+421 948 199 109

Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 8. januára 2024 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Nádherná a pritom jedovatá. Púštna ruža je krásna rastlina pochádzajúca z Afriky, ktorá skvele ozdobí napríklad váš parapet. Zaujme svojimi kvetmi, ktoré sa vyfarbujú do bielej, ružovej až tmavočervenej farby. Ako na jej pestovanie?

Biele kvety púštnej ruže - detail

Pestovanie púštnej ruže

Púštna ruža ( Adenium obesum ) je sukulentná rastlina, ktorá vás doslova uchváti svojimi nádhernými kvetmi. Práve vďaka nim skvele rozžiari každý priestor. Ako napovedá samotný názov, táto rastlina pochádza z púštnych oblastí strednej Afriky a arabského polostrova. Vo svojom domácom prostredí vytvára kríky alebo menšie stromčeky, ktoré sú charakteristické hrubým kmeňom i konármi. Farba kvetov môže byť biela, ružová až tmavo červená, vďaka čomu celok pôsobí veľmi dekoratívnym dojmom.

Z hľadiska pôdy na pestovanie voľte piesočnatú zeminu. Vhodný môže byť substrát pre kaktusy a sukulenty. Mladé rastliny sa presádzajú každý rok vždy na jar. Staršie rastliny môžete presádzať podľa aktuálnej potreby.

Púštna ruža je zvyknutá na teplé počasie. Preto niet divu, že jej najviac prospieva dostatok slnečných lúčov v priebehu celého roka. Akonáhle je slnečného svitu málo alebo nastane zima, môžete ju nechať odpočívať pri teplote okolo 15 °C. V tomto období je zároveň dôležité obmedziť zálievku a rastline dopriať len toľko vody, aby jej neuschli korene. Od apríla do októbra je naopak nutné ružu pravidelne zalievať, pričom do zálievky môžete pridať hnojivo na kaktusy a sukulenty. Ak máte skleník, môžete púštnu ružu zhruba od apríla do septembra pestovať v ňom.

Treba zdôrazniť, že púštna ruža je jedovatá. Preto ju vždy umiestnite mimo dosahu detí a domácich miláčikov. Zároveň je možné odporučiť, aby ste pri manipulácii s ňou používali rukavice.

 

Prezrite si aktuálnu ponuku púštnych ruží v našom e-shope a vyberte si rastlinu, ktorá vás svojimi kvetmi uchváti

 

Tvarovanie púštnej ruže

Púštna ruža je veľmi tolerantná k rezu a tvarovaniu. Vďaka tomu si z nej môžete postupom času vytvoriť efektný bonsaj. Rastline môžete dať vzpriamený alebo napríklad šikmý vzhľad. Tiež ju možno tvarovať do vzhľadu nejakého živočícha a podobne.Detail červeného kvetu púštnej ruže a rastlina v kvetináči

Púštnej ruži opadávajú listy

Púštnu ružu prirodzene opadávajú listy v momente, keď nastane obdobie sucha. Tento problém však môže nastať aj v prípade, keď dôjde k určitej zmene podmienok (napríklad rastlinu prenesiete na iné stanovište). Pokiaľ je to váš prípad, nesnažte sa rast nových listov podporiť o to väčšou zálievkou. Namiesto toho nechajte rastlinu, aby si zvykla na nové prostredie pri minimálnej zálievke. Ak púštna ruža zhadzuje listy, môže problém spočívať aj v nedostatku svetla.

Púštna ruža žltnutie listov

Pokiaľ si všimnete že listy púštnej ruže začnú žltnúť, je na mieste obmedziť zálievku.

Púštna ruža nekvitne

Púštna ruža kvitne pri správnej starostlivosti niekoľkokrát do roka. Prvé kvety sa spravidla objavujú v máji a júni, ďalšie potom na scénu prichádzajú koncom leta.

Čo ale môže stáť za tým, že púštne ruže nekvitne vôbec? V prvom rade to môže nastať v prípade, keď rastlina nemá dostatočný prístup k slnečnému svetlu.

Kvety sa tiež nemusia na rastline objaviť v prípade, že ste ju nedávno presadili. Vtedy si totiž rastlina ešte len môže zvykať na nové prostredie a svoju energiu smerovať skôr do rastúcich koreňov než do toho, aby kvitla.

Problémy s kvetmi môžu nastať aj v momente, keď rastlina stojí v rozmočenej pôde alebo vo vode. V takom prípade rastlina nielen prestáva kvitnúť, ale sa na nej môže objaviť aj hniloba.

Púštna ruža nevyžaduje veľkú intenzitu hnojenia. Avšak dostatok živín je podstatným faktorom na to, aby sa mohli rozvinúť kvety.

Púštne ruže a škodcovia

Silné a zdravé rastliny sa spravidla škodcom dokážu veľmi dobre ubrániť. Niekedy však môže byť púštna ruža napadnutá roztočmi či vlnatkami. Pokiaľ týchto škodcov na rastline zbadáte, použite ochranný prostriedok podľa návodu. Pamätajte na to, že vôbec najväčšiu škodu môžete rastline napáchať v prípade, keď ju vystavíte príliš chladnému prostrediu a nadmernej vlhkosti.

TIP: Slnečné stanovište vyhovuje aj ďalším rastlinám. Zistite, ako pestovať nádchovník, ktorý vám okrem iného pomôže od upchatého nosa.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu