+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Trávy - návod na pestovanie

Vytlačiť
Autor: Adriána Francová 16. decembra 2017 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Trávy  

Trávy prinášajú pôvab do záhradky po celý rok. Zaujímavo pôsobí svieža a sýta zeleň, ako aj   žlté, panašované, červeno-hnedé a najmä veľmi ozdobné modrasté a striebristé sfarbenie listov. Naviac odkvitnuté súkvetia niektorých druhov sú vhodné na zimnú výzdobu   interiérov.

Výsadba a pestovanie  

Aj keď niektoré z okrasných tráv sú cudzokrajného pôvodu, patria aj v našich klimatických podmienkach k rastlinám dobre odolným proti zime. Mnohým z nich vyhovuje slnečné  a suché stanovisko, iným zase veľmi vlhké miesto. Aby si okrasné trávy zachovali prirodzený vzrast, pekný vzhľad a najmä typické sfarbenie listov, treba ich vysádzať podľa osobitých požiadaviek buď na slnečné miesta alebo do polotieňa, vždy radšej do chudobnejšej priepustnej   pôdy, prípadne s prímesou riečneho piesku. Všetky druhy tráv dobre kryjú pôdu, zabraňujú jej vysychaniu, sú pevné a trváce a dobre sa rozrastajú. Pri výsadbe tráv postupujeme podobne ako pri výsadbe trvaliek, po výsadbe ich treba dôkladne zavlažiť. Väčšie druhy tráv sa odporúča na zimu zviazať, suché steblá sa zrezávajú až na jar, keď pominie nebezpečenstvo jarných mrazov.

Pestovanie kortadérie  

Kortadéria je jednou z náročnejších tráv na pestovanie. Vysádza sa na slnečné a teplé stanovisko, pričom pôda musí byť drenážovaná. Na zimu treba rastlinu okrem zviazania aj prekryť plastovým vrecom, ktoré zabráni preniknutiu vlhkosti doprostred trsu. Vlhkosť spojená s mrazom by spôsobila vyhnitie rastliny. Spodnú časť rastliny je vhodné obsypať suchým lístím, hoblinami, prípadne iným ľahkým a vzdušným izolačným materiálom.  

 

Obr 1: A – miesto zviazania   kortadérie 

Obr 2: A – miesto zviazania,   B – juta, C – otvor na prúdenie vzduchu  

Obr. 3. Jarný rez kortadérie na 20 cm  

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty
  1. Substrát Florcom B02-Z črepníkový so zeolitom, bal. 250 l