+421 2 54651414

mája 2015

Baleríny v nádobe

Autor: Ing. Adriána Francová 26. mája 2015 Žiadne komentáre

       Okrem zeleninových priesad a byliniek môžete pestovať na balkóne a terase aj ovocie. Pre tento účel sú ako stvorené baleríny – ušľachtilé kultivary stromov s jedným terminálom, ktoré dorastajú do šírky minimálne, tvoria malý obrast.

Baleríny v nádobeNapriek tomu sa môžete tešiť plodom a navyše nevyžadujú takmer žiadny rez. Dorastajú maximálne do výšky 4 metrov a šírky 1 metra. Boli vyšľachtené v Anglicku a úspešne splnili účel najmä v malých a úzkych záhradách. Veľmi dobre sa dajú pestovať aj vo väčších nádobách, čo je pre mnohých výzvou.

Vyžadujú rovnakú starostlivosť ako ovocný strom v záhrade s akcentom na rez. Aj keď sme spomenuli, že rez je minimálny, je nesmierne dôležitý. Dôležitosť spočíva v období vykonávania rezu a v technike. V letnom období sa zaštipujú letorasty, ktoré sa potom rozvetvia, a tak vzniká rodivý obrast. Ideálny termín je od konca júla do polovice septembra.

Rez bočných vetiev sa vykonáva tak, že výhonok zrežete za tretím púčikom. V prípade bujného rastu sa môže skrátiť aj terminál. Toto rezanie sa vykonáva v zimnom období alebo v predjarí, ešte pred pučaním.

Baleríny sú obyčajne pestované na pomaly rastúcich podpníkoch, ale aj na stredne bujne rastúcom podpníku MM106 a vtedy dokážu dorásť aj do výšky 4 metrov. Na ošetrovanie a zber potom musíte použiť aj rebrík. Obyčajne to platí pre pestovanie v záhrade, v sade.

Na črepníkové pestovanie vyberte ovocné stromy na pomaly rastúcom podpníku, ktorý potom dorastá do výšky 2 –3 metrov. Rodivosť nastupuje skoro, ale do 3 rokov nie je vhodné nechať stromček prerodiť. Musíte vykonať prebierku plodov, ktorú však realizujte až po samovoľnom júnovom opade plodov. V prvých rokoch ponechajte  na stromčeku minimum plodov. Neskôr sa ponecháva adekvátne množstvo plodov, cca 10 cm od seba, aby sa plody mohli vyvíjať a boli dostatočne veľké.

Na rodivosť má vplyv aj opeľovanie. Baleríny sú cudzoopelivé, a preto kvôli jednoduchšiemu opeleniu vysaďte ešte aspoň jednu odrodu do druhej nádoby. 

Okrasné dreviny kvitnúce

Autor: Ing. Adriána Francová 25. mája 2015 Žiadne komentáre

Jar je typická množstvom výrazných prvkov ako zeleň, kvety, záhrada a práca v nej. Najzaujímavejšia je však práve vďaka drevinám a krom, ktoré v inom období nekvitnú alebo si práve vyžadujú pozornosť vo forme rezu, čo je základom pre budúcoročné kvitnutie.

Okrasné dreviny kvitnúce

Odkvitá zlatý dážď (Forsythia), dulovec (Chaenomeles), tavoľník (Spiraea) alebo iné dreviny, ktoré Vás prekvapili svojou záplavou kvetov v marci či v apríli. Teraz je čas orezať odkvitnuté konáre, nakoľko tieto dreviny na ďalší rok kvitnú vždy na novom dreve. Striháme ich rapídne, rovnako aj kmienkovú vŕbu (Salix caprea pendula). V máji Vás prekvapí bohato kvitnúca vistéria (Wisteria), ktorej fialové strapce kvetov lákajú včely a hmyz alebo žlté strapce štedreca (Laburnum), ktorý tiež vynikne na múre aj pergole.

Kvitnúce dreviny (Chaenomeles)

Rovnako rozkvitajú plamienky (Clematis). Nezabudnime na azalky a rododendrony (Rhododendron), ktoré sú v máji najkrajšie. Vyžadujú však špecifické podmienky pestovania, len vtedy sa im bude totiž dariť. Ozdobou sú aj japonské čerešnesakury, ktoré obľubuje snáď každý. Rovnako okrasné jablone. Najkrajšie vonia asi orgován (Syringa), ktorého sladkú vôňu ucítite už z diaľky. Natrhané vetvičky vydržia vo váze síce krátko, ale radosť vám určite urobia. 

Záhrada však nemusí byť zaujímavá len vďaka okrasným krom, ale aj vďaka ovocným drevinám, z ktorých máme úžitok. Sú momentálne plné kvetov a hmyzu, ktorý ich usilovne opeľuje, aby sme sa dočkali úrody. Rozkvitajú čerešne, slivky, jablone. Dreviny ako lieskybrezy vyzerajú výborne na konci záhrady, kde ich jasno zelené listy pripomínajú začiatok niečoho nového. Biela kôra svieti a v korunách stromov sa uhniezdili vtáky.

Keby sme sa vás opýtali, akú farbu má jar a máj, názory by sa asi líšili, ale spravidla platí, že najviac je v tomto období ružovej, žltej, fialovej a ich odtieňov. Kvitnúce kry vyniknú najmä pred tmavým pozadím, preto na to myslite už počas zakladania záhrady a počas výsadby. A potom nás len čaká dokonalá romantika. Ešte si zobrať deku, ľahnúť si do trávy a vychutnať si všetko to, čo nám príroda pripravila. Okrem práce v záhrade by ste si ju totiž určite mali vedieť aj vychutnať.

 

Zelenina na záhrade a starostlivosť o ňu

Autor: Ing. Adriána Francová 24. mája 2015 Žiadne komentáre

Zelenina na záhrade a starostlivosť o ňu

         Prichádza veľmi dôležité obdobie pre ďalšie výsevy, výsadby a starostlivosť o vzchádzajúce rastliny, najmä teplomilnú zeleninu. Tento mesiac sa nesie v znamení paradajok, papriky, tekvíc, uhoriekmelónov. Samozrejme, nie je to všetko. Každý máme v záhrade to svoje obľúbené a nikde striktne nie je napísané, kedy a čo presne sa musí vysadiť alebo vysiať. Sú druhy, ktoré môžete vysievať niekoľkokrát za rok, pretože patria medzi zeleninu s krátkym vegetačným obdobím (šalát, cibuľka, špenát, reďkovka, hrášok).

Rovnako v polovici mája je vhodné obdobie na výsadbu plánt paradajok, papriky, tekvíc, uhoriek, výsev tekvíc, cukiet a melónov. Nezabudnite na vhodné opory už od začiatku a starostlivú zálievku. V máji môžu prekvapiť neskoré jarné mrazy, ktoré obyčajne trvajú 3 – 4 dni a svoju silu ukazujú v rôznej podobe. Preto podľa lokality zabezpečte rastliny vhodnými krytmi. Mrazy pôsobia väčšinou prízemne, ale môžu poškodiť rastliny natrvalo. Nemyslite si, že pokiaľ rastliny prikryjete textíliou, sú zachránené. Textília alebo iný kryt by sa nemal nijako dotýkať prikrývanej rastliny, inak listy očernejú mrazom a budú poškodené, najmä výhony papriky a paradajok.

Včas pokrývku odstráňte, aby s nástupom slnečného počasia nedošlo k zapareniu rastlín. Zeleninu pravidelne a výdatne zalievajte, nie však za horúcich dní a za prehriatej pôdy. Radšej si privstaňte alebo zalievajte neskoro večer. Vodu neaplikujte výlučne na listy. Podporujete tak výskyt plesní a múčnatky. Vodu potrebujú predovšetkým korene.

Pokiaľ chcete použiť výživové doplnky, môžete zvoliť prostriedky vo forme zálievky na list. Ak plánujete pestovať tekvice a melóny, vysaďte ich na vyhnojené miesta na taký priestor, aby sa mohli dostatočne ťahať alebo šplhať. Mnohé cukety a tekvice sa dajú pestovať aj na malom priestore, lebo netvoria šľahúne a neplazia sa po celej záhrade. Aj v malej záhrade si môžete dovoliť pestovať viacero druhov, pokiaľ jednotlivé druhy správne vysejete a vysadíte. Uhorky skúste pestovať na podpornej sieti. Ušetríte priestor a plody budú čisté a väčšie. Hrášok umiestnite tiež v blízkosti konštrukcie. V čase kvitnutia vysejte ďalší, úrodu tak budete zbierať postupne. 

Starostlivosť o zeleninové planty v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 23. mája 2015 Žiadne komentáre

        Začína to nákupom semien a obyčajne končí zberom skvelej úrody. Aby ste sa k nej však dopracovali, musíte sa o sadeničky dobre postarať. Po dosiahnutí dvoch pravých listov je nutné ich presadiť do väčších nádob. Postačia nádobky z jogurtov alebo smotany.

Papriky môžete presádzať rovno po 2 kusy. Platí to aj pre chilli papričky a feferóny, baranie rohy. Je to kvôli jednoduchšiemu opeleniu a stabilite rastlín. Ak však neskôr rastliny vysadíte aj jednotlivo v tesnej blízkosti, účel bude splnený.

Starostlivosť o zeleninové planty v nádobáchZeleninové priesady potom umiestnite na rozptýlené svetlo v blízkosti okna. Ak sa budú za svetlom ťahať, otáčajte ich, prípadne ich cez deň otužujte vonku na terase a balkóne. Pozor na priame slnko. V prvých dňoch otužovania im priame slnko môže popáliť listy.

Samozrejmosťou je zálievka. V máji môžete priesady ponechať na chránenom mieste, bez silného vetra. Keď už priesady dosiahnu požadovanú výšku, mnohé budú vyžadovať oporu. Použiť môžete rôzne kolíky, drevené, kovové či plastové paličky a špirály.

Listy na úkor plodov

Paradajky musíte vyštipovať. Z pazúch listov vyrastajú často nové výhonky, ktoré dokážu tiež zakvitnúť a zarodiť, ale zbytočne rastlinu vysilia a množstvo energie sa vkladá do zelenej hmoty listov a nie do tvorby a veľkosti plodov. Aj spodné listy, ktoré sú obyčajne nevzhľadné, môžete odstrániť.

Ak rastlina vytvorí strapce plodov alebo jednotlivé plody, môžete odstrániť všetky listy pod strapcom. Aj kvôli tomu, aby mali plody viac svetla, a tým aj rýchlejšie dozreli. Môžete sa takto vyhnúť aj možným plesniam - ak je viac rastlín po kope, tienia si a dotýkajú sa navzájom, prípadne ak by trpeli prebytočnou vlhkosťou.

Nádoby, v ktorých ich plánujete pestovať, musia byť dostatočne veľké, s priepustným a zároveň výživným substrátom a s drenážnou vrstvou na dne. Otvor na odtok prebytočnej vody by mal byť samozrejmosťou.

Nezabúdajte aj na inú plodovú zeleninu

Paradajky sa do nádob vysádzajú nižšie, než boli pôvodne. Nielen kvôli stabilite, ale aj kvôli svojej výške. Je to liana, ktorá dokáže vytvoriť korene aj na stonke. Príliš vysoké paradajky môžete zaštipnúť na vrchole. Robí sa to aj na konci sezóny, kedy je zjavné, že už plody nestihnú dozrieť. Preto rastlinu radšej skráťte, aby vyživovala existujúce plody a nedávala energiu do rastu a prípadne nových kvetov.

Zelené paradajky môžete obrať a nechať dozrieť na parapete okna, alebo v sklenenej fľaši. Chuť už bude síce iná, ale aj tieto plody sa dajú spracovať.

Na paprike kontrolujte výskyt škodcov. Pokiaľ má paprika nahodených viac plodov, malé a deformované odstráňte.

Rovnako na balkóne môžete dopestovať baklažány alebo šalátové uhorky na konštrukcii. 

Dekoratívne stromy a kry pre oživenie záhrady

Autor: Ing. Adriána Francová 19. mája 2015 Žiadne komentáre

Záhrada je po byte druhým obydlím človeka, preto by mala byť pohodlná, atraktívna, upravená, účelová i úžitková zároveň. Vyhovovať by mala nám, deťom, návšteve i zvieratám, ktoré sú súčasťou nášho života, a preto ich od záhrady ani nevieme eliminovať.

Dekoratívne stromy a kry pre oživenie záhradyMyslite nielen na krásu, ale i potreby drevín

Celková kompozícia je najkrajšia vtedy, keď ladí s okolím, so zástavbou, architektúrou domu, prípadne umiestnením v urbanistickom územnom pláne. Musí obsahovať dreviny atraktívne vzhľadom, tvarom a habitusom, aby dokonale vypovedali o záhrade, o jej tajomnosti a poslaní.

Každý strom i ker je niečím zaujímavý: veľkosťou listov, farbou, kôrou, kvetmi, plodmi. Toto všetko by sme o nich mali vedieť ešte pred samotnou kúpou, pred samotným umiestnením do záhrady a výsadbou. Výber stromu ovplyvňujú podmienky svetelné, pôdne, veľkosť plochy a samozrejme aj váš pohľad na záhradu a čo od nej očakávate.

Zelené ihličnany sa hodia všade

Niekomu sa nepáči množstvo listov, a preto vysadí radšej ihličnaté dreviny, o ktoré sa treba starať iba minimálne. Výhodou ihličnatých drevín je to, že poskytujú celoročný pohľad na zelenú záhradu. Navyše majú rôzne odtiene zelenej, žltej, smaragdovej až modrej.

Pri vhodnej kombinácii vedia aj bez listnáčov dotvoriť atmosféru krásnej záhrady, a to len vďaka rôznym výškam, šírkam, farbám a tvarom. Nevýhodou je, že počas roka pôsobia takmer rovnako narozdiel od listnáčov, ktoré menia svoj vzhľad podľa ročných období alebo podľa poveternostných podmienok. Ihličnaté stromy menia farbu a odtieň len pôsobením oblohy a jej farby.  

Na jeseň môže strom počas silnej búrky prísť takmer o všetky listy. Na druhej strane, listy sa v priebehu niekoľkých dní môžu vyfarbiť zo zelených na žlté, hnedé alebo červené. Po opade listov sa na trávniku nachádzajú listy a je čas na upratovanie, hrabanie a to mnohých odrádza, nakoľko nemajú kompostér a možnosti uskladnenia či spracovania listov.

Väčšina krov vyžaduje aj pravidelné strihanie, tiež treba počítať s odpadom a zadovážiť si drvič konárov. 

Bylinkové potešenie

Autor: Ing. Adriána Francová 18. mája 2015 Žiadne komentáre

        Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie vyvinutý koreňový systém a ďalej sami najlepšie viete, kedy a kam ich vysadíte.

Pre pestovanie viacerých byliniek môžete použiť hranty, kvetináče a špeciálne bylinkové nádoby.  Naučíme vás, ako ušetriť priestor na balkóne a pestovať na relatívne malom mieste viac byliniek.

Bylinkové potešenieBudete potrebovať veľký kvetináč, plastovú, drevenú alebo kovovú tyčku aspoň 1 - 1,5 m vysokú a niekoľko menších kvetináčov. Veľký kvetináč naplňte substrátom a vysaďte do neho napríklad materinu dúšku, prípadne aj nejaký jej kultivar. Do stredu zapichnite tyčku a cez stred (odtokový otvor) ponavliekajte menšie kvetináče do požadovanej výšky. I keď budú naklonené, substrát sa z nich nevysype a aj rastline sa bude dariť.

Do tejto poschodovej veže vysaďte bylinky podľa vášho výberu. Vhodné sú oregano, pažítka, medovka, levanduľa, šalvia. Takúto vežu môžete použiť aj na výsadbu skalničiek. Na malom priestore získate veľa.

Zalievajte spočiatku veľmi opatrne. Prebytočná voda bude cez odtokový otvor stekať priamo do veľkého kvetináča. Bylinky vyžadujú svetlo, teplo, slnko, miernu zálievku, priepustnú aj chudobnú pôdu bez hnojenia. Navyše minimálne trpia chorobami a škodcami. Pravidelne ich používajte v kuchyni a rezom udržiavajte pekný tvar.

Iné väčšie trsy byliniek môžete pestovať v samostatných nádobách. Doplňte pár kusov chilli papričiek, paradajok, bazalku a môžete si dopriať aj chutný šalát.

Bylinky nevyžadujú veľa starostlivosti, len neznesú premokrenie. Viac sa im darí vo vonkajšom prostredí ako na parapetnej doske okna z vnútra. Bylinky majú široké použitie, nádherne voňajú, majú zaujímavý tvar, dokonca aj sfarbenie. Zakúpte si už teraz rôzne semienka a skúste ich vypestovať. Budete mať oveľa viac radosti aj z práce aj z výsledku.  

Starostlivosť o trávnik

Autor: Ing. Adriána Francová 16. mája 2015 Žiadne komentáre

Jarné obdobie je charakteristické nielen zakladaním nových plôch trávnika, ale aj starostlivosťou o pôvodný, prípadne regeneráciu starého trávnika po zime. Jar je v plnom prúde, ešte stihnete urobiť niekoľko vecí, ktoré značne ovplyvnia kvalitu a vizáž trávnatej plochy.

Starostlivosť o trávnik

V prvom rade dbajte na to, ak ste ešte tak neurobili, aby bol trávnik vyhrabaný od starého lístia, nečistôt, napríklad po strihaní trvaliek a krov. Ak je príliš sucho, treba začať intenzívne zalievaťhnojiť dusíkatými hnojivami, ktoré trávnik dostanú do kondície.

Pokiaľ sa Vám zdá, že Váš trávnik aj napriek zálievke a hnojeniu neprosperuje, nerastie, dokonca stráca farbu, určite vyžaduje vertikutáciu, čiže prevzdušnenie, a tento mesiac ju ešte môžete vykonať. Ide o princíp prerezania starej mačiny pomocou nožov a drôtov, ktoré vytrhajú a dostanú na povrch všetok mach, nečistoty, odumreté steblá a množstvo nadbytočných hustých koreňov. Vertikutátor so zberným košom Vám uľahčia prácu v tom, že zbytky hneď zbierajú. Počítajte s tým, že nečistoty bude naozaj veľa a do malého kompostu sa Vám asi nezmestia.

Trávnik po tomto úkone môže opäť dýchať, prázdne miesta môžete dosiať, prípadne zapieskovať, pokiaľ je podklad hutný a trávnik zakladaný na ťažkej pôde. Samozrejme, nezabudnite na zálievku alebo počkajte na vhodné obdobie, kedy bezprostredne začne pršať. Už po týždni uvidíte výrazné rozdiely.

Starostlivosť o trávnik alebo ako sa zbaviť machu

Ako sa zbaviť machu v trávniku

Tvorí sa Vám množstvo machu v trávniku a na niektorých miestach ani trávnik nevidíte? Príčina nie je nadmerná zálievka alebo vlhká pôda. Je to odraz nekvalitnej starostlivosti o trávnik a tento stav môže nastať z rôznych príčin, ako sú:

- nedostatočná výživa - hnojenie, 

- sucho – nedostatočná plytká zálievka, 

- zlá drenáž – trávnik založený na ťažkej, ílovitej pôde,

- nedostatočná vertikutácia, 

- nízke kosenie trávnika najmä počas horúčav (trpia najmä plochy bez automatickej závlahy), 

- množstvo tieňa, 

- kyslá pôda.

Machu sa v prvom rade zbavíte vertikutáciou a potom môžete vylepšiť stav trávnika hnojenín a správnym prísunom dôležitých prvkov pre rast, farbu a vitalitu. Trávnik je náročný aj na závlahu. Ak zalievate každé ráno a večer, ešte to neznamená, že mu doprajete dostatok vody. Plytké zalievanie v malom množstve prenikne len tesne pod povrch a korene sa dostatočne nenapijú. Stačí raz za deň v ranných alebo večerných hodinách a intenzívne.

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Trávnatá plocha na záhrade patrí pre mnohých medzidominantné a najviac ošetrované plochy v záhrade. Dokonalý trávnik musí byť pre niekoho bez ďateliny a kvitnúcich vytrvalých rastlín, ktoré trávnikári nazývajú burinou, pre iných je práve ďatelina a sedmokrásky či púpava skrášlením inak fádnej zelenej plochy. Na jeseň si trávnik vyžaduje starostlivosť tiež. Okrem toho, že za teplých a suchých dní je nutné ho zalievať, musíte previesť aj hnojenie hnojivami s vyšším obsahom draslíka ako prípravu na zimu.

Starší trávnik alebo trávnik, ktorý neprosperuje, je vhodné v tomto období prevzdušniť vertikutátorom. Pracuje sa s ním rovnako ako s kosačkou. Záhradu však musíte prebehnúť v dvoch rôznych smeroch. Počítajte s obrovskou hmotou odpadu. Budete prekvapení, čo všetko z neho vyhrabete. Trávnik po vertikutácii nepôsobí príliš esteticky, ale v krátkom čase zregeneruje a zazelená sa. Musíte mu dopriať ešte dostatok vlahy.

Mnohých môže počas daždivých dní trápiť pleseň na trávniku. Vzniká väčšinou v dôsledku nepriepustnej pôdy pod trávnikom, vlaha sa drží na povrchu a vzniká pleseň. Pomôže vertikutácia, vyhrabanie trávnika a mierne zalievanie. Pokiaľ sa Vám drží v trávniku mach, nie je to nadmernou vlhkosťou ako si väčšina myslí, ale nesprávnym zložením pôdy, prvkov, nesprávnym hnojením a nepriepustnou vrstvou pod trávnikom.

Pokiaľ sa Vám ani po viacerých pokusoch nedarí dopestovať pekný trávnik na niektorých menších miestach, vyskúšajte položiť na problematické miesta hotové trávnaté koberce. Pokiaľ trávniku nedodáte dostatok vlahy, bude mať plocha len krátkodobý efekt. Potom je už vhodnejšie vysypať plochu štrkom, pieskom, prípadne vysadiť pôdopokryvné rastliny alebo trvalky, po ktorých sa síce nechodí ako po tráve, ale svoju funkciu zelenej plochy splnia zaručene.

Postreky v ovocnej záhrade

Autor: Ing. Adriána Francová 12. mája 2015 Žiadne komentáre

        Myslíte si, že bez postrekov to v dnešnej dobe v ovocnej záhrade nepôjde? Ako s chorobami a škodcami bojovali naši predkovia? Používali rôzne odvary z lúčnych a liečivých rastlín, ktoré aj v dnešnej dobe našli v záhradách a sadoch uplatnenie. Používajú sa výluhy zo žihľavy a iných aromatických plodín ako cibuľacesnak, tabak, ktoré škodcom nevoňajú. Niekedy však neprebehne úplná spokojnosť s výsledkom, ale zato takýto postrek vnímame ako eko-hnojivo a bio-podporné látky.

Postreky v ovocnej záhrade

Potom nastalo obdobie použitie silnej chémie, ktoré malo aj negatívne účinky na celé životné prostredie. V dnešnej dobe nachádzajú na trhu uplatnenie ekologické postreky, ktoré priamo pôsobia na škodcu alebo chorobu a bohužiaľ bez nich to niekedy nejde. Kučeravosť listovbroskýň určite nezničíte výluhom. Musíte včas použiť meďnaté prípravky, ktorými priam celý strom a púčiky vysprchujete. Práve v máji sa aplikuje  druhý preventívny postrek.

máji sa aplikujú postreky proti múčnatke egrešov, jabloníríbezlí a pokiaľ chcete pravidelne zozbierať úrodu marhúľ, nezabudnite na postrek proti monilióze marhúľ (odumieranie výhonov a kvetov). Nevyhnutný je aj postrek proti piliarke slivkovej a vrtivke čerešňovej. Samozrejme, našli by sa aj ďalšie vhodné postreky  na jahody, marhule, vinič.

Skúste dreviny dôkladne kontrolovať, včas zakročiť proti škodcom ako sú vošky. Dodržiavajte správne aplikovanie výživ a hnojív, pravidelne a výdatne zalievajte, najmä počas suchej jari a v čase násady kvetov a plodov. Misy okolo kmeňov udržiavajte v nezaburinenom stave pre lepší prísun vody a živín priamo ku koreňom. Možno sa Vám potom podarí niektoré dreviny zachrániť pred postrekmi.

Na jar mnohí aplikujú predjaré postreky, ktoré majú za úlohu zničiť prezimujúce štádia škodcov, vajíčka a larvy, ktoré sa s postupným otepľovaním začínajú prebúdzať a vyvíjať. Postrek musíte vykonať pred samotným kvitnutím za bezveterného počasia, bez prítomnosti dažďa s teplotou okolo 15 °C.

Odkvitajú cibuľoviny - čo potom?

Autor: Ing. Adriána Francová 10. mája 2015 Žiadne komentáre

        I keď patrí mesiac máj medzi najkrajšie jarné mesiace, je to aj obdobie odkvitania niektorých druhov cibuľovín, ktoré v záhone už nevyzerajú lákavo a je potrebné ich nahradiť.

Odkvitajú cibuľoviny - čo potom?

My Vám teraz poradíme ako a čím. Určite to neskúšajte tým spôsobom, že rastliny vytrháte alebo im ostriháte listy. Každá cibuľovina potrebuje zatiahnuť, čiže je nutné počkať na obdobie, kedy im zožltnú listy, cibuľa sa uzavrie - čiže už nabrala dostatok živín a energie na budúcoročné kvitnutie. Dovtedy je nutné rastliny zalievať. Najmä vtedy, ak je jar suchá. Po zaschnutí by sa mali listy a stonky dať jemne odstrániť rukou. Cibule je potom vhodné vybrať z pôdy, nechať presušiť a uskladniť na vzdušnom a teplom mieste a na jeseň opäť vysadiť. Alebo môžete do toho istého miesta vysadiť letničkové priesady, ktoré nemajú kolovitý koreň.

Zatiahnutie cibuľovín môžete urýchliť odstraňovaním odkvitnutých súkvetí a zároveň aj odstránením semenníka, ktorý by cibule zbytočne vyčerpával. Listy však vždy ponechajte, pretože cibuľa potrebuje vytvoriť kvetné základy. Pokiaľ budete myslieť dopredu, v jeseni môžete vysadiť dvojročné rastliny – sadenice, ktoré súčasne s jarnými cibuľovinami zakvitnú a ich kvitnutie trvá oveľa dlhšie. Takto zostane záhon zaplnený aj po odkvitnutí narcisovtulipánov.

Ideálne kombinácie sú s nezábudkami alebo sirôtkami. Po zatiahnutí a zožltnutí cibuľovín môžete vysadiť na miesta po cibuliach letničkové priesady. Napríklad aksamitnice – drobnokvitnúce, vytvárajú kompaktný tvar a sú žltej a oranžovej farby. Zaujímavé sú aj agerátum a sanvitálie. Tie sa predovšetkým pestujú v nádobách, kde vytvárajú pekné previsy, ale dajú sa pestovať aj na záhone, v jeho prednej časti.

Nezúfajte, hoci jarné cibuľoviny dokvitajú, začne ďalšie krásne kvitnúce obdobie iných rastlín a kvetov v záhone. Stačí si len vybrať a kombinovať. Cibule je dobré po niekoľkých rokoch z pôdy vybrať. Najmä tie, ktoré sa nepestujú v košíkoch na cibuľoviny, nakoľko majú tendenciu zaťahovať hlbšie do zeme, a tým je ovplyvnené aj ich kvitnutie. Platí to pre narcisy a tulipány. Vyberajú sa po zožltnutí listov a znovu sa vysádzajú na jeseň. 

Prilákajte do záhrady opeľovačov

Autor: Ing. Adriána Francová 9. mája 2015 Žiadne komentáre

        Čo majú spoločné jahody, hrášokjablká? Na prvý pohľad sú úplne odlišné. Ani na jedných by sme si však nepochutnali, ak by sa o opelenie kvetov nepostaral drobný hmyz. Ak ho prilákame do svojich záhradiek, nebudeme sa musieť obávať toho, že daždivé počasie zníži naše šance na bohatú úrodu.

Čmeliaky        

I keď sú na pohľad zavalité, čmeliaky sú v opeľovaní skutočnými rekordmanmi. Za nektárom vylietavajú zo svojich skrýš v čase i nečase. Neúnavne prečesávajú vo svojom okolí kvietok po kvietku a pri hľadaní dobroty nevedomky opeľujú kvety, ktoré nám prinášajú úrodu. Vraví sa o nich, že sú usilovnejší ako domestikované včielky žijúce v úľoch.

Prilákajte do záhrady opeľovačovPrichýliť vo svojej záhradke malú kolóniu čmeliakov nie je zložité. Stačí im len vo včasnej jari podstrčiť na tienisté miesto drevený čmelník a vyčkať, kým ho niektorá zo samičiek hľadajúcich úkryt objaví. Potrvá niekoľko týždňov, kým odchová prvú generáciu robotníc a čmelník začne žiť svojím tajomným životom. Po celú sezónu z neho budú vylietavať usilovné robotnice, aby nachovali nových potomkov a keď príde neskorá jeseň, všetci sa vytratia a prežijú iba kráľovné zahrabané hlboko v zemi.

Ako vyzerá čmelník? Je to malá drevená debnička s rozmermi približne 25 x 30 x 15 centimetrov, ktorá je vo vnútri vyplnená machom, hoblinami, surovou vlnou alebo bavlnou. Vletový otvor s priemerom 15 - 20 milimetrov je pri zemi. Aby imitoval opustené myšie hniezdo, vo vnútri naň nadväzuje približne polmetrová hadica či rúrka. Spraví ho každý šikovný domáci majster.

Samotárky

Kým čmeliaky tvoria malé rodiny, včielky samotárky sa spoliehajú pri zachovaní rodu iba na seba. Každý rok naplnia niektorý z drobných otvorov niekoľkými bunkami, z ktorých sa v budúcoročnej sezóne vyliahnu ďalšie pracovité včeličky.

Aby ste ich prilákali do svojej záhrady, stačí skutočne málo. Zväzok bambusových rúrok alebo drevené poleno s navŕtanými otvormi s priemermi od 3 do 10 milimetrov. To, či včielky našli svoje nové útočisko, zistíte v priebehu sezóny jednoducho. Niektoré z dierok budú uzavreté hlinou, iné voskom, živicou alebo pilinami. Každý druh používa svoje vlastné materiály a má iné načasovanie kladenia vajíčok. Od jari do neskorej jesene možno pozorovať, ako sa voľné otvory zapĺňajú a od nasledujúcej jari budete vidieť, ako sa mladé včielky vyhryzávajú von.

V čom sú samotárky také úžasné? Neodletia z vašej záhrady, ani keby na blízku bolo rozkvitnuté pole so zlatožltými kvetmi. Zostávajú verné svojmu rodisku.

Nektár po celý rok

V máloktorej záhradke sa však nájde toľko druhov kvitnúcej zeleniny a ovocia, aby mali čmeliaky a samotárky postarané o nektár na celú sezónu. Preto pri ozdobnej výsadbe dbáme na to, aby sme siahli po kvetoch, ktoré priam prekypujú nektárom. Sú to zvyčajne tie, ktoré majú drobnejšie kvietky v bohatých súkvetiach, ktoré nás tešia po celú sezónu.

Dostatok nektáru zabezpečí výsadba papuliek (Antirrhinum majus), nechtíkov (Calendura officinalis), krasuliek (Cosmos bipinnatus), prvosienok (Primula), železníkov (Verbena), slnečníc (Helianthus), šalvií (Salvia officinalis), rudbekií (Rudbeckia), cínií (Zinnia) floxov (Phlox).

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu