+421 948 199 109

februára 2024

Cínia pestovanie - obľúbené záhonové kvety

Autor: Hana Smětáková 26. februára 2024 Žiadne komentáre

Krásne letničky, ktoré vašu záhradu premenia doslova na nepoznanie. Presne tak možno charakterizovať cínie. Pokiaľ stavíte na postupný výsev, môžu vašu záhradu či terasu zdobiť prakticky po celé leto.

Detail kvetov červenej cínie

Zistite, ako postupovať pri ich výseve a aké druhy existujú.

Charakteristika cínií

Cínia je okrasná letnička, ktorá sa medzi záhradkármi teší veľkej popularite. Cínií pritom existuje veľké množstvo kultivarov, ktoré sa môžu líšiť svojimi veľkosťami i farebnými prevedeniami. Pôvodom pochádza z Mexika, odkiaľ sa postupom času dostala k nám. Vďaka svojmu vzhľadu sa cínie často využívajú ako atraktívne lákadlo pre motýle. Okrem toho si ich ale tiež môžete narezať do vázy, alebo ich využiť ako okrasné kvety do kvetináčov.

Cínia druhy

Medzi základné druhy cínií sa radia georgínokveté. Tieto rastliny dorastajú do výšky až 90 cm a sú charakteristické veľkými, plnými a prevažne guľovitými kvetmi.

Kalifornské obrie cínie sa pýšia aj výškou okolo 1 metra a ich kvety bývajú strechovito usporiadané a mierne vyklenuté.

Obrie kaktusovité cínie zaujmú typickými strapatými kvetmi, ktoré majú dlhšie a mierne stočené korunné plátky. Do tejto kategórie sa radí napríklad cínia lepá syn. cínia vznešená.

Pomponkovité cínie disponujú menšími, plnými a vysoko klenutými kvetmi. Skvele sa hodia na záhon aj na rez.

Skabiosokveté cínie majú skôr drobné kvety, ktoré môžu pripomínať kvety hlaváča.

Populárna cínia haageova zaujme úzkymi listami a menšími poloplnými až plnými dvojfarebnými kvetmi.

 

Zaobstarajte si semená cínie už teraz a vytvorte si zo svojej záhrady alebo terasy doslova farebné kráľovstvo

 

Je cínia jedovatá?

Cínie jedovaté nie sú a ich pestovanie je preto bezproblémové aj u rodín s domácimi miláčikmi. Tieto rastliny však môžu spôsobiť podráždenie pokožky kvôli prítomnosti alkaloidov. Pri strihaní rastliny preto odporúčame nosiť rukavice, aby ste sa týmto reakciám na koži vyhli.Rôzne farebné druhy cínií

Cínia výsev

Výhodou cínií je ich schopnosť sa vo veľkej miere prispôsobiť väčšine pôdnych podmienok. Ideálnou voľbou je však pôda bohatá na živiny s dobrým systémom odvodnenia. Cíniu je vhodné vysievať do pôdy, kde už bude trvalo rásť (a kde ju teda nebudete vykopávať). Prerušenie koreňov v čase rastu totiž tejto rastline nevyhovuje.

Semená pri výseve umiestnite do vzdialenosti zhruba 10 až 50 cm od seba. U mladej cínie dbajte na dostatočnú zálievku, pôda by mala byť neustále mierne vlhká. U urastených cínií je už situácia odlišná a tak intenzívnu zálievku nevyžadujú.

V momente, keď sadenice cínie dosiahnu výšku zhruba 7 cm, je vhodné ich množstvo v záhone alebo kvetináči pretriediť. A to tak, aby od seba jednotlivé kvety boli vzdialené aspoň 15 až 20 cm. Akonáhle dôjde k odumretiu kvetov, ihneď ich odrežte. Týmto spôsobom docielite ďalšie bohaté kvitnutie.

Cínia do kvetináča

Cínia sa nemusí nutne vynímať iba priamo v záhone. Skvelú službu vám urobia aj v kvetináči, vďaka čomu ozdobia napríklad vašu terasu alebo balkón. Pamätajte na slnečné stanovište a dostatočne veľkú nádobu, aby sa rastline darilo. Keďže pestovanie cínie nie je nijako zložité, hravo si s ním poradí aj pestovateľ začiatočník.

Kedy vysádzať cínie

Čo sa týka samotného výsevu, semená cínie zasajte zhruba štyri až šesť týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi. Rastlina začína klíčiť približne pri 10 °C. Pokiaľ chcete dosiahnuť jesenné kvitnutie cínie, môžete vysievať ešte v júni priamo na požadované miesto.

TIP: Pripravte sa na ďalšiu pestovateľskú sezónu v predstihu, okrem okrasných kvetov záhradu často tvorí aj zelenina. Zistite, ako správne predpestovať zeleninu.

Nechtík lekársky pestovanie - objavte liečivú bylinku

Autor: Hana Smětáková 19. februára 2024 Žiadne komentáre

S nechtíkom lekárskym sa nespája iba jeho využitie v domácej medicíne. Pestovaný býva aj pre svoje kulinárske využitie a krásny vzhľad, ktorý vynikne aj pri jeho reze do vázy. Navyše je pestovanie tejto bylinky nenáročné a hravo si s ním poradia aj začiatočníci.

Záhon nechtíka lekárskeho v žlto-oranžovej farbe

Zistite, ako postupovať, kam bylinku umiestniť a ako sa o ňu správne starať.

Charakteristika nechtíka lekárskeho

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je jednoročná (niekedy dvojročná) bylina, ktorá dosahuje výšku až 50 cm. Pýši sa podlhovastými listami a bohato vetvenými stonkami. Kvety majú charakteristickú žltú až oranžovú farbu. Pôvod nechtíka nie je úplne známy. Pravdou ale zostáva, že jeho silu využívali už starí Egypťania.

Využitie nechtíka lekárskeho

Nechtík lekársky býva často využívaný v gastronómii a tiež liečiteľstve. Ak je reč o korení, táto bylinka sa používa ako náhrada drahého šafranu. Vďaka svojej farbe potom nájde uplatnenie pri výrobe rôznych druhov potravín.

Okrem toho sa z nechtíka lekárskeho často vyrábajú masti, odvary a tinktúry. Napríklad odvar z nechtíka sa môže používať ako obklad pri ranách či pomliaždeninách. Čaje sa využívajú pri ochorení pečene alebo napríklad na podporu zlepšenia trávenia. Nechtíkové masti potom nachádzajú uplatnenie u osôb, ktoré trápia napríklad akné, omrzliny, spáleniny či popraskaná koža.

 

Nakúpte si semienka nechtíka lekárskeho a buďte včas pripravení na novú pestovateľskú sezónu

 

Nechtík lekársky výsev

Výhodou nechtíka lekárskeho sú jeho veľmi nízke nároky na pestovanie. Túto bylinku môžete pestovať ako na záhrade v záhone, tak aj v nádobách na balkóne alebo za oknom. Najviac sa bylinke darí na slnečnom stanovisku, spravidla však znesie aj tienisté miesta. Z hľadiska pôdy je ideálnou voľbou vápenatá a dobre priepustná pôda. Naopak ťažké a zamokrené pôdy neznáša dobre.

Detail nechtíku lekárskeho v žltej, bielej a oranžovej farbeČo sa týka samotného výsevu na záhon, môžete k nemu pristúpiť v marci. Výsev robte po štipkách do sponu o veľkosti zhruba 15 × 50 cm. Semienka pri výseve jemne zatlačte do pôdy. Klíčenie rastliny trvá zhruba 10 až 14 dní, prvé kvety môžete zaznamenať po zhruba 10 až 12 týždňoch. Alternatívou je jesenný výsev nechtíka lekárskeho, kedy sa kvety objavia už v apríli alebo máji.

Nechtík lekársky pestovanie v kvetináči

Alternatívou na pestovanie v záhone je pestovanie nechtíka lekárskeho jednoducho v kvetináči, ktorý umiestnite na balkón či terasu. V tomto prípade nezabudnite rastline zaistiť dostatok slnečných lúčov, živín a zálievky. Pokiaľ sa rozhodnete pre pestovanie vo veľkej nádobe, vybavte ju v spodnej časti drenážou. Vhodné je tiež zasadenie do samozavlažovacích hrantíkov.

Nechtík lekársky v záhrade

Pri pestovaní nechtíka lekárskeho v záhrade nezabudnite okolitú pôdu pravidelne kypriť a zbavovať buriny. V suchom období pamätajte na pravidelnú zálievku, aj keď rastlina spravidla zvládne aj niekoľko dní bez zalievania. Aby ste predĺžili dobu kvitnutia, je na mieste priebežne odstraňovať odkvitnuté kvety. Pokiaľ necháte poslednú zásobu kvetov dozrieť a vysemeniť, v ďalšom roku sa nemusíte výsevom zaoberať a o všetko potrebné sa postará príroda sama za vás.

V záhrade býva táto bylinka hojne pestovaná aj pre svoje dezinfekčné vlastnosti. Dokáže totiž do istej miery dezinfikovať pôdu a odpudzovať háďatko, preto býva pestovaná spoločne so zemiakmi. Zároveň nechtík lekársky odpudzuje vošky a mravce a chráni pred plesňami paradajky a uhorky.

TIP: Zorientujte sa v rozsiahlej ponuke letničiek a kúpte si tie pravé letničky do nádob, ktorými ozdobíte svoju terasu či balkón.

Klinček pestovanie - dávny symbol pre Pannu Máriu

Autor: Hana Smětáková 5. februára 2024 Žiadne komentáre

Túžite po krásne farebnej záhrade, balkóne alebo priestore za oknom? V tom prípade sa pustite do pestovania klinčekov. Tieto krásne kvety sa pýšia nádhernými farbami a pritom je ich pestovanie nenáročné. Prečítajte si, ako postupovať a čomu sa vyhnúť.

Kvety ružových klinčekov na záhrade

Charakteristika klinčekov

Klinčeky neodmysliteľne patrili do záhradiek našich babičiek. Pre svoju krásu však bývajú často pestované aj v súčasnosti. S klinčekom sa zároveň spája zaujímavá symbolika, ktorá siaha až do stredoveku. Vtedy bola táto rastlina symbolom pre Pannu Máriu, čo napokon pripomína doteraz používaný ľudový názov pre klinček bradatý – slzičky Panny Márie. Medzi klinčeky sa radí aj starý známy karafiát.

Klinčeky sú všeobecne domovom v Európe a Ázii. Vo voľnej prírode sa na ne dá natrafiť na slnečných stanovištiach na suchších medziach, skalkách a svahoch.

 

Prezrite si rôzne druhy klinčekov v našom e-shope a vybavte sa včas na novú pestovateľskú sezónu

 

Klinček druhy

Klinčekov existuje celý rad. Vďaka tomu nie je problém vybrať si takú rastlinu, ktorá sa bude vo vašej záhrade najviac vynímať. Klinčeky môžeme rozdeliť do nasledujúcich kategórií.

Nízke vytrvalé druhy klinčekov

Tieto druhy bývajú hojne pestované v skalke. K populárnym druhom sa v tomto ohľade radí najmä klinček alpský, klinček sivý, klinček japonský či klinček peritý. Zabudnúť nesmieme ani na klinček kropenatý, ktorý ako jeden z mála dobre znáša kyslú pôdu.

Klinčeky ako letničky

Pravdepodobne najobľúbenejším druhom klinčeka u nás, ktorý sa pestuje ako letnička, je klinček čínsky. Ten na prvý pohľad zaujme svojim nižším rastom, pričom kvitne v najrôznejších farbách. Jeho kvety sú malé, ale v záhrade zaručene vyniknú.

Ak je reč o letničkách, musíme spomenúť aj klinček karafiát či karafiát záhradný. Táto kvetina je charakteristická svojim vysokým vzpriameným rastom. Keďže je ideálna na rez, často sa umiestňuje ako dekorácia do vázy.

Dvojročné klinčeky

Medzi obľúbené dvojročné rastliny môžeme zaradiť klinček bradatý, ktorý dorastá do výšky 30-50 cm. Tento klinček býva spravidla pestovaný v pestrej škále farieb. Rovnako je ideálny na rez, vďaka čomu v sezóne ozdobí vašu vázu.

Klinček do kvetináča

Klinček sa často pestuje v kvetináči, vďaka čomu si môžete ozdobiť svoj okenný parapet alebo napríklad priestor na balkóne. Ak hľadáte vhodný druh klinčekov na pestovanie v kvetináči, vyberajte skôr z nižších a stredne veľkých druhov. Ideálnou voľbou sú letničky, pri ktorých sa môžete tešiť na farebné kvety prakticky po celé leto. Oproti trvalkám sa rozrastajú rýchlejšie a začínajú tiež rýchlejšie kvitnúť.

Pestovanie klinčekov v kvetináči

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako postupovať pri pestovaní klinčekov v kvetináči a aké nároky vlastne tieto rastliny majú. Výhodou je, že pestovanie klinčekov je naozaj ľahké. Vďaka tomu si s ním hravo poradia aj začiatočníci. Všeobecne možno odporučiť vybrať týmto rastlinám slnečné stanovište. Z hľadiska pôdy voľte nezamokrený vápenitý typ. Rastlinu nezabudnite pravidelne zalievať, ale vyvarujte sa premokreniu, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

Klinček pestovaný v kvetináči a rôzne farebné odrody klinčekov
Klinček je vhodné pred výsadbou na vonkajšie stanovište predpestovať. Semená je možné vysievať do kvetináčov za oknom alebo do skleníka a neskôr ich presadiť von (akonáhle už nehrozia mrazíky).

Klinček v kvetináči aj voľne v pôde býva voči chorobám pomerne dobre odolný. U vyšších druhov sa môže objaviť múčnatka či pleseň šedá, pričom rozvoj plesní môže podporiť dlhodobo vlhké počasie. Ak by sme mali vymenovať nejakých škodcov, mohlo by sa jednať snáď len o zajaca, ktorý by sa na vašu záhradu mohol zatúlať. Listy hvozdíka sú pre neho totiž pochúťkou.

Klinček po odkvitnutí

Akonáhle klinček odkvitne, odporúčame odstrániť zvädnuté kvety a prípadne odumreté časti rastlín. Vďaka tomuto kroku podporíte ďalšie kvitnutie. Niektoré druhy klinčekov môžu znova vykvitnúť v druhom období kvitnutia.

TIP: Zaujala vás možnosť pestovania klinčekov? Preskúmajte aj ďalšie vhodné letničky do nádob a vzájomne ich skombinujte.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
  • Hurmikaki - návod na pestovanie
    22. júla 2024
    Nám tiež schol, pohrozila som že pôjde von čo sa aj stalo. Strčila som do vedra s vodou buď...
  • Magnólia pestovanie
    17. júla 2024
    Dobrý deň! Pri starostlivosti o magnóliu je dôležité dodržiavať správne postupy pri reze,...
  • Magnólia pestovanie
    16. júla 2024
    Dobrý deň prajem. Mám na záhrade magnóliu, ktorú sme chceli trošku vytvarovat, no rezom sme...
  • Škumpa vlasatá pestovanie
    15. júla 2024
    Dakujem velmi pekne. Vsetky podmienky ma podla popisu, poda,svetlo,zalievka... tak ze to bude asi...
  • Škumpa vlasatá pestovanie
    15. júla 2024
    Ak vám škumpa ešte nekvitla, tu sú niektoré tipy, ktoré môžu pomôcť: 1. **Vek...
Archív blogu