septembra 2024
Plamienky pestovanie
Plamienky (Clematis) patria medzi typické popínavé rastliny. V záhrade sú veľmi obľúbené, nakoľko tu môžeme obdivovať ich divoký i ušľachtilý rast, drobné i veľké hybridné kvety rôznych farieb. Darí sa im na plotoch, treláži, pergole i v nádobe s oporou. Zistite, ako pestovať clematis, aby sa rastline skvele darilo.
Ako sadiť plamienok
Pokiaľ máte záujem vypestovať si dokonalý plamienok, vysádzajte ho na jar, po odoznení jarných mrazov alebo počas leta. Nikdy ho nevysádzajte v blízkosti múru, kde je príliš sucho a na južné steny, kde celodenne páli slnko. Korene musia byť v tieni. A to zabezpečíte po výsadbe doplňujúcou výsadbou nízkych trvaliek, mulčom alebo kameňmi.
Pri výsadbe je kľúčová jama, ktorá by mala mať rozmer cca 50x50 cm.
„Pre plamienky platí: nohy (korene) v chlade a hlava (kvety) v teple.“
Na jej dno vysypte štrk ako drenáž, zasypte kvalitným substrátom, pridajte kompost, prípadne hnoj a vysádzajte kolmo na oporu. Rastlinu dôkladne zalejte a pripevnite ku konštrukcii, ktorá by mala byť postavená pred samotnou výsadbou.
Kedy zasadiť clematis
Najvhodnejší čas na výsadbu plamienka nastáva buď na jar po odznení prvých mrazov, alebo počas leta. Clematis pestovaný v nádobe je možné vysadiť prakticky kedykoľvek počas roka, nezabudnite mu ale zaistiť pravidelnú zálievku.
Clematis zazimovanie
Plamienky sú všeobecne náchylné na vymŕzanie. Preto je potrebné rastlinu na toto obdobie vhodne pripraviť. Pokiaľ pestujete clematis v nádobe, môžete ho preniesť na chránené stanovište. Samotný kvetináč potom obložte polystyrénom alebo vrecom s trochou slamy, lístia či kôry.
Clematis pestovaný v záhrade zateplite pomocou čečiny, sena alebo lístia. Pokiaľ sa rozhodnete clematis presadiť z nádoby voľne do záhrady, sadte ho o zhruba 10 cm hlbšie.
Clematis pestovanie na balkóne
Dajú sa rovnako pestovať aj v nádobe, kde nezabudnite na oporu. Sú vhodným doplnkom terasy alebo balkóna. V nádobe sa však korene rýchlejšie prehrievajú, v zime naopak hrozí vymrznutie, preto nezabúdajte na pravidelnú zálievku, v zime na zazimovanie a obalenie nádoby a výsadbu podrastu.
Rastliny nikdy neumiestňujte pod odkvapové rúry, kde hrozí premokrenie a náchylnosť plamienkov na hubové choroby.
Ako pestovať clematis
Ako pri takmer každej rastline aj plamienok vyžaduje po vysadení starostlivosť v podobe pravidelnej bohatej zálievky, ktorú je v horúcich letných dňoch potrebné primerane zvýšiť. Dávajte však pozor na premokrenie pôdy.
Pozrite si kompletný sortiment plamienkov z ponuky nášho eshopu
Pestovanie plamienka nie je pri dodržasní základných zásad náročné. Strihaniu plamienka ale aj iných popínaviek sa venujeme v tomto článku: Prečítajte si ako strihať clematis .
Plamienok pestovanie pri plote
Pokiaľ túžite po plamienkovom plote, vysaďte niekoľko druhov a farieb pozdĺž celého plota rovnakým spôsobom, šikmo do jamy, tak aby výhonky smerovali k opore a jednotlivé výhonky upevnite ku plotu. Plamienok je rastlina, ktorá sa ovíja na konštrukciu vďaka ovíjavým listovým stonkám a úponkom. Otáčajú sa dookola a preto nie je problém ich nasmerovať v raste. Často si nájdu svoju cestu. Ak ju pustíte z dohľadu dokáže sa ovíjať aj okolo blízkych krov a drevín.
A ak vás zaujíma, ako rýchlo rastie clematis, vedzte, že to závisí od zvoleného druhu. Niektoré z nich môžu dorastať do výšky až 9 metrov a ročný prírastok môže byť aj 2 metre. U iných plamienkov sa jedná o celkovú výšku 0,5 metra a ročný prírastok je teda rádovo niekoľko desiatok centimetrov.
Je plamienok neopadavý?
To záleží na konkrétnej odrode. Ak túžite po neopadavom plamienku, vyberajte zo vždyzelených odrôd. Takým variantom môže byť napríklad plamienok 'Frackles' alebo 'Apple'.
Aby clematis kvitol
Clematis by mal správne kvitnúť od júna až do septembra. Často sa to ale nedeje. Problém môže spočívať v tom, že neodstránite horné kvety vrátane prvého páru listov. V takom prípade môže rastlina začať vytvárať semená, čo ju prirodzene vysiľuje. Na odstránenie kvetov preto nezabúdajte.
TIP: Pestovanie plamienku nie je pri dodržaní istých zásad vôbec zložité. Prečítajte si ešte článok o strihaní clematisu ale aj iných popínaviek.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Pestovanie egreša - pichľavá pochúťka zo záhrady
Egreše sa radia medzi obľúbené a predovšetkým chutné bobuľoviny. Ich pestovateľské nároky sú v mnohom podobné ako v prípade ríbezlí. Zistite, na čo si dať pozor a ako správne vykonávať rez, aby sa vám egreš odvďačil krásnym a zdravým rastom.
Charakteristika egrešov
Egreše sa právom radia medzi obľúbené plodiny a mnohokrát ich môžete nájsť v tradičných vidieckych záhradách. Zatiaľ čo predtým sa jednalo o planý ker so zelenými plodmi, v súčasnosti je väčšina egrešov vyšľachtených tak, aby boli plody nielen zelené, ale aj biele alebo červené.
Egreše druhy
Medzi populárne žlté druhy egrešu sa radí odroda 'Hinnonmaki Gelb' s vysokou odolnosťou a veľmi chutnými plodmi.
Pokiaľ vás lákajú skôr biele egreše, môžete sa pustiť do pestovania odrody 'Invicta', ktorá sa radí medzi najnovšie a zároveň najprogresívnejšie odrody na trhu.
Zo zelených egrešov stojí za zmienku variant 'Mucurines' s atraktívnym vzhľadom a chutnými plodmi. Tešiť sa môžete na plody úctyhodnej veľkosti. Skvelou voľbou je aj egreš ´Prima´.
Pokiaľ dávate prednosť červenému egrešu, môžete sa pustiť do pestovania odrody 'Hinnonmaki Rot', ktorá sa radí medzi stredne skoré odrody. Nemenej chutné plody vám ponúkne aj červený egreš 'Kamenar' so sladkou chuťou. Stále väčšej popularite sa ďalej teší variant 'Niesluchowski' s veľkými červenými plodmi veľmi dobrej chuti. Dobre rastúcou odrodou je potom beztŕňový variant ´Pax®´ s pravidelnou a spravidla veľmi bohatou odrodou.
Veľkoplodý egreš
Medzi veľkoplodé druhy egrešov sa radí napríklad egreš 'Invicta' so žltozelenou šupkou so stredným žilkovaním. Výbornú chuť veľkých plodov ale ponúkne aj odroda skorého až stredne skorého egreša - 'Karát´.
Egreš bez tŕňov
Ak sa chcete pustiť do pestovania egrešov bez tŕňov, môžete staviť na odrodu 'Spinefree'. Ide o stredne neskorú odrodu bez tŕnia, ktorá zároveň ponúkne pomerne veľkú výnosnosť. Má stredne veľké až veľké plody jasne červenej farby.
Vyberte si chutné odrody egrešov, pustite sa do ich pestovania a tešte sa z bohatej úrody
Egreše pestovanie
Pestovanie egrešov sa v prvom rade odvíja od toho, či chcete kríkový, alebo stromčekový egreš.
Egreše ker
Kríkový egreš sa vysádza do sponu 2×2 metre, a to ideálne na jeseň, najmä voľnokorenné kríky. Kontajnerované kríky je možné vysádzať na jar aj jeseň. Bezprostredne po výsadbe sa výhonky skracujú na 1 až 2 púčiky, vďaka čomu môžu nové výhony zosilnieť. Na budúci rok na jar potom ponechajte len zhruba 8 najsilnejších výhonov, ktoré skrátite o jednu tretinu. Aby kríčkový egreš nebol náchylný na plesne, pamätajte tiež na nutnosť počas leta odstraňovať všetky nové mladé výhony.
Stromčekový egreš
Egreše na kmienku - voľnokorenné, odporúčame vysadiť tiež na jeseň. Ak chcete vysadiť viac stromčekov, sadte ich do sponu 2×1 metra. Mladé stromčeky pripevnite ku kolíku, aby sa nezlomili alebo nevyvrátili v dôsledku vetra. Na jar je vhodné stromkový egreš zastrihnúť tak, že skrátite korunné výhonky na 3 púčiky. Aby ste docielili silnú a pravidelnú korunu, ponechajte iba 6 hlavných vetiev.
V oboch prípadoch platí, že egreš vyžaduje teplé a slnečné stanovište. Vyhnite sa premokreniu aj veľkému suchu. Čo sa pôdy týka, voľte humózny variant. Egreš sa vyžíva v neutrálnej či slabo kyslej pôde. A ako hlboko vysádzať egreše? Jednoducho tak, aby boli všetky korene a zhruba 5 cm kmienku pod zemou.
Kedy vysádzať egreše
Ak vás táto plodina zaujala, určite budete riešiť, kedy zasadiť egreše. Väčšina záhradníkov sa rozhoduje sadiť egreše na jeseň, zhruba od polovice októbra do začiatku novembra. Takto zasadená rastlina bude mať dostatok času na to, aby stihla pred začiatkom zimy zakoreniť.
Druhou možnosťou je výsadba egrešov na jar, avšak vždy pred začiatkom vegetačného obdobia.
Všeobecne platí, že voľnokorenné dreviny bobuľového ovocia sa vysádzajú na jeseň a tiež na jar. Kontajnerované druhy je možné vysadiť počas celého roka, okrem trvalého zamrznutia pôdy a nezáleží či sa jedná o stromček alebo ker.
Strihanie egrešov
Či už pestujete egreše v kríkovej alebo stromkovej podobe, pravidelný rez je kľúčový na udržanie zdravého rastu a dosiahnutie bohatej úrody. A kedy sa strihajú egreše? U stromkového egrešu sa rez robí ideálne od konca novembra do začiatku marca. Prípadne je možné vykonať aj rez egrešu po zbere.
Pokiaľ pestujete ker, je potrebné po výsadbe skrátiť výhody na dva až tri púčiky. Pri zasadení na jar je možné tento krok vykonať ihneď, v prípade jesennej výsadby počkajte až na teplejšie obdobie a vykonajte jarný rez egrešov.
Ako strihať egreše
U kríkového egrešu nezabudnite po výsadbe odstrániť slabé výhony hneď pri zemi. V druhom roku po výsadbe ponechajte na rastline štyri až šesť najsilnejších výhonov, ktoré skrátite zhruba o tretinu. V treťom roku skráťte najdlhšie vetvy na desať až dvanásť očiek, bočné vetvy potom na tri až päť očiek.
Čo sa týka stromkového egreša, v druhom roku po výsadbe vyberte päť až sedem základných vetiev a tie skráťe o jednu tretinu. Následne priebežne odstraňujte výhony, ktoré vyrastajú zo stredu korunky a tiež vetvy, ktoré strom zbytočne zahusťujú. Po štyroch až šiestich rokoch od výsadby môžete pristúpiť k omladzovaciemu rezu, pri ktorom sa základné vetvy ponechajú na dĺžku ôsmich až desiatich očiek, bočné potom na dve až štyri očká.
Rez egrešov
Ako vidíte, pri egreši je teda potrebné priebežne vykonávať udržiavací a zmladzovací rez. Nezabudnite tiež odstraňovať slabé alebo napríklad zlomené vetvy. Strihanie egrešu nezanedbávajte.
TIP: Skúste okrem egrešu vypestovať aj ďalšie zaujímavé plodiny. Zistite napríklad, ako pestovať menej známu aróniu. Toto ovocie je plné vitamínov a antioxidantov.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Echinacea pestovanie
Tieto rozkošné slniečka naozaj patria do trvalkového záhona zaliateho slnkom. Už v starých vidieckych záhradách mala svoje významné postavenie. Máme namysli teraz klasickú echinaceu purpurovú. Okrem toho, že patrí medzi liečivé rastliny, patrí medzi typické dlhokvitnúce trvalky. Pestré farby echinacey potom iste ozvláštnia každú záhradu.
Po reze majú tendenciu vykvitnúť opakovanie. V poslednom období je zaznamenaný obrovský vzostup a obľúbenosť znovu používať túto trvalku do záhonov vďaka novým kultivarom a žiarivým farbám.
Echinacea sa vyznačuje tmavým vystúpeným terčom v podobe ježka. Názov trvalky pochádza z latinského slova ehinops (jež). Dominuje najmä okvetnými jemne prevísajúcimi lístkami, ktoré môžu byť rôzne široké, zvlnené, alebo strapaté a tiež rôznych farieb. Výnimkou nie je biele, žlté, ružové, bordové sfarbenie a rôzne odtiene týchto farieb.
Sú to vyššie trvalky a vyniknú v skupinových výsadbách. Každoročne vás na trhu prekvapia nové a nové kultivary, pretože na šľachtenie je táto trvalka ako stvorená.
Kedy kvitne echinacea
Echinacea väčšinou kvitne až druhým rokom. Kvety sa pritom objavujú od júna do októbra. V tomto období je možné tiež zberať jej semená. Sfarbenie kvetov závisí od konkrétneho druhu. Jednať sa môže o svetlo ružovú až fialovú, bielu alebo žltú. Echinacea na jeseň aj v lete vašu záhradu zahalí do krásnych pestrofarebných odtieňov.
Echinacea druhy
Podľahnite šarmu kultivaru ´Magnus´ alebo ´Alba´. Alebo chcete pestovať niečo nezvyčajné? Potom je pre vás stvorený kultivar ´Southern Belle (R)´ Kvety sú veľmi atraktívne. Terč je tmavoružový, vypuklý až strapato pôsobiaci a z neho vyrastajú prevísajúce dlhé ružové tenké lupene typické pre echinacei. ´Milkshake´ je naozaj úchvatný kultivar. Terč je plnokvetý, smotanovobiely s oranžovým očkom a z neho vyrastajú prevísajúce dlhé krémovobiele lupene.
Echinacea 'Prima Ginger' sa radí medzi vyššie trvalky s krásnymi oranžovými až červenými pevnými lupienkami.
Kultivar 'Cheyenne Spirit' zahŕňa mix farieb. Vďaka tomu môžete na záhrade pestovať červenú, žltú, zlatú, oranžovú aj purpurovú echinaceu.
Ružová echinacea 'Glowing Dream' skvele vynikne v rámci vášho trvalkového záhona. Vaše srdce si určite získa vďaka atraktívnym tmavo ružovým kvetom. Ďalšou ružovou echinaceou je tiež odroda 'Papallo Semi Double Pink', variant 'Magnus' alebo napríklad 'Hot Summer'.
Pokiaľ túžite skôr po bielej echinacey, môžete sa rozhodnúť pre pestovanie kultivaru 'Kismet White' alebo 'Alba'. Smotanovo zelené kvety potom ponúkne variant 'Green Jewel'.
Medzi krásne oranžové echinacey sa radí odroda 'Marmalade' dosahujúca výšku 60 až 90 cm. Nemenej úchvatným variantom je aj kultivar 'Tiki Torch'.
Pokiaľ sa chcete pustiť do pestovania červenej echinacey, stojí za zmienku napríklad odroda 'Tomato Soup'. Jej názov jasne napovedá, na aký odtieň sa môžete tešiť. Vašu záhradu určite premení aj variant 'Hot Papaya'.
Ako pestovať echinaceu
Nie sú náročné na pestovanie. Vysaďte ich na slnečný záhon, s priemernou závlahou a stredne výživnou pôdou. V polotieni budú síce rásť ale nie dostatočne kvitnúť.
V našom e-shope nájdete echinaceu v množstve rôznych farieb. Vysaďte si tieto krásne slniečka na vašej záhrade aj vy.
Dosahujú výšku 40-70 cm. Kvitne od júna do októbra, často až do mrazov. Listy sú drsné, podlhovasté a zelené. Atraktívna je aj v zime, pokiaľ neodstránite odkvitnuté súkvetia. Na zimu zaťahuje a na jar môžete orezať celú rastlinu.
Rozmnožuje sa dobre aj semenami. Novovzniknuté kultivary však semenami nerozmnožíte. Tam je vhodné vykonať jarné alebo jesenné delenie trsov.
Prečítajte si ako správne rozmnožovať echinaceu ale aj iné trvalky ako napríklad kokardu, astru alebo heuchery.
Určite však stojí za to, začať pestovať tieto prekrásne trvalky, ktoré si určite zamilujete. Echinacea v záhone nádherne vynikne a patrí k najdlhšie kvitnúcim trvalkám.
Echinacea strihanie
Pri echinacey sa v októbri strihajú odkvitnuté kvety. Pokiaľ ich ale náhodou zabudnete ostrihať, neznamená to zásadný problém. Rastlinu môžete pokojne odkvitnutých kvetov zbaviť až na jar, konkrétne zhruba v marci.
Echinacea zazimovanie
Aj keď echinacea mráz nemá rada, v našich podmienkach väčšinou zimu prečká bez problémov. Rastline môžete pomôcť aspoň tým, že pred začiatkom zimy nahrniete ku koreňom väčšie množstvo pôdy. Pokiaľ echinaceu pestujete v chladnejších lokalitách, môžete ju navyše prikryť čečinou.
Echinacea pestovanie v kvetináči
Echinaceu možno bez problémov pestovať nielen v trvalkovom záhone, ale aj v nádobách na balkóne alebo na terase. Pri pestovaní v kvetináči pamätajte na pravidelnú zálievku.
Echinacea výsev
Pokiaľ sa rozhodnete pre výsev echinacey zo semien, môžete k tomuto kroku pristúpiť už v marci. Výsev je možné vykonávať buď na stanovište (ideálne do pareniska), alebo doma za okno za použitia výsevných misiek. Zhruba po dvoch mesiacoch od výsevu je možné rastliny presadiť na ich stanovište.
Echinacea vyžaduje ľahkú a vzdušnú pôdu. Preto pamätajte na pravidelné kyprenie pôdy okolo rastliny. Hnojením potom môžete docieliť bohatší kvet.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Okrasný javor pestovanie
Premýšľate nad drevinou, ktorá by rozžiarila každú záhradu? Je to určite javor. Obľúbený, v rôznych farebných prevedeniach, s vyfarbením listov na jeseň, s listami a plodmi vhodnými na aranžovanie. Navyše sa pýši nenáročným pestovaním.
Javor druhy
Javorové stromy sú hojne rozšírené na severnej pologuli. Stretnúť sa s nimi môžete najmä v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Medzi najznámejšie druhy javora sa radí javor horský, javor strieborný, javor jaseňolistý a javor mliečny. Nemenej populárny je javor japonský. Práve v japonskej kultúre pritom býva javor symbolom krásy a elegancie. Zabudnúť nesmieme ani na javor červený (niekedy označovaný aj ako javor kanadský), ktorého štylizovaný list je vyobrazený práve na kanadskej vlajke.
Okrasný javor druhy
Podľa stanovišťa v záhrade sa môžete rozhodovať medzi zelenolistými kultivarmi alebo červeno a oranžovolistými. Spravidla platí, že druhy a kultivary s červenými listami sa počas celého roka vysádzajú do polotieňa, kde nie je prudké slnko. Tým predídete spáleniu listov. Zároveň ich sýta červená, bordová až karmínová farba rozsvieti tmavší kút, ktorý potom vynikne naozaj pútavo a zaujímavo.
Zelenolisté kultivary znesú aj priame slnko. V jesennom období sa obvykle vyfarbujú do žlta, oranžova alebo červena. Vyžadujú dostatok vlhkosti, pretože množstvo listov vodu rýchlo odparuje. Preto sa substrát udržuje primerane vlhký, nie premokrený. Pestujú sa vo vlhších, dobre priepustných pôdach, na plochách chránených pred silným vetrom.
Druhy Acer palmatum je potrebné v prvých rokoch po výsadbe chrániť pred neskorými mrazmi nastieľaním i obaľovaním kmeňa. Inak vyniknú v trávniku, v zmiešanom trvalkovom záhone, spolu s inými javormi, dokonca aj v nádobe alebo ako bonsaj. Nie sú náročné na pestovanie, pokiaľ sa dodržia základné pestovateľské podmienky a potreby dané pre tento druh.
Prezrite si niekoľko kultivarov, ktoré by vás mohli zaujať. Je ich samozrejme oveľa viac.
ACER PALMATUM "BLOODGOOD" má zaujímavé tmavé červené až hnedé sfarbenie listov aj červené plody. Radí sa jednoznačne medzi najobľúbenejšie kultivary, a to kvôli svojej najintenzívnejšej farbe listov. Kultivar dorastá do výšky 3 až 4 metrov. Môže byť pestovaný aj ako červený javor na kmienku.
ACER CRATAEGIFOLIUM "VEITCHII" má tmavo zelené listy s krémovými a svetlo zelenými škvrnami, ktoré sú na jeseň tmavo ružové až purpurové.
Ďalší kultivar A. DISSECTUM „ATROPURPUREUM" s previsnutými vetvami. Listy má červené a na jeseň ohnivooranžové. V dospelosti dorastá do výšky okolo 2 metrov a jeho tvar je široko rozložitý.
"SCHLESINGER" upúta červenými škvrnami na zelených listoch. Ide o stredne veľký až veľký strom, ktorý disponuje veľmi hustou korunou. V dospelosti môže dosahovať výšku až 20 metrov.
ACER PALMATUM "SANGO-KAKU" a ACER SHIRASAWANUM "AUREUM" majú jasné, bledé žltozelené listy. ACER PALMATUM "SANGO-KAKU" zaujme oranžovo červenkastou farbou konárov cez leto, v zime sa potom jedná o sýto koralovo červenú. ACER SHIRASAWANUM "AUREUM" na prvý pohľad upúta tvarom listov, ktorý pripomína otvorený vejár.
ACER PALAMATUM "ORANGE DREAM" má atraktívne žlto zelené listy, na jeseň oranžové. Tento javor rastie pomaly do široko rozloženého kríka. Skvele sa hodí aj do menšej záhrady.
ACER PALMATUM ATROPURPUREUM má čiernočervené listy, ktoré sa menia na briliantovočervené. Ide o pomaly až stredne rýchlo rastúcu odrodu so široko rozloženým tvarom.
ACER PALMATUM "OSAKAZUKII" má listy na jeseň oranžové až karmínové. Rastie pomerne rýchlo. Najprv vzpriamene, neskôr sa mení do široko rozložitého habitu, ktorý pripomína viackmenný ker.
ACER PALMATUM "GREEN GLOBE" má listy zelené, na jeseň však sčervenie. Jeho listy sú jemné, hlboko štiepené.
ACER PALMATUM “BUTTERFLY” má ostro vykrajované listy, zelenej farby s bielym okrajom, ktoré sa pri rašení a za chladného počasia menia na ružovú farbu.
DISSECTUM pod týmto názvom nájdete strihanolisté formy.
Acer platanoides a jeho kultivary sú známe najmä pre globózne kultivary, ako solitéry do trávnika, prípadne na výsadbu aleje. Stretnúť sa môžete s kultivarmi Globosum (čo je javor s guľovitou korunou) či Crimson King. Sú však aj štíhle rastúce kultivary tohto druhu, napríklad Columnaris.
Kompletnú ponuku okrasných javorov nájdete aj v našom eshope
Neopadavý javor
Javor sa radí medzi listnaté stromy, ktoré na zimu opadajú. Pokiaľ teda hľadáte neopadavý javor, bohužiaľ budete sklamaní.
Ako pestovať javor?
Ako sme už spomínali, pri výbere stanovišťa sa orientujte farbou listov daného javora. Kultivary s červenými listami priamy úpal neznesú, naopak varianty so zelenými listami môžete vysadiť aj na slnečné stanovište.
Čo sa týka zeminy, voľte neutrálnu kyslú pôdu, ktorá bude dobre priepustná. Javor potrebuje pravidelnú zálievku, ale dajte si pozor na jeho trvalé premokrenie. Priebežne pamätajte aj na jeho hnojenie. Javorom prospieva vyššia vzdušná vlhkosť, preto odporúčame ich výsadbu v blízkosti záhradného jazierka alebo vodného toku.
Javor na záhradu
Javor býva v záhradách pestovaný pre svoj krásny vzhľad. Jeho listy na jeseň vám vykúzlia doslova dych vyrážajúci pohľad. Preto je možné odporučiť vysadiť ho na miesto, kde si budete môcť užívať krásny výhľad priamo na strom (napríklad v blízkosti vášho záhradného posedenia). Pokiaľ ste obmedzení priestorom, do menších záhrad sa hodí napríklad javor japonský, javor dlaňovitolistý, javor poľný či javor ohnivý.
Japonský javor zakrpatený
Zakrpatený japonský javor prenesie na jeseň do vašej záhrady krásne farby. Bežne dorastá do výšky okolo 1,5 až 2 metrov. Na prvý pohľad si vás určite získajú zaujímavé tvary listov a ich pestrá farebná škála.
Výber je skutočne široký a niektorým kúskom len málokto odolá. Javor určite musíte mať v záhrade aj vy, a to aj vďaka jeho pomerne nízkym nárokom na pestovanie.
Japonský javor strihanie
Japonské javory vynikajú po stránke vysokej tolerancie k rezu. Radikálny rez sa vykonáva vždy na jar. K menšiemu skráteniu vetiev potom môžete pristúpiť do konca augusta, aby sa jednotlivé rezné rany do zimy dokázali zaceliť.
Zabudnúť nesmieme ani na letný rez javora, ktorý sa vykonáva zhruba v druhej polovici júna. Vďaka tomuto kroku rastlina vyraší ešte v priebehu leta novými výhonkami, ktoré sa budú opäť pýšiť žiarivo červenými listami.
Japonský javor v kvetináči
Keďže japonský javor má obvykle podobu menšieho stromčeka, skvele sa hodí aj pre tých, ktorí nemajú na záhrade príliš veľa miesta. Zároveň ho možno umiestniť do nádoby a týmto spôsobom ho pestovať aj na terase alebo balkóne. V tomto ohľade nezabudnite voliť dostatočne veľký kvetináč na bezproblémový rast. Nádoba by nemala byť plastová. Zvoľte terakotu, pálenú hlinu, keramiku alebo betón.
Pri pestovaní v nádobe pamätajte na pravidelné zalievanie, ale dajte si pozor na preliatie. V dobe vegetácie je spravidla ideálnou voľbou každodenná zálievka. Na dno nasypte drenážnu vrstvu. Aby javor bez problémov prečkal zimné mesiace, obaľte nádobu netkanou textíliou. Zálievku v zime javor potrebuje iba v minimálnom množstve. Doprajte mu preto závlahu iba za teplejších bezmrazých dní.
TIP: Kombinácia okrasných drevín, ktoré vynikajú listami s tými, ktoré sú ozdobné kvetmi, môže byť naozaj veľmi očarujúca. Možno vás zaujala napríklad magnólia a chceli by ste vedieť viac o jej pestovaní.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Kraspédia pestovanie - krásna letnička aj do vázy
Dychberúca kráska, ktorá si vás získa guľovitým tvarom kvetov v žiarivo žltej farbe. Presne taká je kraspédia, ktorú možno s trochou zveličenia označiť za slnko v záhrade. V našich podmienkach býva pestovaná ako letnička a jej vzhľad si určite ľahko obľúbite.
Zistite, aké podmienky rastline dopriať a na čo si dať pozor.
Charakteristika kraspédie
Kraspédia je pôvodom austrálska trvalka, v našich podmienkach však býva pestovaná ako letnička. Na prvý pohľad zaujme svojou mohutnou ružicou prízemných čiarkovitých listov, z ktorej vyrastajú vzpriamené kvetné stonky. Stonky sú tenké a dlhé a vyrastajú z nich žlté guľovité súkvetia. Svojím tvarom kraspédia pripomína paličky na bubon alebo tiež gombíky.
Kraspédiu je možné rezať, v takom prípade potom vynikne v aranžmánoch vo váze. Hojne sa používa aj v sušenej podobe.
Craspedia druhy
Existuje hneď niekoľko druhov kraspédií, ktorými môžete ozvláštniť priestor vašej záhrady, terasy či balkóna. Ich nevšedný vzhľad si určite ľahko obľúbite.
Kraspédia guľovitá
Jedna z najobľúbenejších kraspédií s latinským označením Craspedia globosa. Vybrať si môžete kultivar 'Billy Buttons', ktorý sa pýši nápadnými žltými kvetmi, ktoré vyrastajú na dlhých stonkách. Vysieva sa už v januári.
Alternatívou môže byť odroda 'Beauty Impr.', čo je neprehliadnuteľná letnička, ktorá sa môže vynímať aj vo vašej záhrade. Rovnako poteší svojimi nádhernými žltými kvetmi.
Zaobstarajte si semená i sadenice kraspédie a ozdobte s ich pomocou vašu záhradu alebo napríklad kvetináč za oknom
Pestovanie kraspédie
Kraspédia všeobecne vyžaduje slnečné stanovište. Doprajte jej kyslú a dobre priepustnú ľahšiu pôdu. Naopak tejto rastline nesvedčí príliš ťažká pôda, zatienenie a predovšetkým trvalá vlhkosť. V takých podmienkach kraspédia rastie slabo a môže byť tiež náchylná na zahnívanie.
Kraspédia výsev
Kraspédia je charakteristická pomerne dlhou vegetačnou dobou. Prvé kvety sa objavujú až zhruba po 5 až 6 mesiacoch od výsevu. Aby ste sa teda dočkali prvých kvetov koncom júla, musíte urobiť výsev vo februári, najneskôr v marci.
Aj tak sa ale rastlina do plného kvetu dostáva skôr až v auguste a v septembri. Vďaka tomu je perfektnou voľbou na to, aby ste jej krásou ozvláštnili vašu záhradu práve v období neskorého leta a začiatku jesene.
Craspedia prezimovanie
Kraspédia je veľmi citlivá na mráz. V našich podmienkach bohužiaľ kombináciu chladu a zimy neznesie a v zimných mesiacoch typicky uhníva.
TIP: Zistite, kedy je správny čas na výsev letničiek a buďte pripravení včas. S ich pomocou môžete vytvoriť napríklad originálny a pestrofarebný záhon.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Tarička pestovanie
24. marca 2025Tarička sa jednoznačne radí medzi obľúbené trvalky na záhon....
-
Sanvitalia pestovanie
17. marca 2025Vytvorte si na záhrade koberec nádherných žltých kvetov. Sanvitalia sa...
-
Kávová usadenina ako hnojivo na záhrade
10. marca 2025Vedeli ste, že odpad vznikajúci pri príprave kávy nemusíte vždy...
-
Machovička pestovanie
3. marca 2025Pestovanie naozajstného machu nie je žiadna sranda. Pokiaľ ale napriek tomu chcete...
-
Bakopa pestovanie
24. februára 2025Bakopa (alebo tiež bacopa) sa radí medzi nádherné a zároveň...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
2. marca 2025Dobrý deň, záleží ako sú staré a kde konkrétne sa orežú, od koreňa nové nenarastú a zo...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
2. marca 2025Keď zrežem oschnute tuje a nechám koreň v zemi nárastu na novo? Ďakujem ...
-
Bobkový list pestovanie
31. januára 2025Dobrý deň. Minulý rok som si kúpila bobkový list. Je v kvetináči. Vonku v záhrade bol...
-
Ako úspešne pestovať vianočné ruže
10. decembra 2024Uh...
-
Ako úspešne pestovať vianočné ruže
10. decembra 2024Uh...