+421 2 54651414

januára 2016

Nekvitnú Vám hortenzie?

Autor: Ing. Adriána Francová 29. januára 2016 Žiadne komentáre

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na (ne)kvitnutie hortenzií. Hortenzie robia krásnymi práve ich bohaté kvety v rôznych farbách a ak ich rastlina nemá, môže to mať niekoľko príčin. Môže to byť napríklad stanovisko s trvalým tieňom, rez v nesprávnom ročnom období, prípadne príliš tuhá zima.rez_hortenzie

Ani tie najlepšie podmienky nám však nezaručujú pravidelné a bohaté kvitnutie. Najdôležitejší je rez podľa druhu hortenzie. Spôsob rezu sa totiž odlišuje v závislosti od druhu a preto je nutné vedieť o akú rastlinu ide.

Hortenzie vyžadujú slnko až polotieň, vlhkú, kyslú pôdu s dostatkom humusu a chránené miesto pred studeným vetrom. Dokáže síce rásť aj v chudobných pôdach, no obľubuje výživné pôdy. Prikrývanie na zimu je v poriadku. Pokiaľ je to pekný ker, je problém v reze.

Ako strihať hortenzie

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

hortenzia metlinatá

Rastlina kvitne na mladých jednoročných výhonkoch. Po skončení mrazov – ideálne v marci (nie je to však pravidlo), urobíme hlboký rez asi 10 cm nad zemou. Týmto podporíme rast mladých výhonkov a samotné kvitnutie s veľkými súkvetiami.

Druhá možnosť je kombinovaný rez. Tie najstaršie výhonky zrežeme podľa prvého spôsobu nízko nad zemou, časť výhonkov skrátime na polovicu a zvyšok o jednu tretinu dĺžky. Práve týmto rezom docielime pekný a kompaktný tvar hortenzie metlinatej, kde kvety budú pokrývať celý obvod rastliny.


Hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzia veľkolistá

Táto hortenzia na rozdiel od predchádzajúceho druhu kvitne na dvojročnom dreve a tomu musíme prispôsobiť aj rez ak chceme docieliť bohaté kvitnutie. Každoročne skoro na jar úplne odstránime suché a mrazom poškodené výhonky a taktiež suché kvety, ktoré zabezpečovali zimnú ochranu novým púčikom.

Neodstraňujeme zospodu rastúce zdrevnatené rovné výhonky z minulého roku, ktoré sú ukončené kvetným pukom. Tým by sme sa úplne pripravili o kvitnutie hortenzie veľkolistej.


Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)

Hortenzia stromčekovitá

Tento druh kvitne na jednoročnom dreve a hoci zakvitne aj bez pravidelného rezu, naším pričinením bude kvitnúť viac a rezom dokážeme predĺžiť aj dobu kvitnutia.

Jarným rezom v marci odstránime veľmi staré a odumreté výhonky, ostatné môžeme skrátiť o polovicu až dve tretiny. Na celkové zmladenie rastliny však odporúčame radikálnejší rez, pri ktorom všetky výhonky hortenzie stromčekovitej zrežeme nad zemou na dĺžku cca 15cm.

 

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

Hortenzia popínavá

Pri tomto druhu to s rezom nemusíme vôbec preháňať. Postačí iba na jar odstrániť suché výhonky a kvety. Môžeme však odstrániť aj všetky prekážajúce alebo príliš rozvetvené výhonky. Snažíme sa zachovať čo najviac jednoročných, v opačnom prípade sa pripravíme o bohatú násadu kvetov tejto popínavky.

Veríme, že sme týmto stručným prehľadom pomohli zorientovať sa v spôsoboch rezu jednotlivých druhov hortenzií a rastlinky vám budú prinášať radosť pri pohľade na ich nádherné kvety.

Hortenzie

Náš tip: vedeli ste, že farbu ružových kvetov hortenzie dokážete zmeniť na modrú? Prečítajte si ako.

Dôležitý dátum pre hobby pestovateľov

Autor: Erich Seemann 26. januára 2016 Žiadne komentáre

Terasa s letničkami          Pre mnohých ľudí je to ešte stále zavčasu, ale pre nás zanietených záhradníkov a milovníkov kvetov a bohatých previsov je práve zimné obdobie vhodným časom na precíznu prípravu výsadby celého balkóna, lodžie alebo terasy. Ponuka rastlín je teraz široká, stačí si vybrať tie správne.

Dovoľujeme si každého hobby záhradkára upozorniť, že ak si chce vyberať z naozaj širokého sortimentu balkónových rastlín a chce mať istotu, že sa mu ujdú presne tie kultivary rastlín do hrantov, ktoré sa mu v našej širokej online ponuke teraz páčia, je dôležité objednať si ich najneskôr do 27.1. v aktuálnom roku.

Pýtate sa, že prečo tak skoro?

Rastliny potrebujú 6-7 týždňov na zakorenenie pri množení a tiež je potrebný aj nevyhnutný čas na spevnenie a začiatok rastu. Koncom januára je teda najvyšší čas na objednávku mladých rastlín v sadbovačoch (napríklad pre závesné tašky a tuby), ktoré majú byť dodané v druhej polovici marca, a tiež aj rastliny, ktoré majú byť dodávané v 7-cm kvetináčoch od prvej polovice apríla.

Chcete mať istotu, že rastliny dostanete medzi prvými a hneď, ako to počasie dovolí?

Nečakajte s objednávaním dlho! V ďalšom období si už budete vyberať iba z neustále užšieho sortimentu a vlastne z rezervy, ktorú dopestujeme podľa nášho odhadu z minulých rokov. Nie vždy sa dokážeme trafiť presne do tých kultivarov rastlín, ktoré od nás žiadajú hobby pestovatelia neskôr.

Z každého kultivaru tiež musíme u šľachtiteľov a licenčných množiteľov objednať minimálne 128 kusov rastlín, čiže ak to náhodou na prelome mesiacov januára a februára nevyzerá tak, že sa z nejakého kultivaru aspoň 50-60 predá, tak ich pre nás ani nezačnú množiť. Priestor v teplom skleníku je veľmi drahý na to, aby sa množilo niečo, čo by iba zaberalo miesto iným rastlinám a s najväčšou pravdepodobnosťou by prinieslo stratu. 

Ak si zadáte svoju objednávku do uvedeného termínu, nebudete patriť medzi tých čiastočne sklamaných ľudí, ktorí si objednávajú až vtedy, keď je sezóna naplno rozbehnutá a musíme im slušne vysvetľovať, že v termíne, keď jarné slniečko konečne začína pekne hriať, a teda rastliny sa postupne začínajú otužovať na čerstvom vzduchu, už niektoré atraktívne kultivary nie sú pre nich k dispozícii a najskôr sa vybavujú objednávky z januára či februára, a teda že musia na vybavenie svojej objednávky približne 3-4 týždne počkať.

Nie je problém svoju objednávku rastlín pre jarnú sezónu ešte kedykoľvek do jari upraviť, doplniť ju či z nej niečo ubrať, ale jej zadaním v skoršom termíne získate jej lepšie poradie pri jej vybavovaní vo vhodnom termíne na výsadbu. Skutočnosť, že od polovice marca si zákazníci vyberajú už len približne z polovice kultivarov je každoročný fakt, ktorý, žiaľ, nedokážeme ani pri najlepšom plánovaní výroby a expedície ovplyvniť.

Nebojte sa, rastliny Vám neprídu teraz v zime

Naozaj, nebojte sa, rastliny Vám neprídu teraz v zime, ale uľahčíte prácu našim kolegom množiteľom, ktorí budú vedieť, aké rastlinky pre Vás majú už teraz v strede zimy množiť. Za to Vám zo srdca úprimne ďakujeme.

 

 

 

 

Ako jednoducho založiť záhradu

Autor: Ing. Adriána Francová 24. januára 2016 Žiadne komentáre

      Zimné obdobie nie je obdobím ničnerobenia. Práve naopak. Je aktívnym odpočinkom a prípravou na jarné a dlhé obdobie záhradníčenia. Teraz je to správne obdobie doladiť všetky detaily ohľadom novozaloženia záhrady alebo jej častí.

Ako jednoducho založiť záhraduV pohodlí domova stačí zobrať papier, miery záhrady, zakresliť existujúci stav a stromy a potom je tu už len priestor na Vaše myšlienky, potreby a splnenie snov. Každá záhrada niečo stojí. Okrem námahy je to aj finančná stránka a po návrhu a výsadbe aj každodenná starostlivosť. Všetko sa odvíja od veľkosti záhrady a vašich potrieb. Niekomu postačí zelený trávnik, veľký záhon a priestor pre deti. Niekto má v obľube jazierko alebo bazén, skalku a ovocný sad. V prvom rade dajte na papier vaše plány. Rozvrhnite ich do priestoru na papier podľa mier. Zvážte finančnú stránku s prácou a materiálom.

Okrem toho sa zamyslite a skúmajte dané podmienky priestoru: orientáciu svetových strán, smer prevládajúceho vetra, zatienenie budovami, existujúcimi stromami, pôdne vlastnosti, veľkosť pozemku, blízkosť okolitých pozemkov. Od týchto vlastností sa odvíja použitie samotných rastlín a drevín a ich následné prosperovanie. Aukube japonskej (Aucuba japonica) sa nebude dariť na priamom slnku, ani červenolistým javorom (Acer palmatum „Atropurpurea“). Levanduli (Lavandula angustifolia) sa nebude dariť v ťažkých pôdach a nádherná kortadéria (Cortaderia selloana) neprezimuje v nepriepustných pôdach.

Toto všetko sa dá nájsť v literatúre alebo na internete, prípadne môžete požiadať o pomoc záhradných expertov a architektov, ktorí všetko okrem Vašich predstáv vyriešia za Vás. Finančne to bude, samozrejme, o niečo drahšie ako práca svojpomocne. Dá sa však ak budete postupovať podľa týchto rád.

Všetko kreslite, načrtnite v mierke, aby sa Vám do záhrady všetko aj zmestilo. Záhony vymerajte, rovnako plochu trávnika, chodníky. Zamerajte terasu. Vypíšte si druhy rastlín a drevín, ktoré sa Vám páčia. Zapíšte si ich vyhovujúce podmienky a reálnu výšku či šírku , ktorú dosahujú v dospelosti a prirovnajte ich k Vašim podmienkam. Podľa toho vyberajte vhodné jedince do tieňa, na priame slnko, do mozaikového tieňa, k múru alebo veľké solitéry do trávnika či zaujímavý kultivar do predzáhradky. Priestor zbytočne nezapĺňajte. Rastliny časom naberú na objeme a vyplnia prázdne miesta v záhone. Pri preplnenom záhone Vás v budúcnosti čaká odstraňovanie rastlín. Svahy sa tiež dajú vyriešiť pôdopokryvnými rastlinami, opornými múrikmi a terasami.

Najmä sa nevzdávajte. Aj my Vám vieme kedykoľvek poradiť. Naši odborníci a dlhoroční pestovatelia majú skúsenosti s množstvom rastlín, ktoré pestujú. Nikdy sa nevzdávajte svojich snov. Každá záhrada vie byť krásna, pokiaľ má koncepciu, ktorá osloví.

Posted in: Okrasná záhrada Tags: architektúra

Atraktívna záhrada aj v zime

Autor: Ing. Adriána Francová 18. januára 2016 Žiadne komentáre

Aby ste mohli skonštatovať, že záhrada je atraktívna počas celého roka, musí naozaj v každom ročnom období vynikať. Počas jari, leta a jesene to nie je problém, lebo je dostatok kvitnúcich drevín a rastlín, ktoré bohato vyplnia záhony a poskytnú farebný obraz s mnohými farbami, rôznymi výškami a vôňami. V zimnom období nastáva problém s kvitnúcimi rastlinami. Koncom jesene dokvitajú posledné letničky, začínajú kvitnúť jesenné astry a chryzantémy, ktorých krása je však len dočasná. Aj keď napadne sneh, prvým prudkým mrazom sa ich krása vytratí.

Atraktívna záhrada v zime

Ako vytvoriť zaujímavý záhon aj bez kvitnúcich rastlín? Nečakajte zázraky hneď v prvom roku po vysadení. Rastliny musia vytvoriť svoj objem, aby aj farebne vynikli. Okrem farby kvetov môžeme vidieť farbu kôry, konárov, plody, ktoré zostávajú na drevinách dlhodobo a tiež si musíme všímať a vedieť používať vždyzelené dreviny a ihličnany, ktoré nie sú len zelené. Ihličnany sú tiež farebne variabilné a odlišné vďaka dĺžke ihličiek, hustote a tvaru. Farebne ich vidíme od svetlozelenej, po sivú, tmavozelenú, tyrkysovú až modrú.

Práve dreviny s farebnou a inak zaujímavou kôrou sú výborným, priam výtvarným doplnkom celej záhradnej atmosféry spolu so snehom. Výrazne červené konáre hustého svíbu bieleho (Cornus alba) Vás očaria už z diaľky. Naopak svíb výbežkatý (Cornus stolonifera Flaviramea) rozžiari záhradu žltozelenými konárikmi. Previsnutá japonská čerešňa (Prunus serrulata) vynikne nie len svojím habitusom, ale aj mahagónovým sfarbením dlhých konárov. Nezabudnite na impozantné a mohutné vŕby, ktorých farby konárov sa nedajú ani opísať. Všetky dreviny však vyberajte zásadne podľa veľkosti záhrady.

Mohutný strom zvoľte len jeden ako dominantu, kry ako doplnok, prípadne živý plot. Platan javorolistý (Platanus acerifolia) zaujme určite zaujímavou maskáčovou kôrou a guľatými plodmi na dlhej stonke, brezy (Betula) zaujímavou odlupujúcou sa bielou kôrou, ktorá je vhodná aj na zaujímavé aranžmány.

Pre toto zimné obdobie sú navyše zaujímavé dreviny, ktoré dokážu aj za týchto chladných podmienok vykvitnúť. Určite vsaďte na hamamel virgínsky (Hamamel virginiana) s dokonalými žltými strapatými kvietkami rozmiestnenými po celých vetvičkách, kalinu voňavú (Viburnum fragrans) a zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima).

Pokiaľ niektoré zo spomenutých drevín vysadíte, záhrada určite nezostane len zelená vďaka ihličnanom a biela vďaka snehu.

Okrasné rastliny do záhrady

Autor: Ing. Adriána Francová 15. januára 2016 Žiadne komentáre

Záhrada je priestor plný rôznych rastlín a drevín, ktoré vytvárajú celkovú kompozíciu a dojem. Nie je jedno, kam ich umiestnite, ako budú rásť a o aké druhy pôjde. Pred ich výsadbou si dôkladne naštudujte ich pestovateľské nároky, potreby a tiež termíny kvitnutia či iné špeciálne vlastnosti, s ktorými vedia záhradu v ktoromkoľvek ročnom období rozžiariť, spestriť alebo ohromiť svojím habitusom a celkovým dojmom.

Okrasné rastliny do záhradySusedské či skupinové výsadby, ktoré súvisia s hlavnými kostrovými výsadbami, musia spolu ladiť a dokonale korešpondovať s okolitou zástavbou a celkovým okolím. Podmienky na pestovanie sú rôzne a dané podľa stanovišťa, svetelných pomerov, pôdy, vlhkosti, a preto aj výber druhov musí byť rôznorodý a prispôsobený podmienkam. Poradíme Vám, ktoré rastliny a dreviny sú vhodné do rôznych podmienok.

Vhodné rastliny a dreviny na slnko: katalpa (Catalpa), muchovník (Amelanchier), dráč (Berberis), levanduľa (Lavandula), kocúrnik (Nepeta), šalvia (Salvia), fakľovka (Eremurus), krásnoočko (Coreopsis), flox (Phlox), materina dúška (Thymus), letničky, okrasné jablone (Malus), breza (Betula), nátržník (Potentilla), rôzne cibuľoviny, ihličnany, skalničky a okrasné trávy. Toto je len malá časť drevín, ktoré sú vhodné na celodenné priame slnko. Nezabudnite doplniť štrk, kamene a slnečná záhrada môže byť na svete.

Inšpirujte sa aj ďalšími rastlinami na slnko.

Naopak, do tieňa sú vhodné úplne iné rastliny. Vedia však tiež dotvoriť romantický priestor najmä vďaka dekoratívnym listom a niektoré aj kvetom.

Vhodné rastliny a dreviny do tieňa: javor dlaňolistý (Acer palmatum), hortenzie (Hydrangea), brečtan (Hedera), aukuba (Aucuba), azalky (Azalea), krušpán (Buxus), buk (Fagus), zvončeky (Campanula), srdcovka (Dicentra), funkie (Hosta), heuchery (Heuchera), orlíček (Aquilegia) a mnohé iné.

Tu nájdete prehľad ďalších rastlín do tieňa.

Pokiaľ si nie ste istí, nechajte si poradiť odborníkmi. Aj v našom eshope nájdete dostatok vhodných rastlín do špecifikovaných podmienok. Len vtedy bude záhrada rásť do krásy, keď bude vysadená vhodnými rastlinami. Nevhodne druhy na nesprávnom mieste chradnú, trpia a časom uschnú alebo odhnijú. 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu