+421 948 199 109

Zemolez kamčatský pestovanie

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 30. marca 2022 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Zemolez – Lonicera kamtschatica – zemolez kamčatský, inak nazývaný aj ako kamčatská čučoriedka. Patrí medzi netradičné drobné ovocniny a v poslednom období často vyhľadávané. Na rozdiel od klasických čučoriedok nie sú náročné na pestovateľské podmienky. Nevyžadujú pravidelné dopĺňanie kyslej rašeliny a bežne rastú v každej záhradnej pôde.

Zemolez kamčatský pestovanie

Pochádza z chladných oblastí Sibíru a Kamčatky. Neprekvapia ju jarné mrazy a mnohé bohato vetvené kry dokonca začínajú kvitnúť už v decembri. Nie je to síce vhodné ale často sa to stáva. Zvládne slnko aj polotieň, tiež zvládne aj teplé oblasti, akurát vyžaduje dostatok vlahy pri nasadzovaní kvetov a narastaní plodov.

Pestovanie zemolezu

Je to v podstate zvláštna drevina. Lonicery obyčajne poznáme ako popínavé okrasné rastliny bohaté svojimi opojnými a voňavými kvetmi. Táto lonicera patrí medzi úžitkové dreviny, ker dorastá do výšky 2m a je hustý a bohato rozvetvený. Kvitne skoro na jar drobnými bielymi kvetmi, ktoré vyrastajú z pazúch listov. Neskôr sa tvoria dlhé modré plody podobné čučoriedkam. Podobnosť je v chuti a vo farbe plodov. Tvar je však pretiahnutý. Od 15-30 mm. Podľa kultivaru sú plody drobnejšie i väčšie.

Prvé plody sa dajú očakávať od polovice mája. Plody majú sladkokyslú chuť, sú šťavnaté. Vhodné na priamy konzum i spracovanie. Kvalitná úroda je podmienená vysadením viacerých odrôd jedného druhu, dreviny sú cudzoopelivé. Nestačí vysadiť 2 rastliny rovnakého kultivaru vedľa seba, ale vhodné opeľovače a kvitnúce v rovnakom období.


Doprajte si už máji prvé plody zemolezu vo svoje záhrade


Darí sa im viac na slnku, vo vlhkejšej a bohato zásobenej pôde živinami. Veľa odrôd bolo vyšľachtených v Rusku a preto sú vhodné aj do chladnejších oblastí, neprekážajú im mrazy ani pod – 40 stupňov, dokonca dobre odolávajú aj jarným mrazom. Na Slovensku boli vyšľachtené odrody Amur, Altaj.Pestovanie zemolezu

Zemolez druhy

L. caerulea - nazývaný tiež zemolez modrý, zemolez sladký, zemolez muchový alebo medonosný, pôvodne sa vyskytujúci v Kanade, Japonsku, Rusku a Poľsku.

L. edulis - zemolez jedlý

Ako sadiť zemolez kamčatský

Zemolez sa sadí väčšinou kontajnerovaný, počas celého roka, najmä od jari do jesene, do trvalého zamrznutia pôdy. V čase kvitnutia by sa nemalo s drevinami manipulovať, nakoľko hrozí opad existujúcich kvetov. Vysádza sa do vopred pripravenej jamy s vyzretým kompostom. Je vhodné pestovať aspoň 3 kusy rôznych kultivarov vedľa seba.

Rez zemolezu

Počas výsadby ani prvé roky pestovania nie je nutný žiadny rez. Dokonca ho nemusíte vykonávať ani do 5 rokov od výsadby. Odstrániť môžete len estetické chyby, či odumreté a inak poškodené konáriky. Po 5 rokov sa dá vykonať zmladzovací rez, kde odstránite najstaršie konáre, slabé výhony či zahusťujúce korunu. Rez sa vykonáva na jar.

Najlepšie odrody zemolezu

Aurora + Boreal Blizzard + Boreal Beuaty

Aurora + Boreal Beast + Boreal Blizzard

Aurora + Boreal Blizzard, Boreal Beast+ Boreal

Beauty Borealis + Aurora

Sinij Utes + Aurora

Blue Banana + Aurora

Jugana + Aurora

Z toho vyplývá, že Aurora je najlepším opeľovačom, rovnako ako kultivary Boreal. Okrem týchto kultivarov sú často dostupné tiež Honey Bee, Indigo Yum, Morena a iné.

Ak ste doteraz kamčatské čučoriedky nepoznali, veríme, že sa stanú chutnou súčasťou vašej záhrady a ich pestovanie bude  jednoduchšie aj vďaka nášmu článku.

TIP: Medzi ďalšie, možno ešte stále menej známe druhy drobného ovocia patrí aj rakytník. Prečítajte si viac o pestovaní rakytníku.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty