+421 2 54651414

Ihličnany do tieňa

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 12. februára 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Nie je tieň ako tieň. Často sa však stretávame aj so situáciami, kedy v záhrade vznikne aj neštandardný priestor v plnom či miernom tieni a aj tento priestor je nutné vyplniť rastlinami alebo zvoliť architektonický doplnok bez rastlín.

Ihličnany do tieňa

Treba si uvedomiť že slovo „tieň“ môže mať veľa významov. Môže to byť trvalý tieň zo stavby, premenlivý tieň podľa cesty slnka, tieň z existujúcej výsadby, riedky tieň pod korunou stromu alebo aj polotieň, kde ráno na východnej strane svieti do 11 hodiny slnko a potom je už tieň.tis do tieňa

V trvalom tieni, niekde medzi domami je naozaj komplikované miesto, v takom sa nebude dariť ničomu, navrhujeme plochu vydláždiť, vyštrkovať. V tieni, kde je aspoň čiastočne slnko by sa darilo niektorých drevinám ako napríklad tis obyčajný /Taxus baccata.

Všeobecne platí pre ihličnany, že sa im darí na slnku, prípadne v polotieni, s priepustnou pôdou, nie trvalo podmáčanou a s kyslejším pH. Nadmerná zálievka a trvalý tieň im prekáža a dreviny časom chradnú.  Občas sa stane, že krátkodobo dreviny prosperujú aj v tieni ale neskôr im začne chýbať fotosyntéza a rast sa spomalí, zostanú riedke a vytiahnuté.  Najmä to vidieť na jedličke / abies a smreku / picea. 

Podrastové borievky / Juniperus vydržia na plnom slnku ale darí sa im aj v podrastovom mozaikovom tieni, teda pod korunami iných ihličnanov alebo stromov, ktoré im prirodzene tienia. Jedná sa o Juniperus virginiana, J. procumbens, J. squamata.

Pokiaľ máte takýto priestor, nesnažte sa ho za každú cenu vysadiť drevinami - ihličnanmi. Sú nádherné trvalky, ktorým sa v tieni dariť naozaj bude. Dekoratívne funkie, heuchery, pachysandra, zbehovec, zimozeleň a astilbe si toto miesto s radosťou obľúbia.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
 • Rakytník pestovanie
  25. februára 2021
  Možno ste si mysleli, že už na záhrade pestujete všetko, ale určite sa...
 • Modré kvety na balkón
  24. februára 2021
  Balkón musí za každú cenu zažiariť a to najmä v tom...
 • Letničky na balkón
  24. februára 2021
  Ak sa Vám už teraz cnie po zakvitnutom balkóne, myslite na výsev letničiek...
 • Ako zazimovať muškáty
  24. februára 2021
  Muškáty vydržia na balkóne až do prvých mrazov. Potom je nutné...
 • Pestovanie kiwi
  19. februára 2021
  Plody aktinídie (kiwi)obsahujú vysoký podiel vitamínu C,B,E,...
Posledné komentáre
Archív blogu