apríla 2025
Bezúdržbový živý plot
Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné strihanie a náročnú starostlivosť? Riešením môže byť bezúdržbový živý plot. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré dreviny sú skutočne nenáročné, čo je potrebné zvážiť pred výsadbou a ako si uľahčiť starostlivosť o živý plot tak, aby vám slúžil dlhé roky bez starostí.
Čo je bezúdržbový živý plot a pre koho je ideálny
Bezúdržbový živý plot je taký druh živého plotu, ktorý vyžaduje minimálnu starostlivosť, ale pritom plní funkciu klasického plotu - teda zaisťuje súkromie, tlmí hluk, chráni pred vetrom a vyzerá esteticky.
Živý plot bez starostí – realita alebo mýtus?
Samozrejme treba počítať, že žiadny živý plot nie je úplne bezúdržbový. Tento termín sa preto používa skôr ako označenie pre veľmi nenáročné druhy kríkov alebo drevín, ktoré nerastú príliš rýchlo, nevyžadujú častý rez a strih, dobre odolávajú chorobám a škodcom a poradia si aj s náročnými podmienkami (napríklad dlhšie sucho).
Pre koho sa hodí bezúdržbové riešenie
Bezúdržbové živé ploty sú všeobecne vhodným riešením pre tých, ktorí sa neradi venujú záhradkárčeniu alebo na túto aktivitu jednoducho nemajú čas. K týmto plotom tiež môžu pristúpiť tí, ktorí sa neradia ku skúseným záhradkárom a uprednostňujú jednoduchosť. Okrem toho sa pre bezúdržbové ploty môžu rozhodnúť vlastníci väčších pozemkov, ktorí by inak strihom trávili obrovské množstvo času.
Výhody a nevýhody bezúdržbových živých plotov
Rovnako ako každé iné riešenie, aj s bezúdržbovým živým plotom sa spája hneď niekoľko hlavných výhod a nevýhod. Poďme sa pozrieť na tie najdôležitejšie z nich.
Výhody, ktoré ocení každý
Nespornou výhodou bezúdržbových živých plotov sú pochopiteľne nízke nároky na údržbu. Väčšina vhodných odrôd je odolná voči chorobám a škodcom a nie je potrebné riešiť pravidelné zalievanie a hnojenie. Pri niektorých kríkoch si nemusíte vôbec lámať hlavu s vhodným strihom, prípadne ho stačí urobiť iba raz až dvakrát ročne.
So živým plotom získate v záhrade prirodzené oddelenie priestoru a zaistíte si určitú dávku súkromia. Priestor skryjete pred zvedavými zrakmi susedov i okoloidúcich. Celoročne sa potom budete môcť tešiť zo samotného vzhľadu živého plotu, ktorý môže pôsobiť elegantným dojmom.
Nevýhody, s ktorými treba počítať
Obstaranie živého plotu môže všeobecne znamenať vyššiu počiatočnú investíciu. Pokiaľ hľadáte bezúdržbové riešenie, musíte počítať aj s trochu obmedzenou variabilitou pri výbere drevín. Ich ponuka nemusí vždy vyhovovať všetkým vašim estetickým alebo funkčným požiadavkám.
Menej náročné druhy tiež často rastú pomalšie, takže môže trvať dlhšie, kým sa živý plot vytvorí a dostatočne zahustí.
Najlepšie dreviny na bezúdržbový živý plot
Aj keď je výber drevín na tvorbu bezúdržbového živého plotu obmedzený, stále sa môžete rozhodnúť medzi niekoľkými variantmi. Obľúbené môžu byť nielen vyložene okrasné kvitnúce živé ploty, ale aj napríklad jedlé živé ploty, z ktorých môžete mať hneď dvojitú radosť. Poďme sa pozrieť na to, ktoré rastliny sa v tomto ohľade tešia popularite.
Vždyzelené druhy – stála zeleň po celý rok
Pokiaľ si chcete užívať stály vzhľad vášho živého plotu po celý rok, je na mieste obzerať sa po takzvaných vždyzelených druhoch. Obľúbeným variantom je napríklad tis červený (Taxus baccata), nenáročný krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens) či cezmína modrá (Ilex meserveae). Vedľa nesiahnete ani s vavrínovcom lekárskym (Prunus laurocerasus). Pokiaľ hľadáte nižší plot, môže sa hodiť bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei), ktorý sa skvele hodí aj ako pôdopokryvná rastlina.
Listnaté dreviny s minimálnymi nárokmi
Pokiaľ vám nevadí, že živý plot počas zimných mesiacov stratí svoje zelené listy, máte opäť o niečo širšiu ponuku drevín, z ktorých je možné vyberať. Môže totiž ísť o opadavé stromy na živý plot. Pomyselnou klasikou medzi živými plotmi je hrab obyčajný (Carpinus betulus), ktorý je odolný, hustý a prirodzene cloní aj v zime, pretože suché listy často držia na vetvách až do jari.
Rozhodnúť sa ďalej môžete pre vtáčí zob obyčajný (Ligustrum vulgare), ktorý vyniká rýchlym rastom, dobre sa vetví a ľahko sa tvaruje. Pre nižšie živé ploty je možné odporučiť napríklad dráč Thunbergov (Berberis thunbergii). Odolným kerom, ktorý bude pomerne dobre rásť aj v horších pôdach, je hloh obyčajný (Crataegus laevigata). Z dekoratívnych kríkov so zaujímavými listami možno spomenúť napríklad kalinu obyčajnú (Viburnum opulus).
Pomaly rastúce druhy vhodné pre živé ploty
Pokiaľ pre vás nie je kľúčový rýchly rast rastlín, môžete vyberať z pomaly rastúcich druhov. Skvelou voľbou je napríklad krušpán stálezelený (Buxus sempervirens), ktorý je hustý, kompaktný a ideálny na nízke formálne živé ploty. Treba ho však sledovať pre výskyt Vijačky krušpánovej, ktorá obľubuje požieranie listov krušpánu. Staviť môžete aj na tis červený (Taxus baccata), ktorý dobre znesie tieň aj tvarovanie. Vedľa nesiahnete ani s cezmínou modrou (Ilex meserveae), čo je krásne tvarovaný ker so zimnou výdržou, pomaly rastúci a vždyzelený.
Čo je potrebné zvážiť pred výsadbou bezúdržbového živého plotu
Predtým, než sa do výsadby bezúdržbového živého plotu vo svojej záhrade pustíte, zvážte niekoľko faktorov:
Pôdne a klimatické podmienky
V prvom rade sa zamerajte na pôdu, ktorú máte k dispozícii.
- Ílovitá pôda zadržuje vodu, a je ťažká
- Piesočnatá pôda je viac priepustná, ale môže rýchlo vysychať
- Hlinitá pôda je pre mnoho rastlín ideálna. Dobre drží vodu aj živiny, väčšina drevín v nej porastie bez problémov
- Kamenistá alebo chudobná pôda môže vyžadovať vylepšenie pomocou kompostu alebo substrátu
Okrem toho samozrejme zohráva úlohu aj to, či budete živý plot vysádzať skôr na slnečné alebo tienisté stanovište. Každý druh rastliny totiž môže vyžadovať niečo iné. Zvážte preto, či sa vami vybranej drevine alebo kríku bude v týchto podmienkach dariť.
Potrebný priestor a orientácia
Tento faktor často rozhoduje o tom, či bude živý plot fungovať prakticky aj esteticky. Pamätajte na to, že každá rastlina potrebuje určitý priestor pre korene aj nadzemnú časť. Vyšší živý plot (nad 2 m) vyžaduje viac priestoru kvôli stabilite aj údržbe. Pokiaľ k plotu nebudete mať prístup z druhej strany (napríklad kvôli plotu suseda), môžu pre vás byť vhodnejšie skôr nižšie druhy rastlín.
Ďalej vezmite do úvahy orientáciu priestoru na svetovú stranu.
- Na severnej a východnej strane je menej slnka a jedná sa o ideálnu voľbu pre druhy do polotieňa. Napríklad tis (Taxus), vtáčí zob (Ligustrum) alebo hrab (Carpinus)
- Južná a západná strana ponúkne počas dňa plné slnka, ktoré bez problémov zvládnu napríklad dráč (Berberis), tavoľník (Spiraea), skalník (Cotoneaster) či krušpán (Buxus)
Rastová rýchlosť a konečná výška
V tomto ohľade väčšinou platí, že čím menšiu údržbu rastlina vyžaduje, tým pomalšie rastie. Informujte sa aj o tom, akú konečnú výšku môže plot maximálne dosiahnuť. Niektorí sa napríklad môžu obzerať po špecifickej výške plotu, aby si dokázali zabezpečiť súkromie alebo napríklad vytvoriť určitý vetrolam.
Starostlivosť o bezúdržbový živý plot – čo to naozaj znamená
Ako sme už spomínali, obstaranie bezúdržbového živého plotu automaticky neznamená nulovú starostlivosť. Každá rastlina totiž vyžaduje, aby ste sa jej aspoň minimálne venovali a týmto spôsobom podporili jej zdravý rast a estetický vzhľad.
Občasná údržba, ktorá sa oplatí
Počas údržby sa zamerajte na tvarovanie živého plotu, aby ste ho smerovali presne tak, ako chcete. Nezabudnite rastliny preventívne kontrolovať a prípadne včas odhaliť, či sa im nedarí. Ak napríklad narazíte na zničené vetvy alebo choroby, začnite situáciu riešiť. Zhruba raz až dvakrát ročne doprajte živému plotu hnojivo, aby sa vám odvďačil zdravým rastom.
Automatizácia starostlivosti
Časť starostlivosti o živý plot môžete automatizovať. Pokiaľ napríklad daná rastlina potrebuje pravidelnú závlahu, môžete investovať do zavlažovacích systémov. Vďaka tomu získajú prístup k vode v definovaných intervaloch bez toho, aby ste vy sami museli na nutnosť zalievania pamätať.Okolie živého plotu sa tiež oplatí zamulčovať. Týmto spôsobom totiž efektívne predídete tvorbe buriny. Mulč tvorí bariéru, cez ktorú sa väčšina burín nedostane k svetlu. Okrem toho môže byť pomocníkom aj na udržanie vlhkosti v pôde a chráni korene.
Odporúčanie
Pri plánovaní živého plotu treba zvážiť hneď niekoľko faktorov. Dajte si preto na čas a jeho tvorbu si poriadne premyslite.
Tipy na výber rastlín podľa regiónu
Výber vhodných rastlín pre živý plot podľa regiónu je kľúčový pre to, aby sa plot dobre uchytil, prospieval dlhodobo a skutočne bol „bezúdržbový“.
- Ak žijete v teplejších nížinách, môžete staviť na pestovanie tavoľníka (Spiraea), vtáčieho zobu (Ligustrum), dráča Thunbergovho (Berberis thunbergii) alebo napríklad skalníka lesklého (Cotoneaster lucidus)
- V chladnejších oblastiach sa môže hodiť skôr hrab obyčajný (Carpinus betulus), tis červený (Taxus baccata), cezmína modrá (Ilex meserveae) alebo kalina obyčajná (Viburnum opulus)
- Vo veterných a exponovaných lokalitách môžete staviť na pestovanie hlohu obyčajného (Crataegus laevigata), hrabu (Carpinus) či vavrínovca lekárskeho a jeho kultivarov (Prunus laurocerasus)
Kombinovanie druhov pre prirodzený vzhľad
Kombinovanie viacerých druhov do jedného živého plotu je výborný spôsob, ako dosiahnuť prirodzený, pestrý a zdravý vzhľad. Rozhodne sa teda nemusíte obmedzovať na pestovanie iba jedného jediného druhu. Kombináciou kvitnúcich, plodiacich a vždyzelených druhov dosiahnete zaujímavý vzhľad po celý rok. Rôznorodé živé ploty taktiež poskytujú úkryt a potravu vtákom, hmyzu a drobným živočíchom.
Riešenie pre špecifické potreby – rýchle zakrytie, odhlučnenie, ochrana pred vetrom
- Pokiaľ potrebujete rýchlo zakryť priestor (napríklad pri novostavbe), je treba vyberať z rýchlo rastúcich druhov. Medzi tie patrí napríklad vtáčí zob (Ligustrum vulgare), hrab obyčajný (Carpinus betulus), vavrínovec (Prunus) alebo určité druhy tavoľníka (Spiraea)
- Ak chcete znížiť hluk z ulice alebo cesty, voľte dreviny s hustým, pružným a viacvetvovým systémom. Skvelou voľbou je tis červený (Taxus baccata), hloh (Crataegus), bršlen (Euonymus) či hrab obyčajný (Carpinus betulus)
- Pokiaľ riešite ochranu pred vetrom, môže byť žiaduce najmä pevný habitus a pružné vetvy. Medzi vhodné dreviny sa radí napríklad hrab (Carpinus), hloh (Crataegus), tavoľník (Spiraea) alebo skalník (Cotoneaster)
Zhrnutie – je bezúdržbový živý plot riešenie pre vás?
Bezúdržbový živý plot môže byť skvelou voľbou – ale iba vtedy, keď dobre premyslíte svoje potreby, priestorové možnosti a štýl záhrady.
Výber drevín podľa štýlu a potrieb je kľúčový. Vždy preto zvážte priestor, ktorý máte k dispozícii a podmienky, ktoré môžete drevinám ponúknuť. Nezabudnite zvážiť aj vaše estetické požiadavky, aby sa vám výsledok po všetkých stránkach páčil.
Pamätajte na to, že žiadny živý plot nie je úplne bez práce. „Bezúdržbový“ v skutočnosti znamená menej častú, ale stále potrebnú starostlivosť – ako je mulčovanie, zavlažovanie, ľahké tvarovanie či občasná kontrola stavu rastlín. Rast bude možno pomalší, ale výsledkom môže byť dlhodobo stabilné a esteticky nenáročné riešenie.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Netýkavka pestovanie
Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše babičky. Ich výhodou je pomerne ľahké pestovanie a fakt, že sa im darí aj na tienistom stanovisku. Zistite, aké podmienky rastline dopriať, aby sa tešila zdravému rastu a aké populárne druhy netýkaviek existujú.
Charakteristika netýkavky
Netýkavka (latinsky Impatiens) je rastlina patriaca do čeľade netýkavkovitých. Táto kvitnúca rastlina pritom záhradkárov láka hneď z niekoľkých dôvodov. Pýši sa schopnosťou rýchleho rastu, nádhernými kvetmi a dokáže vykvitnúť aj v tienistých oblastiach.
Skvele sa pritom hodí na ozvláštnenie záhradných záhonov, pre záhradkárske kontajnery aj závesné kvetináče. Netýkavky sa ľahko pestujú a svojimi kvetmi vás potešia v období od jari do jesene.
Netýkavky sú spravidla veľmi dobre odolné voči škodcom. Medzi choroby netýkaviek sa ale môžu radiť plesňové ochorenia, rastlinu môžu tiež napadnúť vošky. Ak niektorý z týchto problémov zaznamenáte, je na mieste včas prijať potrebné opatrenia.
Vyberte si sadenice netýkavky a zasaďte si túto krásnu rastlinu aj vo vašej záhrade alebo na terase
Netýkavka balzamínová
Jedným z najobľúbenejších druhov netýkavky je netýkavka balzamínová (Impatiens balsamina). Pôvodne pochádza z Ázie a pre svoju vysokú atraktivitu kvetov je v záhradách skutočne populárna.
Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá obvykle dosahuje výšku okolo 30 až 60 cm. Kvety sú nápadné, majú trubkovitý tvar a môžu sa vyskytovať v rôznych farbách. Časté sú napríklad biele, ružové, červené alebo fialové kvety.
Netýkavka žliazkatá
Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera) pôvodne pochádza z Himalájí. Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá zaujme svojim pomerne vysokým vzrastom a výraznými ružovými kvetmi. Charakteristické sú pre ňu štíhle duté stonky a pretiahnuté listy. Dôležité je však spomenúť invazívnu povahu tejto netýkavky. Po vysadení do záhrady môže vytláčať pôvodné druhy rastlín.
Netýkavka malokvetá
Ďalším populárnym druhom netýkavky je netýkavka malokvetá (Impatiens parviflora). Aj tento druh je pritom preslávený svojou invazívnou povahou. Jedná sa o vytrvalú bylinu, ktorá disponuje pretiahnutými stonkami a drobnými kvetmi. Obvykle žlté alebo zelenožlté kvety sa zoskupujú na dlhých stopkách. Kvitne od júla do októbra.
Netýkavka Wallerova
Netýkavka Wallerova (Impatiens walleriana) je hybridný druh netýkavky. Nazýva sa aj sultánska. Vďaka svojim kvetom býva hojne pestovaný na svoje dekoratívne účely. Poteší vás totiž bohatým a dlhotrvajúcim kvitnutím. Jej kvety sú rúrkovitého tvaru a môžu sa pýšiť rôznymi farbami. Stretnúť sa môžete s bielou, ružovou, červenou, fialovou a mnohými ďalšími odtieňmi. Popularite sa teší aj pre svoju schopnosť kvitnúť hojne a dlho, a to od jari do jesene.
Netýkavka nedotklivá
Netýkavka nedotklivá (Impatiens noli-tangere) je v Európe považovaná za pôvodný druh. Poznať ju môžete tiež pod označením netýkavka obyčajná. Často sa vyskytuje v lesoch, na vlhkých lúkach alebo napríklad v blízkosti vodných zdrojov.
Jedná sa o vytrvalú rastlinu s pretiahnutými stonkami. Jej kvety sú nápadné a pýšia sa žltou farbou s typickými oranžovými škvrnami. Rastlina vytvára puky, ktoré sa otvárajú v dôsledku ľahkého dotyku alebo pohybu.
Netýkavka Hawkerova
Netýkavka Hawkerova (Impatiens New Guinea) je hybridný druh netýkavky. Často sa pestuje pre svoje dekoratívne účely, pretože zaujme krásnymi kvetmi. Rastlina je preslávená veľkými a nápadnými kvetmi, ktoré môžu mať rôzne farby. Jej listy môžu byť tmavo zelené alebo purpurové.
Pestovanie netýkavky
Pestovanie netýkavky je pomerne jednoduché a s touto úlohou si preto spravidla veľmi dobre poradia aj začiatočníci. Aby sa vám rastlina odvďačila krásnymi kvetmi, je však potrebné jej na to dopriať adekvátne podmienky.
Netýkavka vyžaduje svetlé až polotienisté stanovište. Pokiaľ ju vysadíte na tienisté stanovište, síce vám porastie, ale môže oveľa menej kvitnúť. Pamätajte na to, že netýkavky potrebujú pomerne veľké množstvo závlahy. Na prípadné preschnutie môžu veľmi rýchlo reagovať. Substrát preto udržujte vždy mierne vlhký, ale rastlinu nenechajte stáť vo vode.
Nenáročnosť týchto rastlín je daná aj tým, že odkvitnuté kvety netýkavky nie je nutné odstraňovať. Netýkavka totiž pestovateľom ponúkne určitú samočistiacu schopnosť, podobne ako napríklad previsnuté petúnie.
Netýkavka prezimovanie
Pokiaľ sa rozhodnete netýkavky pestovať, pamätajte na to, že neznesú mráz. Pred príchodom prvých mrazíkov je preto dôležité ich preniesť na bezpečné stanovište. Minimálna teplota pre prezimovanie tejto rastliny je 10 °C, maximálna 17 °C.
Netýkavky môžete počas zimy ponechať napríklad v chladnejšej miestnosti alebo napríklad v zimnej záhrade. Zálievku počas zimného obdobia obmedzte.
TIP: Netýkavky si môžu v kvetináčoch rozumieť aj s celým radom ďalších populárnych rastlín. Vyskúšajte napríklad jedinečný druh muškátu, ktorý vás ochráni pred komármi.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Pakost pestovanie
Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade. Pýši sa minimálnymi nárokmi na pestovanie, kvitne prakticky celé leto a vďaka veľkej ponuke druhov si vyberie naozaj každý. Zistite, aké podmienky pakostu dopriať a aké konkrétne druhy sa tešia najväčšej popularite.
Charakteristika pakostu
Pakost (latinsky Geranium) je obľúbená rastlina, ktorá v záhrade poteší záplavou pestrofarebných kvetov. Trvalka pakost je charakteristická svojimi zaujímavými listami, ktoré na prvý pohľad môžu pripomínať tvary holubieho chodidla. Bežne dorastá do výšky 30 až 60 cm a počas jarného až letného obdobia sa môžete tešiť na nádherné farebné kvety. Keďže je pakost obľúbeným zdrojom nektáru pre včely a motýle, môžete do svojej záhrady nalákať aj tento užitočný hmyz.
Objednajte si geranium online a zasaďte si ho do svojej záhrady ešte tento rok
Pôdopokryvný pakost
Pôdopokryvný pakost je všeobecne označenie pre druhy pakostu, ktoré rýchlo rastú do šírky, majú hustý porast a výborne zakrývajú pôdu. Vďaka tomu môžete vo svojej záhrade efektívne zabrániť rastu buriny a zároveň chrániť pôdu.
Medzi pôdopokryvné pakosty sa radí napríklad pakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum), pakost krvavý (Geranium sanguineum), pakost smradľavý (Geranium robertianum), pakost himalájsky (Geranium himalayense) alebo pakost Rozanne (Geranium Rozanne).
Je pakost jedovatý?
Väčšina druhov pakostu nie je jedovatá a je považovaná za bezpečnú rastlinu pre ľudí aj domáce zvieratá. Pakost smradľavý sa dokonca používa aj v ľudovom bylinkárstve.
Pakost druhy
Môžeme rozlíšiť stovky druhov, odrôd a kultivarov pakostu. Vďaka tomu si môžete ľahko nájsť tú pravú rastlinu práve pre vašu záhradu. Medzi obľúbené druhy pakostov sa radia napríklad nasledujúce:
Kakost podzemkatý
Geranium macrorrhizum je silne aromatická trvalka s výraznými listami, ktoré na jeseň získavajú červené zafarbenie. Vytvára hustý koberec, dobre znáša sucho a tieň. Skvele sa hodí pod stromy alebo kríky.
Pakost × cantabrigiens
Geranium × cantabrigiense je nízka, pôdopokryvná trvalka, ktorá vznikla krížením pakostu dalmátskeho a podzemkatého. Má vonné listy, ktoré sa na jeseň krásne sfarbujú. Ružové až fialové kvety rozkvitajú od konca jari do leta.
Pakost krvavý
Geranium sanguineum je pomerne nízky kompaktný druh pakostu. Na prvý pohľad zaujme svojimi farebnými kvetmi. Skvele sa hodí aj do skaliek alebo na okraje záhonov.
Pakost smradľavý
Geranium robertianum je pôvodný planý druh s jemnými ružovými kvetmi. Má výraznú arómu, ktorá odpudzuje hmyz. Darí sa mu aj na chudobnejších stanovištiach a v tieni, často sa šíri samovýsevom.
Pakost hnedočervený
Geranium phaeum je elegantný druh s tmavo purpurovými až hnedočervenými kvetmi. Darí sa mu v polotieni až tieni, dobre rastie aj pod stromami.
Pakost himalájsky
Geranium himalayense je krásna trvalka s veľkými modrofialovými kvetmi. Rýchlo sa rozrastá, má rada polotieň. Chybu neurobíte s vlhšou a priepustnou pôdou.
Pakost škvrnitý
Geranium maculatum je obľúbená trvalka. Zaujme svetlo fialovými až ružovými kvetmi a jemne laločnatými listami, ktoré môžu byť škvrnité, odtiaľ plynie názov tejto rastliny.
Pakost Endresov
Geranium endressii je nízky, pôdopokryvný druh s jasne ružovými kvetmi. Ide o veľmi odolný pakost na slnko alebo do polotieňa.
Pakost lúčny
Geranium pratense je vzpriamene rastúci druh s nápadne modrofialovými kvetmi. Má tendenciu rásť skôr do výšky ako do šírky.
Pakost dalmátsky
Geranium dalmaticum sa pýši jemnými ružovými kvetmi a aromatickými listami. Vynikne na slnečnom a suchšom stanovisku, perfektne sa hodí do skaliek.
Pakost čiernooký
Geranium psilostemon má ružové až purpurové kvety s tmavým stredom. Môže dorastať až do výšky jedného metra, vďaka čomu môže vyniknúť ako zaujímavá solitéra.
Pestovanie pakostu
Pestovanie gerania je pomerne nenáročné a jedná sa preto o skvelú rastlinu aj pre začínajúcich záhradkárov. Pakost všeobecne preferuje skôr slnečné alebo polotienisté stanovište. Keďže je pomerne odolný, je možné často umiestniť pakost do tieňa.
Čo sa týka pôdy, ideálne je tejto rastline dopriať dobre odvodnenú pôdu s dostatkom živín. Vyhnite sa jej premokreniu, ktoré by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Rastlinu preto zalievajte až v momente, keď je horná vrstva pôdy suchá.
V prvom roku po výsadbe dbajte na pravidelné pletie a kyprenie pôdy okolo rastlín. Vďaka tomu podporíte tvorbu silného a zdravého koreňového systému. Skoro na jar rastliny očistite a odstráňte suché listy, aby ste podporili tvorbu nových.
Pakost v zime
Aby ste podporili tvorbu nových kvetov, je vhodné pakost v priebehu sezóny zrezávať. Čo sa týka zimy, niektoré druhy pakostu sú voči mrazu odolné, iné sú naopak citlivejšie. V chladnejšejich oblastiach je preto na mieste rastlinu pred mrazivým počasím chrániť.
TIP: Pakost môžete v záhrade doplniť množstvom ďalších zaujímavých rastlín. Zistite napríklad, ako pestovať stračku, ktorá sa v priestore bude vynímať.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Rebríček pestovanie
Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou súčasťou vašej záhrady. Jeho kvety sa môžu pýšiť rôznymi farbami, takže s jeho pomocou vytvoríte zaujímavé kombinácie. Nízke nároky na pestovanie navyše zaisťujú, že si s pestovaním poradia aj začiatočníci.
Charakteristika rebríčka
Rebríček (latinsky Achillea) sa radí k obľúbeným trvalkám hojne pestovaným v záhradách. Na prvý pohľad pôsobí veľmi pôvabne a vďaka množstvu rôznorodých druhov si môžete vybrať farbu presne podľa vášho gusta. Jednotlivé súkvetia navyše lákajú motýle, čmeliaky a včely, takže do svojej záhrady môžete prilákať aj tento potrebný hmyz.
Ide o vytrvalú bylinu, ktorá sa vo voľnej prírode vyskytuje vo veľkej časti Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Priama stonka rebríčka spravidla dorastá do výšky 30 až 60 cm. Jednotlivé drobné kvety sú pritom usporiadané do zložitých súkvetí, ktoré sa nazývajú metlinovité súkvetie.
V našom e-shope nájdete rôzne farby rebríčka, ktorými môžete rozžiariť svoju záhradu. Neváhajte sa inšpirovať
Rebríček druhy
Rozlišujú sa rôzne druhy rebríčka, ktoré sa líšia nielen svojim vzhľadom, ale aj nárokmi na pestovanie. Poďme sa pozrieť na niekoľko najobľúbenejších z nich.
Rebríček obyčajný
Rebríček obyčajný (latinsky Achillea millefolium) je najrozšírenejším druhom rebríčka. Jedná sa o vytrvalú bylinu, ktorá bežne dosahuje výšku 20 až 80 cm. Kvety sú malé, biele alebo ružové a usporiadané v typických metlinách na koncoch vetiev.
Rebríček bertrámový
Rebríček bertrámový (Achillea ptarmica) pochádza pôvodne z Euroázie, ale bol zavlečený aj do Severnej Ameriky, kde sa rozšíril. Táto vytrvalá bylina bežne dorastá do výšky 60 až 90 cm. Je charakteristická vzpriamenými stonkami a drobnými bielymi alebo ružovkastými kvetmi.
Rebríček vznešený
Rebríček vznešený (Achillea nobilis) bežne dorastá do výšky 60 cm. Pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria. Farba kvetov u tohto druhu môže byť skutočne rôznorodá. Výnimkou nie sú biele, ružové, oranžové alebo žlté kvety.
Rebríček túžobníkový
Rebríček tužobníkový (Achillea filipendulina) pochádza zo strednej a východnej Európy. Jeho vzpriamené stonky bežne dosahujú výšku 60 až 90 cm. Kvety usporiadané vo veľkých plochých metlinách môžu dosahovať žltý alebo oranžový odtieň.
Rebríček biely
Nejedná sa o oficiálny názov druhu. Avšak pokiaľ hľadáte rebríček s bielou farbou kvetov, môžete sa rozhodnúť pre zodpovedajúci variant rebríčka obyčajného, rebríčka vznešeného či rebríčka bertámového.
Rebríček žltý
Najznámejším zástupcom žltej farby kvetov je rebríček túžobníkový. Konkrétne je možné staviť na kultivar 'Cloth Of Gold' alebo napríklad 'Moonshine'.
Rebríček ružový
Ak hľadáte ružové kvety rebríčka, môžete si vybrať napríklad variant rebríčka obyčajného Achillea millefolium 'Cerise Queen' alebo 'Christel'. Skvele vyzerá aj variant 'Saucy Seduction'. Nežné kvety rozhodne rozžiaria vašu záhradu.
Rebríček oranžový
Okrasným druhom rebríčka oranžového sú napríklad kultivary 'Feuerland', 'Terracotta' či 'Apricot Delight'.
Rebríček červený
Pokiaľ chcete svoju záhradu rozžiariť červenou farbou kvetov, aj v tomto ohľade vám rebríček pomôže. Skvelou voľbou môže byť kultivar 'Paprika', 'Red Velvet' alebo 'Summer Fruits Carmine'.
Pestovanie rebríčka
Požiadavky na pestovanie rebríčka sa môžu prirodzene líšiť v závislosti od vami zvoleného kultivaru. Zatiaľ čo rebríček obyčajný a túžobníkový má rád slnko a priepustnú pôdu, rebríček bertrámový sa vyžíva vo vlhkej a kyprej pôde a pomerne dobre znáša aj polotieň.
Na hnojenie rebríček nie je príliš náročný. Pred výsadbou ale môžete pridať výživné hnojivo, prípadne použiť hnojivo s vyšším obsahom fosforu a draslíka, vďaka ktorému podporíte kvitnutie.
S príchodom jesenných mesiacov je vhodné usychajúce stonky rebríčka nezrezávať. Aj suché súkvetia totiž vyzerajú veľmi pekne a môžu tak zdobiť záhradu po zvyšnú časť roka. Akonáhle napadne sneh, bude aj stred rastliny lepšie chránený. Trsy stačí zrezať až s príchodom jari.
TIP: Rebríček samozrejme môže doplniť množstvo zaujímavých rastlín v záhrade. Viete, ako pestovať srdcovku a ďalšie rastliny? Nenechajte si ujsť naše ďalšie články v blogu.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Bezúdržbový živý plot
28. apríla 2025Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
-
Netýkavka pestovanie
22. apríla 2025Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše...
-
Pakost pestovanie
14. apríla 2025Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade....
-
Rebríček pestovanie
7. apríla 2025Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou...
-
Najlacnejší živý plot - tipy ako a z ktorých rastlín
31. marca 2025Pustite sa do tvorby živého plotu a oddeľte určitý priestor prírodnou a...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...