+421 948 199 109

Semienka na sadenie

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 19. januára 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Veľa okrasných i úžitkových rastlín si dokážete dopestovať priamo doma zo semien. Vysieva sa často priamo do voľnej pôdy do vopred pripravených záhonov, ale veľmi často sa semená vysievajú do rôznych výsevných misiek, mini skleníkov a umelohmotných nádobiek.

Semená na sadenie

Semená na sadenie však nepotrebujú špeciálne nádoby. Rásť budú aj v ekologicky dostupnejších nádobkách, napríklad v obale od vajíčok. Papierový obal dostatočne príjme aj vlahu a v konečnom dôsledku sa rozpadne. Využiť môžete rovnako aj obaly zo zmrzliny, či jogurtov, šalátov, ktorým tak dáte druhú šancu. Naučíme Vás tiež, ktoré semienka sa ako vysievajú, čo si treba vopred pripraviť, ako ich vhodne umiestniť, aby priesady boli silné a zdravé.

Ako sadiť semienka

Do voľnej pôdy sa vysieva mrkva, petržlen, reďkovky, zemiaky, cibuľka sadzačka, cesnak atď. Predpestovať určité druhy rastlín znamená, získať najskôr zdravé sadenice, ktoré po jarných mrazoch alebo otužení vysádzame na voľné stanovište priamo v záhrade. Takto sa pestujú zo semien najmä letničky, kvitnúce črepníkové rastliny a teplomilná zelenina, ako napr. paradajky, paprika, zeler, tekvice, uhorky, melóny a ďalšie.


Pozrite si kompletnú ponuku semien zeleniny v našom eshope


Väčšina druhov sa seje koncom zimy a začiatkom jari (od polovice januára). Treba to však zvážiť podľa teplotných podmienok. Ak máte doma teplo a plánujete vysievať do misiek a tie umiestňovať na okenný parapet, pod ktorým je umiestnený radiátor, môžete začať vysievať neskôr. Semienka vo veľmi teplých podmienkach dokážu v skorom čase vyklíčiť. Tým, že je ešte málo svetla, rýchlo sa vytiahnu a rastlinky sú potom slabé. Myslite na to, že ak nemáte skleník, do voľnej pôdy sa budú vysádzať v polovici mája. Rastlina musí byť s pevnou stonkou, dostatočnej výšky, nesmie sa ohýbať a musí mať pevný koreňový systém. Ale tu už trochu predbiehame.

Čo všetko potrebujete na správne výsevy?

V prvom rade si nájdite vhodný čas, aby ste od práce nemuseli odbiehať. Nachystajte si všetky pomôcky, ktoré budete potrebovať ako výsevné misky - kelímky, obal od vajíčok, výsevný substrát, semienka, vodu, fóliu na zakrytie, miesto pre umiestnenie výsevných misiek, menovky a označovače.

Do čoho vysievať? Vhodné sú všetky plytké misky aj z polotovarov a zmrzlín, jogurtov a šalátov, obaly od vajíčka, plastové aj papierové, špeciálne výsevné misky určené pre tento účel, mini skleníky a fóliovníky, špeciálne zakoreňovače a Jiffy tablety. Pokiaľ sa rozhodnete pre tablety, výhodou je, že semienka v nich rýchlo klíčia, sú priepustné a rastlina vytvára bohatú koreňovú sústavu. Umiestnite ich vedľa seba na podložku, v ktorej sa bude držať voda počas zalievania.

Zemina na výsev semien

Dôležitý je aj substrát. V predajniach nájdete aj špeciálne namiešané substráty pre výsevy a množenie. Nie je však nutné, aby ste ho zakúpili. Takúto kúpenú zeminu a tiež zeminu zo záhrady odporúčame prepiecť, nakoľko sa v nich často nachádzajú rôzne vajíčka mušiek, ktoré Vám vedia znepríjemniť prostredie v byte. Substrát si viete pripraviť aj doma. Takmer všetky semená vyžadujú vzdušný a ľahký substrát zložený z podielu piesku, klasickej záhradnej zeminy obohatenú o kompost alebo listovku. Substrát nasypte do misiek, jemne zavlažte a vysejte semená.

Ako sa správne vysieva

Stratifikácia

Semená sa spravidla vysievajú do hĺbky podľa veľkosti semien. Drobné a veľmi malé semienka stačí vysiať rovnomerne na povrch a často sa ani nezasypávajú. Počas zalievania ich stačí prikryť vrstvou servítky, aby ste semienka nevyplavili. Takto sa vysievajú napr. okrasné trávy, drobné letničkové semienka a trvalky. Namiesto zalievania zvoľte rosenie rozprašovačom. Aby ste vytvorili optimálne podmienky, misky môžete zakryť potravinárskou fóliou a alebo zakryť sklom. Záleží od veľkosti výsevov a miestnosti, v ktorej ich budete ukladať. Ako sme už spomínali, okenný parapet je vhodný z hľadiska prístupu svetla, ktoré na konci zimy ešte nie je dostačujúce, ale nie z hľadiska tepla z radiátora. Niektorým druhom je vhodné aj prisvetľovať lampou, ktorá zároveň vytvára teplo a zároveň predĺži deň. Využíva sa to najmä pri pestovaní izbových rastlín zo semien a niektorej zeleniny.                         

Dbajte na to, aby ste vysiali naozaj len toľko rastlín, ktoré reálne viete vysadiť do záhrady alebo na balkón. Veľmi husté výsevy neprospievajú ani samotným rastlinám, nakoľko ony sami vedú v miske konkurenčný boj o svetlo, vlahu i živiny, konkurujú si tiež v koreňovej časti. Časť rastlín bude príliš slabá, stonky vytiahnuté, pokrútené a vznikne problém najmä počas pikírovania a presádzania. Dbajte na rovnomerný výsev. Menej semien Vám prinesie viac osohu ako veľa. Pokiaľ plánujte z jedného druhu pestovať viac kusov, výsev rozdeľte do viacerých misiek. Ak sú semienka veľmi drobné zmiešajte si ich s pieskom. Docielite tým rovnomernejší a redší výsev. Semienka jemne zatlačte, plytko do substrátu, zalejte cez servítku a prikryte potravinárskou fóliou. Vytvoríte vynikajúce podmienky a tiež zabezpečíte automatickú závlahu v malom pri dostatočnej teplote, vlhkosti a svetle. Nezabudnite si výsevy označiť menovkami, aby ste v budúcnosti vedeli o aký druh, či kultivar ide, nakoľko vo fáze 2 klíčnych listov sú rastlinky všetky takmer rovnaké.

Podmienky pre výsev, ktoré potrebujete zabezpečiť

Pre optimálne a jednotné klíčenie či rast, semienka potrebujú vhodné podmienky. Medzi tie najdôležitejšie patria: svetlo, teplota, vzdušná vlhkosť, vlhkosť substrátu. Okrem toho samozrejme záleží na kvalitnom osive. Niektoré semená potrebujú prejsť obdobím chladu až mrazu, čiže stratifikáciou, aby vôbec začali klíčiť. Ide najmä o semená okrasných rastlín, drevín ako javory. Stratifikácia je spôsob prípravy osiva, semien, ktorý má za následok udržať a zlepšiť klíčenie. Niektoré semená prechádzajú stratifikáciou bez toho, aby sme si to uvedomovali priamo vonku na záhrade. Z letničiek a trvaliek počas leta a jesene vypadnú semienka do pôdy alebo do kôry. Takto prečkajú zimu, mráz a sneh a na jar s údivom sledujeme, že pod okrasným krom, je množstvo mladých rastliniek, ktoré vyklíčili z vypadnutých semienok. Tieto rastlinky sú odolné a vhodné na presádzanie priamo na záhon.  Stratifikáciou v domácich podmienkach, semená tiež uvedieme do stavu obdobia zimy, v ktorom zotrvajú cca 2 mesiace a zároveň im po vytiahnutí z chladného prostredia zabezpečíme akoby jar a cez rozrušený obal semienka začnú klíčiť. Semená sa dajú stratifikovať aj vo vlhkom piesku v pivnici, v miestach, kde je chlad, aj bez prístupu svetla. Odporúčame stratifikovať viac ako 2 mesiace. Dá sa stratifikovať aj chladničke, bez piesku. Vtedy ide o suchú stratifikáciu. Tam je vhodné zabaliť semienka do papierovej utierky, vreckovky a ešte do papierového vrecka a uložiť na dno. Potom klasicky vysievať do misiek.

Výsevom je potrebné zabezpečiť dostatok svetla. Vhodné umiestnenie je na okná, pod okná, v blízkosti okna. V zimnom období aj my vnímame nedostatok svetla a slnka, preto semienkam a neskôr mladým rastlinkám zabezpečte umelé osvetlenie pomocou lámp. Vyššiu vzdušnú vlhkosť zabezpečíte vlhkosťou substrátu, teplotou v miestnosti a tiež ju môžete zvýšiť, ak prikryjete výsev fóliou alebo sklom. Často vetrajte a skladajte kryt, aby substrát neplesnivel. Po vyklíčení, kryt odstráňte, aby rastliny tiež netrpeli plesňami. Po výseve misky roste, po vyklíčení už zalievajte jemným prúdom vody. Snažte sa vyhnúť listovej ploche a zalievajte ku korienkom. Pokiaľ máte semená vysiate v tabletách a zakoreňovačoch, tieto presychajú oveľa rýchlejšie. Zabezpečte pravidelné zalievanie, aby nepreschli. 

Paprikám a rajčinám sme venovali špeciálny článok, ak vás zaujíma ako na výsev papriky a rajčín, prečítajte si ho.

MenovkyMenovky

Možno pre niekoho nepodstatné. My Vás však presvedčíme, že je to dôležité. Najmä ak vysievate viacero druhov a kultivarov. Už nikdy sa Vám nestane, že zameníte odrodu papriky alebo chilli papričiek s okrasnými paprikami, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu. Plnia vyslovene okrasnú funkciu. Na menovku alebo plastovú značku viete zaznamenať názov, druh, kultivar, dátum výsevu, farbu, výšku a všetko to, čo je pre Vás podstatné. Na menovku môžete zaznamenať len názov a do špeciálneho zošita si môžete poznačiť všetky poznámky a informácie o kvitnutí, farbe plodov a kultivare. Menovky si jednoducho vyrobíte doma alebo si ich zakúpite. Odpadajú rôzne nálepky, ktoré aj tak časom a pôsobením zálievky strácajú na praktickosti. Sú na dlhodobé použitie. Potom ich jednoducho umyjete a používate ďalej.

­

Chcete vyskúšať aj niečo iné?

Najlepší čas na plánovanie výsevov je zimné obdobie a hlavne január. Predjarné obdobie, spravidla polovica februára, je charakteristické vysievaním semien rajčín, papriky a kvetov. Väčšina z nás siaha po hrantoch a klasických substrátoch a vysieva. Chcete však vyskúšať aj niečo iné? Tak toto je príležitosť začať práve s týmito pomocníkmi na vysievanie. Použitie je jednoduché a najmä rýchle. Semená budú vysiate správne, s dostatkom vzduchu pre korene a samotný rast, vhodne uložené a podporované. Rašelinové kvetináče a Jiffy tablety sú Vám známe určite aspoň z reklám. Môžete ich však aj vyskúšať. Sú špeciálne vyvinuté pre pestovanie okrasných rastlín a predpestovanie zdravých a silných priesad, s mohutným koreňovým systémom a pevnými stonkami. Sú vyrobené zo 100% prírodného materiálu, takže nezaťažujú životné prostredie. Sú ľahké a aj manipulácia s nimi je jednoduchá. Pozostávajú z kokosových vlákien, rašeliny a drevených vlákien, s upraveným pH, bez hnojív. Rastlinám poskytujú dostatok vzduchu, vhodnú drenáž a stabilitu. Použitím dosiahnete nádherné pevné rastliny, ktoré už nemusíte rozsádzať, ale hneď ich viete vysadiť do skleníka alebo na voľnú plochu v záhrade.

Na rovnakom princípe a s podobným zložením fungujú aj rašelinové kvetináče. Vyberať môžete z klasických samostatných kvetináčov alebo z plátov v štvorcovom tvare, pre úsporu miesta. Určite si spomínate na minuloročné obdobie, keď ste hľadali rôzne nádobky od zmrzlín, či tvarohu, aby ste ich naplnili substrátom a následne do nich vysiali semená. Máme pre Vás niečo jednoduchšie za veľmi priaznivú cenu – výsevné misky, rôznych rozmerov. Tie už budete mať vždy po ruke, vydržia viac sezón a semená budú mať dôvod rásť ako z vody.

Rovnako by sme radi upriamili Vašu pozornosť na mini sadbovače, ktoré Vám uľahčia prácu s pikírovaním a následným presádzaním. Stačí do každého otvoru vysiať 1-2 semienka a o rastlinku sa ďalej špeciálne nemusíte starať. Samozrejme, nezabudnite na zalievanie.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty