+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Rez popínavých rastlín

Vytlačiť
Autor: Adriána Francová 24. januára 2018 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Nie len bežná starostlivosť o popínavé rastliny stačí na to, aby sa im u Vás na záhrade alebo v nádobe darilo.

Často je to práve rez, ktorý usmerňuje nie len rast rastliny ale podporuje aj kvitnutie, predlžuje mladistvý vzhľad popínaviek a udržuje ich v dlhodobej kondícii. Väčšine vyhovuje jarný rez, iným jesenný rez a ďalším iba odstraňovanie poškodených výhonov.

Popínavej ruži odstraňujte len nevhodne vyrastajúce výhony na jeseň, prípadne výhony poškodené vetrom, búrkou, mrazom alebo vyschnuté, či odkvitnuté súkvetia. Vykonávajte rez šikmo nad dolným púčikom. Pokiaľ ide o prestarnutý ker, treba ho vystrihať a podporiť rast mladých výhonov. Tento rez sa uskutočňuje najmä na jeseň. Mnohé popínavé rastliny majú rastové púčiky umiestnené na stonke oproti sebe. Preto zastrihávajte tak, aby ste ich nepoškodili. Ak už začali rašiť, vrcholce neodstrihávajte. Pravidelne odstraňujte aj do vnútra rastúce výhony, prípadne nevzhľadné a vám nevyhovujúce výhonky, ktoré nesmerujú na konštrukciu oblúka alebo sa už nedajú inak pripevniť. Pravidelne odstraňujete uschnuté a odkvitnuté, dažďom poškodené kvety. Najviac trpia asi bielokveté kultivary a druhy popínavých rastlín, na ktorých sa najčastejšie prejavuje dlhodobý dážď a vlhko. Kvety sú nažltlé, bez krásy.

O reze plamienkov Vás budeme informovať v samostatnej kapitole, nakoľko ide o komplikovanejšiu skupinu a rozdelenie.

Vistéria vyžaduje pre bohaté a každoročné kvitnutie pravidelný letný a zimný rez. Koncom leta asi 2 mesiace po odkvitnutí sa skracujú novovyrastené výhonky na 15 cm od hlavnej osi. V zime sa skracujú tieto isté výhonky ešte na 8 cm, a tým podporíte mladý obrast, na ktorom bude opäť vistéria kvitnúť. Takéto rezy je potrebné vykonať na celej rastline a dočkáte sa bohatého kvitnutia. Pozor však na novovysadené rastliny. Tým doprajte čas na kvitnutie.

Brečtan hoci rastie pomaly, rastie husto a pomerne invázne sa správa ak sa nestrihá. Môžete ho strihať kedykoľvek. Najčastejšie však koncom zimy, začiatkom jari.

Zemolez i jazmín, mučenka sa strihá koncom leta po odkvitnutí, najmä bočný obrast a odkvitnuté výhony. Staršie rastliny zmlaďte asi na 60 cm (celú rastlinu) na jeseň alebo pred zimou.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu