+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Balkón 4x inak podľa svetových strán

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 4. marca 2018 Pridať komentár Zobraziť komentáre

        Nie všetky rastliny sa dajú pestovať v rovnakých podmienkach. Pokiaľ máte balkón alebo terasu, v prvom rade zistite, ako je orientovaná a podľa toho môžete vysadiť balkón, ktorý bude mať hlavu i pätu a zároveň sa vybraným rastlinám a drevinám bude dariť.

Predstavujeme Vám 4 tipy balkónov podľa svetových strán. Každý jeden je výnimočný rastlinným zložením a využitím.

Balkón 4x inak podľa svetových stránSlnečný južný balkón

Preferujú sa rastliny, ktoré sú vystavené celodennému aj priamemu slnku. Veľa slnka obľubujú skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), sanvitálie (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i portulaky (Portulaca). Môžete pestovať aj voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum). Aksamietnice (Tagetes), železník (Verbena) a oleandre (Nerinum oleander) v nádobách tiež vyniknú na každom slnkom zaliatom balkóne. Dlhotrvajúce horúce podmienky však môžu byť aj na škodu, preto ak zvolíte jemné tienenie v podobe rohoží určite si aj rastliny oddýchnu a budú vyzerať sviežejšie. Pravidelná zálievka je v tomto prípade samozrejmosťou.

Východný balkón s ranným slnkom

Vyhovuje rastlinám, ktoré rastú v polotieni a vyhovuje im ranné slnko, ktoré nie je také rozpálené. Medzi atraktívne patria fuksie (Fuchsia), hortenzia (Hydrangea), begónie (Begonia), zvončeky (Campanula), netýkavka (Impatiens) aj plamienky (Clematis). Darí sa tu aj petúniám (Petunia) a muškátom (Pelargonium).

Západný večerný balkón

Je zaliaty slnkom až na sklonku dňa a vyhovujúci je pre rastliny podobne ako na východnom balkóne plus si zadovážte bakopu (Bacopa), hluchavky (Lamium) a plektrant (Plectranthus). Nič nepokazíte opäť s muškátmi a petúniami a bylinkami.

Severný – chladný a často veterný balkón

Je pre mnohých neriešiteľný, ale aj tu viete vypestovať rastliny a tak si skrášliť balkón vhodnými rastlinami, ktoré napriek orientácii budú prosperovať. Darí sa tu rastlinám, ktoré vyžadujú polotieň až tieň. Fuksie (Fuchsia), koleus (Coleus), lobelka (Lobelia), agerátum (Ageratum), hortenzia (Hydrangea), funkia (Hosta), hluchavka (Lamium), brečtan (Hedera) aj rôzne ihličnany.

 

Ako vidíte, každý priestor je riešiteľný. Ešte zvoliť vhodné nádoby: závesné misy, koše, závesné tašky, hranty a malé kvetináče alebo debničky a farebná vonkajšia obývačka je pripravená pre vaše pohodlie.

Zdieľať tento blog
Zuzana 23. februára 2016 at 16:23 Odpovedať
Dobry den, chcela by som sa spytat, co by ste odporucili na balkon obrateny na juh, ale je veterny. Dakujem
Admin 1. marca 2016 at 22:16 Odpovedať
Dobrý deň. Na južný veterný balkón sú vhodné vzpriamené muškáty a petúnie. Čiže rastliny, ktoré majú radi slnko ale nevytvárajú dlhé previsy, ktoré by sa mohli lámať. I keď nevieme, aká intenzita vetra je myslená. Môžete vyskúšať aj osteospermum, resp. aj sanvitália je dosť odolná.
Jana 19. augusta 2018 at 10:34 Odpovedať
Dobry den. Co by ste odporucali na balkon ktory je orientovany na vychod..slnko je do 12tej a je velmi veterny
Eva 7. februára 2019 at 20:16 Odpovedať
Na východ môžu ísť pakosty (geranium) alebo fialky, viac kanditátov sa dá nájsť aj tu: https://www.chovatelahospodar.sk/clanok/najkrajsie-kvety-na-balkon-314. Moja obľúbená balkonovka je lobelka, tá sa spomína aj v tomto blogu
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty