+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 20. marca 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

         Orchidea je veľmi vďačná exotická izbová rastlina, ktorá si našla svoje miesto vo viacerých domoch a bytoch. Rozmnožovanie semenami je veľmi zložitý proces a v domácich podmienkach je takmer nemožný. Je tu však možnosť získať mladú rastlinku pomocou keiku, výhonku, ktorý vyrástol na materskej rastline.

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Ak orchidea nekvitne, spravidla tvorí keiky a to je príležitosť pre Vás. Je však veľmi dôležité vedieť, kedy ich z rastliny odoberať. Keik je vhodný na výsadbu, ak má už vytvorené svoje vlastné vzdušné korene.

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Tieto keiky ešte nie sú vhodné na výsadbu, preto ich ponecháme na materskej rastline až do obdobia, kedy vytvoria vzdušné korene. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Výhonok – keik odstrihneme z materskej rastliny. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Pripravíme si vhodnú, najlepšie priesvistnú, nádobu na pestovanie orchideí, substrát pre orchideu a nový výhonok vysadíme. Mierne zalejeme a ponecháme na teplom a svetlom mieste. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Veľa pestovateľských úspechov!

Posted in: Okrasná záhrada Tags: orchidea
Zdieľať tento blog
Stevka 6. decembra 2015 at 19:13 Odpovedať
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať, či je možné rozmnožovať orchideu aj vtedy keď už keiky na materskej rastline okrem vzdušných koreňov majú asi 10cm stony s pukmi :) Je to trojstonková orchidea a na dvoch má keiky s pukmi ktoré už idú kvitnúť, avšak je veľmi veľká a nezmestí sa na parapetu :) Ďakujem
Admin rastlinky 28. decembra 2015 at 13:04 Odpovedať
Áno, je to možné. Ideálne by to bolo stihnúť trochu skôr, ale ako sa hovorí, radšej neskôr ako nikdy.
Janka 4. januára 2016 at 21:16 Odpovedať
Zdravím, moja otázka nepatrí priamo k Vášmu článku. Potrebovala by som ale poradiť. Mamka má asi 11 ročnú orchideu, ktorá má strašne veľké už korene a celá sa nejak vykrivila. Môžem tie staré korene nejakým spôsobom zrezať? Bojím sa, aby potom nevyhynula. Bol to darček, ktorý každý rok niekoľkokrát kvitne veľmi pekne. Ďakujem
Admin 13. januára 2016 at 11:28 Odpovedať
Dobré by bolo rastlinu vidieť. Fotografiu môžete poslať na email zákazníckeho servisu. V každom prípade sa pri presádzaní odporúča zostrihnúť suché alebo poškodené korene a rastlinu umiestniť do väčšieho, pokiaľ možno priesvitného kvtináča.
Lenka 12. júla 2016 at 23:02 Odpovedať
Dobry den, moja orchidea ma na materskej rastline keik, ktory uz ma asi 30 cm stonku s viacerymi pukmi ale ziadne vzdusne korene. Len stonku a tri listky. Neviem ci ho mam zoseknut aj bez korenov a zasadit alebo este ponechat na materskej rastline. Prosim poradte. Dakujem :-)
Admin 30. januára 2017 at 11:01 Odpovedať
Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskoršiu reakciu. Keik už možno vytvoril aj vzdušné korene, čo je podmienka správneho presadenia a odstránenia od materskej rastliny.
Eva Kaszmanova 22. júna 2017 at 15:42 Odpovedať
Dobry den. Prosim Vas ja by som mala otazku ohladom kvitnutia. Predtym mi krasne kvitli a teraz uz skoro rok sa zasekli a nic. Dostavaju hnojivo, zalievam ich- prebytocnu vodu vylievam cize nestoja vo vode, hnojim ich a nic. Su na juznej strane, kde im cez leto svieti slnko, ale nie priame. Mame ich na poschodi domu, je tam vsak dost teplo. Dakujem za radu.
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu