+421 948 199 109

apríla 2024

Fuchsia pestovanie - spoznajte tieto farebné krásky

Autor: Hana Smětáková 29. apríla 2024 Žiadne komentáre

Populárne fuchsie dokážu každý priestor premeniť na nepoznanie. Nádherne sfarbené kvety tejto rastliny si jednoznačne obľúbite. Aké druhy sa rozlišujú? Na čo pamätať pri ich pestovaní? A ako fuchsie chrániť v zime, aby ste sa z ich krásy mohli opäť tešiť na jar?

Detail kvetu fuchsie v červenej farbe

Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Charakteristika fuchsie

Fuchsia (latinsky Fuchsia) je kvitnúca rastlina, ktorá môže ozdobiť váš byt, okná, balkón, terasu aj záhradu. Vďaka veľkej farebnej a tvarovej rozmanitosti kvetov sa jej pestovanie teší veľkej popularite. Najčastejšie sa fuchsie pestujú v kríkovitom tvare, avšak stretnúť sa môžete aj so stromčekovým či previsnutým variantom.

S čím kombinovať fuchsie

Pomocou fuchsií môžete vysadiť napríklad kvetináče alebo si vytvoriť zaujímavé zákutia na záhrade. Vždy je však potrebné pracovať s druhmi, ktoré majú rovnaké nároky na stanovište aj zálievku. Fuchsia si veľmi dobre rozumie napríklad s begóniami, zimozeleňou, okrasnou žihľavou, netýkavkou, železníkom či čarodejkou. Fuchsie v kvetináči môžu zdobiť napríklad váš balkón či priestor s posedením na terase.

 

Pestujte na záhrade rôzne farby fuchsie. Vyberte si medzi odrodami dostupnými v našom e-shope

 

Fuchsia druhy

Fuchsie sa delia do dvoch základných kategórií – vzpriamené a previsnuté. Medzi vzpriamené druhy fuchsií sa radí napríklad 'Gilian Althea', ktorý zaujme veľkými fialovomodrými kvetmi a ružovým okvetím.

Rôzne farebné druhy fuchsieZ previsnutých fuchsií stojí za zmienku napríklad 'So Big' s výraznými bielymi lístkami s kontrastujúcim fialoým stredom. Vo vašej záhrade sa bude určite vynímať aj fuchsia 'Swingtime' s červenými lístkami s bielym stredom. Fuchsia previsnutá ´Deep Purple´ sa pýši plnými tmavofialovými kvetmi s bielou sukienkou. Perfektným variantom je tiež 'Red Spider' s tmavo ružovou až červenou farbou lístkov, ktorá skvele vynikne v závesných nádobách. Fuchsia ´Alwin´ je atraktívnou rastlinou s červeno-bielymi kvetmi. Svojou jedinečnosťou vám vyrazí dych aj kultivar 'Trailling Tulle' či veľmi podobný kultivar 'Blacky' s kvetmi, ktoré majú tmavé purpurovo fialové až čierne stredy s červenými korunnými lístkami.

Veľmi zaujímavo pôsobí aj atraktívny kompaktný kultivar 'Sunalejandro' s veľkými kvetmi, ktoré pripomínajú tancujúce baletky. Zabudnúť nesmieme ani na fuchsiu ´Pink Marshmallow s bieloružovými kvetmi, ktorá vynikne počas letných dní.

Pestovanie fuchsie

Fuchsie sú pomerne nenáročné rastliny, ktoré priestor zasypú farebnými kvetmi od začiatku jari až do konca jesene. Na ich pestovanie je možné využiť špeciálne pripravený substrát pre fuchsie. Všeobecne im vyhovuje vzdušný humózny substrát kyslejšieho typu s pH okolo hodnoty 6.

Aby ste dosiahli bujný rast fuchsií, nezaobídete sa bez správnej zálievky. V období vegetácie je nutné ich zalievať pomerne výdatne. Pamätajte na to, že po zaliatí by v podmiske nemala zostávať dlhodobo voda, aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. V parných letných dňoch fuchsie ocenia rosenie, vďaka čomu docielite vyššiu vzdušnú vlhkosť. Na druhú stranu v zime sa zálievka obmedzuje a úplne postačí, keď rastlinu zalejete raz za dva až tri týždne.

Fuchsie je tiež jednou z mála druhov kvitnúcich rastlín, ktoré sa vyžívajú skôr v polotienistom či tienistom stanovisku. Väčšina kultivarov zle znáša pobyt na priamom poludňajšom slnku. Vzhľadom na to odporúčame voliť skôr stanovište orientované na sever, východ či západ.

Fuchsie pestovanie vonku

Vhodná doba pre umiestnenie fuchsií von nastáva spravidla koncom apríla až začiatkom mája. Vďaka tomu si rastliny vonku čoskoro zvyknú a budú môcť skôr nasadiť kvet. V ideálnom prípade odporúčame rastlinu vonku umiestniť už na začiatku tejto doby na to stanovište, kde zostane po zvyšok sezóny.

Pri pestovaní fuchsie vonku si v sparných letných dňoch dajte pozor na priamy úpal. Pokiaľ hrozí, odporúčame rastlinu vhodne zatieniť.

Veľkým nebezpečenstvom môže byť aj zalievanie fuchsie pri veľmi vysokých teplotách. Rastliny môžu byť zvädnuté vplyvom horúceho vzduchu a kvôli tomu sa vám môže zdať, že vyžadujú zálievku. Vždy si ale overte, či substrát náhodou nie je stále vlhký. Ak by ste totiž fuchsiu v takejto situácii ešte zaliali, mohlo by dôjsť až k „uvareniu“ koreňového balu a následne aj uhynutiu rastliny.

Kedy strihať fuchsie

Aby vás fuchsie neprekvapili svojim bujným vzrastom, pamätajte na pravidelný strih. K rezu je vhodné pristupovať na jar aj na jeseň.

Strihanie fuchsie na jar

Jarný strih fuchsie je vhodné využiť na odstránenie vytiahnutých zimných výhonov. Tiež sa na začiatku sezóny vykonáva tvarovací rez (najneskôr do polovice apríla). Vďaka tomu spoločne s výhonkami neodstránite aj práve pučiace puky.

Strihanie fuchsie na jeseň

Na jeseň sa pri fuchsii skracujú vyrastené výhony a pripravuje sa budúci tvar koruny.

Ako strihať fuchsie

Pri krovitých fuchsiách sa musia odrezať vrcholky hlavných výhonkov. Zároveň sa postranné výhonky skrátia na jeden alebo dva páry listov.

Pokiaľ fuchsie pestujete na vysokom kmienku, môžete všetky výhony zrezať na dva až tri páry listov. Pokiaľ máte staršiu rastlinu, ktorá už začína vyhoľovať, môžete ju zmladiť výraznejším spätným rezom.

Fuchsie prezimovanie

Fuchsie môžete nechať vonku, kým neprídu prvé mrazíky. Potom je dôležité ich preniesť do chránených priestorov. Predtým, než fuchsie uložíte, odstráňte z rastlín suché a poškodené listy a výhonky. Rovnako tak zakročte proti prípadným škodcom a chorobám.

Ako zazimovať fuchsie

Jediná mrazuvzdorná fuchsia je fuchsia magellanská. Ostatné druhy je nutné na zimu preniesť do svetlej a chladnej miestnosti. Jednať sa môže napríklad o verandu alebo chodbu s teplotou od 5 do 10 °C. Vyhnite sa priestoru, kde by mohlo dochádzať k prievanu od okien alebo ku kontaktu so studeným sklom. Pokiaľ fuchsie na zimu umiestnite do tmavej pivnice či garáže, prídu tu o svoje olistenie.

Čo sa týka starostlivosti o fuchsie v zime, pôdu môžete ľahko prekypriť, prípadne ju dosypať. Pokiaľ je pôda premokrená, nechajte ju trochu vyschnúť. Počas zimných mesiacov fuchsie zalievajte len mierne. Pokiaľ rastlinu na zimu umiestnite do priestorov s vyššou vlhkosťou, je vhodné ju preventívne ošetriť fungicídom.

Kedy dať fuchsie von

K "odzimovaniu" fuchsie môžete pristúpiť zhruba začiatkom marca. Vtedy rastlinu presaďte do nového substrátu a urobte rez. Fuchsie následne presuňte na stanovište s teplotou medzi 10 a 20 °C. Akonáhle sa rastlina ujme, môžete pristúpiť k jej prihnojeniu. Na balkón či záhradu fuchsie presuňte až zhruba v druhej polovici mája (kedy už nehrozia prízemné mrazíky).

TIP: Fuchsie môžu skvele ozdobiť váš balkón. Zistite, aké ďalšie rastliny na balkóne pestovať podľa jeho orientácie na konkrétnu svetovú stranu.

Gazánia pestovanie - letnička so žiarivými kvetmi

Autor: Hana Smětáková 22. apríla 2024 Žiadne komentáre

Pôvabné žiarivé kvety, ktoré vyniknú v záhone, kvetináči aj v inej nádobe. Tak možno v stručnosti charakterizovať gazánie, ktoré pochádzajú zo slnečnej južnej Afriky. Ako na pestovanie gazánie zo semienok, aké stanovište týmto rastlinám vyhovuje a ako sa o ne starať? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

Gazania rigens Big Kiss White Flame - detail kvetu

Charakteristika gazánie

Gazánia (latinsky Gazania) vašu záhradu na prvý pohľad premení vďaka svojim veľkým a žiarivým kvetom. Tieto rastliny sa radia do čeľade hviezdicovitých. Charakteristické je pre nich vytvorenie prízemnej ružice laločnatých listov. Kvety sú veľké a vyrastajú na dlhších stonkách.

Gazánia dorastá do výšky okolo 20-40 cm. Najčastejšie sa jej kvety sfarbujú do žltej a oranžovej, stretnúť sa však môžeme aj s inými odtieňmi. V záhrade určite vyniknú aj viacfarebné verzie.

Prečo gazánia nekvitne

Kvety gazánie sú veľmi citlivé na slnečný svit. Ak je zamračené a prší, kvety sa úplne neotvoria. Pokiaľ gazánie umiestnite na tienisté stanovište, môžete sa stretnúť s tým, že táto rastlina nepokvitne vôbec. Slnečný svit je pre gazániu skutočne kľúčový, výnimkou je iba kultivar Daybreak.


Zaobstarajte si semienka gazánie a pustite sa s ich pomocou do tvorby zaujímavého letničkového záhona

 

Gazánia druhy

Najznámejším zástupcom, ktorého u nás možno uvidieť, je gazánia žiarivá. Ide o mnohonásobne vyšľachtený hybrid druhov Gazania longiscapa, Gazania rigens a Gazania nivea.

Gazánia žiarivá New Day na prvý pohľad očarí svojimi ružovými kvetmi, ktoré majú okolo stredu charakteristický čierny kruh. Popularite sa teší aj už spomínaná gazánia žiarivá Daybreak, ktorá kvitne aj za nižších slnečných podmienok. Gazánia žiarivá New Day Clear Orange zaujme výraznou oranžovou farbou kvetov bez čierneho stredu.

Gazánia zo semienok

Gazániu si môžete zaobstarať nielen vo forme sadeničky, ale tiež si ju pomerne ľahko vypestovať zo semienka. Predpestovanie je vhodné realizovať doma, v parenisku alebo v skleníku. K priamemu výsevu na stanovište je možné pristúpiť zhruba v druhej polovici mája. Doba klíčenia semienok trvá zhruba 10-20 dní, niekedy aj dlhšie. A to za predpokladu, že sa okolitá teplota pohybuje v rozmedzí 18–20 °C.

Pamätajte na to, že gazánia vyžadujú plné slnko a zvládnu dokonca aj úpal. Preto im práve také stanovište doprajte, aby ste sa mohli tešiť z bohatého kvitnutia a zdravého rastu rastliny. Ideálne je voliť hlinitopiesočnatú dobre priepustnú pôdu.

Rôzne odrody gazánieA ako zalievať gazánie? Zálievka by mala byť skôr stredná. Pokiaľ gazániu pestujete v nádobe, voľte miernu zálievku a dajte si pozor na premokrenie. Pri pestovaní v nádobe tiež pamätajte na použitie drenážnej vrstvy.

Počas vegetácie možno rastline zhruba každé 3 týždne dopriať prihnojenie univerzálnymi vodorozpustnými hnojivami. Zároveň priebežne odstraňujte odkvitnuté kvety, ktoré by mohli brániť nakvitaniu nových pukov.

Kedy dať gazánie von

K presunu gazánií na vonkajšie stanovište pristupujte až vo chvíli, keď už nehrozia prízemné mrazíky. Tie by im totiž mohli ublížiť.

Gazánia v kvetináči

Gazánia skvele vynikne nielen voľne v záhone. Pestovať ju môžete aj v kvetináči či inej nádobe, vďaka čomu ozdobíte napríklad vstup do domu alebo priestor na terase. Pri pestovaní v kvetináči nezabudnite dopriať rastline dostatok miesta. Ako sme už spomínali, pamätajte v tomto prípade na použitie drenážnej vrstvy a dajte si pozor na premokrenie rastliny.

Gazánia výsev

Keďže gazánie majú skôr nižší vzrast, hojne sa vysádzajú na okraj zmiešaného záhona. Aj keď je krásna jedna rastlina sama o sebe, v skupine vynikne ešte o niečo viac. Výsev gazánií však nájde uplatnenie aj v zmiešanom kvetináči na balkóne či terase.

A ako ďaleko od seba vysádzať gazánie? Všeobecne je možné odporučiť sadiť tieto rastliny do sponu 20×20 cm. Vďaka tomu bude mať gazánia okolo seba dostatok priestoru.

Gazánia prezimovanie

Gazánia trvalka sa bežne pestuje ako letnička. Pokiaľ sa chcete z krásnych kvetov tešiť aj v budúcom roku, je nutné prezimovanie.

Pokiaľ pestujete gazániu v záhone, vyberte ju z pôdy a očistite jej koreňový bal od prebytočnej hliny. Následne ju presuňte do suchej miestnosti, kde nemrzne (odporúčaná teplota pre prezimovanie je 5-10 °C). Pamätajte tiež na to, že jej korene by nemali úplne vyschnúť. Na jar je nutné rastlinu zastrihnúť na polovicu, potom ju môžete znova vysadiť.
V našich podmienkach sa však pestuje ako letnička.
Pri pestovaní v nádobe je celý proces o niečo jednoduchší, pretože na vhodné stanovište môžete premiestniť celú nádobu s rastlinou.

TIP: Inšpirujte sa ďalšími letničkami, ktoré budú kvitnúť celé leto a vy ich budete môcť obdivovať počas vášho každodenného posedenia v záhrade.

Stálozelené okrasné trávy, ktoré doplnia záhradu

Autor: Hana Smětáková 15. apríla 2024 Žiadne komentáre

Ozdobte svoju záhradu krásou stálozelených tráv, ktoré budú jemne plápolať vo vánku. Inšpirujte sa tromi konkrétnymi druhmi, ktoré skvele ozdobia priestor a navyše sľubujú aj nízke nároky na pestovanie.

Záhon okrasných tráv

Charakteristika ostrice

Ostrica je vždyzelená okrasná tráva z čeľade šachorovitých. Charakteristické sú pre ňu výrazne dlhé, špicaté a tenké listy. Na ostricu je ľahké naraziť aj vo voľnej prírode. Pokiaľ sa rozhodnete pre jej pestovanie v záhrade, je vhodné vybrať skôr polotienisté stanovište. Z hľadiska pôdy táto okrasná tráva preferuje vlhkú a dobre priepustnú variantu.Ostrica v záhone

Pestovaním ostrice sme sa už podrobne zaoberali v jednom z článkov v našom blogu.

Charakteristika kostravy

Ako kostravy sa označujú veľmi pekné vždyzelené vytrvalé trávy, ktoré disponujú veľmi úzkymi modrostriebornými listami. Dosahujú výšku zhruba 10 až 40 cm. Pôvodný druh kostravy je možné vidieť na suchých pastvinách a lúkach v juhovýchodnom Francúzsku a severozápadnom Taliansku.

Pusťte sa do pestovania kostravy vo vašej záhrade. Vyberte si z dostupných odrôd tú pravú práve pre vás.

Obľúbené druhy kostravy

Existuje množstvo druhov kostráv. Jednotlivé varianty sa líšia nielen svojou veľkosťou, ale aj farbou listov.

Obľúbenou odrodou je napríklad kostrava šedá a kostrava sivá či popolavá, ktoré zaujmú svojimi modrošedými jemnými listami s hustým trsom. Záhradu určite ozvláštni aj kostra medvedia, ktorá vytvára svieže zelené strapaté guličky. Na holých plochách ju možno pritom vysadiť aj ako originálny trávnik.

Za zmienku ďalej stojí kostrava ovčia, ktorá disponuje dlhšími zelenobielymi listami. Hravo si poradí aj s drsnejšími podmienkami a znesie aj chudobnú pôdu a dlhotrvajúce sucho.

Za jednu z najkrajších kostráv je považovaná kostrava modrá, ktorá si svoju nádhernú farbu drží aj v extrémnom suchu. Svojím jedinečným vzhľadom si vaše srdce určite získa kostrava walliská s dlhými ozdobnými listami, ktorá v letných mesiacoch kvitne jemnými kláskami. Zaujímavou trsnatou trávou je aj ametystová kostrava, ktorej strieborné listy sa môžu u niektorých odrôd sfarbovať dúhovými farbami.

Pestovanie kostravy

Ak sa rozhodnete pre pestovanie kostravy vo vašej záhrade, vyberte rastline teplé stanovište na plnom slnku. Táto okrasná tráva sa vyžíva v chudobnejšej a suchšej pôde, ktorá je dobre priepustná, ľahká a piesočnatá.

Kostrava v záhradeČo sa samotného pestovania týka, sú kostravy naozaj nenáročné. Dajte si však pozor na ich prelievanie, ktorého vplyvom by mohli uhnívať. Každý štvrtý rok je na mieste trsy kostravy vyryť, rozdeliť ich a presadiť, čím obnovíme výsadbu.

Kostrava v lete kvitne. Po odkvitnutí je však dôležité súkvetia zastrihnúť, aby nedošlo k samovýsevu. Samotná tráva sa ale na druhú stranu nestrihá, iba pri nej na jar vyčešeme odumreté steblá.

Kostrava mrazuvzdornosť

V zimných mesiacoch spravidla nie je nutné sa o kostravy nejako zvlášť starať. Táto rastlina je väčšinou mrazuvzdorná a toto obdobie prečká bez problémov. Zároveň nevyžaduje ani pokrývku z čečiny.

S čím kostravy v záhrade skombinovať

Krása kostráv najviac vynikne v rámci skupinových výsadieb stepného charakteru. Rastlina sa hodí do skalky, kde môže doplniť nízke trvalky alebo ďalšie okrasné trávy. Použiť ju možno tiež ako podsadbu pod ihličnany, predsadbu drevín alebo do vresovísk.

Charakteristika kavyľu

Kavyľ sa síce priamo neradí k stálezeleným okrasným trávam, avšak svoj efektný vzhľad si zachováva aj v zimných mesiacoch. Vzhľadom na to sa jeho pestovanie v záhrade teší veľkej popularite. Kavyľ je suchomilná tráva, ktorá pôvodom pochádza zo Spojených štátov amerických, Argentíny a Mexika. V našich podmienkach býva pestovaný najmä ako jedinečná súčasť trvalkových záhonov alebo ako solitéra uprostred trávnika.

Okrasný kavyľ v záhrade jednoznačne vynikne. Vyberte si z dostupných odrôd v našom e-shope a pustite sa do jeho pestovania.

Obľúbené druhy kavyľu

Existuje množstvo druhov kavyľov, medzi ktorými si môžete vybrať svojho favorita. Jednotlivé varianty sa líšia predovšetkým svojim vzhľadom, teda farbou listov.

Medzi najobľúbenejšie odrody sa jednoznačne radí kavyľ perovitý so šedozelenou farbou, ktorý vytvára hustý trs s jemnými chlpatými latami. Skvele vynikne nielen ako solitér, ale aj v skupine ďalších okrasných tráv.

Popularite sa teší aj kavyľ trstinovitý. Konkrétne odroda Stipa Arundinacea 'Sirocco' zaujme na jeseň krásnym efektom bronzových listov. Táto tráva kvitne od leta až do jesene.Tráva Kavyľ v záhrade

Pestovanie kavyľu

Kavyľ sa vyžíva na slnečnom stanovisku. Z hľadiska pôdy voľte dobre priepustný, suchší, hlinitopiesčitý variant. Kavyľu sa však bude dariť aj v menej výživných piesočnatých zeminách. Pokiaľ chcete kavyľ pestovať na terase či balkóne v nádobe, dajte si pozor na to, aby bol kvetináč dostatočne priestranný a mal na dne odtokový otvor.

Jednotlivé trsy sa vysádzajú na vzdialenosť asi 30 cm od seba. Na jednom metre štvorcovom môžete vysadiť 6 trsov.

Kavyľ sa strihá iba na jar, kedy je nutné ho zastrihnúť na výšku zhruba 5 až 10 cm. Na jeseň sa už nestrihá, ale celý trs môžete zviazať alebo spliesť dohromady. Pokiaľ by ste sa k jesennému strihu rozhodli, hrozilo by jeho vymrznutie.

Je to prérijná tráva - pochodujúca tráva, ktorá nezostáva na svojom mieste po celú dobu pestovania. Tiež sa vysemeňuje. V nádobách nemusí byť stabilná.

Kavyľ mrazuvzdornosť

Kavyľ si spravidla poradí s mrazmi zhruba do -17 °C. Pokiaľ očakávate silnejšie mrazy, je vhodné ho chrániť smrekovými vetvami.

S čím kombinovať kavyľ

Kavyľ zaujme svojim ľahkým, dlhým a vo vetre krásne vejúcim súkvetím. Vďaka tomu skvele doplnia napríklad záhony tvorené trvalkami, ktoré krásne ovinie.

TIP: Okrasné trávy v kvetináči sú ideálnou voľbou v prípade, že chcete ozvláštniť priestor na vašej terase či balkóne. Zistite, na čo v tomto smere pamätať.

Heuchera pestovanie - krásna pestrofarebná trvalka

Autor: Hana Smětáková 8. apríla 2024 Žiadne komentáre

Heuchera sa stane celoročnou ozdobou vašej záhrady. Vďaka širokej škále odrôd v mnohých odlišných farbách si jednoducho zvolíte svojho favorita. Navyše je starostlivosť o túto rastlinu pomerne jednoduchá a s pestovaním si preto veľmi dobre poradia aj pestovatelia začiatočníci.

Detail listov heuchery v žltkastej farbe

Charakteristika heuchery

Heuchera patrí do čeľade lomikameňovitých. Pôvodom pochádza zo Severnej Ameriky. Pokiaľ heuchery dobre prospievajú, disponujú kompaktným tvarom so zhruba rovnakým pomerom medzi výškou a šírkou (zhruba od 30 do 50 cm). Zaujmú svojou vysokou mrazuvzdornosťou, pričom niektoré druhy znesú aj mrazy s teplotou až -34 °C.

Heuchery sa pýšia prítomnosťou okrúhlych až srdcovitých listov, ktoré môžu byť hladké, alebo chlpaté. Okraje listov bývajú zúbkované aj silne kučeravé a objaviť sa môže tiež výrazné farebné žilkovanie.

 

V našom e-shope sa zaoberáme aj predajom heucher, ktorými môžete ozdobiť záhradu, terasu či iný priestor. Stačí si len vybrať vhodnú odrodu a farebnú variantu

 

Pestovanie heuchery

Pokiaľ sa rozhodnete pre pestovanie heuchery vo vašej záhrade, určite vás budú zaujímať jednotlivé podmienky, ktoré treba týmto rastlinám zaistiť. Ideálne je umiestniť heucheru do tieňa či polotieňa. Rastlina na slnku môže prospievať, ale pri dlhodobom úpale môže vädnúť.

Z hľadiska pôdy je vhodné staviť na vlhkú a kyprú pôdu, ktorá je bohatá na humus. Predovšetkým výrazne sfarbené odrody sa vyžívajú v pôde obsahujúcej vyšší podiel humusu. Dajte si pozor na to, aby pôda príliš nevysychala a zároveň nebola ani príliš zamokrená. Po výsadbe pamätajte na výdatnú zálievku do doby, než rastlina dostatočne zakorení.

Heuchera v kvetináči

Heucheru možno bez problémov pestovať aj v nádobe a týmto spôsobom si ozdobiť napríklad balkón, terasu alebo vstup do domu. Pamätajte na to, že pri pestovaní v kvetináči tieto rastliny vyžadujú dostatočnú zálievku. Na druhú stranu ale neznáša premokrenie. Na zimu je vhodné nádoby chrániť prostredníctvom netkanej textílie.

Heuchera druhy

V súčasnej dobe je známe veľké množstvo druhov heuchery, ktoré môžu dosahovať najrôznejších odtieňov sfarbenia. Vďaka svojim krásnym listom poslúži ako atraktívna pôdopokryvná rastliny v priebehu celého roka.Listy heuchery v zelenej, ružoeja tmavofialovj farbe

Heuchera krvavá

Heuchera krvavá (Heuchera sanguinea) dorastá do výšky okolo 25 cm. Zaujme svojimi drobnými jasne červenými kvetmi a žiarivo zelenými listami. Dostupná je v nespočetných množstvách rôznych kultivarov. Napríklad Heuchera krvavá 'Leuchtkäfer' vyniká svojimi vysokými strapcami kvetov, ktoré zaujmú svojou sladkou vôňou. Odroda Heuchery krvavej 'Ruby Bells' zaujme svojimi červenými zvončekovými kvetmi, ktoré vyrastajú na vysokých stonkách.

Heuchera červenolistá

Heuchera červenolistá je pestovaná najmä pre svoje krásne tvarované sýto farebné listy. Rovnako ako pri iných druhoch si môžete vybrať z niekoľkých rôznych kultivarov. Napríklad kultivar 'Amber Waves' vyniká svojimi nádhernými oranžovými listami.

Heuchera americká

Heuchera americká je ďalšia veľmi vďačná trvalka, ktorej sa darí v polotieni. Tmavšie odrody pritom pomerne dobre znášajú aj priame slnko. Zaujímavým kultivarom je napríklad ´Palace Purple´ s krásnou purpurovou farbou. V záhrade určite vynikne aj odroda 'Dale Strain', ktorej listy majú výraznú olivovo zelenú žilnatinu.

Okrem toho môžete svoju záhradu ozvláštniť aj odrodami, ktoré vznikli medzidruhovým krížením. Napríklad odroda 'Marmalade' sa na jar sfarbuje do krásnej bronzovo-oranžovej farby, v lete sa mení na ružovú a s príchodom jesene sa časť listov sfarbí do fialova. Z ďalších variantov možno spomenúť odrodu 'Electra' so žltými listami, 'Berry Smoothie' má naopak atraktívne ružovofialové listy. Odroda 'Shangai' zaujme jedinečnými striebornofialovými listami.

Heuchera strihanie

Pravidelný radikálny rez tejto rastliny nie je potrebný. Napriek tomu vás však v priebehu roka drobná údržba neminie.

Kedy strihať heucheru

Na jar môžete rastline odstrániť poškodené alebo odumreté listy. Pokiaľ sa rozhodnete heucheru na jar ostrihať, vytvorí si rastlina nové a väčšie listy.

S čím kombinovať heucheru

Pestrofarebné listy heuchery v záhrade jednoznačne zaujmú na prvý pohľad. Jednotlivé odrody pritom môžete kombinovať s ďalšími zaujímavými rastlinami. Jednať sa môže napríklad o okrasné trávy, kedy dlhu skvele doplnia skôr nižšie odrody, ktoré sa v týchto podmienkach rovnako vyžívajú.

Vynímať sa budú aj bok po boku okrasných kvitnúcich trvaliek, ako je napríklad turica, šalvia, kocúrnik, pakost či astry. Heuchery sa hodia aj do nádob, kde doplnia napríklad sirôtky, nízke astry, vresy, cyklámeny či chryzantémy.

TIP: Zistite viac o tom, ako na pestovanie astier a vytvorte s ich pomocou originálnu kompozíciu vo svojej záhrade.

Astilba pestovanie - kráska k záhradnému jazierku

Autor: Hana Smětáková 2. apríla 2024 Žiadne komentáre

Našuchorené rastliny, ktoré vašu záhradu zahalia do závoja krásnych farieb. Tak je možné stručne charakterizovať astilby. Tieto zaujímavé trvalky vyniknú nielen v záhonoch, ale aj v blízkosti vodnej plochy alebo napríklad v nádobe na terase.

Astilba tmavoružovej farby v záhone

Ako pestovať astilby, aby sa vám odvďačili svojimi krásnymi kvetmi? A na čo si dať v tomto ohľade pozor?

Charakteristika astilby

Astilby (Astilbe) sú opadavé trvalky pochádzajúce z východnej Ázie. V závislosti od konkrétneho druhu môžu dorastať do výšky od 40 cm do 1 m. Listy astílb sú dvakrát až trikrát delené a prízemné. Kvety sa na rastline objavujú v priebehu júna až augusta.

Je astilba jedovatá?

Nie, astilba jedovatá nie je. Vzhľadom k tomu ju možno bez problémov pestovať aj v záhradách, do ktorých majú prístup malé deti či domáci miláčikovia.

Astilba druhy

Astilba v záhrade môže mať mnoho podôb. Záleží totiž, pre aký konkrétny druh sa rozhodnete.Rôzne odrody astílb v bielej a ružovej farbe

Napríklad Astilbe arendsii 'Bella' zaujme svojimi krásnymi súkvetiami drobných ružových kvetov. O niečo svetlejší odtieň ponúkne Astilbe arendsii 'Bressingham Beauty', pri ktorej majú kvety podobu jemných našuchorených pierok. Krásneho odtieňa dosahuje aj Astilbe 'Delft Lace'.

Snehobielymi kvetmi sa pýši napríklad odroda Astilbe arendsii 'Brautschleier'. Biele kvety a vyšší vzrast ponúkne Astilbe arendsii ´White Gloria´, ktorá skvele vynikne na samostatnom záhone.

Ak hľadáte kultivar, ktorý bude dobre znášať aj suchšie podmienky, možno odporučiť čínsku astilbu. Tá dokáže aj v pomerne krátkom čase vytvoriť hustý trs. Astilbe chinensis var. Pumila zaujme nápadnými fialovo ružovými kvetmi, ktoré môžu vykukovať napríklad pod stromami či vyššími kríkmi.

Astilbe japonica 'Köln' sa vyžíva v polotieni a tieni, pričom bohato kvitne ružovými až tmavo ružovými kvetmi. Astilbe japonica 'Europa' ponúkne skôr pastelovú farbu kvetov.

Za jednu z najkrajších astilb je považovaná Astilbe x arendsii 'Fanal' s drobnejším vzrastom a purpurovými kvetmi. Astilbe x arendsii ´Diamant´ zaujme naopak nádhernými bielymi kvetmi.

Medzi zaujímavé kultivary sa radí aj Astilbe x arendsii 'Younique Pink' so zelenými čipkovými listami a hustými sýto ružovými súkvetiami alebo Astilbe 'Spinnel' s krásne červenou farbou kvetov.

 

Vyberte si sadenice astilby v našom e-shope a pustite sa do práce. S ich pestovaním si hravo poradia aj začiatočníci. Nie je sa teda čoho báť


Pestovanie astilby

Astilbe sa najviac darí v polotieni, znesie však aj slnečné stanovište. Pokiaľ sa pre ňu rozhodnete, je potrebné dbať na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Z hľadiska pôdy voľte humózny a dobre priepustný variant. Suchej a piesočnatej pôde sa vyhnite. Rastlina vyžaduje dostatočnú vlhkosť, preto ju nenechajte vyschnúť.

Pred samotnou výsadbou je vhodné pôdu obohatiť kompostom či iným organickým hnojivom, vďaka čomu sa zlepší jej štruktúra a zadržiavanie vlahy.

Kedy vysadiť astilbu

Ideálne obdobie na zasadenie astilby do záhrady panuje od konca apríla do septembra. V lete (zhruba od konca júna do augusta) sa pritom dočkáte krásnych kvetov.

Astilba po odkvitnutí

Astilbám sa po odkvitnutí súkvetia nestrihajú. Nové vykvitnutie totiž týmto spôsobom nedocielite. Pokiaľ naopak kvety rastline necháme, bude vám robiť radosť aj počas zimných mesiacov. Rovnako sa na zimné obdobie neodstraňuje ani nadzemná časť s listami, ktorá poslúži ako ochrana rastliny pred mrazmi.

S čím kombinovať astilby

Astilby sa skvele hodia do tienistých či polotienistých záhrad. Vynímať sa budú pri záhradných jazierkach a iných vodných plochách. Skvele vyzerajú v kombinácii s trvalkami s podobnými nárokmi. Odporučiť možno napríklad paprade alebo hosty, ktoré majú zhodné požiadavky týkajúce sa pôdy.

Astilby je možné tiež vysadiť spoločne s hostami, bergéniami či jazyčníkom. Vysoké druhy astílb skvele doplnia aj kríkové výsadby. V blízkosti vodnej plochy sa potom budú astilby vynímať po boku ďalších tradičných tráv.

Astilba a škodcovia

Astilba je všeobecne odolná voči väčšine škodcov a chorôb. Napriek tomu však rastlina niekedy môže byť napadnutá voškami, slimákmi alebo plesňami. Pokiaľ niečo také zaznamenáte, včas zakročte s použitím vhodného insekticídu či fungicídu.

TIP: Vytvorte si vo svojej záhrade tú pravú oázu pokoja. Prečítajte si aj náš článok zameraný na pestovanie pivoniek a tešte sa z ich nádherných kvetov.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
 • Magnólia pestovanie
  13. mája 2024
  Niektoré magnólie zakvitnú po 10 rokoch, iné skôr, záleží či je to semenáč, ako vyspelý...
 • Magnólia pestovanie
  13. mája 2024
  Dobry den mam krasnu cca 2,5m vysoku Grandifloru mam ju 8 rokov kupena bola cca vysoka 60 cm no...
 • Kala pestovanie
  12. mája 2024
  Môžete ju opatrne v celku vložiť do nového väčšieho kvetináča, ale ktorý má byť viac...
 • Kala pestovanie
  12. mája 2024
  Dostala som krásnu čiernu kalu, mám ju asi týždeň, zatiaľ je bez zmeny. Má veľa kvietkov,...
 • Lišajníky na ovocných stromoch
  7. mája 2024
  Dobrý deň, vieme toľko koľko aj vy a záhradkári a ovocinári skúšajú všetky možnosti a...
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty