+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

PODPNÍKY OVOCNÝCH DREVÍN

V poslednom čase sme svedkami zvýšeného záujmu o pestovanie ovocných stromov a krov na záhradách. Mnohí menej skúsení pestovatelia sa nechajú oklamať zmanipulovanými reklamnými fotografiami, bombastickou inzerciou širokého sortimentu stĺpovitých ovocných stromov a popínavých jahôd v katalógoch konkurenčných zásielkových služieb a v časopisoch.  Prirodzený stĺpovitý rast majú však zo všetkých ovocných stromov iba jablone naštepené na správnych podpníkoch a charakter rastu zvyšných ovocných druhov záleží tiež najviac od podpníka. To, či bude po pár rokoch stromček na vašej záhrade menšieho vzrastu alebo obrovský jedinec, určujete vy sami výberom rastliny na správnom podpníku a správnym rezom.

 

Čo je to podpník?Výsadba ovocného stromu

Podpník je tá časť ovocného stromu, na ktorú odborníci v špecializovanej ovocnej škôlke naštepili vyšľachtenú odrodu. Každá odroda má svoje špecifické vlastnosti plodov (veľkosť, chuť, tvar, vyfarbenie, skladovateľnosť...), ktorými sa líšia od ostatných uznaných odrôd.  A je to práve podpník, ktorý z veľkej miery určujte charakter konečného vzrastu ovocného stromčeku na Vašej záhradke. Existujú podpníky, ktoré rastú pomaly, iné rýchlo, také čo vytvárajú bohatú korunu a iné zakrpatenú, ďalšie do svahovitých a ťažších pôd.

Odborníci odporúčajú tieto podpníky pre jednotlivé skupiny ovocných stromov:

 

podpníky pre jablone :

M9 – najpoužívanejší podpník pre jablone, slaborastúci, vhodný pre pestovanie štíhleho vretena či na drôtenku. Strom na tomto podpníku vyžaduje oporu. Má plytký koreňový systém s dostatkom koreňových vlásočníc, a preto je viac náročný na závlahu. Odporúča sa využívať pre jablone pestované na rovine.

M26 – slaborastúci podpník pre jablone, len o trochu silnejší ako podpník M9, možnosť využitia pre pestovanie na drôtenke. Rastlina vyžaduje oporu.

MM 106 – stredne rastúci podpník, využíva sa v svahovitých záhradách, nevyžaduje oporu, ale pre zber je neskôr nutný rebrík.

MM 111 - stredne rastúci podpník, nevyžaduje oporu, používa sa najmä pre odrody tzv. stĺpovitých jabloní.

A2 – bujne rastúci podpník, stromy sú vysoké, nevyžadujú oporu, prichádzajú neskôr do rodivosti, vhodný pre veľké záhrady a svahovité polohy s ťažšou pôdou.

 

Podpníky pre hrušky :

dula – slaborastúci podpník s plytkou koreňovou sústavou, vhodný pre rovinaté pozemky s možnosťou doplnkovej závlahy.

hruška planá – bujne rastúci podpník, hlboko zapúšťajúci korene, vhodný do vyšších polôh, svahovitých záhrad, nevyžaduje oporu.

 

Podpníky pre kôstkoviny ( slivky, marhule, broskyne ) :

myrobalán (myr.) – bujne rastúci podpník, využíva sa najmä pre slivky, ringlóty, v menšom množstve pre marhule, hlboko korení, dobre znáša ťažšie pôdy.

St. Julien – stredne rastúci podpník ( zhruba o 30% ako myrobalán ), vhodný pre slivky, marhule a broskyne

wangenheim a wadenswill – slaborastúce podpníky vhodné najmä pre slivky a marhule, stromy sa dajú pestovať v „stĺpovitom tvare“ resp. odborne nazvané, formou „štíhleho vretena“

rubira a montclar – stredne až bujne rastúce podpníky vhodné pre marhule a broskyne, strom má kvalitný koreňový systém a nevyžaduje oporu.

GF 677 ( broskyňomandľa ) – stredne rastúci podpník vhodný najmä pre broskyne, ale aj pre mandle, marhule a slivky, vhodný aj do ťažších pôd, strom veľmi dobre znáša rez.

 

Informáciu o podpníku ovocného stromčeku si vždy všímajte pri objednávaní a je uvádzaní aj na visačke, ktorou je stromček vždy pri dodaní označený. Maximalizáciu úrody dosiahnete tiež správnou starostlivosťou o vysadený stromček, kde hlavnú úlohu zohráva správny termín a charakter rezu. Nechajte si vždy poradiť, ak si nie ste istý správnou starostlivosťou, aby ste sa neodborným rezom a nesprávnou starostlivosťou neobrali zbytočne o potenciálne možnú úrodu.