Stálozelené okrasné trávy, ktoré doplnia záhradu
VytlačiťOzdobte svoju záhradu krásou stálozelených tráv, ktoré budú jemne plápolať vo vánku. Inšpirujte sa tromi konkrétnymi druhmi, ktoré skvele ozdobia priestor a navyše sľubujú aj nízke nároky na pestovanie.
Charakteristika ostrice
Ostrica je vždyzelená okrasná tráva z čeľade šachorovitých. Charakteristické sú pre ňu výrazne dlhé, špicaté a tenké listy. Na ostricu je ľahké naraziť aj vo voľnej prírode. Pokiaľ sa rozhodnete pre jej pestovanie v záhrade, je vhodné vybrať skôr polotienisté stanovište. Z hľadiska pôdy táto okrasná tráva preferuje vlhkú a dobre priepustnú variantu.
Pestovaním ostrice sme sa už podrobne zaoberali v jednom z článkov v našom blogu.
Charakteristika kostravy
Ako kostravy sa označujú veľmi pekné vždyzelené vytrvalé trávy, ktoré disponujú veľmi úzkymi modrostriebornými listami. Dosahujú výšku zhruba 10 až 40 cm. Pôvodný druh kostravy je možné vidieť na suchých pastvinách a lúkach v juhovýchodnom Francúzsku a severozápadnom Taliansku.
Pusťte sa do pestovania kostravy vo vašej záhrade. Vyberte si z dostupných odrôd tú pravú práve pre vás.
Obľúbené druhy kostravy
Existuje množstvo druhov kostráv. Jednotlivé varianty sa líšia nielen svojou veľkosťou, ale aj farbou listov.
Obľúbenou odrodou je napríklad kostrava šedá a kostrava sivá či popolavá, ktoré zaujmú svojimi modrošedými jemnými listami s hustým trsom. Záhradu určite ozvláštni aj kostra medvedia, ktorá vytvára svieže zelené strapaté guličky. Na holých plochách ju možno pritom vysadiť aj ako originálny trávnik.
Za zmienku ďalej stojí kostrava ovčia, ktorá disponuje dlhšími zelenobielymi listami. Hravo si poradí aj s drsnejšími podmienkami a znesie aj chudobnú pôdu a dlhotrvajúce sucho.
Za jednu z najkrajších kostráv je považovaná kostrava modrá, ktorá si svoju nádhernú farbu drží aj v extrémnom suchu. Svojím jedinečným vzhľadom si vaše srdce určite získa kostrava walliská s dlhými ozdobnými listami, ktorá v letných mesiacoch kvitne jemnými kláskami. Zaujímavou trsnatou trávou je aj ametystová kostrava, ktorej strieborné listy sa môžu u niektorých odrôd sfarbovať dúhovými farbami.
Pestovanie kostravy
Ak sa rozhodnete pre pestovanie kostravy vo vašej záhrade, vyberte rastline teplé stanovište na plnom slnku. Táto okrasná tráva sa vyžíva v chudobnejšej a suchšej pôde, ktorá je dobre priepustná, ľahká a piesočnatá.
Čo sa samotného pestovania týka, sú kostravy naozaj nenáročné. Dajte si však pozor na ich prelievanie, ktorého vplyvom by mohli uhnívať. Každý štvrtý rok je na mieste trsy kostravy vyryť, rozdeliť ich a presadiť, čím obnovíme výsadbu.
Kostrava v lete kvitne. Po odkvitnutí je však dôležité súkvetia zastrihnúť, aby nedošlo k samovýsevu. Samotná tráva sa ale na druhú stranu nestrihá, iba pri nej na jar vyčešeme odumreté steblá.
Kostrava mrazuvzdornosť
V zimných mesiacoch spravidla nie je nutné sa o kostravy nejako zvlášť starať. Táto rastlina je väčšinou mrazuvzdorná a toto obdobie prečká bez problémov. Zároveň nevyžaduje ani pokrývku z čečiny.
S čím kostravy v záhrade skombinovať
Krása kostráv najviac vynikne v rámci skupinových výsadieb stepného charakteru. Rastlina sa hodí do skalky, kde môže doplniť nízke trvalky alebo ďalšie okrasné trávy. Použiť ju možno tiež ako podsadbu pod ihličnany, predsadbu drevín alebo do vresovísk.
Charakteristika kavyľu
Kavyľ sa síce priamo neradí k stálezeleným okrasným trávam, avšak svoj efektný vzhľad si zachováva aj v zimných mesiacoch. Vzhľadom na to sa jeho pestovanie v záhrade teší veľkej popularite. Kavyľ je suchomilná tráva, ktorá pôvodom pochádza zo Spojených štátov amerických, Argentíny a Mexika. V našich podmienkach býva pestovaný najmä ako jedinečná súčasť trvalkových záhonov alebo ako solitéra uprostred trávnika.
Okrasný kavyľ v záhrade jednoznačne vynikne. Vyberte si z dostupných odrôd v našom e-shope a pustite sa do jeho pestovania.
Obľúbené druhy kavyľu
Existuje množstvo druhov kavyľov, medzi ktorými si môžete vybrať svojho favorita. Jednotlivé varianty sa líšia predovšetkým svojim vzhľadom, teda farbou listov.
Medzi najobľúbenejšie odrody sa jednoznačne radí kavyľ perovitý so šedozelenou farbou, ktorý vytvára hustý trs s jemnými chlpatými latami. Skvele vynikne nielen ako solitér, ale aj v skupine ďalších okrasných tráv.
Popularite sa teší aj kavyľ trstinovitý. Konkrétne odroda Stipa Arundinacea 'Sirocco' zaujme na jeseň krásnym efektom bronzových listov. Táto tráva kvitne od leta až do jesene.
Pestovanie kavyľu
Kavyľ sa vyžíva na slnečnom stanovisku. Z hľadiska pôdy voľte dobre priepustný, suchší, hlinitopiesčitý variant. Kavyľu sa však bude dariť aj v menej výživných piesočnatých zeminách. Pokiaľ chcete kavyľ pestovať na terase či balkóne v nádobe, dajte si pozor na to, aby bol kvetináč dostatočne priestranný a mal na dne odtokový otvor.
Jednotlivé trsy sa vysádzajú na vzdialenosť asi 30 cm od seba. Na jednom metre štvorcovom môžete vysadiť 6 trsov.
Kavyľ sa strihá iba na jar, kedy je nutné ho zastrihnúť na výšku zhruba 5 až 10 cm. Na jeseň sa už nestrihá, ale celý trs môžete zviazať alebo spliesť dohromady. Pokiaľ by ste sa k jesennému strihu rozhodli, hrozilo by jeho vymrznutie.
Je to prérijná tráva - pochodujúca tráva, ktorá nezostáva na svojom mieste po celú dobu pestovania. Tiež sa vysemeňuje. V nádobách nemusí byť stabilná.
Kavyľ mrazuvzdornosť
Kavyľ si spravidla poradí s mrazmi zhruba do -17 °C. Pokiaľ očakávate silnejšie mrazy, je vhodné ho chrániť smrekovými vetvami.
S čím kombinovať kavyľ
Kavyľ zaujme svojim ľahkým, dlhým a vo vetre krásne vejúcim súkvetím. Vďaka tomu skvele doplnia napríklad záhony tvorené trvalkami, ktoré krásne ovinie.
TIP: Okrasné trávy v kvetináči sú ideálnou voľbou v prípade, že chcete ozvláštniť priestor na vašej terase či balkóne. Zistite, na čo v tomto smere pamätať.
-
Čemerice pestovanie
7. októbra 2024Čemerica (Heleborus) patrí v poslednom období medzi vyhľadávané...
-
Plamienky pestovanie
30. septembra 2024Plamienky (Clematis) patria medzi typické popínavé rastliny. V záhrade...
-
Pestovanie egreša - pichľavá pochúťka zo záhrady
23. septembra 2024Egreše sa radia medzi obľúbené a predovšetkým chutné...
-
Echinacea pestovanie
16. septembra 2024Tieto rozkošné slniečka naozaj patria do trvalkového záhona zaliateho...
-
Okrasný javor pestovanie
9. septembra 2024Premýšľate nad drevinou, ktorá by rozžiarila každú záhradu?...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024Dobrý deň, v máji som kúpil v záhradníctve dva kvetináče s už vyrastenými rastlinami...
-
Bobkový list pestovanie
4. septembra 2024Ťažko posúdiť bez fotografie, skúste nám poslať fotky, pravdepodobne však pôjde o škodcov...