+421 948 199 109

apríla 2022

Vavrínovec pestovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 28. apríla 2022 Žiadne komentáre

Vavrínovec (Prunus laurocerasus) patrí medzi architektonicky hodnotné vždyzelené dreviny. V zime neopadáva, veľmi dobre regeneruje po mrazoch a reze, rýchlo rastie. V krátkej dobe docielite zaujímavú zelenú stenu.

Vavrínovec pestovanie

Obklopte sa zeleňou a ako druh určite zvoľte stálozelené dreviny samostatne alebo v kombinácii s inými neopadavými drevinami alebo dokonca s kvitnúcimi drevinami. Kvitne bielymi kvetmi na jar.

Najviac dekoratívne sú však lesklé, svetlé alebo tmavozelené listy s voskovým vzhľadom. Tvorí aj červeno-čierne plody, ktoré sú nejedlé. Jedovaté sú listy a samotné semená, preto je dôležité zvážiť pestovanie v blízkostí detí.

Dosahuje výšku od 1m po 4 m, v závislosti na kultivar. V našich podmienkach je mrazuvzdorný, pri nižších teplotách ako je -21 stupňov však môžu koncové konáriky namrznúť, ale po reze na jar veľmi dobre regeneruje.Prunus laurocerasus

Vavrínovec druhy

Je niekoľko kultivarov, ktoré sa okrem výšky líšia aj veľkosťou listov či farbou olistenia.

Prunus laurocerasus ´Caucasica´

-          najčastejšie pestovaný

-          výška 3-4 m

-          mrazuvzdorný do -27 stupňov

-          úzke listy zelenej farby

Prunus laurocerasus ´Etna´

-          pre nízke živé ploty

-          výška do 2 m

-          sfarbenie mladých výhonkov do medenej farby

-          mrazuvzdorný do -27 stupňov

Prunus laurocerasus ´Rotundifolia´

-          veľké okrúhle listy tmavozelené

-          výška cca 3 m, šírka 1,5 m

-          mrazuvzdorný do -21 stupňov

Prunus laurocerasus ´Novita´

-          rýchlorastúci vavrínovec

-          výška 3-5 m, šírka 2 m

-          mrazuvzdorný do -30 stupňov

-          podobnosť s Rotundifolia

Prunus laurocerasus ´Otto Luyken´

-          kompaktný nižší kultivar

-          výška 1,2 – 2 m

-          vhodný pre nižšie živé steny

-          úzke listy

-          mrazuvzdorný do -24 stupňov

Prunus laurocerasus ´Mano´

-          sýtozelená farba listov

-          výška do 2 m

-          okrúhle lesklé listy

-          mrazuvzdorný do -23 stupňov

Prunus laurocerasus ´Kleopatra´

-          lesklé, svetlozelené listy

-          výhonky v mladosti medené

-          výška do 2 m max.

-          mrazuvzdorný do -21 stupňov

Prunus laurocerasus ´Zabeliana´

-          výška max 1,3 m

-          vhodný pre nízke steny a pôdopokrývanie

-          vyniká skôr šírkou 2,5 m

-          úzke listy

-          mrazuvzdorný do -24 stupňov


Vyberte si odrody vavrínovca z ponuky nášho eshopu


Vavrínovec sadenie

Vavrínovec sa môže vysádzať kontajnerovaný počas celého roka okrem trvalo zamrznutej pôdy. VK – voľnokorenné druhy alebo s koreňovým balom sa sadia obyčajne skoro na jar marec – apríl alebo október – november.Vavrínovec druhy

Sadí sa do vopred pripravených jám ako solitérne druhy samostatne alebo do skupín. Často sa však vysádza ako živý plot. Rozostupy od 0,50 – 0,80 cm.

V ílovitej pôde zvoľte drenáž z piesku alebo štrku. Obľubuje polotieň. Krátkodobo zvládne aj slnko ale nie celodenný úpek. Slnko škodí najmä listom, sú bledé, vytiahnuté a spálené.

Ako strihať vavrínovec

Po výsadbe už nepotrebuje okrem zálievky a hnojenia nič špeciálne, okrem strihania. Hlavný rez sa vykonáva vždy na jar. Resp. skorá jar – obdobie vegetačného pokoja, kedy už nehrozia žiadne mrazy.

Počas roka je potrebné len odstraňovať estetické vady alebo nevhodne rastúce konáre. Ak je hnojený viac, viac aj rastie a je dosť možné, že ho musíte ostrihať aj koncom leta. Tiež záleží, či chcete kvitnúci voľne rastúci živý plot alebo prísne strihaný úzky plot či stenu.

Odobraté odrezky sa dajú zakoreniť. Zakoreňujú v perlite alebo vo vlhkom substráte za 3-4 týždne. Počas zakoreňovania môžu prísť o listy.

Vavrínovec v kvetináči

Vavrínovec môžete pestovať aj v kvetináči na terase a balkóne. Vynikne z nej aj celoročná stena v nádobách. Nádoby by mali byť dostatočne veľké, keramické, betónové alebo keramické.

Dreviny udržiavajte v kompaktnom tvare pravidelným rezom. Uprednostnia polotieň pred celodenným slnkom. Ak je slnka viac, doprajte im dostatok vlahy a mierne tienenie v lete. Na dne kvetináča by mala byť drenáž, kvetináče vyberte dôkladne.  Dreviny sú stálozelené, preto je nutné ich zalievať počas zimy a dní keď nemrzne.

Vavrínovec hnojenie

Správnym hnojením podporíte rýchlosť rastu, primeranú výživu ku koreňom a vitalitu. Miera hnojenia však ovplyvňuje aj farbu listov. Prehnojenie sa prejavuje zmenou farby listov. Korene nevedia spracovať nadbytok hnojenia a rastliny sú naopak citlivejšie aj náchylnejšie na choroby a škodcov.

Hnojenie sa odporúča na začiatku vegetácie hnojivo štart, prípadne s vyšším obsahom dusíka, a na jeseň s vyšším obsahom draslíka pre vyzrievanie pletív. Horká soľ je tiež vhodná pre správnu farbu a ochranu voči chorobám a škodcom.

Vavrínovec na kmienku

Okrem krovitých foriem sa dá pestovať aj na kmienku. Rovnako na záhrade ako aj v kvetináči. Nie je tu žiadny rozdiel v pestovaní. Korunka však musí byť vypestovaná na silnom základe. Preto odporúčame ukotvenie kolíkom a uviazanie. Korunku treba pravidelne strihať a tvarovať.

TIP: Vedeli ste, že vavrínovec a vavrín nie je tá istá rastlina? O jedlom vavríne sa dočítate v našom článku o pestovaní bobkového listu.

 

Netradičné pestovanie zemiakov

Autor: Ing. Adriána Francová 26. apríla 2022 2 komentár

Úžitkovú časť záhrady si mnoho ľudí bez tradičných zemiakov ani nevie predstaviť. Ich pestovanie má dlhú tradíciu a každý pestovateľ má svoj "recept" na bohatú úrodu.

Netradičné pestovanie zemiakov

Čo však robiť ak je vaša záhrada príliš malá a zvažujete kam vysadiť každú jednu rastlinu? Ak sa nechcete vzdať svojej vlastnej úrody zemiakov, ponúkame vám spôsob ako získať množstvo zemiakov v malej záhrade pomocou pletiva.

Nezúfajte, že máte malú záhradu a nemôžete v nej pestovať všetky druhy zeleniny. Navyše asi všetci si uvedomujú, že zemiaky potrebujú veľkú plochu, nakoľko sú vysoké a potrebujú prihŕňať zemou.

Pestovanie zemiakov menej tradičným spôsobom

Ponúkame Vám výborné riešenie, ako aj na malej ploche získate veľké množstvo zemiakov. Postačí Vám na to pletivo s väčšími okami, slama, kompost alebo substrát a sadbové zemiaky.

Tento kôš na zemiaky umiestnite na svetlé miesto v záhrade. Pletivo môže byť ľubovoľne vysoké.

 

1. Stočte pletivo do kruhu a zaistite, aby sa nerozchádzalo.


2. Mierne ho prihrňte zemou.


3. Na dno umiestnite slamu a zasypte ju vyzretým kompostom alebo záhradníckym substrátom.


4. Po obvode kruhu vysaďte zemiaky tak, aby boli aspoň v každom druhom oku pletiva.


5. Dbajte na to, aby očká zemiakov smerovali von.


6. Pridajte opäť vrstvu slamy, zasypte kompostom a postup so zemiakmi a výsadbou opakujte, až kým sa nedostanete na vrch pletiva.


7. Vrchné zemiaky môžu byť vysadené v strede, lebo majú možnosť rásť hore.


8. V prípade potreby zalievajte a sledujte, ako Vám pletivo obrastá listami zemiakov.


9. Keď listy zoschnú cca v septembri povyťahujte uschnutú vňať a vytiahnite pletivo, zemiaky sa Vám vysypú priamo na záhradu a stačí ich len pozbierať.


Dopestujte si bohatú úrodu zeleniny, v našej ponuke nájdete aj kvalitné a odolné priesady zeleniny


TIP: V prípade malej záhrady alebo pestovania na balkóne, si prečítajte aj článok o pestovaní zeleniny v nádobách.


Zdroj foto inšpirácie : http://alternative-energy-gardning.blogspot.ca/2013/10/how-to-make-potato-barrel-using-chicken.html

Kala pestovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 22. apríla 2022 2 komentár

Kala je ľudové pomenovanie pre kornútovky, latinsky Zantedeschia. Patrí medzi obľúbené hľuznaté rastliny pestované v záhrade alebo v nádobách. Využívajú sa rovnako aj v kyticiach ako rezané rastliny.

Kala pestovanie

Okrem dekoratívnych lievikovitých kvetov Vás zaujmú aj vďaka listom, ktoré sú veľké, zelené, často so škvrnami. Obľubujú slnečné až polotienisté stanovisko, výživné a vlhkejšie miesto v záhrade.

Pôvodne sa pestovala len v byte ako izbová rastlina -  kala biela, tzv. zimná, lebo kvitla v zime a tulec bol bielej farby. Odvtedy uplynulo veľa rokov a boli vyšľachtené aj iné atraktívne farby : žltá, oranžová, červená, tehlová, ružová, čierna, kombinovaná, fialová.Kornútovka pestovanie

Kornútovka africká (Zantedeschia aethiopica) – biela zimná kala kvitne v zimnom období v bytových podmienkach. Ostatné farebné kaly, kornútovky majú svoj biorytmus prehodený a kvitnú v lete a v zime odpočívajú. V našich podmienkach nie sú mrazuvzdorné a preto sa pred zimou a mrazmi musia chrániť.

Kala pestovanie vonku

Vyniknú aj vonku v blízkosti jazierka alebo v záhone s inými trvalkami. Dbajte na to, aby sa Vám pred mrazmi dali vybrať z pôdy. Výhodou je ak ich pestujete v nádobách, ktoré zakopete do zeme a na jeseň jednoducho vyberiete z pôdy.

Samozrejme, môžete ich pestovať aj navoľno alebo v košíkoch pre cibuľoviny. Vysádzajú sa koncom apríla. Je výhodnou, ak si ich v byte predpestujete. To znamená, že ich vysadíte do nádob v marci a po vzídení ich vysadíte von, obyčajne koncom apríla. Takéto rastlinky kvitnú potom od júna do augusta, ak ich vysadíte v januári, budú kvitnúť v máji.


Ak sme vás presvedčili, vyberte si z nášho rôznofarebného sortimentu - kaly, kornútovky


Izbová kala pestovanie

Kaly, kornútovky sa dajú pestovať aj v byte, najmä biela kala. Vyžaduje plné svetlo a teplotu okolo 10-18 stupňov. V takýchto podmienkach od konca novembra môžu začať kvitnúť a posledné kvety sa objavujú ešte na jar. Následne tulce zmenia farbu a rastlina potrebuje vyživovanie listov a dostatok vody pre utvorenie zásob pre ďalšie kvitnutie.

Následne, keď začnú listy schnúť a žltnúť je to v poriadku, hľuzy sa uzatvárajú a celá rastlina stratí listy. Vtedy prestanete polievať a nádobu môžete uložiť na suché a tmavé miesto a necháte bez zálievky cca 2 mesiace. Je to pre rastlinu odpočinok. Ak potom zmeníte podmienky, začnete zalievať, dáte ju na svetlo znovu začne kolobeh tvorby listov a kvetov.Kala

Prečo kala nekvitne

Dôvodov môže byť viac. Hľuzy sú vysadené príliš hlboko. Kaly obľubujú plytšie misy. Po výsadbe ich len položte na substrát v miske a jemne zasypte, keď začnú rašiť, môžete doplniť substrát.

Majú nevhodné podmienky, teplota je príliš vysoká, málo svetla, málo vody. Pokiaľ rastlina je pekná zelená, má množstvo listov, znamená to, že len nemala vhodné podmienky, teda nízku teplotu pre vytvorenie kvitnúcich tulcov. Nie je to štandardný kvet, je to v podstate list. Možno ste jej tiež zabudli dopriať aspoň 2 mesiace odpočinok, prípadne rastlina má celoročne len listy a to len vďaka rovnakým teplotným podmienkam a neustálemu zalievaniu.

Kala pestovanie zo semena

Samozrejme aj toto je cesta ako získať nové rastliny ale je to zdĺhavejšie, než očakávate. Rýchlejšie je rozdeliť trs z existujúceho kvetináča. V tulci, čo je zároveň kvet a aj semenník sa nachádza niekoľko semien, ktoré po dozretí môžete oddeliť a vysievať samostatne do zakoreňovačov za predpokladu dostatočného svetla, teda už od konca januára.

Následne mladé rastlinky treba presadiť do väčšieho kvetináča, v priebehu roka polovica výsevu zrejme neprežije a polovica dosiahne veľkosť hľuzy 50 centovej mince. Kvitnutie očakávajte cca po 3 rokoch.

Veríme, že pestovanie kaly už nie je pre vás veľkou neznámou a dostali ste odpovede na všetky otázky. Teraz sa už smelo môžete pustiť do zveľaďovania svojej záhrady, ktorú bude zdobiť možno aj kornútovka vo vašej obľúbenej farbe.

TIP: Medzi cibuľovinami sa nájde množstvo zaujímavých druhov. Jedným z nich je napríklad korunkovka. Ak ju nepoznáte, prečítajte si článok o pestovaní korunkovky.

Výsadba letničiek na záhony

Autor: Ing. Adriána Francová 20. apríla 2022 Žiadne komentáre

Letničky sú variabilné farbou, vôňou i vzhľadom. Napriek značnej pracnosti ich dopestovať si našli svoje miesto v nejednej záhrade. Niektorých však  stále odrádza fakt, že po odkvitnutí rastlina zo záhonu postupne zmizne. Môžete si však zozbierať semená na jarné výsevy a získate znovu možnosť pestovať danú letničku na záhone. Predpestované sadenice si samozrejme môžete aj zakúpiť, pokiaľ nemáte možnosti a priestor na ich predpestovanie.

 Záhonové letničky

Napriek všetkému patria medzi obľúbené, najmä vo vidieckych záhradách. Často je ich vidieť aj v mestských parkových výsadbách. Letničkové záhony majú svoje čaro. Je ich veľmi veľa a všetky sa snáď ani nedajú pestovať. Nemusíte hneď zakladať samostatný letničkový záhon, pokojne ich vysádzajte do trvalkového záhona. Niektoré dokážu kvitnúť ešte aj spod prvého napadnutého snehu. Darí sa im aj na miestach po zatiahnutých cibuľovinách.

Letničkové záhony

Letničkové sadenice sa na záhon vysádzajú v máji, po mrazoch. Samozrejme, mnohým druhom sa darí popri treláži, múre alebo jemne prevísajúc cez závesné nádoby a misy.Letničkové záhony

Dobre sa kombinujú, pretože sú farebne variabilné a veľa druhov má aj 4 farebné odtiene. Známe sú agerátum (ružové, biele, modré), gazánie (biela, žltá, oranžová, hnedá, červená, terakota), kráska (biela, ružová, fialová, červená), aksamietnica (vysoké, nízke, kríčkové, stredné – žlté, oranžové, hnedé, biele, panašované, s hnedým okrajom ), sanvitálie (žltá, oranžová), verbena (biela, ružová, červená, fialová) a takto by sme mohli pokračovať ešte ďalej.

Po výsadbe im doprajte odburinenú pôdu a pravidelnú zálievku. Letničky milujú slnko a teplo. Vtedy naozaj prekvitajú do krásy. Pokiaľ chcete ich kvitnutie predĺžiť, odstraňujte odkvitnuté súkvetia a priebežne od leta zbierajte aj semienka.

Pokiaľ pestujete aj nocenku (Mirabilis jalapa), patrí medzi letničky, ale v jeseni ju môžete vykopať a uvidíte, že má hľuznaté korene, ktoré dokážu v pivnici prezimovať. Po výsadbe na jar získate rýchlejšie veľkú rastlinu. Tiež pomerne rýchlo rastie zo semien,  ale neznáša presádzanie, preto sa vysieva hneď do pôdy. Prezimuje sa podobne ako georgíny.

Viacero letničiek sa dá prezimovať vo vhodných priestoroch. U nás sa pestujú ako jednoročné kvôli zime a mrazom, v domovskej krajine ide väčšinou o trvalky. Prezimovať sa dá: sanvitália, verbena, million bells, petúnia, muškáty.


Farebný sortiment semien letničiek nájdete aj v našom eshope


Pokiaľ obľubujete cínie, tak semená vysejte do nádoby a ponechajte ich v studenom skleníku. Predpestované sadenice už nepresádzajte do nádob, ale vysádzajte už v máji priamo na záhon.

Kedy sadiť letničky

Niektoré letničky môžete vysievať priamo na stanovište alebo ich vysádzať do sponu na vopred pripravený záhon. Keďže ide o väčšie semená, vysievajú sa do hĺbky 7 cm. Ak máte už hotové sadenice, tie sa vysádzajú s koreňovým balom do hĺbky asi 15 cm po 15.5.Záhony z letničiek

Podľa dispozície záhonu a umiestnenia vyberajte letničky podľa farby, výšky, dĺžky kvitnutia. Do pozadia umiestňujte letničky vysoké a postupujte smerom nižšie. Takto dokážete vytvoriť letničkový záhon, ktorý obohatí záhradu o tie najkrajšie kvety až do jesene.

Záhony však môžu byť aj okrúhle, potom dominanta musí byť vysadená v strede, aby bol záhon pohľadný zo všetkých strán.

Vysoké letničky

Cosmos bippinatus – kozmos, kráska, Helianthus annus – slnečnica ročná, Rudbeckia hirta – rudbekia, Amaranthus caudatusamarantus

Stredné letničky

Brachycome iberidifolia, Eschscholtzia californica – slncovka kalifornská, Linum grandiflorum – ľan, Zinnia elegans -- cínia

Nízké letničky na záhon

Tagetes tenuifolia – aksamietnica, Dianthus chinensis – klinček, Impatiens walleriana – netýkavka, Ageratum houstonianum – ageratum, nízka forma, Lobelia erinus – lobelka

Dlho kvitnúce letničky

nechtík (Calendula), aksamietnica (Tagetes), ageratum (Ageratum houstonianum),  šalvia (Salvia farinacea), astra (Aster). 

TIP: Aby ste si mohli dopriať krásu letničkových záhonov aj ďalšiu sezónu, nezabudnite si prečítať článok o zbere semien.

Bobkový list pestovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 14. apríla 2022 2 komentár

Bobkový list všetci poznáme najmä z kuchyne. Jeho nezameniteľnú vôňu nenahradí v niektorých jedlách absolútne nič. Poznáme ho väčšinou sušený. Vedeli ste, že ho môžete dopestovať aj vo vašej záhrade alebo v kvetináči? Stačí pár dôležitých informácii o pestovaní a môžete hneď začať.

Bobkový list - Vavrín

Vavrínovec vs Bobkový list

...alebo Prunus laurocerasus vs Laurus nobilis...

Mnohí si ich mýlia ale je veľmi dôležité vedieť rozdiely. Vavrín a Vavrínovec sú dve rozdielne rastliny, pojednáva hneď o tom aj ich latinský názov. Chápeme, že nie každý ho ovláda. Často sa bežný človek o vavríne vyjadruje ako o vavrínovci a naopak. No jeden z nich vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) je jedovatý a vavrín pravý (Laurus nobilis) je práve jedlý bobkový list. Rozdiel je vidieť aj na listoch a v samotnej stavbe rastliny- dreviny.

Bobkový list pochádza z Ázie, Iránu ale hojne sa nachádza a okolo Stredomoria. Je náchylný na mrazy ale postupne sa udomácňuje aj v našich podmienkach. Staršie dreviny vedia prežiť bez ujmy aj v záhrade na juhu Slovenska. Obyčajne sa však na zimu prenáša do nemrznúcich podmienok, najmä ak sa jedná o mladé dreviny a zakoreňujúce odrezky.

Je to stálo-zelený ker, výborne sa tvaruje a dobre zvláda rez. Rýchlo sa rozmnožuje odrezkami a jeho listy môžete využiť na aranžovanie, sušenie a najmä v kuchyni. Kvitne na jar bielymi kvetmi. Neskôr sa tvoria plody vo veľkosti čerešne fialovej až čiernej farby.

Ako pestovať bobkový list

Bobkový list v záhrade

Umiestnite ho na priame slnko, s chránenou expozíciou aspoň z 2 strán a korene zamulčujte kôrou. V prípade poškodenia mrazom dobre po reze regeneruje. Vonku však odporúčame pestovať len v teplejších lokalitách, juh Slovenska a naozaj staršie dreviny s postupným otužovaním. Inak zvláda teploty do -5 stupňov.

Bobkový list v kvetináči

Vyžaduje klasický univerzálny substrát alebo substrát pre bylinky. Po zakúpení ho určite presaďte a pestujte na terase alebo balkóne až do príchodu mrazov. Neskôr ho premiestnite do bytu, svetlej a chladnej chodby, zimnej záhrady. Pestovať sa môže ako ker alebo na kmienku. V byte vyžaduje to čo klasické izbové rastliny. Na chodbe zvládne 13-18 stupňov a primeranú zálievku. Čím je teplo nižšia, tým aj zálievka musí byť nižšia. Ak je teplota v byte vyššia, treba aj rosiť na listy. Obľubuje svetlé miesto, pozor však na radiátor a priame slnko cez sklo, používajte radšej žalúzie alebo ho umiestnite v blízkosti okna.Bobkový list  

Bobkový list strihanie

Bobkový list striháme vonku cca 2x ročne. Podporujeme jeho habitus a hustotu a tiež ho môžeme strihať samozrejme podľa potreby do kuchyne. Pokiaľ ho pestujete ako kmienok, korunku zastrihávajte pravidelne. Udržíte tak jej hustý vzhľad. Odrezky môžete použiť zároveň na ďalšie zakoreňovanie. Krovitý vavrín upravujte podľa potreby a požadovaného tvaru. Rez je jednoduchý, nevyžaduje nič špeciálne.

Hnojenie a zálievka

Hnojiť môžete univerzálnym hnojivom počas vegetácie. V zime sa nehnojí. Zálievka by mala byť pravidelná ale nesmie byť pôda a substrát dlhodobo podmáčaná.

Je bobkový list mrazuvzdorný?

Ako sme už uviedli vyššie v texte, máme skúsenosti, že staršie dreviny bez problémov prežijú aj naše zimy na juhu Slovenska v chránenej polohe. Odporúčame však najmä mladé dreviny premiestniť pred mrazmi do nemrznúcich podmienok. Zvláda teplotný pokles na -2 až -5 st., staršie dreviny aj -10 až -15 st. Mnohí pestovatelia ich preventívne obaľujú aj do starších diek a korene mulčujú lístím a kôrou.

Bobkový list zber a použitie

Bobkový list sa využíval už v minulosti na dekorovanie víťazov, v podobe vencov. Jeho nezameniteľnú arómu spozná snáď každý. Listy sa však nekonzumujú, len sa nechajú vyvariť alebo sa nakladajú so zeleninou. Listy sú veľmi horké a ostré.


Chcete si vavrín dopestovať v záhrade alebo v kvetináči? Vyberte si z aktuálnej ponuky rastlín bobkového listu v našom eshope


Môžete ich používať aj na aranžovanie, viazanie vencov a zaujímavých dekorácii.

Listy sa zbierajú počas celého roka. Skontrolujte, či nemajú známky poškodenia. Sušia sa voľne položené vedľa seba na plechu, v polotieni alebo v sušičke a uskladňujú v sklenených nádobách dobre uzatvárateľných ale aj v látkových a papierových vreckách. Používať sa môžu aj čerstvé listy.

Využiť ich môžete na rôzne zálievky pri zaváraní zeleniny, uhoriek, kapusty, papriky, aj húb. Vhodný je aj na prípravu mäsa, rýb, do kyslých polievok. Môžete z neho vyrobiť aj repelent proti otravnému hmyzu alebo ho uložiť do skriniek, aby Vám mole nenapadli ryžu, sušené hríby alebo fazuľu.

Z vývarov sa robia aj rôzne obklady na rany a je veľmi obľúbený aj v liečiteľstve. V Grécku a v Ríme bol považovaný za posvätnú rastlinu a bol vysadený pred každým chrámom. Ukrýva v sebe silice, glykosidy, partenolidy, triesloviny, horčíny a tiež éterické oleje. Pomáha pri cukrovke, tlaku, opuchoch, pri bolestiach krížov, na trávenie a podporuje chuť do jedla. Tiež pôsobí protizápalovo a dezinfekčne.

TIP: Ďalšia obľúbená rastlina, ktorá prospieva nášmu zdraviu je napríklad medvedí cesnak. Prečítajte si článok o tom ako sa Allium ursinum pestuje.

Petúnie pestovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 13. apríla 2022 Žiadne komentáre

Petúnie patria medzi atraktívne balkónovky. Mnohí však pomenovanie petúnie používajú aj pre surfínie alebo minipetúnie označované aj ako million bells. Petúnie sú v poslednom období veľmi žiadané pre nové kultivary, druhy a farby.

Petúnie pestovanie

Medzi najhľadanejšie patria plnokveté tumbelíny. Teda, nie je petúnia ako petúnia. Poďte sa s nami pozrieť na rozdiely a možnosti pestovania. U nás sa pestujú ako jednoročné, preto sa často objavuje veta: ak sa Vám ich podarí prezimovať. Samozrejme je to možné. Nie na 100% a všetky rastliny, ale niektoré naozaj dokážu prežiť.

Petúnie a surfínie rozdiel

Petúnie sú jednoročné rastliny, letničky so vzpriamenou stonkou. Vytvárajú kompaktný bochník, a rastie rovnako do výšky ako do šírky. Môžu byť veľkokveté, mnohokveté a mnohých farieb. Calibrachoa je príbuzný rod petúnie s drevnatou stonkou a drobnými kvetmi.

Krížením vznikli nádherné rastliny, ktoré sú dodávané na trh pod značkami Million Bells, Superbells. Majú širokú škálu farieb. Najznámejšie sú žlté, červené, ružové, fialové a ich odtiene. Sú vynikajúce na kombinovanie a do závesných mís, košov, nádob a závesných tašiek.Pestovanie petúnií

Surfínia je petúnii veľmi podobná, lebo z nej bola vyšľachtená. Je však previsnutá a dokážete pomocou nej vytvoriť nádherné previsy. Teda stonky má previsnuté. Sú vhodné do závesných nádob samostatne, aby vynikli dlhé previsy zaujímavých kvetov.

Tumbelina je plnokvetá petúnia zaujímavých farieb, aj melírovaná. Vytvára len poloprevisy, nie dlhé vodopády kvetov. O to viac sú atraktívne kvetmi. Z kultivarov dáme do popredia Belinda, Inka, Maria, Bella, Susanna, Diana, CandyFlos. Sú bohaté, dlho kvitnú, dostatočne husté aby Vás očarili. Vyskúšajte niečo nové.

Kedy sadiť petúnie

Petúnie sa dajú vypestovať zo semien. Tie sa vysievajú plytko do výsevných misiek už v januári. Je nutné zabezpečiť dostatok svetla, tepla a primeranej vlahy pre klíčenie semien.

Jednoduchšie je zakúpiť si sadbovače petúnii alebo už hotové rastlinky v K7. Sadbovače sú mladé rastlinky v zakoreňovačoch, určené na domáce pestovanie. Je nutné ich presádzať 2x. najskôr do plastových 7 cm kvetináčov a potom neskôr do nádob, kde už budú do mrazov.

Von ich môžete dávať od apríla a teplotných podmienok najskôr na otužovanie a na noc ak sú teploty okolo nuly ešte do bytových podmienok. Trvalo môžu zostať vonku ak aj nočné teploty zostávajú nad 5 stupňov. Počas májových mrazov je nutné ich premiestniť pod strechu altánku alebo na krytú terasu, inak o ne prídete.


Kompletný sortiment petúnií nájdete aj v našom eshope


Petúnie starostlivosť

Vyžadujú pravidelnú zálievku, veľa slnkahnojenie raz za týždeň. Nádoby tiež vyžadujú odtokové otvory. Všetky typy neznášajú dlhodobé premokrenie. Pokiaľ sa Vám podarí ich premokriť, vymeňte substrát. Inak hrozí žltnutie, napadnutie voškami a odhnívanie.

Ako strihať petúnie

Tým, že v úvode článku sme si popísali aké petúnie môžu byť, je aj rozdiel, ako sa o ne starať čo sa týka rezu. Nestrihajú sa priamo. Odštipávajú sa odkvitnuté súkvetia. A to palcom a ukazovákom, aby sa netvorili semená, a rastlina bola kompaktná a rýchlejšie nahadzovala kvetné puky. PetúnieRovnako sa zaštipávajú aj nové výhonky pred kvitnutím, aby rastlina nadobudla kompaktný tvar a nemala len jeden výhon, ktorý bude niesť kvety.

Surfínie môžete zaštipovať na dlhých výhonoch v dĺžke akej potrebujete.

Tumbelinam sa tiež upravuje kompaktný tvar skôr na široko. Nebojte sa zaštipovať a upravovať tvar. Len vtedy budú vaše rastliny zdravé a bohato kvitnúť. Takto sa upravujú až do mrazov. Pred prvými mrazmi ich treba buď skompostovať alebo pokúsiť sa časť prezimovať.

Ako prezimovať petúnie

Ak sa rozhodnete prezimovať ich, máte 50% úspešnosť. Postačí ich zostrihať na polovicu a umiestniť na svetlé a zároveň chladné miesto v pivnici s minimálnou zálievkou, bez rizika mrazov. Vo februári sa opäť zostrihajú, aby rastliny spevneli a vytvorili mladý obrast. Potom ich musíte umiestniť na svetlé a teplejšie miesto s pravidelnou zálievkou.

Petúnie lepkavé listy

Hoci sa maximálne snažíte, aby vaše rastliny mali dostatok všetkého čo potrebujú, stane sa, že ich napadne nejaký škodca. Zistíte to najčastejšie lepkavými listami alebo drobnými pavučinkami na rastlinách, či bielym povlakom.

Najčastejšie ich napadnú zelené vošky, ktoré sa maskujú na zelených listoch a vyciciavajú šťavu z mladých výhonkov. To čo vylučujú je práve tá lepkavá tekutina, ktorá naopak láka mravce. Mravce dokonca slúžia voškám ako dopravné prostriedky, teda ich jednoducho prenesú aj na iné časti rastlín alebo aj do iných kvetináčov. Treba urýchlene zasiahnuť postrekom na vošky a ostrihať naviac napadnuté časti.

Iné ochorenia a škodcovia

Petúnie môže zasiahnuť aj múčnatka, čo je hubové ochorenie, prevažne z nadmernej vlhkosti, nedostatočne vetraného priestoru a nedostatočného slnečného žiarenia.

Môže ich však tiež napadnúť vírus – mozaika, kučeravosť. Vírusové ochorenie prenáša hmyz – komáre, vošky a roztoče. Po napadnutí je nutné zlikvidovať celú rastlinu.

Roztoče – sú malinké pavúčiky, ktoré uvidíte na petúnii pomerne ťažko ale všimnete si určite pavučinky. Treba zakročiť chemickým postrekom.

Chloróza – bledé listy s výraznou kresbou a žilnatinou. Spôsobuje ju nedostatok svetla, nedostatok horčíka, mangánu a železa, nadbytok vápnika.

Žltnutie listov – nedostatok železa, alebo nadmerná zálievka

S čím kombinovať petúnie

Môžete ich vysádzať samostatne v jednej farebnej kombinácii alebo vytvárať farebné variácie. Do jednej závesnej nádoby vysaďte 3 kusy Million Bellsu. V krátkom čase ho vyplnia a vytvoria bohato kvitnúci záves. Rovnako sa po 3 ks do guľatých nádob sadia aj petúnie.  Tumbeliny stačia aj 2 ks. Do podlhovastých hrantov ich môžete kombinovať aj s inými letničkami , trvalkami a okrasnými trávami.

Veríme, že sme vás článkom presvedčili, že petúnia nie je náročná na pestovanie a tá trocha námahy určite stojí za krásu, ktorá ozdobí balkón alebo okná.

TIP: Prečítajte si viac o kombinácií balkónových kvetov.

Begónie pestovanie

Autor: Ing. Adriána Francová 11. apríla 2022 Žiadne komentáre

Begónie sú naozaj zaujímavé hľuznaté rastliny, ktoré Vás obdaria počas dlhého obdobia krásnymi kvetmi. A to aj na balkóne a miestach, kde nesvieti celý deň slnko. Už od februára si môžete zadovážiť kúpou kvalitné hľuzy alebo vybrať z pivnice tie vaše prezimované. Sú tvarovo variabilné, majú vláknité korene, hľuzy, ktoré v zime prechádzajú obdobím dormancie. Pestujú sa pre krásne kvety a rovnako atraktívne listy rôznych farieb.

Begónie pestovanie

Begónie majú široké uplatnenie. Pestujú sa v nádobách, misách, hrantoch, závesných košoch, v byte i v zimných záhradách, dokonca nízke druhy sú vhodné aj na výsadbu hrobových miest. Svoje miesto si určite nájdu na každej terase a balkóne orientovanom na východnú alebo severovýchodnú stranu.


Tu nájdete nádherné begónie z aktuálnej ponuky nášho eshopu


Begónie druhy

Vyznáte sa v begóniach? I keď všetky vyzerajú úžasne, líšia sa v mnohých detailoch. Ak vám begónie učarili a chceli by ste nimi vyzdobiť svoj balkón, naučte sa rozoznávať ich druhy, aby ste mali jasno v tom, čo Begónie druhyod nich môžete očakávať.

Veľkokveté begónie

Vzhľadom k svojmu mohutnejšiemu rastu vyžadujú v neskoršom období oporu. Výška rastlín - 50 cm. Očaria Vás bohatými veľkými farebnými súkvetiami rôznych farieb: červená, lososová, biela, oranžová, ružová, žltá.

 Kultivar Bouton de Rose pripomína kvetmi rozkvitnuté ruže. Naozaj zaujímavá begónia, ktorej neodoláte. Ak chcete naozaj zapôsobiť, určite vysaďte Begoniu Camelia, prekrásna romantická plnokvetá ružovobiela begónia s kvetmi podobnými kamélii.

Strapkaté begónie

Atraktívne vďaka nezvyčajným strapatým veľkým kvetom rôznych farieb. Tieto strapaté hlávky pripomínajú rozkvitnuté klinčeky. Patria tiež do skupiny veľkokvetých a vyšších begónii. Vhodné sú do kvetinových mís, do hrantov. Sú netradičné a nádherné.

Previsnuté begónie

Tieto sú určené predovšetkým do závesných nádob, košov a mís, cez ktoré rýchlo prerastú a vytvoria nádherný vodopád kvetov. Skúste pestovať aj niečo iné ako muškáty, železníky, surfínie a petúnie. Odvďačia sa vám kvitnutím počas celého leta až do jesene. Závisí samozrejme, či máte vhodné podmienky pre pestovanie begónii v polotieni.

Obrúbené begónie

Zaujímavé najmä zvlnenými okrajmi kvetných lupienkov, ktoré sú navyše ozdobené úzkym červeným lemom. Vášmu oknu a okoliu dodajú svetlo a pozitívnu energiu, keď budete sedieť na terase. Ponúkajú sa v dvoch farbách žltočervená kombinácia a bielo červená.

Odolné druhy je možné počas vegetácie pestovať aj priamo na záhrade v záhonoch. Darí sa im aj pod stromami. Ide o druhy Begonia semperflorens alebo Begonia tuberhybrida.

Begónia pestovanie

Begónie sa pestujú vo výživnej, dobre priepustnej, na humus bohatej, neutrálnej až mierne kyslej pôde, v čiastočnom tieni, ale nikdy nie na priamom slnku. Vyžadujú závetrie, nakoľko majú krehké stonky, ktoré neodolávajú vetru.Pestovanie begónií

Sú aj druhy, ktoré sa pestujú ako izbové rastliny – tie sa výborne rozmnožujú odrezkami alebo listami, ktoré stačí ponoriť do vody. V krátkom čase vytvoria korene.

Ako sadiť begónie

Zakúpené hľuzy vysádzajte koncom zimy až začiatkom jari do rašelinového substrátu s podielom piesku asi 5 cm pod povrch. Keď vyrašia, zeminu prisypte. Von ich vysádzajte až v polovici mája, keď už nehrozia mrazy.

Neznášajú sucho a priveľké teplo. Obľubujú vysokú vzdušnú vlhkosť.

Nízka mäsitá hrubá byľ nesie krátke stopkaté listy. V ich pazuchách vyrastajú súkvetia s veľkými alebo menšími kvetmi červenej, ružovej, žltej alebo bielej farby.

Vyšľachtené kultivary sa zatrieďujú podľa vzhľadu kvetov do viacerých skupín, napríklad s veľkým kvetom, s drobným kvetom, previsnuté begónie, strapkaté begónie a pod.

Hlavné obdobie kvitnutia je jún až október. V tomto období vyžadujú hnojenie raz za 2 týždne a dostatočnú zálievku. Nie však trvalé zamokrenie.

Begónia prezimovanie

Pred koncom letnej sezóny begónie prestaňte zalievať, nechajte rastlinu zaschnúť, zvyšok odstráňte nožom asi 2 cm nad hľuzou. Hľuzy uskladnite v pilinách alebo v suchej rašeline v pivnici, kde teplota nepoklesne pod 10 stupňov. V budúcom roku opäť vo februári až marci začnite so zálievkou a zvýšte množstvo svetla a tepla.

Necháme už na Vás, akú farebnú kombináciu si zvolíte. Počet rastlín závisí od veľkosti vysádzanej misy, hrantu.

TIP: Poznáte gladioly a viete ako ich pestovať?

Výsev zeleniny

Autor: Ing. Adriána Francová 7. apríla 2022 Žiadne komentáre

Toto obdobie je vhodné na nákup semien zeleniny. Keďže niektoré druhy zeleniny majú príliš dlhú vegetačnú dobu, je dobré si ich včas predpestovať, aby ste sa aj dočkali úrody.

Predpestovanie zeleniny

U druhov, ktoré majú krátku vegetačnú dobu ako šalátkaleráb, predpestovaním naopak docielite skorý zber úrody. Teplomilné zeleniny ako paprika, rajčiny, uhorky, tekvice melóny neznášajú chlad a jarné mrazy, preto je potrebné si premyslieť výsevy a najmä ich samotnú výsadbu do skleníka, fóliovníka alebo do voľnej pôdy.

Na vonkajšie záhony sa obyčajne vysádzajú po rizikových jarných mrazoch, ktoré sa v poslednej dobe trochu posúvajú na obdobie okolo 25.5. Ak nie ste si celkom istí ako postupovať pri výseve, prečítajte si článok ako semienka na sadenie správne pripraviť.

Ponúkame Vám praktického poradcu pre odhadnutie správneho termínu výsevu a výsadby do voľnej pôdy podľa zeleniny:

PLODOVÁ ZELENINA

výsev pod sklo

výsev do voľnej plochy

výsadba

spon v cm

Kukurica

koniec marca

polovica mája

koniec mája

50 x 40

Melóny

polovica apríla

 

koniec mája

100 x 30

Uhorky

koniec apríla

polovica mája

koniec mája

100 x 25

Paprika

koniec februára, začiatok marca

 

koniec mája

40 x 40

Rajčiny

koniec februára, začiatok marca

 

koniec mája

50 x 50

Tekvice, cukety

koniec apríla

polovica mája

koniec mája

100 x 100

CIBUĽOVÁ ZELENINA

výsev pod sklo

výsev do voľnej plochy

výsadba

spon v cm

Cibuľa zo semena

 

marec - apríl

marec, apríl, máj

20 x 10

Cibuľa sadzačka

 

marec - apríl

 

20 x 10

Cesnak jarný

 

 

marec, apríl

20 x 10

Cesnak jesenný

 

 

október, november, december

20 x 10

Pór

 

apríl - máj

máj, jún, júl, august, september

25 x 15

Pažítka

marec, apríl

 

apríl, máj

20 x 20

KOREŇOVÁ ZELENINA

výsev pod sklo

výsev do voľnej plochy

výsadba

spon v cm

Zeler bulv.         

február, marec

 

máj, jún

40 x 40

Mrkva

 

marec, apríl

 

25 x 3

Petržlen

 

marec, apríl

 

20 x 3

Reďkovka

 

marec, apríl, máj

 

10 x 2

Cvikla, repa

 

apríl, máj, jún

 

30 x 15

STRUKOVINY:

výsev pod sklo

výsev do voľnej plochy

výsadba

spon v cm

Fazuľa  kríčková

 

máj, jún

 

40 x 30

Fazuľa ťahavá

 

máj, jún

 

100 x 50

Hrach

 

apríl, máj, jún

 

30 x 5

LISTOVÁ ZELENINA

výsev pod sklo

výsev do voľnej plochy

výsadba 

spon v cm

Šalát

február, marec, apríl

marec, apríl

apríl, máj

25 x 20

Špenát

 

marec, apríl, máj, jún

 

15 x 1

Fenikel

 

máj, jún, júl

 

30 x 20

HLÚBOVÁ ZELENINA:

výsev pod sklo

výsev do voľnej plochy

výsadba

spon v cm

Kaleráb

marec

 

apríl, máj

25 x 20

Kapusta

marec

 

apríl, máj

50 x 40

Kel hlávkový

 

apríl, máj

apríl, máj, jún

50 x 40

Kel ružičkový

 

apríl, máj

máj, jún, júl

60 x 50

 

Jarný výsev zeleniny

Jarné obdobie sa blíži. Je čas na prípravu záhonov a výsevy zeleniny s krátkym vegetačným obdobím. V marci sa oficiálne začíal záhradnícky rok, je potrebné pripraviť záhony. Pokiaľ máte na úžitkovú záhradu vyčlenenú len malú plochu, vyskúšajte moderné pestovanie vo vyvýšených záhonoch.Jarná zelenina

Pôda sa tak neprehrieva, udržuje si dlhšie vlahu, aj burine sa menej darí a navyše odpadáva manuálne a ťažké okopávanie. V mnohých prípadoch stačí pôdu prekypriť malými hrabličkami. Vo vyvýšených záhonoch môžete pestovať všetky druhy zeleniny aj bylinky spolu s letničkami.

Medzi skoré a prvé výsevy patria výsevy kôpru, šalátu, reďkovky, cibuľky a špenátu. V poslednej dobe si u nás našiel miesto aj novozélandský špenát, ktorý je podobný využitím ako klasický špenát. Oficiálny názov je štvorbôčik rozložitý – Tetragonia expansa. Tieto semená môžete vysievať už od polovice marca, pokiaľ to pôdne podmienky dovoľujú a pôda je preschnutá, bez snehu. Klíčia pri teplote 3 – 4 °C. Neskôr, koncom marca môžete začať s výsevom mrkvy skorej, petržlenu, paštrnáku a cibule.

Mrkvu neskorú stačí vysiať v polovici apríla. Reďkovku, šalát, špenát i hrášok môžete vysiať aj 3x do konca sezóny a úrodu určite zozbierate. Plochu po výseve udržiavajte. V prvom rade určite vyklíčia buriny, ktoré ihneď odstraňujte. V mieste výsevu však opatrne, aby ste nevytrhli aj klíčiacu zeleninu.

Ak chcete burinu oklamať, všetko pripravte na výsevy, ale semená nevysejte. Vyklíčenú burinu vytrhajte a vysejete semená. Burine bude dlhšie trvať, kým vyrastie nová a Vy tým zabezpečíte vyššie rastlinky zo semien. Moderné výsadby sú také, ktoré lahodia aj oku. Vysievajte teda rôzne druhy zeleniny do radov vedľa seba. Zamedzíte tým aj výskytu škodcov. Vysejte rad reďkovky, rad mrkvy, rad špenátu atď. Samozrejme dbajte na jednotlivú znášanlivosť plodín a najmä na striedanie plodín počas jednotlivých rokov.

Na ploche si nechajte priestor ešte na aprílové výsevy a výsadby teplomilnej zeleniny. Pokiaľ vysejete ešte letničky po obvode, ako napríklad aksamietnice, ktoré sú v rôznych farbách i výškach, vytvoríte doslova ekozáhradku. Letničky, ktoré sú aromatické, odháňajú aj množstvo škodcov. Celkovo viete úžitkovú časť od okrasnej oddeliť zelenou alebo kvetinovou stenou, či nízkym živým plotom z letničiek, trvaliek, ihličnanov a krov.

Spolupracujeme s nadšenými pestovateľmi z akosadit.sk. Využite svoju pestovateľskú plochu čo najefektívnejšie a vytvorte zároveň podmienky na maximalizáciu úrody! 

Nechajte si vytvoriť svoj osevný plán špeciálnym algoritmom TU. Prajeme Vám veľa pestovateľských úspechov.

TIP: V našom ďalšom článku sa dozviete podrobnejšie informácie o pestovaní reďkovky a inej rýchlenej zeleniny.

Skoré jarné kvety z obchodov

Autor: Ing. Adriána Francová 5. apríla 2022 Žiadne komentáre

Jar sa na nás valí zo všetkých strán. Nielen podľa predpovedí počasia, ale striehne na nás aj v obchodoch. Regály sú preplnené kvetináčmi s jarnými cibuľovinami ako narcisy a hyacinty, ktoré Vám dokážu skrášliť interiér.

Skoré jarné kvety

Aby Vám vydržali v byte čo najdlhšie, musíte ich umiestniť na chladnejšie miesto. Tým zabránite predčasnému odkvitaniu kvetov a usychaniu. Pozor aj na zálievku! Obyčajne sú samotné cibule tak natlačené v malom kvetináčiku, že takmer vyčnievajú. Substrátu je tam naozaj minimálne.Skoré kvety kvitnúce na jar

Po odkvitnutí a zatiahnutí cibuliek ich viete využiť aj v budúcnosti. Môžete ich uskladniť na suchom a tmavom mieste a na jeseň vysadiť do záhrady alebo znovu použiť na rýchlenie. Často si môžete zakúpiť aj rôzne odkvitnuté cibuľoviny za zlomok ceny. Hoci nevyzerajú vábne, mnohí už prišli na to, že aj odkvitnuté modrice sú vynikajúce do záhona, hoci svoju krásu predvedú až na budúci rok.

Ďalšie lákadlo na zákazníka je pripravené vo forme farebných prvosienok (Primula) , mini šípových ruží a iných dvojročných rastlín. Viacerí nám dajú za pravdu, že po kúpe takejto rastliny sa z nej tešili možno 2 týždne a potom ju vyhodili do koša. Prvotným problémom je samotné zaobchádzanie s rastlinami v obchode – zmeny teplôt, nadmerná závlaha. Najviac trpia samozrejme prvosienky. Vyberajte len rastliny, ktoré majú svieže neovisnuté listy a veľa nerozvitých pukov.


Myslite už teraz na jesennú výsadbu cibuľovín, ktoré kvitnú na jar*

* dostupnosť sortimentu podľa sezóny


Po príchode domov ich nezalievajte dovtedy, kým substrát takmer nepreschne. Nikdy nezalievajte listy alebo stred listovej ružice! Umiestnite ich na slnečné a chladnejšie miesto. Po odkvitnutí je ich najlepšie vysadiť do záhrady, budete sa z nich tešiť dlhšie.

Rovnako to platí pre mini ruže. Tým sa najlepšie bude dariť v skalke, ale pokiaľ si túžite istý čas skrášliť balkón alebo terasu, určite ju presaďte do vhodnejšieho substrátu a inej nádoby. Na dno dajte drenážnu vrstvu. Pozor na prelievanie a prudké slnko! Ruže nie sú určené na pestovanie v nádobe, ale krátkodobo sa Vám to určite podarí.

TIP: Ak vás zaujíma ako sa postarať o odkvitnuté cibuľoviny, prečítajte si náč článok venovaný tejto téme.

Záhrada v apríli

Autor: Ing. Adriána Francová 1. apríla 2022 Žiadne komentáre

Jar vidíme, cítime a vnímame. Konečne je v plnej kráse aj u nás a je to naozaj vidieť. Niektoré kvitnúce kvety nám už nepripadajú také vzácne. Záhrada však už teraz vyzerá naozaj jarne a sviežo. Každým dňom pribudne niečo nové a to je naozaj ako balzam na dušu pre všetkých záhradníkov a milovníkov kvetov. Okrem slnka nás však čaká mix prehánok, možno aj sneženie, vietor a chlad. Typické aprílové počasie.

Záhrada v apríli

Okrem príprav voľných hriadok na záhone je dôležité definitívne skontrolovať trvalkové a zmiešané záhony a odstrániť všetky kryty a suché steblá na okrasných trávach a trvalkách. Levanduľa vyžaduje skrátenie, aby vytvorili kompaktné kopčeky a nasadila množstvo kvetov.

Stále je vhodný čas na výsevy letničiek, trvaliek a samotné výsadby okrasných stromov, krov a rastlín, ktoré sa Vám páčia. Nezabúdajte, že sa im bude dariť iba na takom mieste, aké preferujú, aké vyžadujú. Rozkvitnuté tulipánynarcisy vynikajú na záhonoch a hrdo vztyčujú svoje hlávky plných a farebných lupeňov. Medzi menšími kvietkami dominujú modrice.

Zeleninová záhrada v apríli

Toto je najdôležitejší mesiac pre všetkých zeleninárov, čo sa týka priamych výsevov do záhonov. Ak chcete vyskúšať aj niečo iné, vyskúšajte pestovanie vo vyvýšených záhonoch.

V zeleninovej záhradke Vás čaká milá povinnosť vysievať reďkovku, mrkvu, hrášok, petržlen, šalát. Od polovice mesiaca je tiež čas na predpestovanie tekvíc, uhoriekmelónov.

Náš tip pre Vás : Záhon pred samotnou sejbou vyhrabte, ale už nerýľujte. Nechajte pár dní uležať. Semenám sa darí rýchlejšie vyklíčiť v neprekyprenej pôde.

Čo všetko by sme ešte mali stihnúť?

-       pokračujeme vo výseve šalátu, cibuľky a skorých hlúbovín.

-         predpestujeme si rôzne bylinky

-         pripravujeme pôdu na výsadbu teplomilnej zeleniny

-         zakladáme fóliovníky

-         do skleníkov vysádzame priesady teplomilnej zeleniny

-         pravidelne zalievame

-         koncom mesiaca vysievame kukuricufazuľku, niekde aj zemiaky

Aprílové práce v okrasnej záhrade

V nej je najviac práce, pretože je variabilná a v podstate tvorí najväčšiu časť záhrady. Pokiaľ ste niektoré činnosti nestihli v marci, môžete ich teraz dokončiť.Jarné kvety

Okrem toho by ste mali venovať pozornosť nasledovnému. Najviac práce nám dá asi trávnik, ktorý síce nebol dlhodobo pod snehom, ale nemal ani dostatok výživy a vlahy na rast. Treba ho prevzdušniť, odstrániť mach a začať s hnojením. Rovnako môžete naštartovať závlahový systém. V druhej polovici môžeme zakladať nový trávnik výsevom alebo kobercami, samozrejme za predpokladu dostatočnej zálievky.

Ruže si tiež vyžadujú vašu pozornosť. Poškodené výhony skráťte a ruže prihnojte. Popínavé ruže iba skráťte na miestach, ktoré sú poškodené či suché a priviažte ich k opore.

Ďalej odburiňujeme všetky plochy v záhrade, vysádzame ihličnany a okrasné dreviny, taktiež aj trvalky, paprade, popínavé rastliny, upravujeme záhony a zakladáme nové. Dokončíme rez okrasných drevín a zostriháme okrasné trávy, rovnako ich môžeme rozmnožiť delením trsov.

Môžeme začať s výstavbou krbu, altánku, pergol alebo nových chodníkov, pravidelne zalievame počas teplých dní a prihnojujeme. Upravíme skalky, definitívne odstránime všetky kryty a prekopeme záhony s dvojročkami. Nenáročné letničky ako hrachor, kapucínka, nechtík, aksamietnice vysievame priamo na záhon. Vysádzame nové živé ploty a striháme existujúce živé ploty.

Koncom mesiaca vysádzame hranty a misy s balkónovými rastlinami a muškátmi. Zazimované kvety v nádobách pripravujeme na vonkajší presun najskôr otužovaním

Rovnako je čas na výsadby, presádzanie, výsevy aj do skleníkov a fóliovníkov a hnojenie. S výsadbou letných cibuľovín však ešte počkajte.

Ovocná záhrada v apríli

Aj ovocinári budú mať plné ruky práce. Prechádzku ovocným sadom budete určite absolvovať s nožnicami v ruke. Nezabudnite plochy pod stromami udržiavať v nezaburinenom stave, aby mali korene rýchly prístup k vlahe a výžive. V tomto mesiaci je čas na tieto práce:

-     režeme kôstkoviny

-       ošetrujeme postrekom broskyne proti kučeravosti

-       jadrové ovocie ošetrujeme proti chrastavitosti, múčnatke

-       vysádzame vinič

-       dokončíme výsadbu ovocných druhov s voľným koreňom

-       upravíme misy okolo ovocných stromov a zalievame

-       vysádzame jahody s koreňmi

-       dokončíme vyčistenie sadeníc pôvodných jahôd a prihnojíme

Domčeky pre hmyz

Určite ste už o nich počuli. Nie je to len dekorácia, i keď mnohých láka práve to, že domčeky sú atraktívne a najmä „také“ prírodné. Výborne zapadnú do vidieckej rozvoľnenej záhrady, do záhrad s ekologickým podtónom, ale aj do tej vašej, pokiaľ mu nájdete vhodné miesto, aby okrem dekoračnej funkcie plnil práve aj to najdôležitejšie a to útočisko pre rôzny hmyz, ktorý má nenahraditeľné miesto v záhrade.

Pokiaľ máte rešpekt pred hmyzom, alebo Vám je nepríjemný, asi nemá zmysel mať hmyzí domček nablízku. Okrádate sa však o pozorovanie týchto malých stvorení, ktoré sa začnú usádzať v domčeku. Domčekom môže byť čokoľvek, kde sa hmyz dokáže schovať. Staré kvetináče, nádoby, drevený rám s pletivom, ale aj iné netradičné domčeky. Fantázii sa medze nekladú. Dôležitá je rôznorodá výplň, pre rôzne skupiny hmyzu.

Výplňový materiál: seno, slama, zviazané steblá okrasných tráv, bambusové steblá, mach, vetvičky vŕb a briez, tenšie konáre, hrubšie konáre, do ktorých navŕtate otvory, makovice, šišky, dierovaná tehla, dutý kmeň, pár kamienkov, slimáčie ulity, suché lístie atď.

Domčeky pre hmyzSuchá tráva naplnená do starých prasknutých kvetináčov môže byť veľmi pohodlná pre ucholaky (Dermaptera). Mýty o tom, že sú nebezpečné a vlezú Vám do ucha nie sú pravdivé. Ucholak síce obľubuje úzke priestory, ale je to hmyzožravec. Pokiaľ ho máte v záhrade, je to dobré znamenie. Požiera vošky a iný drobnejší hmyz. Má rovnakú významnosť ako aj lienky. Bežne ho nájdete v listoch, v tienistých častiach záhrady alebo v lupienkoch pivonky. Možno ste ho do bytu už niekoľkokrát preniesli s bielizňou, ktorú v lete sušíte vonku. Nezabíjajte ho, ale opatrne preneste von.


Okrem ubytovania je potrebné zabezpečiť aj dostatok potravy pre užitočný hmyz. Medonosné rastliny sú na tento účel ideálne


V dutých steblách alebo v dreve sa môžu usídliť divé včely, včely samotárky, čalúnice atď. Je ich naozaj veľké množstvo. Mnohé z nich nemajú ani žihadlo, takže nie sú nebezpečné a dokážu opeľovať oveľa viac ako včela medonosná.

Lienky ako najlepší ekologický likvidátor škodcov (najmä vošiek) si tu svoje miesto na prezimovanie môžu nájsť tiež. Uprednostnia suchú trávu, slamu alebo vetvičky. Za svoj život lienka zožerie až 4000 vošiek.

Umiestnenie hmyzieho domčeka

Domček by mal byť v pokojnej časti záhrady, v blízkosti trvalkovej výsadby, ochránený pred silným vetrom a dažďom.  Závesné domčeky je vhodnejšie umiestniť vyššie na stenu alebo oplotenie. Pokiaľ máte v zadnej časti záhrady múr, je vhodné umiestniť viac malých domčekov, niektoré aj na slnku.

V moderne upravených záhradách si hmyz len veľmi ťažko nájde útočisko, preto hmyzím domčekom zabezpečíte domov mnohému hmyzu. Tvar aj prevedenie si môžete upraviť do vami požadovaného štýlu, aby ladili s celkovou koncepciou záhrady.Domček umiestnite trvalo, neprenášajte ho. Zadnú časť (môže byť aj predná najlepšie s otváracími dvierkami, zabezpečte pletivom. Vtáci by mohli narušiť toto prostredie. Domčeky nečistite, ponechajte naozaj všetko na prírodu. Nečakajte zázraky za pol hodinu. Bude trvať, kým hmyz tento priestor nájde a vyskúša. Do tvorenia určite zapojte aj deti. Pomôžu Vám s hľadaním vhodného materiálu na výplň domčeka, ktorý nájdete v blízkom lese počas prechádzky alebo aj na záhrade.

Hmyzí domček má plnohodnotný význam vtedy, keď je záhrada rôznorodá aj druhovým zložením. Farebné a trvalkové súkvetia lákajú hmyz a nádherné motýle. Vedeli ste, že existujú aj špeciálne motýlie domčeky? Stačí ak si na záhrade vysadíte budleju ( Buddleja davidii – motýli ker) a o motýle nebude núdza. Umiestnením takéhoto hmyzieho hotela v záhrade znížite potrebu používania chemických postrekov.

Inšpirujte sa aj článkom o rozkvitnutej záhrade.

Posedenie v záhrade

Skončilo sa obdobie, kedy sme do záhrady vykúkali len cez okno. Teraz nás to láka byť vonku čo najdlhšie a popri práci si aj odpočinúť v záhrade na obľúbenom kresle či sedení a kochať sa okolitou prírodou či záhradou, v ktorej sa prebúdza život. Každý deň doslova vidieť, ako niektoré rastliny a dreviny vyrástli a doplnili priestor.Posedenie v záhrade

Určite sa neoberajte o východ slnka, pokiaľ máte terasu situovanú na východ. Teplé slnečné lúče zahrejú i prebudia. Možno ešte s dekou ale s kávou či čajom v ruke sa Vám podarí rozbehnúť a privítať deň. Pripravte si raňajky na terase a deň bude určite krajší. Na to, aby ste si posedenie naozaj užili, potrebujete kvalitné sedenie,  peknú kompozíciu a rastliny okolo.

Drevený nábytok je materiálom najbližším prírode. Je to vhodný materiál na stolovací servis a posedenie. Obyčajne sa ošetruje nátermi, ale i neošetrované drevo zapadne do ktorejkoľvek kompozície, môže byť i uskladňovaný mimo sezóny i ponechaný vonku počas celého roku. Sedenie z exotického dreva je finančne nákladnejšie, no veľmi často preferované. Dostupnejšie materiály ako plast a kov je vhodné umiestniť na terasu aj balkón.

Pohodlie a praktické využitie na jednej strane a štýl na druhej sa nemusia vzájomne vylučovať. Určite si pamätáte na časy detstva, kedy sme sedeli na pňoch a rôznych drevách a opekali sem dlho do noci. Aj takéto sedenie je vhodné do vidieckeho prostredia. Okrem doplnkov však záhradu v prvom rade tvoria samotné rastliny, ktoré Vám dotvárajú priestor, tvoria hlavnú kostru kompozície, vytvárajú súkromie, príjemne zákutia alebo pôsobia naopak majestátne a dominantne.

Každá záhrada by mala jednu živú a jednu neživú dominantu. Okrem dominantného altánku so sedením pôsobí dominantne aj zaujímavý strom, ktorý vyniká kvetom, vôňou, tvarom alebo inými vlastnosťami. Stačí, ak si prenesiete hoci aj ratanové kreslo do trávnika a posedíte si v záhrade. Deň bude určite krajší.

Jar je variabilná, voňavá a stále nás bude prekvapovať niečím novým, tak sa nechajme prekvapiť. Dúfame, že ste stihli všetky marcové práce v záhrade a ste pripravený aj na práce, ktoré nás čakajú v záhrade v máji.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu