+421 948 199 109

decembra 2021

Rozprávkovo zimná záhrada

Autor: Ing. Adriána Francová 20. decembra 2021 Žiadne komentáre

Určite si pamätáte na zimné ruské rozprávky, ktoré boli charakteristické zasneženými stromami v celej krajine a vyzeralo to naozaj nádherne. Pokiaľ zima dovolí a bude sneh, môže to takto vyzerať aj vo vašej záhrade.

Rozprávkovo zimná záhrada

Musíte však vašej predstave prispôsobiť počas roka celkovú výsadbu a kompozíciu voliť najmä z ihličnatých drevín, prípadne listnatých opadavých, ktoré sú zaujímavé práve previsnutými konármi alebo vzdušným habitusom.

V záhrade sa dá toho počas zimy veľa objaviť najmä vďaka tvarom. Farba nie je zaujímavá, lebo dominuje len sivá, zelená alebo strieborná, možno ešte s modrastým nádychom. Pokiaľ sneh prikryje väčšinu plôch, vyniknú práve dreviny a kry, ktoré majú zaujímavú kôru, borku alebo tvar koruny a konárov.Dreviny v zimnej záhrade pod snehom

Dominantnými drevinami sú ihličnany a vždyzelené dreviny. Počas roka sa výrazne nemenia.V jesennom období niektoré zmenia farbu vďaka nižším teplotám a pomeru svetla. Keď je svetlomodrá obloha, ihličnany pôsobia farebnejšie a zelená alebo strieborná farba je intenzívnejšia.

So zimným pochmúrnym obdobím akoby splynuli s prírodou. Preto je dobré, ak vedľa nich vysadíte druhy, ktoré koncom jesene rozžiaria priestor červenými listami, oranžovými plodmi alebo výhonkami. Väčšinou si plody ponechávajú až do zimy a často sa stávajú aj spod snehu potravou pre vtáky.

Zaujímavé sú skalníky, hlohyňa, kalina, bršlen, cezmína, mahonia a iné.


Kompletná ponuka vždyzelených okrasných kríkov z nášho eshopu


Celkový dojem nedocielite len výsadbou ihličnatého živého plota, ktorý pôsobí monotónne. Nezabudnite vysadiť rôzne dreviny ako dominanty, s rozdielnymi výškami, habitusom, sfarbením a vzdušným tvarom.


Veľmi pekne vyniknú cyprušteky, cédre, jedlesmreky


Každým rokom bude vaša záhrada pôsobiť veľkolepejšie. Všímajte si ju najmä v zimnom období, keď už nie sú k dispozícii trvalky a kvitnúce rastliny a kry, ktoré vždy dodajú záhrade romantický charakter. Vytvoriť romantický pohľad v zime je oveľa zložitejšie.

Preto, ak sa Vám záhrada v zime zdá prázdna, smutná, počas roka ju doplňte drevinami ktoré vyniknú v zime. Zvoľte ihličnany husté aj vzdušné, vyberajte z rôznych odtieňov zelenej a určite do záhrady zakomponujte žiarivo žlté a zlaté kultivary.

Ak máte veľkú záhradu, nezabudnite na svíby a brezy, ktoré vám v dospelosti bude každý závidieť.

A už máte jeden z ďalších dôvodov, prečo sa tešiť na zimu. Pretože niektoré farby a vzhľad sa vám naskytne práve len v zime a v žiadnom inom období.

TIP: Pokiaľ máte tienistú záhradu a nechcete sa vzdať ihličnanov, prečítajte si článok o ihličnanoch do tieňa.

Vianočný stromček v záhrade

Autor: Ing. Adriána Francová 14. decembra 2021 Žiadne komentáre

Už je to naozaj nečakane blízko a naše príbytky sa čoskoro rozsvietia množstvom sviečok a svetielok. Okrem toho, že si vyzdobíte interiér, venujte pozornosť aj netradičnej vianočnej výzdobe priamo na záhrade.

Vianočný stromček v záhrade

Ideálne je, ak máte priamo na záhone vysadený ihličnan, ktorý každoročne vyzdobíte dokonalými, prírodnými ozdobami, na ktorých si napríklad pochutnajú aj vtáci. Vyzdobujte dreviny, ktoré sú vyššie. Môžete použiť borovicu, jedličku, smrek, cypruštek, tuju, ale nakoniec fantázii sa medze nekladú a ozdobená previsnutá breza alebo vŕba tiež v záhrade zaujme.

Už počas výsadby samotného stromčeka myslite na vhodné miesto, v dostatočnej vzdialenosti od domu, ale zasa na takom mieste, aby ste ho videli pri pohľade z okna.Vianoce v záhrade alebo na terase

Ak plánujete stromček vonku aj osvetliť, nezabudnite použite vhodné osvetlenie na vonkajšie použitie. K dispozícii sú svetelné reťaze jednofarebné, farebné, v podobe sĺz, cencúľov, vtáčikov, domčekov. Nezabudnite na vhodnú izoláciu kábla a jeho umiestnenie. Ozdobiť si takto môžete aj vianočný stromček v nádobe, ktorý budete mať umiestnený priamo na terase alebo balkóne.

Ak ihličnan v záhrade nemáte a páči sa vám myšlienka Vianoc v záhrade, inšpirujte sa ďalšiu sezónu našou ponukou.


Môžete si vybrať z ponuky ihličnanov alebo napríklad vianočný stromček na kmienku


Nezabudnite na zálievku a dobre zazimovanú nádobu. Ako ozdoby môžete použiť rôzne plastové gule, vtáčiky, vločky, dokonca si ich môžete vlastnoručne vyrobiť spolu s deťmi. Postačí Vám lesklý vodeodolný papier, alobal, polystyrénové kocky a gule, ktoré obalíte a zavesíte na stromček. Nezabudnite použiť aj prírodné materiály ako šišky, gaštany a jablká.

Pokiaľ sa chcete odvďačiť vtáctvu, ktoré usilovne na záhrade počas leta zbierali rôznych škodcov a hmyz, vytvorte ozdoby priamo pre ne. Zaveste rozkrojené jablká, suché pečivo, prípadne vytvorte gule obalené semienkami a slnečnicou. Plný stromček živých vtáčikov poteší najmä najmenších.

Pokiaľ sa neviete dočkať snehu, kúpte umelý sneh v spreji a vyzdobte si, čo potrebujete. Z voňavých materiálov môžete použiť badián, škoricu, kolieska sušených citrónov a pomarančov. Vianoce v byte majú tradíciu už roky, Vianoce v záhrade môžu byť tradíciou len vtedy, ak ju začnete uctievať. Aj v zime vie byť záhrada krásna a zaujímavá.

TIP: Ak si chcete pestovať svoj stromček celoročne napríklad na terase, prečítajte si náš článok o ihličnanoch vhodných do črepníka.

Prirýchľovanie cibuľovín

Autor: Ing. Adriána Francová 8. decembra 2021 Žiadne komentáre

Niektoré druhy cibuľovín si môžeme prirýchliť v bytových podmienkach a tak vieme získať kvety v období, keď na záhrade je ešte sneh alebo jar je nedohľadne.

Rýchlenie cibuľovín

Rýchlenie cibuľovín

Na rýchlenie použite vždy kvalitné, pevné a najväčšie cibule. Čím skôr ich vysaďte do nádob, v ktorých budú potom aj kvitnúť. Správna hĺbka je predpokladom úspešného kvitnutia. Ak chcete pestovať v jednej nádobe viac druhov, vysádzajte ich podľa veľkosti cibúľ. Najväčšie na dno, stredné do stredu a drobné na povrch. Drenáž je vhodná.

Takto vysadené nádoby vyložíme na vzdušné a svetlé miesto, aby cibule zakorenili. Neskôr potrebujú cibule prejsť obdobím chladu, čo v bytových podmienkach nevieme zabezpečiť, preto ich zakopte do parenísk alebo do pôdy a prikryte, aby nepremrzli. V období okolo Vianoc nádoby opatrne vyberte z pôdy a preneste do miestnosti s teplotou okolo 10 °C.

Prirýchľovať sa dá aj na balkóne a terase, či lodžii, ale nádoby by počas zimy premrzli, preto ich musíte vložiť ešte do iných väčších nádob alebo do debničiek, ktoré sú vystlané bublinkovou fóliou, slamou, lístím aspoň o hrúbke 5 – 10 cm. Na Vianoce ich preneste do rovnakých podmienok ako nádoby zimované v parenisku alebo priamo na záhone. V takýchto podmienkach začnú rásť veľmi rýchlo listy. Dokonca aj v tme.

Keď uvidíte prvé kvetné puky, preneste nádoby do vyššej teploty okolo 18 °C. V takýchto podmienkach sa s nimi môžete potešiť dlhšiu dobu. Pri vyšších teplotách cibuľoviny rýchlo dokvitnú. Nezabúdajte ich umiestniť na svetlé miesto a zalievajte po preschnutí substrátu. Neumiestňujte ich v blízkosti radiátorov.Rýchlené cibuľoviny v nádobách

Po odkvitnutí odstráňte kvety a stále zalievajte až kým listy nezačnú žltnúť. To je znamenie, že cibuľa sa uzatvára, zaťahuje a naberá živiny do ďalšieho kvitnutia. Keď sú listy žlté, už nezalievajte, odložte nádobu z dosahu a nemusíte si ju ani všímať. Keď už listy pôjdu odstrániť jemne rukou od cibule, cibuľa je suchá a môžete ju uskladniť na ďalšie rýchlenie alebo ju na jeseň vysadiť na záhon v záhrade.

Najčastejšie sa rýchlia drobné cibuľoviny ako šafrany, drobnokveté narcisy, modrice, bledule, snežienky, nižšie tulipány. Dokonca je možné prirýchliť zornice a niektoré hľuznaté rastliny.

Zaujímavým rýchlením je použitie sklenenej nádoby, do ktorej vložíte dostatočne veľkú cibuľu, pod ktorou bude voda (asi 2 cm pod cibuľou). V tejto časti narastú korene. Vodu treba dolievať opatrne, nie vymieňať. Tiež ich treba ponechať na chladnom a tmavom mieste. Keď začnú rásť korienky a objavia sa aj kvetné puky, nádobku preneste do teplejších a svetlejších podmienok, do 18 °C. Pri vyšších teplotách budú kvety čoskoro odkvitať.

Takéto cibuľoviny sú vhodné na stoly ako doplnok k slávnostnému prestieraniu. Krátkodobo zvládnu aj vyššie teploty, ale potom ich musíte preniesť do nižších teplôt. Na rýchlenie do sklenených nádob sú vhodné hyacinty, veľkokveté narcisy, zornice a s nimi často zamieňané amarylky. Po odkvitnutí nechajte cibule zatiahnuť, ako sme popísali vyššie.

U nás nájdete široký sortiment cibuľovín s väčším priemerom, ktoré sú vhodné na rýchlenie. Ponúkame rôzne zvýhodnené balenia, atraktívne akciové ceny a farebné kombinácie tých najkvalitnejších holandských cibuliek. Určite si vyberiete. Rozžiarte svoju domácnosť alebo záhradu. Aj v záhrade ich viete stále vysádzať. Nečakajte.

TIP: Pletiete si zornice s amarylkami? V našom článku sa dozviete ako ich rozlíšiť a ako sa zornice a amarylky pestujú.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Záhrada v decembri

Autor: Ing. Adriána Francová 1. decembra 2021 Žiadne komentáre

Posledným kalendárnym mesiacom je mesiac December. Je zároveň prvým zimným mesiacom, kedy aj pre záhradkárov nastáva obdobie odpočinku. Pokiaľ ste Vy zároveň aj Vaša záhrada na obdobie zimy pripravení, nemusíte sa ničoho obávať. Zima ako taká je pre rastliny prospešná. Tiež si potrebujú oddýchnuť a nabrať nové sily do ďalšieho roku, rastu, kvitnutia a plodov.

Záhrada v decembri

Priaznivé dni využite na poslednú kontrolu drevín a trvaliek a celkovo záhrady. V zimnom období budete mať dostatok času na študovanie, prípadne na nové návrhy a plánovanie miest v záhrade, ktoré sa Vám nepáčia. Vytvoríte ich aspoň na papieri. Doplníte záhony Vašimi obľúbenými rastlinami, ktoré si s postupným otepľovaním a blížiacou sa jarou kúpite a vysadíte.

Decembrová okrasná záhrada

Možno ste si to nemali ani kedy všimnúť, ale aj záhrada v decembri má svoje čaro, pokiaľ sa v nej nachádzajú dreviny a kry, ktoré ešte stále žiaria vďaka plodom. Zviazané okrasné trávy vytŕčajú zo záhonov a ich steblá sa počas vetra hojdajú a nakláňajú z jednej strany na druhú. Nezabudnite skontrolovať a prejsť celú záhradu. Všímajte si najmä ihličnany a skalničky.

  • - počas pekných dní, keď nemrzne, stále zalievajte ihličnany a vždyzelené kry (v prvom rade tie, ktoré boli vysadené  v jesennom období)
  • - chúlostivé druhy trvaliek a krov zamulčujte v časti koreňov pilinami, lístím alebo kôrou
  • - štíhle a vysoké ihličnany, ktoré majú viac kmeňov, zviažte a chráňte pred deformáciou a polámaním pod ťažkým snehom
  • - striasajte ťažký sneh z konárov listnáčov a ihličnanov
  • - 4.12. na Barboru si môžete narezať halúzky z drevín, ktoré v teple vykvitnú (čerešne, zlatý dážď, mandľa, broskyne, liesky)
  • - záhradu počas celej zimy kontrolujte a škody priebežne odstraňujte
  • - prívod vody skontrolujte, zateplite, ak ste vodu ešte neodstavili, je najvyšší čas
  • - vypustite vodu zo sudov a nádob, ktoré slúžili na zber dažďovej vody, samozrejme aj zo zavlažovacieho systému tzv. prefúknutím
  • - skontrolujte a opravte oplotenie, oporné konštrukcie a pergoly
  • - novovysadené dreviny pestované na kmienku alebo vyššie dreviny a stromy ukotvite kolmi
  • - z okrasných krov odoberte odrezky na jarné rozmnožovanie
  • - po opade listov v dňoch bez mrazov odstraňujte suché a poškodené konáre
  • - staršie okrasné kry môžete presvetľovať
  • - do nádob vysejte semená kvetín, ktoré na klíčenie potrebujú prejsť obdobím chladu a umiestnite ich do studeného, ale chráneného pareniska alebo skleníka (jedná sa o stratifikáciu)
  • - pravidelne kontrolujte zazimované rastliny
  • - muškáty skontrolujte a mierne zavlažte, prípadne odstráňte suché listy
  • - na okne môžete pestovať pažítku, cibuľku, žeruchu a iné bylinky
  • - skalničky prikryte konármi ihličnanov a ochráňte ich tak pred mrazmi
  • - figovník, hortenzie a nízke chryzantémy môžete tiež prikryť, korene zamulčovať
  • - chryzantémy multiflora zrežte a umiestnite do pivnice na prezimovanie
  • - skontrolujte okrasné trávy a ich zviazanie
  • - je dostatok času na plánovanie nových výsadieb, prezeranie katalógov a internetových stránok s ponukou rastlín a semien
  • - skontrolujte hnojivá a postreky, chýbajúce doplňte a vhodne ich uskladniteRastliny do zimy
  • - ak nemrzne, prehádžte kompost
  • - na miestach, kde vietor vyfúkal sneh, nahádžte vrstvu snehu manuálne, ochráni rastliny pred vymrznutím
  • - prikrmujte vtáctvo vhodnou potravou
  • - rastliny, celoročne pestované na terasách a balkónoch, počas pekných dní bez mrazov zavlažujte
  • - opravte a vhodne uskladnite záhradné náradie a pomôcky
  • - ak ste doteraz nestihli vysadiť jarné cibuľoviny, vysaďte ich teraz, kým trvalo nemrzne

Čo robiť v ovocnej záhrade v decembri

Ovocné dreviny sú vysadené, a preto je dôležité ich pravidelne zavlažovať až do trvalého zamrznutia pôdy. Pokiaľ stále z väčších stromov neopadalo lístie a Vy už v sade chcete mať poriadok, straste ho a pohrabte. Okrem toho sa zamerajte na tieto práce:

  •  - v južných oblastiach môžete počas pekných dní ešte dokončiť výsadbu ovocných druhov
  • - z pôvodných stromov odstraňujte mumifikované plody a zámotky prezimujúcich škodcov
  • - z bobuľovín odoberte odrezky na jarné rozmnožovanie
  • - režte vrúble na zimné a jarné štepenie
  • - po opade listov môžete odstraňovať suché, poškodené a prestarnuté stromy a konáre
  • - dezinfikujte a prečistite nože a nožnice
  • - pravidelne kontrolujte uskladnené ovocie
  • - skontrolujte a spisujte chýbajúce hnojivá a postreky
  • - doplňujeme si vedomosti štúdiom literatúry
  • - je vhodný čas na plánovanie novej výsadby ovocného sadu, prípadne doplnenie drobného a menej známeho ovocia do záhrady
  • - koly k drevinám vhodne upevnite

December v zeleninovej záhrade

Aj v zeleninovej záhrade musí byť už o takomto čase poriadok. Zelenina je už dávnejšie v pivnici a zem odpočíva. Okrem toho môžete z opadaného lístia pripraviť kryt pre jesennú výsadbu cesnaku.

  • - pravidelne kontrolujte uskladnenú zeleninu
  • - skleník a fóliovník vyčistite a pripravte na novú sezónu
  • - v prípade priaznivého počasia dokončite rýľovanie a hnojenie
  • - opravte a vhodne uskladnite pracovné náradie a pomôcky
  • - kontrolujte uskladnené osivá
  • - urobte si zoznam semien, ktoré treba kúpiť na jarný výsev
  • - pripravte sa na novú sezónu plánovaním nových výsadieb
  • - študujte literatúru a obohacujte sa o nové poznatky
  • - pokiaľ ste nestihli vysadiť cesnak a ešte nie je premrznutá pôda, môžete ho vysadiť aj teraz

Rastliny do zimy

V zimnej záhrade sú dominantné najmä zelené ihličnany, ktorých je široká paleta druhov a kultivarov. Poskytujú vynikajúce pozadie riedkym porastom a nízkym krov či trvalkám.


Pokiaľ vám chýba v záhrade niektorý druh okrasných ihličňanov, určite ho v jarnom období doplňte


Na výber máte kužeľovité, stĺpovité, guľovité aj poliehavé tvary, ktoré z pod snehu nadobudnú opäť iný rozmer. Teraz máte možnosť zrealizovať vaše nápady a návrhy na papier. Ak sa poprechádzate po záhrade práve v tomto období, uvidíte všetky nedostatky, prázdne miesta, miesta bez farieb a života.

Na záhrade by nemal chýbať drieň / svíb japonský (cornus), kalina (viburnum), hloh (crataegus), brečtan (hedera), krušpán (buxus), cezmína (ilex), mahónia (mahonia), hlošina (eleagnus), skalník (cotoneaster) a bršlen (euonymus).

Každá z týchto drevín má svoje prednosti, ktoré oceníte práve v zimnom období. V neposlednom rade je dôležitý aj samotný habitus. Vysoké stromy počas námrazy majú svoje čaro. Keď sú pokryté snehom, máte pocit, že ste v rozprávke. Pokiaľ máte priestor, vysaďte si previslé formy vŕb, briez, prípadne kultivary s pokrútenými konármi, ktoré budú v zime pôsobiť naozaj čarovne.

V zime objavíte ich neopísateľné kúzlo. Rovnako budete vnímať inovať na súkvetiach okrasných tráv či iných trvalkách, ktoré ste nezrezali. Záhrada všeobecne v zime vyzerá inak. Strácajú sa výškové rozdiely, najmä ak je snehová prikrývka. Zaujímavú kompozíciu vytvárajú práve dreviny, ktoré bežne vnímame ako jednoduché. Preto ak plánujete výsadbu novej záhrady, vytvorte ju tak, aby bola zaujímavá na jeseň a v zime. Vytvoriť záhradu, ktorá je krásna na jar a leto, je jednoduché, lebo pomocou kvetov dokážete rozžiariť akýkoľvek kút, plochu ale skúste dodať tvar záhrade v zime. Teraz už viete ako na to.

Rastliny v zime

V decembri však nemusí nutne snežiť. Často sa stáva, že je začiatok zimy bez snehu, alebo je len krátkodobo. Pre rastliny je toto obdobie časom odpočinku a pod snehom im je lepšie.

Ihličnany a vždyzelené rastliny nespia, ich životné funkcie sa spomalili na minimum, a preto ich vnímame v záhrade ako najdôležitejšie. Výrazná kombinácie bielej a tmavozelenej farby, prípadne jej odtiene dodávajú záhrade šarm. Ak k nej pripojíte červenú v podobe výhonov svíbu alebo zostávajúce plody skalníka, môžeme hovoriť o kráse prírody. Pokiaľ Vám na záhrade chýba krása v tejto podobe, neváhajte a doplňte ich do záhrady, aby aj v zime bola záhrada niečím výnimočná.December v záhradw

K zimnej záhrade patria aj vtáky a nižšia zver, ktorá to bude mať v tomto období ťažšie, najmä čo sa týka hľadania si potravy. Pokiaľ je záhrada v blízkosti lesa a zver má k Vášmu sadu prístup, určite sa stane, že mladé stromčeky skončia ohryzené a poškodené. Dostanú sa k Vám aj cez poškodené oplotenie, ktoré ste na jeseň neskontrolovali. Chráňte svoje výsadby a zároveň ochraňujte zver a prispejte potravou pre ne.

Prikrmujeme vtáctvo v zime

Vtáčiky obveseľovali záhradu počas jari, leta i jesene, teraz je čas vrátiť im to v podobe vhodného kŕmenia. Vtáky obľubujú obilné zrná, slnečnicu, kukuricu, orechy, ovsené vločky, pomleté zrno, jačmeň, ďalej proso, mak, nakrájané jablká.

Nikdy neprikrmujte mäkkým pečivom, solenými orieškami, varenými cestovinami. Pokiaľ si nie ste istý, čím a ako prikrmovať, zakúpte si špeciálne zmesi vhodné pre vonkajšie vtáctvo. Prikrmujte len v zimnom období, kedy je vyššia snehová pokrývka, mrazy alebo dlhotrvajúca zima. Prikrmujte v ideálnom množstve, pravidelne a ak budete trpezliví, uvidíte množstvo vtákov v kŕmidle.

Jednoduché kŕmidlo si môžete vytvoriť aj z PET fľaše. Približne v strede vytvoríte otvor, nasypete zmes semien a fľašu zavesíte na strom alebo iné vhodné miesto. Nezabudnite na ne, ani oni nezabudnú. Na záhradu si vysaďte dreviny a kry okrasné plodmi, ktoré sú pre nás možno nekonzumné, ale pochutia si na nich práve operenci.

Veríme, že december v záhrade vaše rastliny prečkajú bez ujmy a sú pripravené, pre istoru skontrolujte, či ste nezabudli na niečo z novembrových tipov. Ak nie, užite si posledný mesiac  v roku a nezabudnite si včas pripomenúť naše tipy na január.

Posledné príspevky
  • Plesnivec alpínsky pestovanie
    9. decembra 2024
    Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
  • Fakľa vs fakľovka
    2. decembra 2024
    Obe tieto rastliny patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sa často...
  • Senecio pestovanie
    25. novembra 2024
    Starček sa pýši pomerne veľkou druhovou rozmanitosťou. Jednou z...
  • Ako zazimovať muškáty
    18. novembra 2024
    Muškáty vydržia na balkóne až do prvých mrazov, potom je nutné...
  • Orlíček pestovanie
    11. novembra 2024
    Orlíček patrí medzi skutočne dych vyrážajúce rastliny. Jeho kvety...
Posledné komentáre
Archív blogu