+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Kedy a ako vysádzať

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 27. augusta 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

         Videli ste v záhradníctve zaujímavé rastliny a dreviny a nie ste si istí, či ich môžete vysádzať kedykoľvek? Platí tu isté pravidlo výsadby.

Kedy a ako vysádzaťRastliny, ktoré bežne zakúpite v plastových nádobách, môžete vysádzať do záhonov i nádob na terase a balkóne kedykoľvek. Tieto dreviny a rastliny majú kompaktný koreňový systém, ktorému nehrozí žiadne poškodenie. Spravidla sa potom vysádzajú do väčších nádob. Pred samotnou výsadbou ich ponorte do vody, lepšie sa uvoľnia z pôvodnej nádoby a okrem toho sa aj dobre nasajú vody.

Dreviny, ktoré Vám ide predajca priamo vykopať alebo majú obalený koreň v jutovine, sa nazývajú voľnokorenné a tie sa vysádzajú väčšinou na jar alebo na jeseň. Počas vykopávania tu môže dôjsť k poškodeniu hlavného koreňa a takto vysadené dreviny sa lepšie prijmú a zakorenia práve na jeseň a jar, kedy je viac prirodzenej vlhkosti a obdobie rastu. Samotná jutovina sa nemusí z koreňov odstraňovať. Stačí, keď ju po stranách uvoľníte alebo narežete. Pokiaľ však chcete vidieť, v akom stave je koreňový systém, opatrne ju odstráňte. Nie vždy budete spokojní s výsledkom, potom môžete dreviny reklamovať. Bez hlavného koreňa im bude zakorenenie v novom prostredí trvať dlhšie.

Dreviny sa vysádzajú tak, ako boli pôvodne vysadené v škôlke. U ovocných druhov platí, že miesto očkovania musí byť nad zemou, u krov drobného ovocia zasa platí, že by mali ísť do pôdy hlbšie. Niektoré rastliny sú plytkokorenné, preto ich vysádzajte plytko a akceptujte, že neznášajú konkurenciu iných rastlín v jednej nádobe. Každá drevina má svoje požiadavky na stanovište, pôdu, vlahu, živiny, hnojenie a rez. A tie by ste mali vždy brať do úvahy. Len vtedy budú rásť a prosperovať aj k Vášmu úžitku. 

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu