+421 2 54651414

Odkvitajú cibuľoviny - čo potom?

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 10. mája 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

        I keď patrí mesiac máj medzi najkrajšie jarné mesiace, je to aj obdobie odkvitania niektorých druhov cibuľovín, ktoré v záhone už nevyzerajú lákavo a je potrebné ich nahradiť.

Odkvitajú cibuľoviny - čo potom?

My Vám teraz poradíme ako a čím. Určite to neskúšajte tým spôsobom, že rastliny vytrháte alebo im ostriháte listy. Každá cibuľovina potrebuje zatiahnuť, čiže je nutné počkať na obdobie, kedy im zožltnú listy, cibuľa sa uzavrie - čiže už nabrala dostatok živín a energie na budúcoročné kvitnutie. Dovtedy je nutné rastliny zalievať. Najmä vtedy, ak je jar suchá. Po zaschnutí by sa mali listy a stonky dať jemne odstrániť rukou. Cibule je potom vhodné vybrať z pôdy, nechať presušiť a uskladniť na vzdušnom a teplom mieste a na jeseň opäť vysadiť. Alebo môžete do toho istého miesta vysadiť letničkové priesady, ktoré nemajú kolovitý koreň.

Zatiahnutie cibuľovín môžete urýchliť odstraňovaním odkvitnutých súkvetí a zároveň aj odstránením semenníka, ktorý by cibule zbytočne vyčerpával. Listy však vždy ponechajte, pretože cibuľa potrebuje vytvoriť kvetné základy. Pokiaľ budete myslieť dopredu, v jeseni môžete vysadiť dvojročné rastliny – sadenice, ktoré súčasne s jarnými cibuľovinami zakvitnú a ich kvitnutie trvá oveľa dlhšie. Takto zostane záhon zaplnený aj po odkvitnutí narcisovtulipánov.

Ideálne kombinácie sú s nezábudkami alebo sirôtkami. Po zatiahnutí a zožltnutí cibuľovín môžete vysadiť na miesta po cibuliach letničkové priesady. Napríklad aksamitnice – drobnokvitnúce, vytvárajú kompaktný tvar a sú žltej a oranžovej farby. Zaujímavé sú aj agerátum a sanvitálie. Tie sa predovšetkým pestujú v nádobách, kde vytvárajú pekné previsy, ale dajú sa pestovať aj na záhone, v jeho prednej časti.

Nezúfajte, hoci jarné cibuľoviny dokvitajú, začne ďalšie krásne kvitnúce obdobie iných rastlín a kvetov v záhone. Stačí si len vybrať a kombinovať. Cibule je dobré po niekoľkých rokoch z pôdy vybrať. Najmä tie, ktoré sa nepestujú v košíkoch na cibuľoviny, nakoľko majú tendenciu zaťahovať hlbšie do zeme, a tým je ovplyvnené aj ich kvitnutie. Platí to pre narcisy a tulipány. Vyberajú sa po zožltnutí listov a znovu sa vysádzajú na jeseň. 

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu