+421 948 199 109

marca 2024

Najkrajšie popínavé ruže, ktoré vám vyrazia dych

Autor: Hana Smětáková 25. marca 2024 Žiadne komentáre

Vytvorte si vo svojej záhrade romantické zákutia pomocou popínavých ruží. Táto kráľovná kvetov vám vo svojej pnúcej podobe doslova očaruje. Rastlina skvele dotvorí napríklad vašu pergolu či múrik. Pustiť sa môžete aj do tvorby originálnej ružovej brány.

Popínavé ruže červenej farby na plote

Zistite, ako popínavé ruže pestovať a na čo si dať pozor.

Obľúbené druhy popínavých ruží

Popínavé ruže je možné v základe rozdeliť do dvoch kategórií:

Prvá z nich je tvorená tými odrodami, ktoré sú charakteristické skôr menej ohybnými prútmi, bohatými kvetmi a zároveň pomerne dlhou dobou kvitnutia.

Druhú skupinu tvoria popínavé ruže, ktoré disponujú veľmi dlhými pružnými výhonkami a menším zoskupením kvetov. Medzi záhradkármi býva táto kategória popínavých ruží označovaná ako Rambler či lianovité popínavé ruže.

Čo sa týka obľúbených druhov popínavých ruží, tých existuje hneď niekoľko. Spomenúť môžeme napríklad popínavú ružu Rosa 'Cairo', ktorá na prvý pohľad zaujme svojimi ružovými kvetmi. Ruža 'Coral Dawn' je krásna popínavá rastlina, ktorá sa pýši ružovými kvetmi strednej veľkosti (zhruba 8 cm).

Z ďalších odrôd stoja za zmienku ruže 'Crimson Glory'. Tie vytvárajú pomerne dlhé výhony pre ľahké upínanie na mreže, ploty či stromy. Pýši sa krásnymi purpurovými kvetmi. Ruža 'Don Juan' kvitne opakovane a vašu záhradu sfarbí do tónov tmavočervenej farby. Ruža 'Kimono' zaujme stredne veľkými kvetmi v ružovej farbe, pričom táto odroda dobre znáša aj polotieň.

Ďalšou opakovane kvitnúcou popínavou ružou je ruža 'Parade' s ružovými kvetmi. Hodí sa na tvorbu stien i porastov na oblúky, treláže či pergoly. Atraktívna ruža 'Paul Scarlet' ponúka šarlátovo červené kvety, pričom vytvára veľmi bujný porast. Kvety v tomto prípade kvitnú v rovnakom čase.

Ruža 'Sutter's Gold' poteší záplavou pestrých žltých až zlatých kvetov. Z ďalších žltých odrôd možno spomenúť ružu 'Goldenfinger', ktorá vytvára majestátny stĺp plný žiarivých kvetov. Ruža 'Ilse Krohn Superior' vyniká svojimi bohatými bielymi kvetmi. A pokiaľ zatúžite po popínavých ružiach v oranžovej farbe, odporúčame kultivar 'Westerland Orange'. V závislosti od konkrétnych podmienok sa môžete tešiť na kvety v marhuľovej až lososovej farbe.

 

Vyberte si sadenice popínavých ruží z našej aktuálnej a nechajte sa ich krásou doslova očarovať

 

Popínavé ruže pestovanie

Pestovanie popínavých ruží sa síce neradí k tým najjednoduchším záhradkárskym úlohám, ale vzhľadom na svoj krásny vzhľad to určite stojí za skúšku.

Druhy popínavých ruží v bielej, žltej a oranžovej farbySamotné pestovanie popínavých ruží môžete začať buď na jar, alebo na jeseň. V oboch prípadoch odporúčame používať sadenice v bezlistom stave. Jednotlivé sadenice sa vysádzajú do vopred vyhĺbenej jamy, do ktorej ich umiestnite v takom náklone, aby ruže rástli smerom k podpore. Na uchytenie výhonkov môžete používať tyčky alebo napríklad praktické plastové úchytky.

Čo sa pôdy týka, ruže sa najviac vyžívajú v piesočnatohlinitej pôde s priepustnou spodnou vrstvou. Obsah humusu by sa v tejto pôde mal pohybovať v rozmedzí od 5 do 7 %. Ruže vyžadujú slabo kyslú až neutrálnu pôdnu reakciu (to znamená pH pôdy 6 až 7).

Pre zdravý rast je dôležité zvoliť aj vhodné stanovište. Popínavej ruži sa bude dariť najmä na stanovisku, ktoré smeruje k juhovýchodu či juhozápadu. Dôležité je zaistiť ruži ochranu pred vetrom. U menších rastlín tieň nevadí, avšak vyrastené ruže potrebujú na vykvitnutie slnečný svit. Dajte si však pozor na celodennú žiaru, ktorá by mohla kvetom skôr ublížiť.

Popínavá ruža pri stene

Pomocou popínavých ruží môžete ozdobiť rôzne priestory. Staviť môžete nielen na ich pestovanie pri stene. Tieto rastliny sa môžu tiež ovíjať okolo kmeňov, popínať po plotoch či pergolách a vytvárať tak najrôznejšie romantické zákutia vo vašej záhrade.

Ak túžite po ruži pnúcej sa po múriku, odporúčame zamerať sa na rastliny s tuhšími výhonkami. V tomto prípade sa rastliny sadia od múrika vo vzdialenosti aspoň 10 cm, aby mohlo dôjsť k dostatočnému prúdeniu vzduchu. Prevísajúce druhy ruží potom môžu skvele "padať"z múrika smerom dole.

Popínavé ruže strihanie

Aby vám vaše pnúce ruže robili radosť, je nutné sa priebežne zamerať na ich rez a údržbu. Ako strihať popínavé ruže a kedy k akému strihu pristúpiť?Popínavé ruže ružovej a karmínovej farby

Jarný rez popínavých ruží

K prvému rezu popínavých ruží sa pristupuje najskôr po treťom roku ich života. Vtedy už majú nosné stonky poriadnu silu na pnutie. Rez popínavých ruží na jar zahŕňa odstránenie starého a mŕtveho dreva a odrezanie nepotrebných bočných vetvičiek.

V rámci omladzovacieho strihu popínavých ruží sa strihajú jedna či dve hlavné stonky priamo pri základni rastliny, zhruba 20 cm nad zemou. Malé bočné vetvy strihajte vždy za tretím očkom.

Jesenný rez popínavých ruží

Rez popínavých ruží na jeseň nie je výslovne nutné vykonávať. V tomto období môžete iba odstrániť nevzhľadné konce rastliny s odkvitnutými kvetmi a prípadne aj výhony, ktoré vám na záhrade prekážajú.

Škodcovia a choroby popínavých ruží

Za najhoršieho škodcu nielen popínavých ruží sú považované vošky. Pokiaľ sa u vás v záhrade objavia, môžete sa s nimi vysporiadať pomocou vhodného postreku.

Medzi ďalších často sa objavujúcich škodcov popínavých ruží sa radí múčnatka ružová. Poznáte ju podľa toho, že sa na listoch a výhonkoch objavujú šedé povlaky. Ďalšou nepríjemnou chorobou je hrdza ružová, ktorú rozpoznáte podľa červených výčnelkov a hrdzavých kôpok na listoch. V oboch prípadoch je na mieste pristúpiť k páleniu napadnutých výhonov a použitiu vhodného prípravku.

Pnúcu ružu môže potrápiť aj čierna škvrnitosť na listoch a výhonkoch, ktorá vytvára nevzhľadné čierne a žlto orámované škvrny.

TIP: Premýšľate, s čím budú ladiť ruže vo vašej záhrade? Prečítajte si aj náš článok zameraný na to, s čím tieto rastliny kombinovať.

Veternica pestovanie - skrášlite svoju záhradu

Autor: Hana Smětáková 18. marca 2024 Žiadne komentáre

Zahaľte svoju záhradu do závoja pestrofarebných kvetov. Pusťte sa do pestovania sasaniek, ktorých kvety sa môžu v závislosti od konkrétneho druhu sfarbovať do najrôznejších odtieňov.

Kvet ružovej veternice v záhone

Ich pestovanie je navyše nenáročné a hravo si s ním poradia aj začiatočníci.

Charakteristika veterníc

Veternica (latinsky Anemone, inými slovami aj anemonka) je zaujímavá trvalka, ktorá pochádza prevažne zo severnej pologule. Táto rastlina je charakteristická svojim nízkym až vyšším vzrastom, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 90 cm. Niektoré druhy disponujú hľúzami, iné majú plazivé podzemky, alebo zväzkovité korene.

V závislosti od konkrétneho kultivaru môžu kvety vyrastať jednotlivo aj v súkvetiach. Zároveň môžu hýriť rôznymi farbami, ako je napríklad biela, žltá, červená, ružová či modrá.

 

Chcete aj svoju záhradu doplniť o nádherné kvety veterníc? Vyberte si v našom e-shope vhodnú odrodu a pustite sa do pestovania

 

Veternica druhy

S veternicou sa bežne stretneme pri prechádzke jarným lesom, kde spravidla žiaria jej krásne biele kvety. Avšak tieto trvalky sú dostupné v mnohých rôznych druhoch, ktoré môžu svojimi pestrofarebnými kvetmi skvele ozvláštniť každú okrasnú záhradu.

Detail kvetu veternice v bielej, ružovej a fialovej farbePodľa doby kvitnutia sa sasanky rozlišujú na tie, ktoré kvitnú na jar (napr. veternica hájna) a tie druhy veterníc, ktoré svojimi kvetmi zaujmú predovšetkým v lete a na jeseň (napr. veternica japonská).

Veternica biela

Tou pravdepodobne najznámejšou veternicou s bielou farbou kvetov je veternica hájna. Okrem toho môže ísť aj o veternicu lesnú, veternicu baldenskú či veternicu trojlistú.

Veternica červená

Krásnymi červenými kvetmi si vaše srdce určite získa veternica červená Anemone 'Hollandia'. Tá sa pýši červenými kvetmi s charakteristickým bielym pásikom v spodnej časti okvetného lístka. Ďalšou možnou odrodou v tejto kategórii je napríklad veternica vencová Governor. Do tejto kategórie môže patriť aj veternica hupehenská, ktorej kvety majú rôzne odtiene červenej, ružovej či bielej.

Veternica žltá

Zo žltých veterníc stojí za zmienku napríklad veternica iskerníkovitá, ktorá kvitne krásnymi žltými kvetmi. Je skvelou voľbou najmä do záhrad lesného charakteru.

Veternica modrá

Medzi veternice modrej farby sa radia tie, ktorých kvet sa sfarbuje do krásnej modrofialovej farby. Ak po takej rastline túžite aj vy, môžete sa rozhodnúť napríklad pre odrodu Anemone 'Lord Lieutenant'. Krásny modrý kultivar sa skrýva aj pod označením Anemone 'Mr. Fokker'.

Veternica ružová

Chcete svoju záhradu rozžiariť ružovými kvetmi? V tom prípade vás možno zaujme Anemone Hupehensis 'Serenade'. Táto romantická trvalka poteší pestovateľov krásnymi kvetmi počas celého leta až do polovice jesene. Ružovú farbu kvetov môže získať aj anemonka japonská.

Pokiaľ sa nedokážete rozhodnúť pre jednu farbu veterníc, môžete staviť na mix farieb. Zmes Anemone 'DE CAEN' zaujme kvetmi v modrej, červenej a bledo ružovej farbe.

Pestovanie veterníc

Podmienky pre pestovanie veternice sa líšia podľa toho, pre akú konkrétnu odrodu sa rozhodnete. Jarné odrody sa vyžívajú skôr na slnečnom mieste, veternicám kvitnúcim neskôr sa darí skôr v polotieni. Odporúčame sadiť cibuľky veterníc do zhruba dvojnásobne až trojnásobne väčšej hĺbky, než aká je ich vlastná veľkosť.

Umiestnenie veterníc sa líši v závislosti od konkrétneho druhu. Niektoré sú vhodné do skalky, iné sa hodia skôr pod stromy a kríky a ďalšie sú určené na záhon.

Z hľadiska zálievky je vhodné pristúpiť k pravidelnej miernej zálievke, a to až do zatiahnutia listov. Staviť môžete aj na prihnojenie živinami. Veternice kvitnúce na jar sa prihnojujú na jeseň, naopak tie kvitnúce na jeseň sa prihnojujú na jar.

Kedy kvitnú veternice

Doba kvetu závisí od zvoleného druhu veternice. Pri jarných odrodách sa kvety objavujú medzi februárom a aprílom. U neskôr kvitnúcich odrôd je to zhruba na konci leta.

Prezimovanie veterníc

Ku koncu jesene listy veternice prirodzene zhnednú. Vtedy nastáva ideálny čas na ich zastrihnutie a zároveň rastlinu prestávame zalievať. Na zimu je vhodné rastlinu zakryť ľahkým krytom. Na tento účel môže poslúžiť napríklad slama, stará tráva či čečina.

Ako vidíte, pestovanie veterníc nie je nič zložité a určite si s tým poradíte. Na oplátku sa vám tieto rastliny odvďačia svojimi krásnymi kvetmi, ktoré perfektne ozdobia vašu záhradu.

TIP: Medzi ďalšie krásne jarné kvety sa radia aj pivonky. Odhaľte, ako na úspešné pestovanie pivoniek a vytvorte si vo vašej záhrade krásne scenérie.

Rýchlorastúce dreviny aj do vašej záhrady

Autor: Hana Smětáková 11. marca 2024 Žiadne komentáre

Chcete svoju záhradu ozvláštniť zaujímavým stromom a zároveň nechcete čakať príliš dlho? V tom prípade sú práve pre vás určené rýchlorastúce dreviny.

Mix rýchlorastúcich drevín v záhrade

Zistite, aké varianty sa v tomto smere tešia popularite a odhaľte základné pravidlá pre ich pestovanie.

Pestovanie brezy

Breza sa radí medzi obľúbené opadavé stromy, a to predovšetkým vďaka svojmu nápadnému dekoratívnemu kmeňu. Ten na prvý pohľad zaujme bielou kôrou, ktorá sa v tenkých vrstvách odlupuje. Ak sa radíte medzi alergikov, treba spozornieť. Kvitnúca breza je totiž považovaná za jeden z najsilnejších alergénov.

Z hľadiska stanovišťa je vhodné voliť slnečné miesto. Brezy však dobre znesú aj polotieň. Čo sa pôdnych podmienok týka, nie sú brezy príliš náročné. Týmto stromom sa bude dobre dariť takmer v akejkoľvek pôde.

Počítajte s tým, že breza disponuje pomerne rozsiahlym koreňovým systémom, ktorý sa objavuje všade v okolí. Vzhľadom k tomu je ťažké vyrastenú brezu presadiť. Preto odporúčame sadenice briez už na začiatku umiestniť na stanovište, kde tiež zostanú.

Druhy brezy

U nás sa môžete najčastejšie stretnúť s bielou brezou. Tá vyniká svojou veľkou prispôsobivosťou, vďaka čomu sa môže vyskytovať v typovo veľmi odlišných lokalitách.

V menších záhradách býva často pestovaná odroda Youngii, ktorá zaujme svojim previsnutým dáždnikovým rastom. Odroda Fastigiata potom zaujme veľmi úzkym stĺpovitým vzhľadom, pričom dosahuje výšku až 15 metrov. Zaujímavá môže byť aj breza papierová, ktorá svoje meno dostala vďaka veľkým odlupujúcim sa bielym plátom kôry, ktoré svojím vzhľadom aj funkciou pripomínajú práve papier.Kôra brezy a habitus katalpy

Ako rýchlo rastie breza

Breza môže za ideálnych podmienok dosiahnuť výšku až 30 metrov. Samotná rýchlosť rastu potom prirodzene závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré sa radí pôda, klimatické podmienky, dostupnosť vody či živín. Všeobecne sa dá povedať, že prírastok činí zhruba 1,5 metra ročne.

Pestovanie cyprušteka

Cyprušteky sú skvelým pomocníkom v prípade, keď chcete rýchlo docieliť efektný živý plot. Tieto dreviny zaujmú svojou kompaktnou a úzkou korunou, ktorá je práve na tento účel úplne ideálna. Na vytvorenie kvalitného živého plotu bude treba vysadiť viac sadeníc v rade alebo v skupine. Rozhodnúť sa môžete ako pre jeden druh cyprušteka, tak aj kombináciu niekoľkých rôznych odrôd.

Pri výsadbe cyprušteka do záhrady dbajte na to, aby sa jednotlivé stromy svojimi spodnými vetvami dotýkali. K zálievke pristupujte pravidelne, dajte si však pozor na premokrenie stromov. Cyprušteky tiež neznáša presušenie. K presadeniu do vonkajšieho prostredia pristupujte na jar, keď už jednotlivé rastlinky začínajú obrastať. V zimných mesiacoch možno odporučiť cyprušteky zazimovať pomocou nahrnutého mulča alebo lístia zo záhrady.


Využite online predaj cypruštekov v našom e-shope a vyberte si kúsok, ktorý vám v záhrade bude robiť radosť

Druhy cypruštekov

Z hľadiska druhov máte rozhodne z čoho vyberať. Pomyselnou stávkou na istotu môže byť cypruštek vždyzelený. Vďaka svojim technickým a dekoratívnym vlastnostiam je v záhradách veľmi obľúbený.

Z ďalších populárnych odrôd stojí za zmienku cyprusovec Leylandský, ktorý ponúka ročný prírastok až 50 - 80 cm a skvele sa hodí na tvarovanie. V záhradách býva hojne pestovaný aj cypruštek Lawsonov, ktorý sa právom radí medzi najkrajšie stĺpkovité rastliny.

Ako rýchlo rastie cypruštek

Rýchlosť rastu pochopiteľne závisí od zvolenej odrody a tiež od podmienok, ktoré rastline doprajeme. Všeobecne sa dá povedať, že sa priemerný ročný prírastok pohybuje zhruba okolo 30-50 cm.

Pestovanie katalpy

Katalpa je krásny strom, ktorý na prvý pohľad zaujme svojimi veľkými srdcovými listami, výraznými kvetmi i plodmi. Vďaka svojej zvláštne tvarovanej korune vám pritom v záhrade sprostredkuje potrebný tieň. Ostatne právom býva niekedy označovaná ako taký živý slnečník.

Výhodou katalpy sú bezpochyby jej veľmi nízke nároky na pestovanie. Zasadiť ju je možné prakticky kamkoľvek. Rovnako jej vyhovuje prakticky akýkoľvek typ pôdy. Dobre znáša kyslejšiu aj vápenitú pôdu. Len si dajte pozor na to, aby bola pôda dostatočne kyprá a strom mohol zapustiť korene dostatočne do hĺbky. Vo výživnej pôde bohatej na humus budú semená katalpy všeobecne lepšie prospievať.

Z hľadiska stanovišťa voľte skôr slnečné. Keďže má katalpa radšej sucho, myslite aj na vhodný systém odvodnenia. Počas prvého roka po výsadbe ju ale zalievajte pravidelne. Mladé dreviny môžete tiež prihnojovať dusíkatými hnojivami.

Druhy katalpy

Existuje mnoho druhov katalpy, pre ktorých pestovanie sa môžete rozhodnúť. Za zmienku stojí napríklad katalpa trubačovitá pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Medzi populárne druhy sa radí aj katalpa vajcovitá, katalpa nádherná či katalpa červenajúca.

Ako rýchlo rastie katalpa

Tak ako u iných drevín, aj v tomto prípade záleží na podmienkach, ktoré stromu doprajete. Všeobecne sa dá ale povedať, že sa ročný prírastok pohybuje zhruba okolo 50 cm.

Pestovanie vŕby

Detail listov vŕby a javoraMedzi rýchlorastúce dreviny do záhrady sa radí aj vŕba. Vo voľnej prírode na ne často narazíte v blízkosti brehov riek, u rybníkov, vlhkých lúk, lužných lesov či rašelinísk. Prečítajte si náš článok zameraný na pestovanie vŕby. Prípadne na vás pestrá ponuka vŕb čaká v našom e-shope.

Pestovanie tavoľníka

Medzi ďalšie rýchlo rastúce a zároveň nenáročné dreviny do záhrady sa radí tavoľník. Zistite, ako na pestovanie tavoľníka a na čo si dať pozor v našom článku.

Pestovanie javora

Javor sa radí medzi krásne stromy, ktoré rozžiaria vašu záhradu. Vyberať môžete medzi javormi rôznych druhov. V našom článku sa tiež dozviete, ako na pestovanie javora a na čo si dať pozor.

Rýchlorastúce stromy na kúrenie

Chcete pestovať stromy predovšetkým na praktické využitie, teda kúrenie? Aj v tomto prípade pre vás bude rýchlosť rastu dôležitým faktorom pri výbere. Na tento účel sa skvele hodia najmä rýchlo rastúce listnaté stromy, ktoré u nás nie sú pôvodným druhom. Jednať sa môže napríklad o topol, pajaseň či Turkestanský brest (známy tiež ako brest sibírsky) a paulovniu plstnatú.

Turkestanský brest je charakteristický rýchlym rastom, pričom za jeden rok povyrastie až o 2 metre. Jeho pestovanie je pomerne nenáročné, ale môže mať trochu vyššie nároky na vlahu. Navyše veľmi dobre znáša rez a odrezané vetvy je možné teda priebežne používať na kúrenie. Z domácich odrôd stojí za zmienku napríklad jelša, vŕby či lieska.

Ponuka rýchlo rastúcich drevín je skutočne široká. Či už túžite po zaujímavom strome do záhrady, chcete si rýchlo vypestovať živý plot alebo napríklad zháňate stromy na kúrenie, prídete si na svoje. Stačí si len vybrať taký variant, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám.

Pestovanie broskýň - šťavnaté plody plné chuti

Autor: Hana Smětáková 4. marca 2024 Žiadne komentáre

Broskyne patria medzi populárne ovocné stromy v slovenských záhradách. Na jar sa tieto stromy obsypú krásnymi kvetmi, ktoré lákajú opeľovače. A neskôr sa môžete tešiť na sladké a šťavnaté plody, ktoré majú v kuchyni pestré možnosti spracovania.

Zrelé plody broskyne na konári

Zistite, ako na správne pestovanie tejto ovocnej dreviny, aby sa jej vo vašej záhrade darilo.

Druhy broskýň

Odrôd broskýň existuje viac ako dosť. Z hľadiska toho, kedy sa dočkáme jednotlivých plodov, je možné odrody rozdeliť na skoré, stredné a neskoré. Nižšie uvádzame aspoň niekoľko odrôd v jednotlivých kategóriách, ktoré sa u nás pestujú najčastejšie.

Skoré odrody broskýň: Moretini, Fenix, Early Glo, Dixired, Amsdenova, Early Redhaven…
Stredné odrody broskýň: Harbrite, Harnas, Flaming Furry, Krasava, Majorita…Plody broskýň v žltočervenej a červenej farbe
Neskoré odrody broskýň: Elberta, Envoy, Fairhaven, Inka, Flamingo, Suncrest, Allstar…

 

Zaobstarajte si sadenice broskýň a nektariniek a pustite sa do ich pestovania v záhrade aj vy

 

Pestovanie broskýň

Broskyne sa radia do rodu Prunus, v ktorom nájdeme aj mnoho ďalších ovocných stromov (napríklad marhule, čerešne, višne, slivky či ringlóty). Čo sa stanoviska týka, preferujú broskyne presvetlené miesta, dobre chránené pred vetrom. Z hľadiska pôdy treba dať pozor na to, aby bola dobre priepustná a nezadržiavala príliš veľké množstvo vody. Pôdu voľte kyprú, ľahkú a skôr suchšiu. Optimálne je na pestovanie broskýň pristúpiť v nadmorskej výške 200 až 400 metrov.

U mladých stromčekov pamätajte na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Pri zálievke si pritom vždy dajte pozor na to, aby pôda vodu dobre vsakovala a strom nestál v nahromadenej vode.

Nektarinky pestovanie

Alternatívou k broskyniam sú nektarinky. Pravidlá pre ich pestovanie pritom platia prakticky totožné. Rozdiel však môže spočívať v odolnosti. Broskyne totiž spravidla bývajú odolnejšie ako nektarinky, ktoré môžu trpieť na najrôznejšie choroby.

Výsadba broskýň

K výsadbe broskýň je vhodné pristúpiť skôr na jar. Výnimkou však nie sú ani situácie, keď stromčeky do pôdy sadíme v jesenných mesiacoch.

Výsadba broskýň na jar

V oboch prípadoch je nutné pamätať na odstránenie všetkých poškodených a odumretých korienkov. Následne strom postavte zhruba na 2 až 4 hodiny do vody. Medzitým vyhĺbime dostatočne veľkú jamu, do ktorej umiestnime silný vyšší kolík na oporu stromu v prvých rokoch jeho života.

Následne môžeme do samotnej jamy umiestniť stromček. Akonáhle jamu zasypeme, zeminu ušľapeme a strom zalejeme aspoň 10 litrami vody.

Detail plodov broskynePokiaľ sa snažíte o tvorbu celého broskyňového sadu, je vhodné dodržiavať spon o veľkosti 6×6 metrov. Pokiaľ by išlo o menšiu veľkosť, bolo by nutné pravidelne pristupovať k starostlivému rezu.

Hnojenie broskyne

Aby sa broskyni dobre darilo, odporúčame tento strom priebežne prihnojovať. Najdôležitejším okamihom na doplnenie živín je moment po odkvitnutí broskyne, kedy strom potrebuje doplniť najmä draslík.

Ako na prezimovanie broskyne

Pred mrazmi treba dobre chrániť predovšetkým mladé broskyne. Drobné vetvičky sa totiž môžu vplyvom snehu a mrazu poškodiť. Preto je vhodné drevinu na toto obdobie včas pripraviť. Poslúžiť vám na to môže klasická jutovina či netkaná textília. Staršie stromčeky si potom už s krátkodobými mrazmi spravidla dokážu poradiť.

Rez broskyne

Aby sa broskyni dobre darilo, treba priebežne pristúpiť k jej rezu. Pokiaľ sa rozhodnete pre výsadbu stromu na jar, môžete prvý strih broskyne vykonávať prakticky hneď po výsadbe. Ak strom vysádzate na jeseň, počkajte s prvým rezom až na jar.

Jarný rez broskýň

Pri prvom reze je nutné si vybrať zhruba 5 najsilnejších výhonkov, z ktorých bude v budúcnosti tvorená celá koruna. Tieto výhonky potom zrežte na zhruba 3 vyrašené púčiky. Pamätajte na to, že posledný púčik musí smerovať z koruny smerom von.

Pokiaľ je broskyňa mladá, k rezu pristupujeme až trikrát ročne (na jar, počas leta a na začiatku jesene). Pri letnom a jesennom strihu sa vetvy skracujú zhruba o tretinu. Rovnako odstraňujeme výhonky rastúce smerom dovnútra.

Rez broskýň v neskorších rokoch

Akonáhle broskyňa dosiahne vek štyri roky, stáva sa z nej takzvaný plodný stromček, a k rezu už pristupujeme odlišne. V tomto momente už stačia len dva rezy ročne, nie tri. Na jar je vhodné skontrolovať, či sa terminálny výhonok nijako nepredlžoval. Silné výhonky skráťte, slabé môžete rovno odstrániť. Na prelome leta a jesene potom všetky výhonky skráťte zhruba o jednu tretinu.

TIP: Zatiaľ čo broskyne sú v slovenských záhradách pomerne rozšírené, mišpule až toľko nie. V skutočnosti je to ale veľká škoda. Zistite, ako pestovať mišpulu a užite si jej chutné plody.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
 • Magnólia pestovanie
  13. mája 2024
  Niektoré magnólie zakvitnú po 10 rokoch, iné skôr, záleží či je to semenáč, ako vyspelý...
 • Magnólia pestovanie
  13. mája 2024
  Dobry den mam krasnu cca 2,5m vysoku Grandifloru mam ju 8 rokov kupena bola cca vysoka 60 cm no...
 • Kala pestovanie
  12. mája 2024
  Môžete ju opatrne v celku vložiť do nového väčšieho kvetináča, ale ktorý má byť viac...
 • Kala pestovanie
  12. mája 2024
  Dostala som krásnu čiernu kalu, mám ju asi týždeň, zatiaľ je bez zmeny. Má veľa kvietkov,...
 • Lišajníky na ovocných stromoch
  7. mája 2024
  Dobrý deň, vieme toľko koľko aj vy a záhradkári a ovocinári skúšajú všetky možnosti a...
Archív blogu