+421 2 54651414

Hurmikaki - návod na pestovanie

Vytlačiť
Autor: Adriána Francová 22. marca 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Pre nás ešte stále pomerne exotická rastlina, ktorá si však postupne hľadá svoje miesto v záhradách. Podelíme sa s vami o poznatky, ktoré vám pomôžu s pestovaním, od výberu vhodného stanovišťa až po správny rez.

Ploda hurmikaki

Hurmikaki odrody

Hurmikaki viržínske (Diospyros virginiana)

Hurmikaki je rastlina pre našu oblasť nepôvodná, avšak našej klíme veľmi prispôsobivá. Vyznačuje sa vo vhodných podmienkach nenáročnosťou, odolnosťou a exotickým vzhľadom. Výborná drevina aj pre záhradnú architektúru najmä na jeseň, keď sa listy vyfarbujú do žiarivo červena až oranžova. Odvďačuje sa bohatou úrodou. Poznáme ho pod názvom tomel, ebenovník aj kaki s latinským názvom Diospyros kaki. Plody sú žlté až oranžové podobné rajčine. Naozaj vynikajúcej chuti. Pestuje sa ako vyšší ker alebo nízkokmenný strom.

Stanovište

Stanovište vyberáme čo najslnečnejšie s možným potenciálom akumulácie tepla (stena domu, záhradný múrik). Čím chránenejšie stanovište proti vetrom, najmä zimným, tým lepšie. Treba brať ohľad aj na kvalitu pôdy, ktorú môžeme vylepšiť pridaním štandardného záhradníckeho substrátu. Vyhovujú mu priepustné, hlboké pôdy s dobrou zásobou živín a humusu a mierne kyslé (s pH 5,5 až 6,5). Najlepšie s drenážou, aby nebol pestovaný v podmáčaných pôdach, ktoré mu nevyhovujú. Pravidelná závlaha je potrebná pri suchších obdobiach a prvé 2 - 3 roky po výsadbe. Samotná vlaha má vplyv na tvorbu plodov, tiež ich veľkosť a tvar. V prvých dvoch rokoch je však vhodnejšie pestovať ho v nádobe a prezimovať na miestach, kde nemrzne. Ideálne sú skleníky a zimné záhrady.Hurmikaki pestovanie

Opeľovanie

Väčšina odrôd je samoopelivá, takže pre tvorbu plodov postačí jedna rastlina, navyše bez prítomnosti opeľovača sú plody bezsemenné. Prítomnosťou dobrého opeľovača zabezpečíme kvalitnú úrodu aj dostatok plodov. Medzi najlepšie opeľovače patria odrody ’Gailey‘ (má len malé plody), ’Zengi-Maru‘, ’Dai Dai Maru‘, ’Seedless‘. Rastliny sadíme v spone 3 - 6 metrov.

Ako zazimovať hurmikaki

Mrazuvzdornosť je udávaná až do -25°C (až -30°C dospelý zdravý strom). Kvitnutie nastáva v druhej polovičke mája a trvá 2 - 3 týždne. Citlivosť narašených častí stromu k mrazom je vysoká, závisí od dĺžky mrazovej expozície. V prípade mrazového poškodenia strom spoľahlivo regeneruje, avšak už bez kvitnutia.

Zakúpené rastliny je nutné spočiatku pestovať v polotieni a odporúčame ich ponechať aspoň rok v pôvodnom kontajneri. Dôvod je potreba dosiahnutia plného prekorenenia. Ideálne je rastlinu jeden alebo dva roky zimovať niekde, kde dlhodobo nemrzne, krátkodobé mrazy toleruje (do - 5°C). Ideálne sú pivnice alebo studené predsiene (svetlo nie je nevyhnutné). Ak je rastlina po vynesení na jar nenarašená, dáme ju na teplé slnečné miesto, ak je už čiastočne narašená umiestnime ju do polotieňa, aby neprišlo ku spáleniu. Rastlinu vynášame podľa počasia, v apríli alebo začiatkom mája.

Po výsadbe na stanovište je vhodné minimálne prvý rok počas zimy rastlinu mierne chrániť - napr. čečinou, alebo zakopcovaním kmeňa zeminou do výšky 50 cm. Nevyhnutná sa javí ochrana proti devastujúcemu vplyvu zimného slnka na slnečných stanovištiach. Postačí jednoduchý chránič (opretá doska do južného smeru, biela netkaná textília v dvoch vrstvách na bambusových tyčkách). Ako nedostatočné sa javí známe bielenie kmeňa. Vhodné je aj zabalenie kmeňa v prvých 4 rokoch do jutoviny.


Ak vás toto netradičné ovocie zaujalo, môžete si vyberať niektorú z odrôd hurmikaki aj v našom eshope


Hnojenie

Postačí bežné hnojenie s obsahom stopových prvkov (Cererit, Krystalon). Ideálnym hnojivom je aj NPK v pomere 10 : 4 : 6. Škodce rastlinu v našich podmienkach nenapádajú, jeho domáci škodcovia v SR a ČR nežijú. Prípadná chemická alebo iná ochrana je zhodná s našimi rastlinami.

Rez hurmikaki

Hurmikaki rez nepotrebuje. Rezom regulujeme iba vzrast, čím udržujeme pomerne bujný strom v potrebnej veľkosti. Odstraňujú sa uschnuté a poškodené konáre. Strom sám zhadzuje odrodený obrast. Kvitne a plodí na výhonkoch, ktoré vyrastajú z minuloročného dreva, preto treba byť pri reze opatrný, inak sa oberiete radikálnym rezom o úrodu. Navyše je hurmikaki dosť tvrdý oriešok a rastie si po svojom. Ak sa rozhodnete pre rez, tak len na jar.

Plody

Dozrievajú koncom septembra až októbra. Nezrelé plody sú nepožívateľné, trpké. Zrelosť sa pozná podľa zmiznutia trpkosti. Najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob je nechať plody prejsť mrazom. V takomto stave sa môžu nechať na strome až do Vianoc. Plody môžeme ponechať v izbovej teplote s pridanými jablkami a banánmi, ktoré urýchľujú zrenie uvoľňovaním plynu. Konzumujú sa buď po rozkrojení alebo celé so šupkou. Semiačka, ak sú prítomné, sa vyberajú. Niektoré odrody sa môžu zozbierať skôr a nechať uložené krátkodobo v mrazničke a následne niekoľko dní v teple. Plody sú rôsolovité podobné marhuliam a je z nich vynikajúci džem, rôsol. Dužinu si však môžete aj čerstvú natrieť na pečivo.

Hurmikaki japonské

Je veľmi príbuzný druh, jeho mrazuvzdornosť je však menšia (paradoxne je však odolnejší voči jarným mrazíkom). Udávaný limit je okolo -16°C. Na území SR a ČR ide o pomerne rozšírený strom. Dospelé stromy majú výbornú schopnosť prispôsobiť sa podmienkam prostredia. Najcitlivejšie je jednoročné drevo. Odporúča sa kontajnerová kultúra, so zimovaním podobným Hurmi-kaki viržínskému. Dôležité je minimalizovať teplotné výkyvy (vetraním, zatienením). Na pestovanie u nás sú vhodné aj hybridy hurmi kaki viržínskeho a japonského, napríklad odroda ’Nikita´s Gift‘ (mrazuvzdorná do −23 °C) či ’Roseyanka‘ (mrazuvzdorná do −27 °C). Obe odrody sú chuťovo veľmi dobré a sú samoopelivé, ale je výhodné – pre kvalitu i veľkosť plodov – mať dobrého opeľovača.

Zdieľať tento blog
Zlatka Sisiková 24. januára 2018 at 9:11 Odpovedať
dobrý den,rada by som skúsila vysadiť jeden ks Hurmi-kaki,kde sa dá objednať pp.cena jedéhi stromčeka v kontajneri.
Rastlinky.sk 6. marca 2018 at 17:17 Odpovedať
Tu sú v našom eshope - https://www.rastlinky.sk/catalogsearch/result/?q=hurmi
Zuzana 4. júna 2018 at 20:29 Odpovedať
Dobrý večer. Na jar sme zasadili pekný stromček hurmi kaki.nshodil listy, dosť veľa kvetov,ako kvety privítajú, niektoré akoby odhnivali a odpadnú,nie všetky. Poraďte mi prosím prečo?
Zuzana 4. júna 2018 at 20:31 Odpovedať
*Odkvitajú
Adriána Francová 6. februára 2019 at 11:56 Odpovedať
Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Kvety hurmikaki opadávajú vtedy ak nie sú opelené, tie len rozkvitnú a opadnú, rovnako to platí u všetkých rastlín, ktoré nie sú samoopelivé. Neviem aký máte presne kultivar. A druhým problémom by mohlo byť nevhodné stanovište, a to vietor, nechránená poloha, jarné mrazíky.
Renata 3. marca 2019 at 23:39 Odpovedať
Dobry den.
Najesen som vysadila stromcek hurmikaki so 4 konarmi,asi 50 cm dlhymi. Je pitrbne ich teraz na jar skratit, aby sa zaistilo lepsie zakorenenie stromceka?
Dakujem za odpoved
Adriána Francová 5. mája 2019 at 23:11 Odpovedať
Hurmikaki nie je potrebné v prvých rokoch zastrihávať. V podstate sa nemusí vôbec, len sa odstraňujú poškodené po zime a neesteticky rastúce. Režú sa vtedy ak chce niekto zmierniť rast. Strom sám zhadzuje odrodený obrast. A reže sa výhradne na jar.
Katarína 21. októbra 2019 at 10:01 Odpovedať
Hurmikaki sa rozhodne oplatí pestovať, pretože jeho vplyv na ľudský organizmus je neuveriteľný. Čo toto chutné exotické ovocie obsahuje a ako účinkuje na organizmus sa dozviete tu: https://www.kamzakrasou.sk/kaki-hurmikaki-dalsi-exoticky-liek-na-rakovinu-preco-ho-ochutnat-/20122
Adriána Francová 23. decembra 2020 at 10:40 Odpovedať
Ďakujeme za link, určite áno, tiež máme výborné skúsenosti nie len s pestovaním ale aj s plodmi.
Frenky 6. februára 2021 at 15:53 Odpovedať
Dobrý deň, My sme nechali prejsť plody mrazom a zbierali sme ich totálne mäkké, nevedel som čo mám s nimi robiť, lebo mám ich rád také polomäkke.
Adriána Francová 14. februára 2021 at 14:11 Odpovedať
To je v poriadku, ak chcete aby boli plody jedlé, vždy sa čaká do prvých mrazov, len minulý rok boli dosť neskoro. Plody však dozrú aj v bytových podmienkach aj keby ste ich obrali tvrdé, v novembri. Stačí ich dať do bedničiek spolu s jablkami, banánmi...
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu