doladiť všetky detaily ohľadom novozaloženia záhrady alebo jej častí.

Ako jednoducho založiť záhraduV pohodlí domova stačí zobrať papier, miery záhrady, zakresliť existujúci stav a stromy a potom je tu už len priestor na Vaše myšlienky, potreby a splnenie snov. Každá záhrada niečo stojí. Okrem námahy je to aj finančná stránka a po návrhu a výsadbe aj každodenná starostlivosť. Všetko sa odvíja od veľkosti záhrady a vašich potrieb. Niekomu postačí zelený trávnik, veľký záhon a priestor pre deti. Niekto má v obľube jazierko alebo bazén, skalku a ovocný sad. V prvom rade dajte na papier vaše plány. Rozvrhnite ich do priestoru na papier podľa mier. Zvážte finančnú stránku s prácou a materiálom.

Okrem toho sa zamyslite a skúmajte dané podmienky priestoru: orientáciu svetových strán, smer prevládajúceho vetra, zatienenie budovami, existujúcimi stromami, pôdne vlastnosti, veľkosť pozemku, blízkosť okolitých pozemkov. Od týchto vlastností sa odvíja použitie samotných rastlín a drevín a ich následné prosperovanie. Aukube japonskej (Aucuba japonica) sa nebude dariť na priamom slnku, ani červenolistým javorom (Acer palmatum „Atropurpurea“). Levanduli (Lavandula angustifolia) sa nebude dariť v ťažkých pôdach a nádherná kortadéria (Cortaderia selloana) neprezimuje v nepriepustných pôdach.

Toto všetko sa dá nájsť v literatúre alebo na internete, prípadne môžete požiadať o pomoc záhradných expertov a architektov, ktorí všetko okrem Vašich predstáv vyriešia za Vás. Finančne to bude, samozrejme, o niečo drahšie ako práca svojpomocne. Dá sa však ak budete postupovať podľa týchto rád.

Všetko kreslite, načrtnite v mierke, aby sa Vám do záhrady všetko aj zmestilo. Záhony vymerajte, rovnako plochu trávnika, chodníky. Zamerajte terasu. Vypíšte si druhy rastlín a drevín, ktoré sa Vám páčia. Zapíšte si ich vyhovujúce podmienky a reálnu výšku či šírku , ktorú dosahujú v dospelosti a prirovnajte ich k Vašim podmienkam. Podľa toho vyberajte vhodné jedince do tieňa, na priame slnko, do mozaikového tieňa, k múru alebo veľké solitéry do trávnika či zaujímavý kultivar do predzáhradky. Priestor zbytočne nezapĺňajte. Rastliny časom naberú na objeme a vyplnia prázdne miesta v záhone. Pri preplnenom záhone Vás v budúcnosti čaká odstraňovanie rastlín. Svahy sa tiež dajú vyriešiť pôdopokryvnými rastlinami, opornými múrikmi a terasami.

Najmä sa nevzdávajte. Aj my Vám vieme kedykoľvek poradiť. Naši odborníci a dlhoroční pestovatelia majú skúsenosti s množstvom rastlín, ktoré pestujú. Nikdy sa nevzdávajte svojich snov. Každá záhrada vie byť krásna, pokiaľ má koncepciu, ktorá osloví.

Atraktívna záhrada aj v zime

Autor: Ing. Adriána Francová 18. januára 2016 Žiadne komentáre

         Aby ste mohli skonštatovať, že záhrada je atraktívna počas celého roka, musí naozaj v každom ročnom období vynikať. Počas jari, leta a jesene to nie je problém, lebo je dostatok kvitnúcich drevín a rastlín, ktoré bohato vyplnia záhony a poskytnú farebný obraz s mnohými farbami, rôznymi výškami a vôňami. V zimnom období nastáva problém s kvitnúcimi rastlinami. Koncom jesene dokvitajú posledné letničky, začínajú kvitnúť jesenné astry a chryzantémy, ktorých krása je však len dočasná. Aj keď napadne sneh, prvým prudkým mrazom sa ich krása vytratí.

Atraktívna záhrada v zime

Ako vytvoriť zaujímavý záhon aj bez kvitnúcich rastlín? Nečakajte zázraky hneď v prvom roku po vysadení. Rastliny musia vytvoriť svoj objem, aby aj farebne vynikli. Okrem farby kvetov môžeme vidieť farbu kôry, konárov, plody, ktoré zostávajú na drevinách dlhodobo a tiež si musíme všímať a vedieť používať vždyzelené dreviny a ihličnany, ktoré nie sú len zelené. Ihličnany sú tiež farebne variabilné a odlišné vďaka dĺžke ihličiek, hustote a tvaru. Farebne ich vidíme od svetlozelenej, po sivú, tmavozelenú, tyrkysovú až modrú.

Práve dreviny s farebnou a inak zaujímavou kôrou sú výborným, priam výtvarným doplnkom celej záhradnej atmosféry spolu so snehom. Výrazne červené konáre hustého svíbu bieleho (Cornus alba) Vás očaria už z diaľky. Naopak svíb výbežkatý (Cornus stolonifera Flaviramea) rozžiari záhradu žltozelenými konárikmi. Previsnutá japonská čerešňa (Prunus serrulata) vynikne nie len svojím habitusom, ale aj mahagónovým sfarbením dlhých konárov. Nezabudnite na impozantné a mohutné vŕby, ktorých farby konárov sa nedajú ani opísať. Všetky dreviny však vyberajte zásadne podľa veľkosti záhrady.

Mohutný strom zvoľte len jeden ako dominantu, kry ako doplnok, prípadne živý plot. Platan javorolistý (Platanus acerifolia) zaujme určite zaujímavou maskáčovou kôrou a guľatými plodmi na dlhej stonke, brezy (Betula) zaujímavou odlupujúcou sa bielou kôrou, ktorá je vhodná aj na zaujímavé aranžmány.

Pre toto zimné obdobie sú navyše zaujímavé dreviny, ktoré dokážu aj za týchto chladných podmienok vykvitnúť. Určite vsaďte na hamamel virgínsky (Hamamel virginiana) s dokonalými žltými strapatými kvietkami rozmiestnenými po celých vetvičkách, kalinu voňavú (Viburnum fragrans) a zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima).

Pokiaľ niektoré zo spomenutých drevín vysadíte, záhrada určite nezostane len zelená vďaka ihličnanom a biela vďaka snehu.

Vhodné rastliny do okrasnej záhrady

Autor: Ing. Adriána Francová 15. januára 2016 Žiadne komentáre

        Záhrada je priestor plný rôznych rastlín a drevín, ktoré vytvárajú celkovú kompozíciu a dojem. Nie je jedno, kam ich umiestnite, ako budú rásť a o aké druhy pôjde. Pred ich výsadbou si dôkladne naštudujte ich pestovateľské nároky, potreby a tiež termíny kvitnutia či iné špeciálne vlastnosti, s ktorými vedia záhradu v ktoromkoľvek ročnom období rozžiariť, spestriť alebo ohromiť svojím habitusom a celkovým dojmom.

Vhodné rastliny do okrasnej záhradySusedské či skupinové výsadby, ktoré súvisia s hlavnými kostrovými výsadbami, musia spolu ladiť a dokonale korešpondovať s okolitou zástavbou a celkovým okolím. Podmienky na pestovanie sú rôzne a dané podľa stanovišťa, svetelných pomerov, pôdy, vlhkosti, a preto aj výber druhov musí byť rôznorodý a prispôsobený podmienkam. Poradíme Vám, ktoré rastliny a dreviny sú vhodné do rôznych podmienok.

Vhodné rastliny a dreviny na slnko: katalpa (Catalpa), muchovník (Amelanchier), dráč (Berberis), levanduľa (Lavandula), kocúrnik (Nepeta), šalvia (Salvia), fakľovka (Eremurus), krásnoočko (Coreopsis), flox (Phlox), materina dúška (Thymus), letničky, okrasné jablone (Malus), breza (Betula), nátržník (Potentilla), rôzne cibuľoviny, ihličnany, skalničky a okrasné trávy. Toto je len malá časť drevín, ktoré sú vhodné na celodenné priame slnko. Nezabudnite doplniť štrk, kamene a slnečná záhrada môže byť na svete.

Naopak, do tieňa sú vhodné úplne iné rastliny. Vedia však tiež dotvoriť romantický priestor najmä vďaka dekoratívnym listom a niektoré aj kvetom.

Vhodné rastliny a dreviny do tieňa: javor dlaňolistý (Acer palmatum), hortenzie (Hydrangea), brečtan (Hedera), aukuba (Aucuba), azalky (Azalea), krušpán (Buxus), buk (Fagus), zvončeky (Campanula), srdcovka (Dicentra), funkie (Hosta), heuchery (Heuchera), orlíček (Aquilegia) a mnohé iné.

Pokiaľ si nie ste istí, nechajte si poradiť odborníkmi. Aj v našom obchode nájdete dostatok vhodných rastlín do špecifikovaných podmienok. Len vtedy bude záhrada rásť do krásy, keď bude vysadená vhodnými rastlinami. Nevhodne druhy na nesprávnom mieste chradnú, trpia a časom uschnú alebo odhnijú. 

Ako úspešne pestovať citrusy

Autor: Ing. Adriána Francová 13. januára 2016 Žiadne komentáre

       Chcete pestovať citrusy a bojíte sa, že sú náročné na podmienky? Nie je to tak. Zvládne to každý. Dokonca si ho môžete vypestovať priamo zo semien. Musíte však vedieť ako na to a my Vám pomôžeme. Pokiaľ chcete v pomerne krátkej dobe očakávať plody, je ideálne kúpiť si štepenú rastlinu a pripraviť jej vhodné podmienky. Najlepšie je, ak začnete s pestovaním citrónu, viac náročnejšia je potom mandarínkapomaranč.

Pestovanie:

Pochádzajú z teplých oblastí, ktoré sú bohaté na slnko, množstvo svetla a tie isté alebo veľmi podobné podmienky musíte zabezpečiť aj v byte. Môžu byť pestované na parapetnej doske, nie však na južnom okne. Hrozí spálenie listov. Substrát musí byť priepustný, ľahký s nízkym pH a kremičitým pieskom. Na dno nádoby dajte určite drenážnu vrstvu. Zalievajte počas leta hojne, ale miska by nikdy nemala obsahovať vodu. Vodu používajte mäkkú, odstátu, najlepšie dažďovú s hnojivom najmä počas rastu a tvorby kvetov a plodov.

Ako úspešne pestovať citrusyV zime sa nehnoja a zníži sa aj celková intenzita zálievky v závislosti na teplotu a svetlosť miestnosti. Čím svetlejšia a teplejšia miestnosť, tým vyššia zálievka. Substrát nechajte vždy mierne preschnúť. Opad listov môže byť spôsobený nevhodnými podmienkami ako je nedostatok svetla a chlad v kombinácii so zálievkou.

Ideálna teplota podľa odrôd sa pohybuje v rozmedzí od 0 - 18 °C maximálne. Vo väčšine prípadov 15 - 18 °C v zimnom období. Pokiaľ máte možnosť zimovať aj v nižších teplotách, je to pre citrusy vyhovujúce. Nevyžadujú potom ani toľko svetla.

V lete môž byť na terase, balkóne, v záhrade. Jedná sa však o letnenie starších rastlín viac ako 5 ročných, ktoré nie sú tak náchylné na ochorenia a škodcov, majú pevnejšie výhonky aj listy. Tiež nesmú byť umiestnené na priamom slnku. Inak hrozí spálenie listov. Vyhovuje mu rosenie na list a zvyšovanie tak vzdušnej vlhkosti.

Rez je rovnako dôležitý. Vykonáva sa počas neaktivity rastliny teda koncom zimy začiatkom jari. V prvom rade sa odstraňujú poškodené, suché a odumreté konáriky. Ostatné sa môžu skrátiť. Odstraňujú sa rovnako križujúce alebo do vnútra koruny smerujúce výhonky. Hlavný výhonok sa skracuje tak, aby bočné prevyšoval o cca 15 cm max. Dbajte na rez najmä u mladých rastlín, aby ste včas vypestovali pevnú a peknú korunku. Výhonky musia byť dostatočne silné na to, aby uniesli váhu plodov.

Počas kvitnutia s rastlinou nemanipulujte. Rastliny sa presádzajú až vtedy, keď korene prerastú nádobu. Nie je nutné každoročné presádzanie ako je to u bežných izbových kvetov. Staršie a väčšie dreviny sa presádzajú aj po 5 - 10 rokoch. Nádoba by nikdy nemala byť príliš veľká, ale vždy len o niečo väčšia ako bola predchádzajúca.

 

10 základných bodov starostlivosti alebo ako to nepokaziť:

1. neprenášať rastliny, nemeniť im neustále podmienky

2. citrusy sa každý rok nepresádzajú

3. počas kvitnutia a tvorby plodov s rastlinou nemanipulujte

4. počas kvitnutia v zimnom období je nutné zabezpečiť umelé opelenie kvetov pomocou štetca

5. pre správnu úrodnosť a vyváženosť rastliny je nutné ponechať len určitý počet plodov v závislosti na vek

6. dreviny, počet listov, stability konárikov a niektoré manuálne odtrhnúť ešte pred vývojom. Zabezpečíte tak prísun živín ponechaným plodom, rast a vitalitu citrusu

7. správna identifikácia problému (ochorenie alebo škodca) a jeho včasná ochrana zabezpečí opätovné prosperovanie rastliny

8. hnojenie, správny substrát, teplotné a vlahové podmienky zabezpečujú správny rast, tvorbu kvetov a plodov počas celého roka

9. letnenie starších rastlín napomáha k celkovému zdravotnému stavu a rastu koncom zimy vyžadujú správny rez

10. ochráňte rastliny pred prievanom, mrazom a málo svetlým priestorom
 

Posted in: Balkónová záhradka Tags: citrusy

Pestovateľské tvary a steny z ovocných stromov

Autor: Ing. Adriána Francová 3. januára 2016 Žiadne komentáre

        Obľubujete ovocie a chcete pestovať ovocné stromy v záhrade? Bojíte sa však, že máte málo miesta? Nemusíte stromy pestovať ako solitéry alebo v záhrade ako v ovocnom sade. Môžete si vypestovať zaujímavé steny a štíhle vretená, ktoré poskytujú rovnako bohatú úrodu a navyše zaberajú minimálny priestor.

Pestovateľské tvary a steny z ovocných stromovPestovateľské tvary môžeme rozdeliť na intenzívne: stĺpovité formy, štíhle vreteno, solax, zákrsok, štvrťkmeň, palmety a na extenzívne: polokmeň, vysokokmeň, ktoré sa preferujú vo väčších priestoroch a sú pestované na stredne bujne alebo bujne rastúcich podpníkoch.

Z týchto drevín môžete vytvoriť zaujímavé deliace steny, ktoré vyprodukujú ovocie, ale vyžadujú špeciálny rez a vedenie na drôtenke. Rast drevín sa potom usmerňuje tak, aby kostrové konáre, obyčajne 2, boli vedené na drôtenku z jednej a druhej strany. V druhom a treťom roku sa zakladá druhé a tretie poschodie.

Zahustenie sa reguluje letným rezom, kedy sa skracuje obrast na týchto kostrových konároch. Podobné je pestovanie palmiet, len s tým rozdielom, že kostrové konáre sa vyväzujú do určitého tvaru. Napríklad do písmena V či U. Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Štíhle vreteno je tiež zaujímavá forma pestovania, jedna z najjednoduchších. Na výsadbu sa používajú odrody pestované na slaborastúcich podpníkoch M9. V jednom rade, prípadne časti, by mali byť aj rovnaké odrody. Zjednoduší Vám to ošetrovanie a aj sa v tom viac vyznáte. Potom stačí  vymedziť rady a formovať konáre do strán. Výhodou je kvapková závlaha a samozrejmosťou aj ukotvenie dreviny kolíkom.

Veríme, že ste si vybrali a necháte si poradiť aj odborníkmi, ktorí Vám zároveň pomôžu pri výbere odrôd vzhľadom na Vašu pestovateľskú oblasť alebo požiadavky. Aj v malej záhrade si môžete dopestovať kvalitné a chutné ovocie, ktoré je navyše šťavnaté a zdravé a všestranne využiteľné takmer počas celého roka. 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu