+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Dreviny okrasné plodmi

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 3. októbra 2014 Pridať komentár Zobraziť komentáre

         Tieto dreviny vyniknú najmä v jesennom období. Na niektorých takmer bezlistých konárikoch vyniknú práve plody, ktoré sa s poslednými lúčmi vyfarbujú a dozrievajú. Nemali by chýbať v žiadnej záhrade s celoročným efektom. Plody majú nie len opadavé stromy a kry, ale aj vždyzelené ihličnany a listnáče. Medzi zaujímavé patria bršlen, pavinič, rakytník, skalník, šípky, hloh, jarabina, mišpuľa, tis, tuje, smrekovce a smreky, baza aj hlošina. Mnohé sú jedovaté, preto ak sa na záhrade pohybujú aj deti, ktoré by mohli tieto plody nazbierať a zjesť, radšej sa jedovatým istý čas vyhnite. Naopak, nahraďte ich drevinami a krami, napríklad ovocnými. V jeseni sa dajú ešte vždy oberať stálo plodiace maliny, jahody a černice bez tŕňov. Mnohé môžete využiť v dekoratívnych aranžmánoch spolu s poslednými kvitnúcimi trvalkami a letničkami, či okrasnými trávami, alebo ich použijete do vencov a nástenných aranžmánov, ktoré si môžete umiestniť okrem bytu aj do altánku alebo na terasu. Krátky prehľad druhov, ktoré môžete vysadiť na záhradu pre výnimočný efekt plodov :

Okrasné plodmi červenými : dráč Thunbergov – Berberis thunbergii, skalník – Cotoneaster, hlohyňa šarlátová – Pyracantha coccinea, rakytník rešetliakovitý – Hippophae rhamnoides, okrasné jablone- malus, cezmíny – Ilex aquifolium, Ilex crenata „ Convexa“ alebo Golden Queen“.

Okrasné žltými plodmi : Cezmína -  Ilex aquifolium „Bacciflava“ , hlohyňa šarlátová – Pyracantha coccinea

Pokiaľ plánujete vysádzať živý plot, môžete si zvoliť aj takéto dreviny. Pokiaľ ho budete strihať, bude menej kvitnúť aj plodiť, ale niekoľko farebných plodov na ňom určite nájdete. Voľne rastúce dreviny Vám zakvitnú aj zarodia. Október a november je vhodný aj na výsadby živých plodov a drevín do zmiešaných záhonov.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu