+421 948 199 109

Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne

Vytlačiť
Autor: Adriána Francová 18. marca 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Tuja (Thuja) patrí medzi stálozelené dreviny. Má svojich zástancov aj odporcov. V dnešnej modernej minimalistickej dobe výsadieb je naozaj na ústupe, ale pôvodné výsadby kvôli tomu hromadne rušiť nebudeme. Naopak, snažíme sa ich udržať v dobrom zdravotnom stave, no nie vždy je to jednoduché. 

Tuja - článok o hnednutí tují

Často sa nás pýtate, prečo tuje hnednú, čo im chýba, ako sa o ne treba ďalej starať? Tu nájdete odpovede na vaše otázky. Hnednutie tují môže byť spôsobené viacerými faktormi. Tento jav sa prejavuje rovnako na mladých ale aj na starších drevinách. Môže byť spôsobené vplyvom: Tuje starostlivosť

- nedostatočnej závlahy po výsadbe

- nedostatočnej zimnej závlahy

- nadbytočnej závlahy

- vysokej hladiny spodnej vody

- nedostatočným hnojením

- nedostatkom horčíka

- nadmerného hnojenia

- nedostatku svetla

- hustej výsadby

- vplyvom zimného slnka

- striedania mrazivých a teplejších dní

- chorôb a škodcov a iné

Hnednutie tují ako prirodzený javHnednutie tují

Aj naše vlasy starnú a vypadávajú. Rovnako je to aj s ihličím ihličnatých stromov alebo s vetvičkami u tují. Staršie ako 3 roky sa vo vnútri okolo kmeňa v dôsledku nedostatku slnka jednoducho nemajú k svetu. Je to však prirodzený jav. Na jar po mrazoch jednoducho tieto odumreté vetvičky rukou jemne odstráňte, vytraste. Rovnakým neestetickým problémom môže byť u tují kvitnutie. Na koncových výhonkov sa neskôr vytvoria plody, suché šištice, ktoré pôsobia sucho a strapato. Dajú sa však odstrániť rezom.

Hnednutie a suché vetvičky zvonka sa prejavujú najmä po zime, na jar. Pokiaľ na týchto vetvičkách nevidíte žiadne známky poškodenia hmyzom, zverou alebo hubovým ochorením, jedná sa len o stav spôsobený zmenami teplôt, nedostatkom vlahy alebo jej nadbytkom.

Hubové ochorenia tují

Pokiaľ sú však na konci poškodených výhonkov viditeľné aj čierne plodničky alebo zdurené vankúšovité plodnice, jedná sa o hubové ochorenie, ktoré je nutné ošetriť chemicky. Použite v tom prípade Dithane DG Neo Tec + Amistar + zmáčadlo Agrovital a po 14 dňoch postrek opakujte.


Pozrite si aktuálnu ponuku tují v našom eshope


Kabatiniové odumieranie výhonkov tiež spôsobené hubou, napadnuté sú najmä najmladšie a vrcholové výhonky. Platí ošetrenie fungicídmi a postrek opakovať po 10 – 14 dňoch.

Choroby tujíNedostatok horčíka

Prejavuje sa tiež hnednutím a vysychaním. Aplikáciou horkej soli im pomôžete. Horká soľ je horečnaté hnojivo nie len na tuje. Využijete ho v záhrade aj na iné plodiny a dreviny.  Doplníte horčík, ktorý zabraňuje hnednutiu a tým aj doplníte potrebnú výživu. Môžete ju aplikovať vo forme postreku na celú drevinu alebo zálievkou ku koreňu.

1 kg balenie Vám vystačí na: 20 m2 ako posyp k rastlinám a drevinám, 125 l zálievky ku koreňom alebo 200l postreku pri aplikácii na list.  Návod nájdete na balení.

Lykokaz tujový / Lykokaz borievkový

Lykokaz je škodca, ktorý napáda tuje a iné ihličnaté dreviny. Vyhryzáva do vetvičiek chodbičky, do ktorých kladie vajíčka. Poškodené dreviny chradnú a hnednú. V kôre sú tiež viditeľné otvory, pod drevinou piliny a výtrusy. Chodbička je dvojramenná. Postihnuté vetvy blednú a postupne odumierajú. Je nutné takéto poškodené dreviny ošetrovať a postihnuté vetvy odstrániť. Obyčajne hneď celú drevinu.

Roztoče – pavúkovce

Vetvičky napadnuté roztočmi strácajú postupne farbu, blednú, až neskôr prechádzajú do žltohneda, sú akoby zaprášené s bledými škvrnami. Nutné aplikovať postrek proti roztočom.

Zimné slnkotuje choroby

Mnohí neverili, že aj slnko dokáže takéto markantné škody. Má to však súvis so závlahou v zime a obsahu vody v pletivách. Ihličnany nespia v zime, sú to stálozelené dreviny a v nich normálne prebiehajú fyziologické procesy akurát sú spomalené. Takže treba zalievať aj tie v nádobe aj vonku vysadené, najmä mladé výsadby z jari a jesene inak vyschnú a mnohí sa potom domnievajú že vymrzli. Slnko svieti aj v zime a odsáva z listov vodu a ak nie je doplnená, vysaje to všetko z dreviny.  Obyčajne je to viditeľné z jednej strany, kde vychádza slnko alebo kde sa zdržiava najdlhšie počas zimných dní.

Hnednutie tují v zatienenom stanovišti

Tuje, ktoré sú vysadené v nie príliš vhodných podmienkach s nedostatkom svetla, tiež hnednú. Je to najmä v kútoch záhrady, za domom, v úzkych pásoch, kde nesvieti slnko, v tesnej blízkosti plota, kde z druhej strany nesvieti slnko a neprúdi tam vzduch.

Hnednutie zo spálenia

Pokiaľ vysádzate tuje v blízkosti betónových plotov počítajte s tým, že tento priestor najmä z druhej strany bude tmavý a navyše podľa orientácie k slnku , môže byť aj rozpálený.  Skúste sa v horúcom lete dotknúť betónového plota alebo len priložiť ruku 10 cm od plota. Ucítite teplo. Vetvičky, ktoré sa dotýkajú takéhoto horúceho plota môžu byť spálené.

Hnednutie tují po výsadbe

Mohlo byť spôsobené nedostatočnou alebo nadmernou závlahou a v samotnom zakoreňovaní sa a prijímaní vody a živín.  Po výsadbe dreviny musíme zaliať, ale nie vytopiť. Vlhkosť pôdy musíte sledovať a podľa druhu pôdy určite viete, ako často zalievať.  V ťažkých, nepriepustných pôdach a v ílovitých zalievať opatrne, naopak v suchých piesčitých pôdach výdatne a často. Pokiaľ máte zálievku pod kontrolou, mohlo sa stať, že bol koreňový bal tuje poškodený, useknutý hlavný koreň,  zožraté korene, nevhodné podložie, suť v mieste výsadby alebo iný materiál zakopaný v zemi a tuja sa jednoducho nezakorenila.

Naša rada pri výsadbe...Vysychanie tují

Tuje, ktoré sú predávané kontajnerované, sa vysádzajú od marca do novembra resp. do trvalého zamrznutia pôdy. Keď vyberiete drevinu z kvetináča, rozpichajte koreňový bal rukou ale tak, aby celý substrát okolo koreňov nevypadal. Len tento koreňový zväzok jemne rozrušte pre lepšie prijímanie vody. Vyhĺbte jamu a nalejte do nej vedro vody tak, aby tam voda stála a do tejto vody vysaďte tuju, zasypte substrátom, alebo pôvodnou zeminou, do ktorej zamiešajte výživný substrát a hneď neprihnojujte. Dobre utlačte.

Tuje s koreňovým balom sa predávajú najmä v marci a koncom októbra , kedy je vhodné vysádzať voľnokorenné dreviny, resp. balené v jutovine alebo so zemným balom. Jutovinu odstraňovať nemusíte, ale môžete ju mierne rozrušiť, aby sa korene ľahšie dostali von a začali zakoreňovať. Postup výsadby je rovnaký.

Hnednutie tují z hustej výsadby

Niektoré záhradníctva chcú pravdepodobne predať viac ks na 1m, preto prezentujú rozostupy 0,4m od seba. Reálne je však vhodné urobiť rozostupy minimálne 0,7 až 0,8 m od seba, aj kvôli budúcemu rastu, konkurencii v koreňovej časti, boj o živiny a najmä kvôli svetlu. V prípade, že sa tuje vysadia bližšie, o cca 5 rokov si už budú konkurovať, taktiež tieniť, každú 2 až tretiu tuju zatienia a tá bude v raste zaostávať a postupne vyschne, alebo ju budete musieť pre vzhľad odstrániť. Od oplotenia musia byť tiež v rovnakých rozostupoch. Ak sú natlačené na oplotení, nedajú sa ošetrovať ani upravovať, strihať, ak je opletenie slabšie, môžu ho aj vekom poškodiť.

Tuja v kvetináčiHnednutie tují pestovaných v nádobách

Odporúčame, ak chcete pestovať tuje v kvetináčoch v zime vonku, tak určite nie v plastových nádobách. Ale kamenina, keramika, betón, kde musí byť aj nejaká izolácia, dolu drenáž a juta alebo aspoň textília v nádobe a najmä otvory na odtok prebytočnej vody, pretože tu platí dvojnásobne, že stálozelená drevina v nádobe sa musí v zime polievať inak vyschne. Platí to pre všetky stalozelené, ihličnaté dreviny.

Hnednutie po zime = nedostatočná zimná závlaha

Ako sme už písali vyššie ihličnany je nutné zalievať aj v zime počas dní, keď nemrzne, je oteplenie, svieti slnko, nie je sneh. Najmä mladé výsadby z jesene a porast do 2 rokov od výsadby. Staršie výsadby podľa podmienok v zime. Pokiaľ je zima bez snehu a dlhodobo mrazivá, po mrazoch treba zaliať.

Hnednutie po neodbornom reze

Tuje sa strihajú cca 2-3x za rok. Strihanie nesmie prebiehať za horúceho suchého dňa, kedy dlhodobejšie hrozí, že ostrihané porasty budú dlhšie bez závlahy. Najlepšie sa robí rez pod mrakom.  Po reze musíte dreviny zaliať alebo počkať na dážď. Hĺbka rezu tiež môže ovplyvniť stav drevín. Mladé dreviny zvládajú rez lepšie ako staršie porasty. Ideálne zostrihávať pravidelne a postupne na jar (apríl), v júni a koncom leta. Staršie tuje postupne po tretinách. Pokiaľ plánujete zrezať 5 m vysoké tuje o polovicu, určite nie je vhodné ich zrezať naraz o polovicu.Starostlivosť o tuje

Hnednutie z nadmerného hnojenia

Žiaľ je to tak, aj nadmerné hnojenie môže rastlinám uškodiť. Najskôr pôsobia tmavozeleno to už je znak prehnojenia a napokon začnú chradnúť. Viditeľné sú hnedé koncové až čierne výhonky, ktoré opadávajú. Pokiaľ sa hnednutie po prehnojení prejavuje u drevín vysadených v nádobách, v nádobe vidieť aj vyzrážané soli, biely povlak. Je nutné obmedziť zálievku, presadiť dreviny v nádobe a nehnojiť.

Hnednutie tují zapríčinené hmyzom

V poslednom období sa premnožil na juhu Slovenska, Rakúsku a v Maďarsku zelený lesklý chrobák Lamprodila festiva.

Určite si ho nepomýlite. Je cca 1 cm veľký, lesklý, zelený s čiernymi bodkami. Spôsobuje vysychanie tují. Dostal sa k nám cca pred 2 rokmi pravdepodobne z Talianska, dovozom ihličnanov a spôsobuje naozaj veľké problémy. V relatívne krátkom čase dokáže zničiť celý živý plot tuje západnej.

Samičky kladú vajíčka od polovice mája do otvorov v porastoch, do trhliniek v kôre. Tam sa larvy vyvíjajú 2 roky a požierajú vnútro dreviny. Tá postupne vysychá.

Pokiaľ si už všimnete že chrobáky vylietavajú, zabezpečte žlté lepiace doštičky, na ktoré časť samičiek určite chytíte. Potom treba začať s postrekom Karate alebo Mospilan a striedať ich. Je vhodné použiť aj zmáčadlo. V prípade, že sa Vám porast zachrániť nepodarí, je vhodné ho vyrúbať a spáliť, lebo v pletivách sa môžu ďalej nachádzať vajíčka alebo larvy.  Ako náhradu za Smaragd odporúčame iné stálozelené dreviny listnaté alebo tis, cyprusovec.

Škodcovia na tujách

 

 

 

 

 

 

 

 

Vždy sa nájdu odporcovia aj obľúbenci tují. Okolo cintorínov sa kedysi naozaj hojne používali. ale nejednalo sa o tuje západné, ktoré sa momentálne predávajú. Momentálne je na trhu dostatok nových a zaujímavých aj farebných kultivarov, ktoré môžu oživiť priestor v záhrade.  Nemusí ísť o súvislý pás v živom plote. Ale napr. o 2 ks v zmiešanej výsadbe.

Tuje sú vhodné pre rýchle vytvorenie steny a bariéry takmer bez zasahovania. Nádherné sú však aj listnaté opadavé kry, stálozelené kry, ich kombinácie, ktoré najmä na jeseň vytvoria nádherné predstavenie farieb a tvarov. Je to však vec pohľadu a názoru. V ďalšom článku vám predstavujeme niektoré iné rastliny vhodné na živý plot.

Zdieľať tento blog
Maria Jurekova 29. apríla 2020 at 20:38 Odpovedať
Dobry den. Chcela by som sa opytat. Pred dvoma tyzdnami sme aplikovali na dvojrocne tuje hnojivo NPK a za posledne dni mame tuje smaragd hnedej farby. Chcem sa opytat ci mkzem aplikovat na vsetky tuje horku sol... Dakujem.
Adriána Francová 23. decembra 2020 at 10:37 Odpovedať
Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď. Možno bolo zvolené nesprávne množstvo a nesprávna aplikácia NPK, aj nadmerné hnojenie môže poškodiť tuje, spália sa. Počas roka môžete bežne používať Horkú soľ.
Lackova 18. mája 2022 at 20:28 Odpovedať
Dobrý deň chcela by som sa opýtať,má význam zasadiť úplne zhnednute tuju ,ktoré boli doteraz pestované v črepníku
Adriána Francová 18. mája 2022 at 23:51 Odpovedať
Dobrý večer, záleží naozaj na stave, ťažko posúdiť bez fotky. Ak vidíte, že je suchá, konáre praskajú, opadávajú ihlice, nemá to význam.
Lucia 12. septembra 2022 at 8:41 Odpovedať
Dobrý deň, neviem diagnostikovať príčinu hnednutia a az úplne odumretie tuji.ale šíri sa to postuone vedĺa seba zasadené tuje.postupne hnednú.je nejaký univerzálnwjsi postrek?
Adriána Francová 12. septembra 2022 at 9:47 Odpovedať
Bez fotiek alebo bližšieho preskúmania je veľmi ťažké diagnostikovať hnednutie. Môže to byť spôsobené hubovým ochorením, hustou výsadbou, neprevzdušným priestorom, nadmerná vlaha, zatienenie. Tiež to môže byť spôsobené škodocm. Viac info pozrite tu : https://www.rastlinky.sk/blog/hnednutie-tuji-priciny-a-starostlivost-o-ne.html
Monika 6. decembra 2022 at 20:38 Odpovedať
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, čo tejto tuji môže chýbať. Za odpoveď ďakujem
Adriána Francová 8. decembra 2022 at 15:53 Odpovedať
Odpovedali sme Vám aj do správy ale možno to pomôže aj iným. Vyskúšajte na jar aplikovať horkú soľ v podobe postreku na list aj vo forme výdatnej zálievky a používať postrek aj preventívne a počas celého roka.
H 19. decembra 2022 at 12:31 Odpovedať
Dobry den mozem pouzit horku sol aj teraz v zime s polievanim? Dakujem.
Adriána Francová 20. decembra 2022 at 11:06 Odpovedať
Dobrý deň, ak bude priaznivé počasie bez mrazov, samozrejme môžete zalievať aj horkou soľou. Ale nie je to nutnosť.. Ideálnejšie je používať ju súčasne aj vo forme postreku na list a to hneď v jarných mesiacoch.
Otilia 10. septembra 2023 at 10:53 Odpovedať
Dobrý deň, prosím vás môžem aplikovať horkú soľ na tuju aj v blízkosti jazierka s rybičkami, neublíži im to? Ďakujem
Adriána Francová 12. septembra 2023 at 11:43 Odpovedať
Dobrý deň, pokiaľ budete aplikovať len na stromy a nie do vody áno, je to len horčík, ale neviem aké následky to môže mať na ryby. Môžete zvoliť aj rozpustené granule a tuje poliať.
Daniel Jurík 20. marca 2024 at 13:42 Odpovedať
V našej oblasti je škodca krasoň Lamprodila festiva, ktorý decimuje porasty tují. Akým spôsobom odporúčate, resp. je možné sa mu účinne brániť napr. postrekom? Aký je mechanizmus obrany postrekom, čo treba postrekovať, na ktorú časť rastliny sa zamerať pri postreku, keďže odporúčate aj nesystemický insekticíd.
Smerujem k tomuže ma zaujíma v akej fáze sa dá zabrániť proti krasoňovi účinne zasiahnuť.
1. dospelej samičke pri prílete pred kladením vajíčok?
2. proti samičkám keď kladú vajíčka do kôry?
3. proti čerstvo vyliahnutým larvám?
Do ktorej časti kôry na rastline kladú samičky vajíčka? do kmeňa? halúzky? rastového vrcholu?
Dá sa účinne zasiahnuť voči larvám vyžierajúcim lyko napr. systémovým prípravkom napr. neonikotoidom?
Adriána Francová 20. marca 2024 at 14:09 Odpovedať
Dobrý deň, ďakujeme za komentár a otázku. Boj s týmto škodcom je naozaj ťažký a podľa poškodenia drevín zvážte radšej náhradnú výsadbu. Tuje momentálne ustupujú do úzadia, ak ich ľudia prestanú vysádzať chrobák pravdepodobne presedlá na cyprusovce a cyprušteky, ktoré sú si veľmi podobné, teda šanca, že sa úplne stratí je minimálna. Postrekovať celú rastlinu, teda ju aj otvoriť, aby ste sa dostali do vnútra konárov. V máji, keď začnú vylietavať samičky ich treba odchytiť na lepivé doštičky, aby ste zamedzili, aby nakládli dostatočné množstvo vajíčok, sledujte to od konca apríla, neviem aké budú teploty. Vajíčka kladú do trhlín, poškodenej kôry na kmeni a konároch. Viac info sme poslali do správy.
luki 15. apríla 2024 at 15:38 Odpovedať
Hnednutie tuji nieje v ziadnom pripade stary jav , je to novodoba choroba , rovnako choroba orechov , alebo konskych gastanov,.Uz v relacii Nova Zahrada , povedali ze uz tuje nevysadzaju!! Tuje , jedna sa o SMARAgd , budu bysychat postupne , nepomôze ziadny postrek na cicave a zrave skodce , nepomôze ziadna horka soľ, jedine dokedy nikto nevynajde novy postrek , musi sa tuja suche konare vystrihovat a tak maskovat postupny koniec tak popularnych tuji. Môj znami si tuje dal vystriekat zvnutra , horku sol , polieval, a nakoniec musel tuje vykopat , dal si to urobit , stalo ho to 500 eur , a zasadil VAVRIN, kupil asi metrove a zase 550 eur, V mojom okoli je to alarmujuce ako krasne tuje chabnu a pomaly vysychaju. Rovnako si nepomôzeme zo smrekmi , ktore aj v okolitych statoch povysychali , caka to aj nase krasne a popularne tuje , Musime prejst na ine zelene ploty , ako napr.spominane VAVRINOVCE.
Adriána Francová 15. apríla 2024 at 15:51 Odpovedať
Ďakujeme za príspevok. My o tom vieme a nabádame ľudí kupovať iné dreviny pre živé ploty. No niekto má napadnuté aj mladé výsadby, 20-30 cm tuje, preto je ten poradenský článok vytvorený tak, aby sa tam našiel každý problém a jeho riešenie. Staršie tuje časom tiež hnednú a nemusia mať príčinu.
Posledné príspevky
Posledné komentáre
 • Magnólia pestovanie
  13. mája 2024
  Niektoré magnólie zakvitnú po 10 rokoch, iné skôr, záleží či je to semenáč, ako vyspelý...
 • Magnólia pestovanie
  13. mája 2024
  Dobry den mam krasnu cca 2,5m vysoku Grandifloru mam ju 8 rokov kupena bola cca vysoka 60 cm no...
 • Kala pestovanie
  12. mája 2024
  Môžete ju opatrne v celku vložiť do nového väčšieho kvetináča, ale ktorý má byť viac...
 • Kala pestovanie
  12. mája 2024
  Dostala som krásnu čiernu kalu, mám ju asi týždeň, zatiaľ je bez zmeny. Má veľa kvietkov,...
 • Lišajníky na ovocných stromoch
  7. mája 2024
  Dobrý deň, vieme toľko koľko aj vy a záhradkári a ovocinári skúšajú všetky možnosti a...
Archív blogu