+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Výsadba listnatých krov

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 24. októbra 2018 Pridať komentár Zobraziť komentáre

       Začiatok i koniec jesene je vhodné obdobie na výsadbu opadavých listnatých drevín. Samozrejme, že aj ihličnatých, ale tento text bude venovaný opadavým listnáčom. Tieto sa dajú vysádzať až do trvalého zamrznutia pôdy. Najlepšie sa vysádzajú už bez listov. Mnohí sa pýtajú, prečo? Pre dreviny tohto charakteru je to najlepšia voľba. Znižuje sa odparovanie z listov a rastliny sú vo fáze odpočinku. Ak sa vysádzajú bez koreňového balu, korene nesmú preschnúť, preto im bezprostredne po výsadbe doprajte bohatú zálievku. Dreviny s koreňovým balom (označované ako KB) alebo kontajnerované rastliny (označované pri dodaní objemom dodávaného kvetináča ako napr. C2, C3 a pod.) je možné vysádzať počas celého roka, okrem tropických horúčav, ktoré sú aj pre nás menej zvládnuteľné.

Výsadba listnatých krovOpadavé listnaté dreviny a kry sa vysádzajú najmä na vytvorenie živých plotov, prípadne vysokých stien a vetrolamov, patria sem aj kmienkovékríkové ruže, ovocné dreviny a kry, tiež solitérne dominanty záhrady.

Pre dobrú ujateľnosť a následný rast je dôležitá práve koreňová sústava a vitalita rastliny, čiže dobrý zdravotný stav rastliny. V škôlkach sa obyčajne takýto materiál 2 – 3x presádza, aby koreňová sústava bola bohatá a silná zvládnuť presadenie do podobných a zároveň iných podmienok.

Súčasne pri vyšších drevinách s kmeňom platia určité pravidlá výsadby. Vhodne pripraviť jamu, kolík a drevinu vysadiť tak, ako bola vysadená pôvodne v ovocinárskej či pestovateľskej škôlke. Uvidíte to podľa koreňového krčka, ktorý má byť nad zemou. Tvorí prechod medzi koreňom a kmeňom. Obyčajne dreviny od overeného pestovateľa sú už pripravené na priamu výsadbu. Korene sú skrátené, rovnako je upravená korunka. Je lepšie, ak pred výsadbou dreviny ponoríte do vedra s vodou, aby sa korene dostatočne napili. Potom do jamy umiestnite kolík a saďte súčasne so stromčekom. Je lepšie, ak by Vám mohla pomôcť ďalšia osoba. Dobre zahrňte a zalejte vodou. Misu okolo stromčeka môžete udržiavať nezaburinenú alebo ju nastlať mulčovacím materiálom.

Dreviny na výsadbu živých plotov vyžadujú rovnaké vhodne pripravené podmienky. Ide väčšinou o drobnejšie rastlinky. Živý plot sa vysádza do dvoj až troj sponu, závislosti od požadovanej šírky a hustoty živého plota. Určitý čas potrvá, kým sa vytvorí objem, ale vhodná výsadba je zárukou kvalitného a funkčného živého plota. Dreviny na živý plot vyberajte podľa požiadaviek. Je ich veľmi veľa. Všetky majú svoje prednosti, niektoré aj svoje nevýhody. Je potrebné, aby ste sami zvážili, čo očakávate od výsadby. Kvalitné a husté živé ploty vytvoríte pomocou hrabubuku. Tieto dreviny vytvárajú husté konáre a listy zostávajú na drevine až do jari. V jesennom období sa vyfarbujú do žltohneda. Pomocou týchto drevín dokážete vytvoriť nízke aj vysoké steny, ktoré musíte však tvarovať a strihať 3x za rok. Keď rastliny vyrastú, vznikne aj veľa odpadu, ale efekt bude stáť za to. Ak si zakúpite drvič konárov a záhradného odpadu, určite ho využijete a získate aj mulčovací materiál, či prímes do kompostu.

Vhodné dreviny na výsadbu živých plotov sú lacnejšie voľnokorenné dreviny, ktoré môžete vysádzať ešte tento mesiac až do mrazov, alebo potom od termínu roztopenia pôdy po zime až do druhej polovice apríla. Dreviny na živý plot sú bežne balené po 10 ks. Kombinujte a vytvorte živý plot strihaný alebo voľne rastúci kvitnúci. 

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu