apríla 2021
Pestovanie ihličnanov v kvetináči
Ihličnany sú vďačné, aj keď pre mnohých jednotvárne dreviny. Okrem toho, že sú stálozelené (väčšina druhov), vedia presvedčiť sfarbením, dĺžkou a hustotou ihlíc, výškou, šírkou a vôňou. Sú ideálne pre tých, ktorí obľubujú zeleň, ale nemajú čas na pravidelnú starostlivosť, nemusia mať zmeny v podobe kvetov, hlavne, nech je balkón zaujímavý, skrytý alebo počas roka stále zelený.
Doplniť jednoročné rastliny v podobe balkónoviek alebo letničiek už nie je problém. Ihličnany pestované v nádobách potrebujú polotieň, plytšie nádoby, menej vlahy a minimálnu starostlivosť. Napriek tomu vedia presvetliť priestor, lebo okrem zelenej sú aj žlté, zlaté, svetlozelené, modré a sivé kultivary.
Ihličnany vhodné do črepníka
Veľké nádoby sú vhodné pre viacero typov ihličnanov, do malých črepníkov treba vysadiť zakrpatené formy.
Nie je to však len o pestovaní a vytváraní zelene na malom priestore. Ihličnany v črepníku treba aj hnojiť a pripraviť na zimu, nakoľko ich koreňový systém je v nádobe, ktorá dokáže premrznúť.
Pozrite si ponuku trpasličích ihličnanov v našom eshope.
Pokiaľ chcete, aby Váš balkón spestrili aj v budúcom roku, vyžadujú zazimovanie. Nádoby by mali byť vystlané textíliou, na dne s drenážou a najlepšie je použiť keramické, terakotové nádoby, prípadne betónové, ktoré určite premrznú menej ako plast.
Nádoby sa môžu obaliť jutovinou. Pokiaľ zvolíte farebnú a pridáte nejakú mašľu alebo zapichovačky, Váš balkón pôsobiť dekoratívne aj v zime.
Kosodreviny vyžadujú nižšiu zálievku. Nepodceňujte ju však v jeseni a v zimnom období. Pokiaľ zistíte výskyt škodcov, ihneď zasiahnite. Povrch zamulčujte u všetkých ihličnanov kôrou alebo kamienkami. Prípadne tam vysaďte skalničky alebo previslé trvalky. Pôdopokryvné a prevísajúce dreviny ako skalník sú vhodné tiež, ale do veľkých nádob. Nebráňte sa použitiu vždyzelených drevín, ale ani farebných, hoci opadavých druhov.
TIP: Ihličnany na balkóne sú ozdobou počas celého roku. Prečítajte si aj článok o tom ako vytvoriť celoročný efekt na balkóne.
Listnaté a ihličnaté okrasné dreviny - návod na pestovanie
Najvhodnejšie obdobie na výsadbu drevín je jeseň, jar v menej priaznivých klimatických podmienkach a pri chúlostivejších druhoch. Rastliny dodávané v kontajneroch možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia, okrem najteplejších letných dní, kedy by výsadba vyžadovala neustálu kontrolu a starostlivosť.
Výsadba okrasných drevín
Okrasné dreviny sa vysádzajú vždy rovno a pri výsadbe treba dbať na to, aby sa koreňový bal nerozpadol. Korene sa zasypávajú kvalitnejšou povrchovou vrstvou pôdy, pokiaľ možno obohatenou kvalitným kompostom a až na povrch sa pridáva zvyšná spodina. Novovysadené dreviny sa nehnoja, s prihnojovaním treba počkať, kým sa dobre nezakorenia.
Po vysadení treba dreviny dobre zaliať a hneď ako voda vsiakne, treba vyplniť vzniknuté jamky v pôde humusom, aby sa znížil výpar vody z pôdy. Po vysadení rastlinám prospeje aj častejšie povrchové kyprenie pôdy, ktoré znižuje odparovanie vody. Ak treba niektoré druhy drevín vyviazať ku kolíkom, kolík sa do jamy umiestňuje ešte pred výsadbou. Okolo drevín solitérne vysadených v trávniku hneď po vysadení treba vytvoriť primerané veľké misy, ktoré umožnia jednoduchšie zalievanie a neskôr aj prihnojovanie a tráva drevinám neodoberá vlahu ani živiny.
Všetky ihličnany alebo listnáče nájdete v prehľadných kategóriach nášho eshopu
Veľmi dôležité je najmä dôkladná zálievka ihličnanov a vždyzelených listnáčov pred príchodom mrazov. Nerovnomerný vodný režim rastliny počas slnečného a mrazivého počasia by totiž mohol spôsobiť vyschnutie rastliny.
Vysádzané okrasné dreviny sa zrezávajú, ak treba, tesne pred vysadením alebo po ňom, a to tak, že výhonky sa skrátia až o dve tretiny dĺžky. Kratšie výhonky sa skracujú menej ako dlhšie, nikdy však nie do jednej roviny.
Vysádzanie živých plotov
Účelne vybrané kry na živý plot, dobre zasadené a ošetrované, nedajú pestovateľovi veľa práce, a napriek tomu podstatne zvyšujú pôvab každej záhradky. Udržiavací rez sa robí väčšinou raz za rok väčšinou po odkvitnutí. Vzdialenosť krov od plota pri vysádzaní závisí od plánovanej výšky a šírky plotu. Vzájomná vzdialenosť rastlín v nízkom plote je asi 0,6 m, pri stredne vysokých plotoch 0,8 – 1,5 m podľa vzrastu jednotlivých druhov a kultivarov.
Aktuálna ponuka rastlín na živé ploty
Okrasné kry si vyžadujú okrem bežného ošetrovania aspoň raz za rok plné hnojenie NPK, ktoré zlepšuje a urýchľuje ich rast. Základom úspešného hnojenia však i tu zostáva hnojenie dobre vyzretým kompostom.
Tip: Pozrite si výber kvitnúcich rastlín na živé ploty.
obr. A: Vysoké živé ploty, výsadba 1 m od seba (Carpinus betulus)
obr. B: Ihličnaté živé ploty, výsadba 40 - 80 cm od seba ( Thuja occidentalis ´Smaragd´)
obr. C: Stredne vysoké živé ploty, výsadba 3 ks na 1 m (Ligustrum ovalifolium)
obr. D: Nízke živé ploty, výsadba 4-6 ks na m (Spiraea bumalda)
Rez živých plotov
Živé ploty sa strihajú kónicky – ker je na báze širší a smerom k vrcholu sa zužuje. Steny sú tak lepšie osvetlené a je zabezpečený lepší prísun vody, čím nedochádza k zasychaniu spodných vetiev. Striháme dvakrát do roka. Prvýkrát koncom mája (v čase keď sú vytvorené už malé prírastky), kedy sa v mladých výhonkoch vytvárajú čiastočné retardačné (spomaľovacie) látky. Týmto sa ďalšie obrastanie po prvom zastrihnutí čiastočne spomalí. Druhý rez vykonávame v priebehu augusta a to preto, aby dreviny po reze už neobrašili.
obr. 1: Správny kónický rez živého plota
presvetlená je každá strana rastlín, vrátane bočných
obr. 2: Nesprávny kolmý rez živého plota
bočné a spodné konáre trpia nedostatkom slnečného žiarenia
Ošetrovanie a starostlivosť v ďalších rokov
Vzhľad pestovaných drevín závisí od ich ošetrovania v ďalších rokoch. Ošetrovanie pozostáva zo zálievky, prihnojenia, z odstraňovania odkvitnutých kvetov a súkvetí a udržovania zdravej a peknej koruny. Počas chladných, ale slnečných zimných dní treba sledovať či nedochádza k predčasnému prebúdzaniu sa koruny ihličnanov a stálezelených listnatých drevín. Nedostatočný prísun vody z koreňového systému, ktorý je v chladnej zemi môže spôsobovať vysychanie koruny. Zabrániť tomu môžeme polievaním ku kmeňu dreviny.
Rez a presvetľovanie
Vzhľad a kvitnutie danej dreviny do veľkej miery ovplyvňuje správny rez a presvetľovanie. Pri všetkých drevinách bez výnimky sa odstraňujú namrznuté a suché výhonky. Namrznuté časti sa odstraňujú až pri pučaní, aby sa ušetril neskorší opravný rez. Pri šľachtených drevinách sa odstraňujú tzv. vlky, bujne rastúce výhonky podpníka. Pri druhoch, ktoré silno odnožujú a ohrozujú okolitú úpravu, sa odstraňujú odnože aj s koreňmi. Niektoré dreviny vôbec rez nepotrebujú (skôr by uškodil ich vzhľadu) iné si vyžadujú iba zmladzovanie a ďalšie pravidelný každoročný rez a raz za čas zmladzovanie.
Obr. 1: Presvetľovací rez
Obr. 2: Rez drevín na kmienku
Dreviny, ktoré nepotrebujú rez
Vôbec sa nerežú vždyzelené dráče (berberis), dulovce (chaenomeles), skalníky (cotoneaster), lykovce (daphne), cezmíny (ilex), orechy (juglans), rododendróny (rhododendron), štredrec (laburnum), magnólie (magnolia), drevité pivonky (paeonia), škumpa vlasatá (cotinus coggygria), bresty (ulmus), vždyzelené kaliny (viburnum) a všetky ihličnany. Niektoré dreviny priam neznášajú rez, ako napríklad magnólie (magnolia), ktorá kvitne na koncových, vrcholových púčikoch.
Pozrite si okrasné kríky do záhrady z našej ponuky
Dreviny, ktoré vyžadujú zmladzovací a presvetľovací rez
Zmladzovanie znamená vyrezávanie starých výhonkov za súčasného ponechania rovnakého počtu mladých výhonkov. Presvetľovanie vykonávame u hustejších porastov spravidla raz za tri roky. Takéto rezy vyžadujú opadavé dráče (berberis), liesky (corylus), hlošiny (elaeagnus), málo kvitnúce ibišky (hibiscus), kolkvícia (kolkwitzia), pajazmín (philadelphus), zob (ligustrum), zemolezy (lonicera), drevité nátržníky (potentila), imelovníky (symphoricarpos), orgovány (syringa), kaliny (viburnum), weigely (weigela) a ďalšie. Tento zákrok sa robí väčšinou v období vegetačného pokoja. Listnaté dreviny v skupinových výsadbách sa upravujú zimným rezom tak, aby sa navzájom netiesnili a mali vždy dostatok slnka a vzduchu.
Dreviny vyžadujúce každoročný rez
Rozdeľujú sa do troch skupín podľa toho, kedy a na akom dreve kvitnú.
Dreviny, ktoré kvitnú skoro na jar a na vlaňajšom dreve
(forsythia, spiraea, amigdalus, prunus, jasminum nudiflorum, cytisus, cornus); upravujú sa tak, že sa im odrežú všetky slabé a križujúce výhonky, veľmi dlhé výhonky sa skrátia. Zimný rez sa robí od konca októbra do polovice marca a prvýkrát sa robí najskôr po troch rokov od vysadenia. Hlavný rez sa robí po odkvitnutí, obyčajne v druhej polovici mája, aby dreviny mohli ešte do jesene vytvoriť nové kvetuschopné výhonky. Hlavný rez sa robí po odkvitnutí, obyčajne v druhej polovici mája, aby dreviny mohli ešte do jesene vytvoriť nové letorasty, na ktorých sa budú na budúcu jar tvoriť nové kvety. Režeme na 2 – 4 očká.
Obr. A: Rez drevín s protistojnými očkami
Obr. B: Rez drevín so striedavými očkami
Dreviny, ktoré kvitnú neskôr a na vlaňajšom dreve
(malus, sorbus, crataegus, berberis, tamarix a pod.); výhonky sa skracujú asi o jednu tretinu, aby vytvorili nové bočné výhonky.
Obr. hore: Silný spätný rez
Dreviny, ktoré kvitnú v lete a na jeseň na tohtoročnom dreve
vyžadujú silný spätný rez (budleia, hydrangea, caryopteris, hypericum, levandula, erica); režú sa nakrátko podľa povahy rastliny a hrúbky dreva na jar, na dva až šesť púčikov. Staré konáriky sa úplne odstraňujú.
Rez drevín na kmienku
Okrasné previsnuté vŕby, mandle alebo ruže pestované na kmienku je treba rezať pravidelne každý rok, aby si udržali hustý a kompaktný tvar koruny. Rez je dôležitý hlavne u drevín pestovaných v nádobách, aby koruna príliš nesťažela a kmienok sa pod jej váhou nezlomil. Dreviny, ktoré kvitnú skoro na jar, režeme až po odkvitnutí koncom apríla (mandľa), ostatné dreviny skoro na jar (ruže, vŕby).
Zálievka
Závlahová dávka pre okrasné kry a stromy by mala prevlhčiť koreňovú zónu pôdy. Zavlažovať by sa malo ráno alebo večer. Pri vždyzelených drevinách netreba zabúdať, že potrebujú vlahu aj v priebehu zimy. Ak nemrzne a je sucho, zalievame ich aj v zimnom období. Na zálievku je najlepšia dažďová voda. Studničná voda máva často veľký obsah minerálnych látok a ak presiahne ich obsah množstvo 1 g/l je na zálievku nevhodná, pretože zasoľuje pôdu.
Hnojenie
Výživa a hnojenie okrasných drevín sa nedá zovšeobecniť, pretože sú rôznorodé. Žiadnej drevine však neuškodí prihnojenie organickými hnojivami, najmä kvalitným kompostom, či zotletým maštaľným hnojom. Priemyselnými hnojivami dreviny prihnojujeme až po dôkladnom zakorenení, podľa náročnosti jednotlivých druhov na živiny. S prihnojovaním treba skončiť najneskôr v júli, aby mohli nové letorasty do príchodu zimy dobre vyzrieť. Ihličnanom prospeje občasné prihnojenie špeciálnymi hnojivami pre ihličnany. Na živiny sú všeobecne náročnejšie veľkokveté príp. bohato kvitnúce kry, naopak menej náročné sú ihličnany a vždyzelené kry.
TIP: Viete ako na strihanie a rez okrasných drevín?
Jedlý živý plot
Živý plot nemusí plniť len estetickú a ochrannú funkciu. Môžete si vysadiť aj dreviny, z ktorých budete mať aj reálny konzumný úžitok a záhradu tak obohatíte o kvety a neskôr aj o plody, ktoré sa dajú rôzne spracovať. Práca v záhrade tým môže byť aj osviežujúca a zberom plodov môžete zamestnať aj deti.
Kríky s jedlými plodmi
Jedlé živé ploty však vyžadujú dostatok priestoru, nakoľko sú rezom ošetrované iba minimálne. Medzi atraktívne druhy patria rakytník, muchovník, hloh, zemolez kamčatský a baza čierna.
Musíte však počítať aj s určitými nevýhodami jedlého plotu. Plody ako také lákajú vtákov a menšie zvieratká. Vtáctvo plody roznáša v zobákoch a dokážu ich preniesť na rôzne vzdialenosti a tak znečistiť aj terasu, povešanú bielizeň, chodníky a dlažby. Pokiaľ chcete tieto plodiace kry pred náletmi ochrániť, musíte si zabezpečiť ochranné siete, prípadne zabezpečiť plašiče alebo vyrobiť zaujímavého strašiaka.
Tip: Všetko, čo potrebujete vedieť o živých plotoch.
Každý druh sa zberá v inú dobu a aj sa rôzne spracováva. Pred samotným výberom a výsadbou živého plotu za účelom získavania pravidelných úrod plodov si rozmyslite, na čo konkrétne chcete plody využívať, ako ich spracovávať, prípadne si zabezpečte ich odbyt. Pokiaľ je priestor väčší, zvoľte aj viac druhov s postupným zberom.
Zemolezu i rakytníku vyberte vhodných partnerov – opeľovačov, aby boli úrody vo vyšších číslach. Prvú úrodu, po vysadení do správnych podmienok, očakávajte v 3. roku života.
Vyberte si z ponuky kríkov s jedlými plodmi
O vysadené kry je potrebné sa dobre starať. Dôležitá je zálievka, hnojenie a rez. Teraz nemáme na mysli rez v zmysle úpravy vzhľadu krov, ale rez pre ďalšiu rodivosť a prosperovanie krov.
Krásny a navyše úžitkový živý plot sa dá vytvoriť aj z ovocných drevín, prečítajte si ako na to.
Kvitnúci živý plot
Čo môže byť krajšie ako vidieť kvitnúci živý plot? Tí, čo ho pravidelne striháte, nečakajte zázraky. Prísne strihaný živý plot zakvitne len málokedy na vnútorných výhonkoch.
Pokiaľ chcete mať kvitnúci živý plot, musíte si vybrať druhy, ktoré vytvoria voľne rastúci, čiže nestrihaný živý plot a na to potrebujete nie len správny výber druhov, ale aj dostatočný priestor v záhrade.
Takýto plot Vám zaberie aj 4 m do šírky zo záhrady. Preto sú tieto ploty vhodné na vidiek, do parkov a veľkých záhrad v prírodno-krajinárskom štýle. Zaujímavé sú ploty vysadené s jedným, dvomi alebo viacerými kvitnúcimi druhmi drevín a samozrejme aj tie, ktoré kvitnú postupne a tak obohatia záhradu vždy o nový pohľad.
Kvitnúce živé ploty
Vhodnými drevinami sú zlatovka prostredná (Forsythia intermedia), tamariška (Tamarix), tavoľník (Spiraea), pajazmín (Philadelphus), vajgélia, budleja (Buddleia), orgován (Syringa). Všetky tieto druhy sú atraktívne vôňou, farbou, tvarom i termínom kvitnutia. Navyše bude Vaša záhrada naozaj zaujímavá, plná motýľov a iného užitočného hmyzu.
Aj tieto nestrihané živé ploty však vyžadujú rez, aby opätovne vykvitli aj v budúcom roku a kvitnutie bolo bohaté a zároveň sa dreviny pravidelne regenerovali a zmladzovali.
Kríky kvitnúce v skorom jarnom období sa strihajú po odkvitnutí, naopak tie kvitnúce v lete sa strihajú skoro na jar. Rez môžete vykonať podľa veku a vzhľadu rastlín plytko alebo hlboko.
Po niekoľkých rokoch bude živý plot určite potrebovať zmladiť a preto zvoľte rez hlboký, až do dreva, odstraňujte aj staré a poškodené výhony od kmeňa, aby ste podporili rast mladých a silných výhonov.
Štýlové kombinácie sú in
Dreviny kombinujte a vysaďte tak, aby kvitli postupne. Vyberte si druhy a zistite si, v akom termíne kvitnú. Nakombinujte napríklad budleju (rôzne farby) so zlatým dažďom a tavoľníkom. Je už na Vás, akú farebnú kombináciu zvolíte.
Všetky dreviny na živý plot z našej aktuálnej ponuky
Na jar zažiarite jasnou žltou farbou pomocou zlatého dažďa a neskôr bielym vodopádom pomocou kvetov tavoľníka. V letnom období bude Váš plot unikátny vďaka kvetom a vôni letného orgovánu alebo motýlieho kra (budleji).
Tento ker láka motýle a na jednom ich môžete napočítať naozaj veľké množstvo a aj niekoľko druhov. Kvitne až do októbra. Dúfame, že ste si vybrali a budete naozaj očarení.
Možno by vás okrem kvetov potešili aj jedlé živé ploty.
Pozrite sa tiež na vhodné kombinácie drevín na živý plot.
Stĺpovité ovocné stromy v kontajneri
Za úrodou sa skrýva správny výber druhov a starostlivosť o ne. Väčšina drevín pestovaných v nádobách tento fakt berú ako niečo neprirodzené. Sú však aj stĺpovité druhy, ktoré sú na to vhodné a navyše nevyžadujú odborný rez.
Stĺpovité ovocné stromy nazývané aj balleríny sa nerežú. Odstraňuje sa len obrast tvorený v spodnej časti podpníka alebo sa skracujú len bočné výhony za tretím očkom v auguste. Inak nevyžadujú žiadnu starostlivosť rezom aj niekoľko rokov. Dajú sa pestovať aj odrody na pomaly rastúcom podpníku v tvare štíhleho vretena, ale tie už vyžadujú odborný rez.
Stĺpovitá forma je geneticky daná, takže vždy bude hlavný terminál aj najdôležitejším pre tvorbu plodov. Do jednej nádoby sa vysádza vždy len jedna drevina. Stĺpové ovocné stromy sú vhodné aj na výsadbu do voľnej pôdy.
Nejedná sa len o jablone, ale aj o hrušky, slivky, čerešne, takže si môžete vybrať, čo by ste radi skúsili pestovať. Najväčšiu starostlivosť si však vyžadujú v pestovaní.
Zakrslé ovocné stromy z našej ponuky
Vyberajte preto vhodné nádoby s drenážou, vhodný a výživný substrát, nezabúdajte na pravidelnú zálievku a hnojenie a tiež kontrolu drevín z hľadiska chorôb a škodcov. Ide o rezistentné odrody, ale kontrolovať ich musíte.
Nečakajte plné debničky ovocia ako zo stromu v záhrade. Na to, že ovocný strom bude pestovaný v nádobe na pevnej ploche balkóna alebo terasy, zozbierate dobrú úrodu.
Už v prvom roku po výsadbe sa dočkáte prvých plodov, lebo vo väčšine prípadov ide o kúpu viacročného stromu, ktorý je už pripravený na rodenie.
Sú druhy samoopelivé i cudzoopelivé. Okrem týchto druhov, môžete pestovať aj stromčekové ríbezle a egreše.
TIP: Ak sa chcete dozvedieť viac o pestovaní ovocia, prečítajte si náš článok o pestovaní ovocných stromov.
Zaujímavé kry do záhrady
Každý si svoju záhradu predstavuje inak. Ale to najdôležitejšie vytvoria rastliny a dreviny. Poskytnú tieň, zátišie, súkromie, oddelia priestor, zjemnia línie, ochránia pred vetrom i slnkom a záhrade dodajú neopakovateľné čaro.
Môžete vyberať z druhov, ktoré sú vysoké, nízke, košaté, previslé, kvitnúce, plodiace a predsa pre vás budú tie najkrajšie kríky do záhrady.Okrem vizáže však vyberajte aj podľa podmienok, ktoré pre ne máte v záhrade. Tu je niekoľko tipov pre zaujímavé okrasné kríky do záhrady.
Inšpirujte sa kompletnou ponukou okrasných kríkov
Kríky do záhrady
Samostatnú a obľúbenú skupinu tvoria javory. Elegantne sa vynímajú v akejkoľvek záhrade ako solitéry, v skupinových výsadbách s inými drevinami, krami a trvalkami. Je ich nespočetné množstvo. Očaria počas celého roka a najmä v jesennom období, keď listy vyfarbujú do červena, oranžova, purpurova. Iné zas upútajú sviežou zelenou farbou s jemným panašovaním. Vyžadujú však polotieň.
Najkrajšie kvitnúce kríky do záhrady
Atraktívne sú aj v lete kvitnúce kry, vďaka ktorým máte v záhrade množstvo motýľov. Ker, ktorý naozaj priťahuje motýle, je letný orgován, inak nazývaný aj motýlí ker – budleja (Buddleia davidii). Svoju krásu ukáže v polovici júla a kvitne opakovane až do mrazov. Navyše sa z neho šíri sladká vôňa. Je to jediný ker, ktorý vyslovene láka motýľov a na jednom kry môžete napočítať neuveriteľné množstvo rôznych druhov motýľov. Kvitne na bielo, ružovo, purpurovo, fialovo i žlto. Kvetenstvom sa podobá orgovánu. Nádherné sú jemné oblúkovité vetvy plné kvetenstva skláňajúce sa až k zemi. Dbajte na správny výber miesta, lebo v krátkom čase vyrastie rýchlo do výšky i šírky.
Večnou krásou prekvitá nostalgická a zároveň stále obľúbená ruža. Je toľko kultivarov, že je veľmi ťažké vybrať si tú najkrajšiu. Bohato kvitnúce kry vyniknú ako solitér alebo ako liana popínajúca sa po pergole či oblúku.
Aktuálny výber sortimentu krásne kvitnúcich ruží nájdete aj v našom eshope
Stačí pravidelne odstraňovať odkvitnuté súkvetia a dažďom poškodené kvety a ker bude vyzerať dokonale. Mnoho kultivarov aj nádherne vonia.
Viac o pestovaní ruží sa dočítate napríklad v článku o pravidlách správneho rezu ruží.
Máte aj Vy svoj obľúbený ker, ktorý máte na záhrade, prípadne sa ho chystáte pestovať?
Celoročný efekt na balkóne
Máte záujem pestovať na balkóne a terase rôzne dreviny, kry a rastliny, ale nemáte čas alebo chuť priestor pravidelne dopĺňať a starať sa oň intenzívne? V takom prípade si ho viete vysadiť natrvalo pomocou vždyzelených krov, ihličnanov a rastlín, ktoré nevyžadujú príliš odbornú starostlivosť a zároveň obohatia priestor celoročne o upravený vzhľad.
Medzi mrazuvzdorné rastliny na balkón určite radíme ihličnany, ktoré nie sú len zelené. Okrem takmer všetkých odtieňov zelenej ich nájdete aj v modrej, sivej, striebornej a zaujímavé sú zlaté kultivary. Okrem výšky si viete vybrať aj dreviny na kmienku, guľovité a rôzne strihané kultivary, previsnuté druhy, ktoré vynikajú asi na prvom mieste a samozrejme aj plazivé a trpasličie kultivary, ktoré nevynikajú rýchlosťou rastu ale tvarom a kompaktným vzhľadom.
Nádoby tak nemusíte v krátkom čase vymieňať a dreviny presádzať. Neznamená to, že nebudú vyžadovať kvalitný substrát raz za rok.
Vyberte si z ponuky ihličnanov aj v našom eshope
Ihličnany všeobecne neznášajú premokrenú pôdu, preto pred výsadbou zvoľte vhodnú nádobu, najlepšie kameninovú, keramickú, vytvorte drenážnu vrstvu, zvoľte substrát pre ihličnaté dreviny a na povrch vysypte mulč v podobe kôry alebo kamienkov.
Kombinovať ich môžete s previsnutými druhmi vždyzelených krov ako skalník (Cotoneaster) alebo zaujímavými rastlinami a krami ako sú vresy a vresovce, skímia (Skimmia), bršlen (Euonymus), krušpán (Buxus), skalničky a nízke trvalky.
Pomocou vyšších ihličnanov môžete vytvoriť intímnu kulisu a zástenu. Vhodné sú tieto rastliny:
tuje západné ´Smaragd´ (Thuja occidentalis ´Smaragd´)
Cyprusovec leylandský Green
cyprusovec leylandov ´Gold Rider´ (Cupressocyparis leylandii ´Gold Rider´).
Z nízkych druhov sú vhodné
borovice kosodreviny (Pinus mugo ´Mughus´, Pinus mugo ´Mops´, ´Wintergold´)
alebo cyprušteky s pomalým rastom ako napr. Chamaecyparis obtusa ´Nana gracilis´.
Pre zelený balkón môžete vysadiť aj skalničky alebo nízke trvalky
Ak Vás predsa len presvedčíme, doplňte priestor aj o atraktívne sfarbené dreviny ako japonské javory (Acer), dráče (Berberis), bršleny (Euonymus) a okrasné trávy, ktoré priestoru dodajú šarm, farbu a jemnosť. Rovnako priestor oddelia a dodajú mu iný vzhľad popínavé rastliny, ktoré sú zaujímavé vďaka sezónnej premene. Najmä tie opadavé, ktoré sa prispôsobujú ročnému obdobiu. Pavinič (Parthenocissus) je v zime zaujímavý spleťou výhonkov na treláži , na jar rašením listov, koncom leta a v jeseni tvorbou plodov a jesenným červeným alebo bronzovým vyfarbením listov.
Potom stačí len vhodne upraviť priestor pomocou doplnkov a sedenia a každodenná party môže začať. Trebárs aj na terase. Veď záhrada nie je len o priestore a zelenom trávniku, je najmä o rastlinách a drevinách a vašom vzťahu ku nim. Pokiaľ ich obľubujete, na menšom priestore sa im viete venovať oveľa viac než na rozľahlej záhrade, kde si niekedy ani nevšimnete, že pár druhov už uhynulo.
Náš tip: Ak si chcete výsadbu doplniť, inšpirujte sa aj kvitnúcimi rastlinami na balkón.
Balkón, ktorý kvitne po celý rok
Kto by si neprial, aby mu na terase počas celého roka niečo kvitlo a bolo zaujímavé, voňavé a estetické? Samozrejme, dá sa to. Treba si len sadnúť, vybrať rastliny a vhodne ich vysadiť tak, aby kvitli postupne a zaujali trebárs farebne, listami, habitusom a vôňou.
Keď hovoríme o balkónovkách, nemusí ísť striktne o muškáty a petúnie. V podstate môžeme hovoriť o akejkoľvek trvalke, drevine, ktorú budete pestovať na balkóne alebo terase a počas ročného obdobia nejakým spôsobom zmení svoj vzhľad.
Trvalky na balkón
Nápadité a pestré štyri ročné obdobia
Na JAR sú balkóny zaplnené jarnými cibuľovinami, tulipánmi (Tulipa) a narcismi (Narcissus), sedmokráskami (Bellis), sirôtkami (Viola), magnóliami (Magnolia) a čerešňami (Prunus avium), zanoväťou (Cytisus) a zlatým dažďom (Forsythia).
Kompletná ponuka jarných cibuľovín z nášho eshopu
LETO je charakteristické oleandrami (Nerium), sanvitáliami (Sanvitalia), muškátmi (Pelargonium), petúniami (Petunia), letným orgovánom (Buddleia), krásnoočkom (Coreopsis) a rôznymi trvalkami ako echinacea (Echinacea), rudbekia (Rudbeckia)...
JESEŇ je v znamení farieb a okrasných tráv. V nádobe vynikne ostrica (Carex), ozdobnica (Miscanthus), perovec (Pennisetum), imperata (Imperata), pavinič (Parthenocissus), javory (Acer), bršlen (Euonymus), chryzantémy (Chrysanthemum), starček (Senecio). Nezabudnite vysadiť jarné cibuľoviny do nádob. Tie Vás potešia skoro na jar, dokonca niektoré vykvitnú aj spod snehu.
Pozrite si všetky okrasné trávy na balkón aj do záhrady
ZIMA je trochu komplikovanejšia, ale nie je ťažké vybrať dreviny, kry a trvalky tak, aby zaujali aj v tomto nepriaznivom období. Vyniká brečtan (Hedera), vres (Calluna), vresovec (Erica). Hlavnými drevinami sú však stálozelené ihličnany a kry ( tuje, borovice, cyprušteky, borievky, smreky, vavrínovec, krušpán, skalník ). A to, že nekvitnú? Zaujmú určite tvarom, výškou a sfarbením ihličiek, ktoré nemusí byť striktne len zelené.
Do väčších nádob môžete vysadiť dreviny, ktoré Vám zakvitnú v zime, v predjarí, napríklad hamamel (Hamamelis), lieska (Corylus).
Určite sme Vás sčasti inšpirovali. Samozrejme existuje niekoľko stoviek ďalších rastlín, ktoré sa dajú pestovať a vzájomne kombinovať na balkóne a terase. Ak chcete pekný balkón a terasu, určite tieto priestory využívajte počas celého roka. Ani zima Vás nesmie odradiť.
TIP: V ďalšom článku sa dozviete viac o výsadbe balkónoviek a ich pestovaní.
Výsadba živého plota krok po kroku
Živé ploty z drevín dokážu kompozične dodať záhrade šarm aj celoročný meniaci sa efekt. Zakryjú nepekné miesta, výškovo dokážu rozdeliť záhradu, opticky ju zmenšiť aj zväčšiť. Nahrádzajú pevné betónové oplotenie, ktoré sa stalo v dnešnej dobe trendom, i keď nie veľmi šťastným riešením. Plocha záhrady sa používaním betónových oplotení umelo uzatvára a priestor sa prehrieva.
So živým plotom máte o premenlivosť v záhrade postarané. Samozrejme, nič nie je zadarmo. O živý plot sa treba starať, pravidelne ho zalievať, strihať a hnojiť. Úplne na začiatku je však najdôležitejší samotný výber a spôsob výsadby drevín do živého plota.
Poradíme Vám, ako si správne vybrať dreviny do živého plota, ktoré sú vhodné pre konkrétne miesta v záhrade, ktoré sú okrasné plodmi a stálozelené, alebo sú naopak opadavé, ale premenlivé s jesenným vyfarbovaním.
Kompletná ponuka rastlín na živé ploty v našom eshope
Zozbierali sme tiež najčastejšie otázky ohľadom živých plotov, kde možno nájdete aj odpovede na Vaše otázky ohľadom správneho výberu, pestovania a celoročnej starostlivosti.
Dôležité je:
- Správny výber druhov a stanovišťa
- Výsadba
- Starostlivosť – strihanie, hnojenie, závlaha
Najčastejšie otázky a odpovede súvisiace s pestovaním živého plota:
Ako vybrať dreviny na živý plot?
Zodpovedajte si najskôr na tieto otázky:
1.Plot má byť stálozelený alebo opadavý?
2. Kvitnúci alebo jedlý pripadne kombinácia?
3. Voľnerastúci alebo strihaný?
4. Jedného druhu alebo kombinácia dvoch či viacerých?
5. Do akej výšky má dorásť? Nie všetky dreviny sú vhodné pre nízky živý plot alebo naopak pre vysoký.
6. Aké má mať obmedzenia? (Zvážiť pichľavé a jedovaté druhy kvôli deťom a zvieratám).
7. Koľko času viete venovať starostlivosti?
Aké dreviny použiť na živý plot?
Je veľmi veľa možností ako vytvoriť živý plot. Treba si len položiť otázku, aký chcete aby bol. Stálozelený, kvitnúci, opadavý, zmiešaný....tu je zoznam drevín na živé ploty podľa výšky aj s pomôckou ako ďaleko od seba vysádzať pre získanie požadovaného efektu. Info nájdete tu: Rastliny na živý plot.
Zároveň platí, že živý plot treba nakombinovať tak, aby spĺňal svoju funkciu aj esteticky pôsobil zároveň.
Ktoré dreviny patria medzi najčastejšie používané?
Ihličnaté: cyprusovec, tuja, tis, smrek, borievka
Stálozelené listnaté: vavrínovec, fotínia, krušpán, bršlen, vtáčí zob (Ligustrum vulgare´Atrovirens´), hlohyňa, cezmína, mahónia
Opadavé listnaté: hrab, brest, buk, javor, dráč, vtáčí zob, svíb, vŕba, javor
Kvitnúce: budleja, orgován, zlatý dážď, tavoľník, pajazmín, tamariška, škumpa, vajgelia, tavoľa, kalina, hortenzia.
Podrobnejšie informácie sú v článku o kvitnúcich živých plotoch.
Nízke trvalkové: ruže, levanduľa, šalvia,
Jedlý živý plot: muchovník, jarabina, baza, josta, rakytník, zemolez kamčatský, hlošina.
Viac na túto tému sa dočítate v článku o ovocných živých plotoch.
Ktoré menej používané listnaté druhy sú vhodné na výsadbu živého plota?
Z javora poľného (Acer camperstre)sa dá vytvoriť veľmi pekný živý plot. Navyše je nádherný kultivar ´Carnival´, ale ten je vhodný do polotieňa. Ak má byť umiestnený na priamom aj celodennom slnku určite zvoľte základný druh. Aby zhustol a nenarástol z neho klasický strom vyžaduje rez, najlepšie v júni. Rezom podporujete správny rast, hustotu a javor veľmi dobre znáša rez. Navyše je vhodný aj do mestského znečisteného prostredia a do našej oblasti, keďže je to domáci druh, je zvyknutý na podmienky v zime. Po 4 rokoch pestovania dokážete získať úchvatnú živú stenu. Zaujímavý živý plot docielite aj výsadbou bahenného ibišteka.
Ktoré ihličnany sú najrýchlejšie rastúce a vhodné na výsadbu pre získanie vysokej zelenej steny?
Cyprusovec nie je náročný na pestovanie. Skôr si treba uvedomiť hneď na začiatku, ako vysoký živý plot chcete dosiahnuť a podľa toho ho aj vysadiť. Vo vhodných podmienkach dokáže narásť aj 0,8m – 1 m za rok. Ak má byť plot vysoký nad 4 m, výsadba musí byť aspoň 1m od seba. Pokiaľ chcete dosiahnuť výšku 2-3 metre, vzdialenosť jednotlivých drevín od seba a od oplotenia stačí 0,8m.
Ako ďalšie vhodné druhy na živý plot sú tuje ´Brabant´, ´Smaragd´, ´Europa Gold´ a borievka – Juniperus scopulorum
Ihličnany sa musia polievať aj v zime?
Áno, ak je suchá a slnečná zima, a platí to aj pre stálozelené listnaté dreviny. Stálozelené ploty sa musia polievať aj v zime, v čase keď nemrzne, nakoľko majú listy a teda normálne žijú, nespia ako listnaté opadavé dreviny. Sú náchylnejšie na zimné slnko, ktoré ich môže spáliť pri nedostatku vody. Slnko v zimných mesiacoch odčerpá z rastliny všetku vodu cez listy, a preto neskôr na jar, keď už ostatné dreviny pučia a prebúdzajú sa po zime, poškodené rastliny zimným slnkom pôsobia ako vymrznuté a suché. Mráz rovnako katastrofálne pôsobí na rastliny, ktoré neboli zavlažované počas zimného obdobia.
Sú tuje ešte atraktívne na výsadbu živého plota?
Je to naozaj individuálne. Pre niekoho majú ešte stále význam, pre iného sú už obyčajnou a nezaujímavou drevinou. Na jednej strane však majú pekný habitus, držia svoj kompaktný tvar, pomerne rýchlo rastú a zelenú stenu dokážu vytvoriť. Živý plot sa vždy vysádza podľa toho, do akej výšky chcete plot dopestovať. A tiež samozrejme závisí od druhu a kultivaru. Smaragdy sa vysádzajú 0,7-1 m od seba. Thuja occidentalis ´Smaragd´, Golden Smaragd´, rastú cca 30 cm za rok. Pri hustých výsadbách si konkurujú a bojujú o živiny, nemajú dostatok miesta pre rast a tiež rast koreňov. Nedostatočné prúdenie vzduchu medzi výsadbou tiež môže spôsobiť plesne a iné choroby. Na jar je vhodné začať hnojiť štartovacím hnojivom. V zime im dopriať vodu, keď nemrzne.
Najpoužívanejšie dreviny:
Zo stálozelených - vavrínovce - výborné sú kultivary ´Novita´, ´Etna´, krušpán (pomaly však rastie), vtáčí zob, cezmína a hlohyňa šarlátová (je nevhodná na pozemok, kde sú deti, lebo je pichľavá a má plody, ktoré by deti mohli lákať).
Opadavé listnaté dreviny na živý plot
Z opadavých sú vhodné hrab, buk, brest a javor poľný, aj vzájomné kombinácie, potom kvitnúce živé ploty v kombinácii s orgovánom, budlejou, tamariškou, zlatý dážď, tavoľník, pajazmín...
Stálozelené dreviny na živý plot
...a samozrejme ihličnany : cyprušteky, smreky a v neposlednom rade obľúbené i neobľúbené tuje smaragdové.
Ako vysadiť živý plot z krušpánu?
Je potrebné vykopať rigol, do ktorého vložíte univerzálny záhradnícky substrát. Dreviny sa tesne po výsadbe nehnoja. Majú dostatok výživy v substráte a potrebujú sa prispôsobiť novým podmienkam. Rozostupy sa volia podľa veľkosti drevín a požadovanej výšky živého plota, či chcete len nízky lem alebo vysoký. Nízky plot 30-50 cm od seba, vysoký 50 cm od seba. Hnojiť treba až na jeseň, fosforečnými hnojivami a najmä počas zimy, keď nemrzne a nebude sneh, treba zalievať. Viac sa mu darí na stanovišti v polotieni ako na priamom celodennom slnku. Pozor aj na kvalitu sadeníc. V prvom roku môže omrznúť, ale dobre znáša rez a aj dobre regeneruje.
Ako hnojiť živý plot?
Pôda sa bez hnojenia vyčerpáva, preto treba dopĺňať živiny. Napr. granulované hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, univerzálne, alebo na ihličnany, na okrasné rastliny. Tiež môže byť v kvapalnej forme a riediť podľa návodu. Pozor aj na prehnojenie. Hnojenie treba prispôsobovať obdobiu. Na jar sa aplikuje hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ako štartovacie, pre rast a zelenú farbu. V jeseni sa aplikujú hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka, pre vyzrievanie pletív, nakoľko sa jedná o dreviny, ktoré sú stálozelené, takže neodpočívajú ako opadavé dreviny, len spomalia svoje životné funkcie na minimum, ale stále vyžadujú vlahu, inak by cez zimy vyschli alebo vymrzli. Vymrznutie má tiež za následok nedostatok vlahy a nedostatočné vyzretie pletív. Hnoja sa raz za 2 mesiace, jesenným hnojivom max. do polovice októbra. Výborný je aj Kristalon, klasický kompost...
Horká soľ je obľúbené doplnkové hnojivo najmä na ihličnany s obsahom horčíka, ktoré zamedzuje vysychaniu vetiev a hnednutiu.
Ako vytvoriť protihlukovú zelenú stenu?
Protihlukové bariéry zo zelene sa nerobia ako súvislý pás živého plota, pretože tam sa zvuk len odrazí a zníži len minimálne. Potrebujete vytvoriť zmiešanú výsadbu z listnatých stromov a krov rôzneho habitusu a výšok s medzerami, kde sa zvuk roztriešti, poodráža do smerov a tým stratí na sile. Takýto pás široký asi 3 m dokáže znížiť hluk o 25%. Ihličnany v rade bez budúcich medzier tak 8%. Najmä listy plstnaté zachytávajú dobre zvuky, potom rôzny podrast. V pozadí musí byť však plot, stena. Výšku môžete konzultovať na obecnom, miestnom úrade, budete potrebovať povolenie a tomu predchádza ohlasovacia povinnosť.
Z akých drevín sa dá vytvoriť nízky živý plot, lem okolo záhona?
Výborné by boli napríklad nízke tavoľníky a levanduľa, plus polyantky ruže. Treba ich kombinovať alebo použiť len jeden druh. Vhodné sú tiež bršlen a krušpán.
Ako upraviť podložie pre výsadbu živého plota?
Všetko záleží od reálnych podmienok. Pokiaľ je tam íl, treba urobiť aj drenáž a dreviny vysadiť do výživného substrátu, stačí univerzalny záhradný substrát alebo vlastný kompost. Pokiaľ vysádzate do piesčitej pôdy, doplňte výživný substrát, bez drenáže.
Ako vysádzať?
Živý plot sa vysádza na rôzne vzdialenosti v závislosti od druhu a typu steny.
Pri výške plota nad 3 m, je potrebné vytvoriť väčšie rozostupy cca 0,7-1m. Pri stredne vysokých živých plotoch 0,6m od seba a pri nízkych plotoch malé rozostupy 0,3 – 0,5m.
Ako vytvoriť levanduľový lem?
Levanduľa dorastá do výšky 60 – 80 cm v kvete. Priemer jednej rastliny je aj 50 cm, preto sa popri chodníkoch a v záhonoch v jednom rade vysádza na vzdialenosť 0,4 – 0,5 m od seba.
Ako vysadiť živý plot z hrabu, brestu a buka?
Do vytvorené rigola v jednom rade (spone) sa vysádzajú do výživnej pôdy na 1 bm (bežný meter) 3 – 4 ks drevín. Po výsadbe sa dreviny zostrihnú o 1/3, aby sa drevina rozvetvila a zahusťovala už odspodu.
Ak chcete dosiahnuť nepreniknuteľný živý plot používa sa aj výsadba do dvoj sponu, dvojradu, kde na 1 bm použijete 5-6 ks drevín.
Aký je rozdiel vo výsadbe kontajnerovaných a voľnokorenných drevín?
Voľnokorenné dreviny na živý plot sa vysádzajú len skoro na jar alebo neskoro na jeseň, keď nemajú listy (to sa týka opadavých listnatých druhov. Kontajnerované dreviny sa môžu vysádzať počas celého roka, okrem trvalo zamrznutej pôdy za podmienky pravidelnej závlahy.
Kedy strihať živý plot?
Dreviny na živý plot sa mierne zostrihnú tesne po výsadbe. Druhé obdobie vhodné na rez existujúcich živých plotov je apríl a ďalšie jún – júl- august. Neskôr už nie, aby konáriky stihli zaschnúť a pletivá vyzrieť. Ideálne obdobie je v čase pod mrakom, s nižšími teplotami, skoro ráno alebo večer.
Ihličnany sa strihajú skoro na jar, alebo od júna do konca augusta. Viac sa dozviete v článku o tom, kedy strihať živý plot.
Dá sa vysadiť živý plot aj na balkóne?
Samozrejme. Vhodné sú z nižších druhov najmä krušpán či vtáčí zob. Z vyšších ihličnanov, ako sú tuje (Thuja occidentalis Smaragd, Brabant) dokážete vytvoriť ochrannú stenu, kulisu na balkóne i terase.
Článok o vždyzelených rastlinách na balkón.
Tu nájdete návod na pestovanie drevín.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Rastliny na celodenné slnko
Myslíte si, že na úpeku a celodennom slnku nedokáže nič rásť? Neporovnávajte to so sebou. Málokto by vydržal celý deň sedieť na slnku, tobôž nie bez kvapky vody. Niektoré druhy rastlín sú zo svojej domoviny zvyknuté na extrémne podmienky, suché a chudobné aj kamenisté, či piesočnaté pôdy, ktoré sa rýchlo prehrievajú a neudržia takmer žiadnu vodu. Napriek tomu rastú, dokonca kvitnú a môžete mať z nich úžitok.
Treba len zvoliť správny výber a nebudete nútení pravidelne záhon dopĺňať, dosádzať a plakať nad vyhynutými rastlinami. Na slnku sa darí stredomorským rastlinám, bylinkám a skalničkám zo sutí a skál, ktoré sú vystavené priamemu slnku a keď zaprší, dažďová voda len pretečie pomedzi kamene a nenechá na rastline takmer žiadnu stopu po vlahe.
Rastliny na priame slnko
Južná orientácia záhona je vystavená celodennému slnku, a preto vysádzajte rastliny ako:
levanduľa (Lavandula), veronika (Veronica spicata), mliečniky (Euphorbia), rudbekia (Rudbeckia), echinacea (Echinacea), rozchodníky (Sedum), skalná ruža (Sempervivum), okrasné trávy, floxy (Phlox), mydlica (Saponaria), pakost (Geranium), krásnoočko (Coreopsis), fakľovka ( Eremurus), kleopatrina ihla (Kniphofia), čistec (Stachys), kokarda (Gailardia) a rôzne letničky.
Samozrejme to neznamená, že si nevyžadujú vašu pozornosť. Potrebujú minimálnu zálievku, často stačí aj vo forme zrážok, ale ak je rok a leto suché, potrebujú zavlažovanie.
Môžete ich vysadiť aj do chudobných pôd, do piesočnatej pôdy, na priame a celodenné slnko a bude sa im dariť.
Ďalšou skupinou sú bylinky, ktoré tiež rastú na slnku bez problémov:
tymián a materina dúška (Thymus), rozmarín (Rosmarinus), oregano, pamajorán (Origanum).
Pozrite si aj balkónovky na priame slnko
Bylinky môžete vysadiť do samostatných záhonov v blízkosti domu alebo do bylinkovej špirály. Do záhonu s trvalkami aplikujte aj piesok a rôzne frakcie štrku. Veľké kamene vytvoria dokonalú ilúziu. Ak chcete vytvoriť skalku, je to správna voľba.
TIP: Ak rozmýšľate nad výberom rastlín do skalky, prečítajte si článok o trvalkách do skalky.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Evodia pestovanie
20. januára 2025Evodia (čiže včelí strom) je okrasný listnatý strom, z ktorého...
-
Osteospermum pestovanie
13. januára 2025Premýšľate, akou pôvabnú letničkou si vyzdobiť vašu...
-
Jakon pestovanie
7. januára 2025Jakon / Yakon je plodina, ktorá bola od pradávna pestovaná Inkami pre svoju...
-
Paulovnia pestovanie
16. decembra 2024Paulovnia je krásny strom, ktorý si vaše srdce získa najmä pre...
-
Plesnivec alpínsky pestovanie
9. decembra 2024Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Jednoznačne pôjde o napadnutie chrobákom a to je dosť vážne, obávam sa, že na...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na príčiny hnednutia našich tují prikladám aj foto...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...