+421 948 199 109

Trávy - návod na pestovanie

Vytlačiť
Autor: Adriána Francová 3. júna 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Trávy prinášajú pôvab do záhradky po celý rok. Myslíme tým samozrejme tie okrasné trávy, dominantné a vznešené, so zaujímavými súkvetiami. Zaujímavo pôsobí svieža a sýta zelená farba dlhých listov, ako aj žlté, panašované, červeno-hnedej a najmä veľmi ozdobné modrasté a striebristé sfarbenie listov.

Okrasné trávy pestovanie

V jesennom období sú vyhľadávané najmä pre atraktívne kvetenstvo, ktoré sú vhodné pre zimné výzdobu interiérov a na aranžovanie.

Okrasné trávy pestovanie

Aj keď niektoré z okrasných tráv sú cudzokrajného pôvodu, patriaí aj v našich klimatických podmienkach k rastlinám dobre odolným voči zime. Mnohým z nich vyhovuje slnečné a suché stanovisko, iným zase veľmi vlhké miesto.Okrasné trávy eshop

Aby si okrasné trávy zachovali prirodzený vzrast, pekný vzhľad a najmä typické sfarbenie listov, treba ich vysádzať podľa osobitých požiadaviek buď na slnečné miesta alebo do polotieňa, vždy radšej do chudobnejšej priepustnej pôdy, prípadne s prímesou riečneho piesku.

Všetky druhy tráv dobre kryjú pôdu, zabraňujú jej vysychaniu, sú pevné a vytrvalé a dobre sa rozrastajú.

Pri výsadbe tráv postupujeme podobne ako pri výsadbe trvaliek, po výsadbe ich treba dôkladne zavlažiť.

Väčšie druhy tráv sa odporúča na zimu zviazať, suché steblá sa zrezávajú až na jar, keď pominie nebezpečenstvo jarných mrazov. Prečítajte si článok ako správne zazimovať okrasné trávy.

Samotná výsadba a rozostupy sú závislé od použitého druhu.

Ozdobnica (Miscanthus) sú trávy vyšších rozmerov a tiež širšie. Za 5 rokov dokáže trs vyrásť aj na šírku 60-100 cm. Preto ak ich máte v pláne vysádzať vedľa seba, nezabudnite na tento údaj.

Perovec (Pennisetum) je nižšia, do 60 cm v kvete, ale zato vyžaduje viac priestoru do šírky. V prípade, že chcete pestovať 3 ks v tvare trojuholníka, potrebujete šírku aj 1,5 m, aby pekne vynikli samostatne.


Okrasné trávy nájdete aj v ponuke nášho eshopu


Okrasné trávy sú nenáročné na pestovanie a mnohé dokážu rásť aj na extrémne suchých miestach v piesku a štrku.

Kortadéria pestovanie

Kortadéria je jedna z náročnejších tráv na pestovanie. Vysádza sa na slnečné a teplé stanovište, pričom pôda musí byť drenážovaná.

Na zimu treba rastlinu okrem zviazania aj prekryť plastovým vrecom, ktorý zabráni preniknutiu vlhkosti doprostred trsu. Vlhkosť spojená s mrazom by spôsobila vyhnitie rastliny. Spodná časť rastliny je vhodné obsypať suchým lístím, hoblinami, prípadne iným ľahkým a vzdušným izolačným materiálom.

Nenechajte sa nachytať na krásne fotky na internete, kde sú práve tieto kortadérie a ich kvetenstvo prifarbované do neónovo ružových či žiarivo fialových farieb. Naozaj nič také neexistuje. Kortadérie sú prirodzené iba biele a jemne ružové.

Kortadéria pestovanieObr 1.

A – miesto zviazania   kortadérie 

Obr 2.

A – miesto zviazania,   B – juta, C – otvor na prúdenie vzduchu  

Obr. 3.

Kortadéria strihanie - jarný rez na 20 cm  

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu