júna 2024
Sirôtky pestovanie - obľúbené pestrofarebné krásky
Sirôtky alebo aj fialky u nás na Slovensku patria k veľmi populárnym druhom rastlín. K videniu preto bývajú v mnohých tradičných aj moderných záhradách. Zistite, ako postupovať pri pestovaní sirôtok a na čo si dať pozor. A pozrieme sa aj na to, na aký účel môžete využiť kvety tejto zaujímavej rastliny.
Fialka druhy
Fialka, sirôtka (Viola) je trvalka, ktorej existuje hneď niekoľko druhov. Medzi tie najznámejšie sa radí sirôtka záhradná, sirôtka poľná, sirôtka previsnutá, sirôtka veľkokvetá alebo napríklad sirôtka roľná. Podľa doby kvitnutia rozlišujeme skoré a neskoré sirôtky.
Je fialka jedlá?
Veľa ľudí sa pýta, či je fialka jedovatá. Odpoveď je jednoduchá: nie. Sirôtka patrí ku kvetom, ktoré sú jedlé a môžu teda ozdobiť vaše taniere s rozmanitými druhmi pokrmov alebo napríklad dezertmi. Ich pestré farby na tanieri dozaista vyniknú. Navyše si budete môcť užiť ich sviežu a jemne orieškovú chuť.
Zaobstarajte si semená alebo sadenice sirôtok v najrôznejších farbách a pustite sa do ich predpestovania
Kedy vysievať sirôtky
Doba výsevu sirôtok sa líši podľa toho, kedy chcete, aby vám táto rastlina vykvitla. Pokiaľ chcete svoju záhradu ozvláštniť na jar, vysievame sirôtky už v júli. Aby ste docielili jesenného kvitnutia, vysievajte sirôtky čoskoro, už začiatkom marca. Zatiaľ čo v júli môžete semeno vysievať rovno na záhon, v marci na predpestovanie voľte nádobu umiestnenú v chladnejšej miestnosti bez mrazu.
Nezabudnite na to, že vysiate semená nesmú nikdy zaschnúť. Preto dôsledne dbajte na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Semeno vzíde približne za desať dní. Alternatívou je obstaranie už vypestovaných sadeníc, vďaka ktorým sa môžete z krásnych kvetov tešiť okamžite.
Fialka pestovanie
Aby ste podporili dlhú dobu kvitnutia fialiek vonku, oplatí sa voliť pôdu bohatú na živiny. Fialky / Sirôtky síce znášajú priame slnko, ale v takom prípade kvitnú kratšiu dobu. Ideálne je preto voliť polotieň. Myslite aj na to, že tieto rastliny potrebujú dostatok vlahy.
Fialka v kvetináči
Sirôtky možno bez problémov pestovať nielen voľne v záhone, ale aj kvetináči alebo inej nádobe. Veľa pestovateľov napríklad pristupuje k tomu, že sirôtkami vysadí hrantíky za oknom. Pokiaľ sa rozhodnete pre sirôtky v črepníku, opatrite nádobu dobrou drenážou.
Ako dlho vydržia fialky v kvetináči
To záleží na tom, kedy sa rozhodnete k pestovaniu sirôtky pristúpiť. Pri predpestovaní rastliny v júni sa budete môcť z kvetov tešiť ten istý rok na jeseň, a potom znova na jar. Pokiaľ sa rozhodnete pre výsev založený začiatkom jesene, budú sirôtky nakvitať v nasledujúcom roku vo februári až marci.
Čo s odkvitnutými sirôtkami
Sirôtky pri vysokých letných teplotách obvykle prestávajú kvitnúť. A začnú znova až v momente, keď sa trochu ochladí. V takom prípade môžete po odkvitnutí sirôtky mierne ostrihať a pohnojiť.
Sirôtka a mráz
Sirôtky patria k veľmi otužilým druhom. Vďaka svojej mrazuvzdornosti sirôtka väčšinou dokáže
priamo v záhrade úspešne prezimovať. Napriek tomu možno však odporučiť sirôtky v zime pre istotu pred veľkými holomrazmi ochrániť prostredníctvom ich prikrytia čečinou.
TIP: Sirôtky rozhodne nie sú jedinou rastlinou s jedlými kvetmi. Ďalším variantom je kapucínka väčšia. Naštudujte si, ako pestovať kapucínky a pusťte sa do toho.
Hosta pestovanie
Máte na záhrade temný a prázdny kút, v ktorom nič nerastie, pretože tam slnko svieti len určitú hodinu cez deň? Nie je to tragédia. Existuje množstvo rastlín, ktorým sa darí práve v polotieni až tieni a na slnku nie sú životaschopné.
Ide najmä o druhy okrasné listom. V nich naozaj spoznáte variabilnosť zelenej farby, napríklad v kombinácii so žltou, bielou alebo ružovou. Dokonca modrolisté kultivary dodajú priestoru úplne iný tvar a svetlosť.
Medzi atraktívne patria hosty, ktorým sa hovorí aj funkie. Tieto zaujímavé trvalky pochádzajú z Japonska, ale už viac ako dve storočia sú známe aj v Európe, kam sa rozšírili z anglických záhrad.
Hosta druhy
Hosta je dostupná hneď v niekoľkých rôznych odrodách, ktoré sa líšia tvarom aj sfarbením jednotlivých listov.
Medzi vysoké a dominantné odrody sa radí napríklad Hosta Sieboldiana 'Elegans'. Naopak menšou odrodou je napríklad Hosta ´Patriot´. Medzi najvyšie hosty sa právom radí Hosta 'Blue Angel'.
V záhone určite vynikne aj Hosta 'Frances Williams'. Medzi najobľúbenejšie hosty sa právom radí Hosta 'Hyazinthina', ktorá ponúkne listy vyrastajúce z bohatej ružice
Veľké srdcovité listy šedomodrej farby má variant Hosta 'June'. Na bledo zelené listy s tmavším lemovaním sa môžete tešiť pri odrode Fortunei 'Albopicta'. Hosta 'Aureomarginata' na prvý pohľad zaujme svojimi veľkými srdcovitými listami tmavozelenej farby. Krásne klenuté zelené listy s bielym lemovaním ponúkne populárna Hosta 'Albomarginata'.
Medzi veľmi známe funkie sa ďalej radí odroda 'Mediovariegata' s mierne vlnitými listami, Hosta 'Yellow Splash Rim' s krémovo žltým olemovaním alebo Hosta 'Wide Brim' s drobnými tmavo fialovými kvetmi.
Pustiť sa môžete tiež do pestovania Hosty Ventricosa s tmavo fialovými žíhanými kvetmi alebo netradičného kultivaru Hosta 'Red October' s pútavo červenými vysokými stonkami. Ako vidíte, možností existuje skutočne veľa.
Hosta s čím ju kombinovať
Pokiaľ sa rozhodnete hostu kombinovať s ďalšími rastlinami, vždy vezmite do úvahy vlastnosti danej rastliny. Vďaka svojmu nižšiemu vzrastu napríklad skvele doplnia vyššie rastliny, s ktorými môžu vytvárať zaujímavý kontrast. Hosty tak možno umiestniť do prednej časti záhona a za ňu vysadiť napríklad hortenzie či ľalie.
Funkie sa skvele kombinujú aj s najrôznejšími okrasnými trávami. Na tento účel perfektne poslúžia odrody s jemnými listami, medzi ktoré patria napríklad ostrice či texaská tráva. Ďalej je možné hostu kombinovať s rastlinami s kontrastnou farbou listov. Veľmi dobre sa k tomu hodí napríklad heuchera, drieň alebo astilba. Funkia skvele vynikne aj pri jazierkách ako podrastová rastlina bok po boku papradí a okrasných tráv.
Hosty pestovanie
Poďme sa teraz pozrieť na to, ako pestovať hosty, aké konkrétne podmieky zaistiť a na čo si dať v tomto ohľade pozor.
Prezrite si krásne hosty z nášho sortimentu a vyberte si medzi nimi odrodu na pestovanie v záhone či kvetináči
Hosta na slnko
Hostám sa výborne darí práve na tienistých stanovištiach, hoci napríklad žltolisté kultivary znesú niekoľko hodín slnečného žiarenia. Výhodou je, že svojimi listami pokryjú celú plochu a tým nedajú šancu burine. Platí tu však, že dosiahnutie tohto efektu potrebuje svoj čas a trvá to niekoľko rokov.
Základnou farbou je zelená, ale známe sú aj modré až tyrkysové kultivary, panašované, s bielym alebo žltým lemovaním. Listy majú úzke, široké, srdcovité, oválne a okrem listov mnohé nádherne voňajú. Najmä biele pripomínajú vôňu ľaliu.
Od jari do jesene vás tešia listy, v lete sa rozvinú kvety a potom listy zožltnú a zatiahnu sa. Na mieste zostane prázdne miesto, ktoré mnohým nevyhovuje. Preto v ich blízkosti vysaďte okrasný ker do tieňa, ktorý bude mať celoročný efekt a jarné cibuľoviny pre skorý jarný efekt.
Funkie vysádzame do bežnej záhradnej zeminy, nemajú žiadne špeciálne požiadavky a nevyžadujú ani hnojenie, dokonca sa zaobídu aj bez presádzania. Uvítajú skôr vlhký substrát a nemali by sa pestovať v úplne vysušenej pôde. Práve s vlhkosťou pôdy by v tienistej časti záhrady nemal byť problém. Znesú aj mrazivé počasie, ale v prípade silného mrazu by sa mali zakryť napríklad čečinou.
Hosty strihanie
Na podporu zdravého rastu rastliny je potrebné hostám po odkvitnutí odstrániť súkvetia s kvetmi. Na strihanie listov hosty sa pristupuje počas neskorej jesene. Ideálny čas nastáva v momente, keď udrú prvé mrazy a listy funkie začnú odumierať a vädnúť. Včasnou prípravou rastliny na zazimovanie predídete najrôznejším škodcom, ako sú napríklad slimáci, ktorí by v listoch mohli prezimovať.
Hosta pestovanie v kvetináči
Pestovanie hosty je bez problémov možné aj v kvetináči. V tejto podobe sa budú vynímať napríklad v priestranstve pergoly, terasy alebo balkóna.
Funkie v kvetináči
Na dosiahnutie dobrých výsledkov je nutné vybrať nádobu s primeranou veľkosťou, teda ani príliš malú, ani príliš veľkú. Pri pestovaní v nádobe nezabúdajte na priebežnú zálievku, a to obzvlášť za teplého alebo suchého počasia. Akonáhle sa funkia rozrastie a vyplní vám celý kvetináč, je nutné jej dopriať viac priestoru a nadbytočné trsy rozsadiť.
Hosta presádzanie
Ak sa rozhodnete zmeniť hoste jej stanovište, pristupujte k tomu ideálne na jar alebo na jeseň. Vtedy totiž nastáva čas na ich presádzanie a delenie. Hosty by sa pritom mali deliť pravidelne, a to každé tri až štyri roky.
Hosta v zime
Listy hosty v zime uhynú. Koreňový systém však dokáže v pôde prežiť a na jar sa budete môcť tešiť opäť na nárast nových listov. U tejto rastliny zároveň platí, že čím staršia je, tým krajšia sa javí.
Ako zazimovať hostu
Výhodou hosty je, že je plne mrazuvzdorná. Vzhľadom k tomu zazimovanie hosty v záhrade nemusíte nijako zvlášť riešiť. Iba je možné odporučiť záhon pre istotu zakryť vrstvou lístia.
Veríme, že sme vás inšpirovali a možno práve hostami zaplníte tienisté miesto vo svojej záhrade. Pozrite sa aj na náš aktuálny sortiment.
Vyberte si z ďalších trvaliek vhodných do tieňa a vytvorte s ich pomocou originálne kombinácie, ktoré pritiahnu pozornosť
TIP: Skombinujte hosty s ďalšími rastlinami, ktoré milujú tieň. Prečítajte si o ďalších rastlinách vhodných do tieňa.
Lantana pestovanie - zaujímavá farebná kráska
Lantana je jednoznačne zaujímavá rastlina, ktorá si vaše srdce získa pre krásnu farbu svojich kvetov. Pochádza z trópov a pestovať ju môžete nielen vo forme kríka, ale aj efektne na kmienku. Zistite, aké podmienky tejto rastline zaistiť, aby sa jej skvele darilo.
Charakteristika lantany
Lantana má podobu exotického kríka, ktorý pôvodom pochádza z Južnej Ameriky. V našich podmienkach býva lantana pestovaná ako balkónová rastlina. Niektorí pestovatelia ju tiež umiestňujú do svetlej chodby domu.
Čo je na lantane jednoznačne najzaujímavejšie, sú jej kvety. Tie totiž v priebehu času menia svoju farbu, vďaka čomu rastlina skutočne vynikne na prvý pohľad. Spočiatku sa kvety rastliny sfarbujú do žltého odtieňa. Neskôr sa farba mení skôr na oranžovú. Následne kvety sčervenajú, až nakoniec prejdú do fialovej. Kvety lantany bývajú veľkým lákadlom aj pre včely a motýle.
Je lantana jedovatá?
Aj keď sú lantany doslova dych vyrážajúce, je potrebné počítať s jednou tienistou stránkou. A tou je ich jedovatosť. U lantany sú jedovaté všetky časti rastliny. Pokiaľ teda budete s lantanou manipulovať, odporúčame vziať si na pomoc rukavice. V opačnom prípade môže rastlina u citlivých osôb vyvolať alergickú reakciu. Dajte si tiež pozor na zabránenie prístupu detí a domácich maznáčikov.
Zaobstarajte si sadenice lantany a ozvláštnite s ich pomocou balkón, terasu alebo iný priestor.*
*Sadenice v našom e-shope sú dostupné vo vhodnom čase na ich výsadbu
Lantana druhy
Najznámejším druhom lantany je Lantana menlivá (respektíve lantana premenlivá). Aj tá je však dostupná v niekoľkých odrodách. V našom e-shope nájdete napríklad Lantana Camara Tropic 'Pitaya' alebo Lantana Camara Tropic 'Ara'.
Lantana pestovanie
Čo sa týka pôdy, lantane sa darí v rašeline zmiešanej so záhradným kompostom. Stanovište voľte ideálne na plnom slnku s dostatkom svetla. Pozornosť venujte tiež pravidelnej zálievke, aby ste podporili stálu vlhkosť koreňového balu. Vyhnite sa však úplnému premokreniu. Rastline môžete pre lepší rast dopriať pravidelné prihnojovanie, a to približne raz týždenne.
Lantana v kvetináči
Lantana býva najčastejšie pestovaná v nádobách. Pokiaľ sa rozhodnete ju na letnú sezónu umiestniť do záhona, je to možné, ale na jeseň ju musíte opäť vyryť a presunúť na miesto, kde nehrozia mrazy.
Lantana strihanie
Lantana sa orezáva na jeseň predtým, než sa rozhodnete ju zazimovať. Prípadne je možné k rezu pristúpiť aj skoro z jari.
Lantana prezimovanie
K zazimovaniu lantany je vhodné pristúpiť ešte predtým, ako udrú prvé mrazíky (teda zhruba koncom septembra či začiatkom októbra). V tomto období ju presuňte na miesto, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí od 10 do 20 °C. Pamätajte na to, že lantana musí mať dostatok svetla.
Lantana sa vo vhodných podmienkach radí medzi neopadavé kríky. Preto je nutné jej dopriať aj v zimných mesiacoch pravidelnú zálievku. Dajte si pozor na to, aby substrát nikdy úplne nevyschol.
Lantana na kmienku
Lantanu možno pestovať nielen v podobe menších kríkov, ale aj na kmienku. Týmto spôsobom docielite určité úspory miesta a zároveň elegantnejšieho vzhľadu. V tomto smere skvele poslúžia rastliny očkované na kmienok, pri ktorých sa vám bude ľahko udržovať korunka. Pamätajte na to, že kým kmienok poriadne zosilnie, je dôležité ho vyväzovať k dostatočne pevnej opore.
Ako na množenie lantany
Pokiaľ sa rozhodnete rastlinu rozmnožiť, môžete na to využiť odrezky, a to počas konca leta alebo na jeseň. Jednotlivé odrezky je nutné odobrať, potom ich môžete ošetriť špeciálnym prípravkom podporujúcim zakoreňovanie.
Následne ich zasaďte do substrátu, ktorý vytvoríte zmiešaním rašeliny a perlitu v pomere 1:1. Výsledok je dôležité prikryť fóliou, aby došlo k zvýšeniu vzdušnej vlhkosti. Takto pripravené odrezky môžete uchovávať v izbovej teplote. Akonáhle dôjde k úplnému prekoreneniu, môžete ich presunúť do kvetináčov.
TIP: Vytvorte si zaujímavé kombinácie letničiek na vašom balkóne. Zistite, s čím kombinovať muškáty, aby výsledok fungoval.
Cícer pestovanie - zasaďte si rímsky hrach
Cícer medzi ľuďmi stále nie je tak rozšírený. Pritom si ale táto pochúťka rozhodne zaslúži dostatok pozornosti. Ide totiž o jednu z najlepších a navyše ľahko stráviteľných strukovín. Pestovať ju môžete aj v klasickej záhrade v záhone.
Zistite, ako postupovať a na čo si v tomto smere dať pozor.
Charakteristika cíceru
Cícer (latinsky Cicer) patrí medzi strukoviny. Ide o starovekú plodinu, ktorá nachádza svoje uplatnenie v kuchyni naprieč celým svetom. Popularite sa teší najmä pre svoj vysoký obsah bielkovín, vlákniny, minerálov a vitamínov.
Cícer výsadba
V našich podmienkach sa cícer predpestováva doma alebo v skleníku. K prenosu na vonkajšie stanovište je vhodné pristúpiť až v momente, keď rastlina dosiahne výšku okolo 12 cm.
Aby ste dosiahli lepšie a rýchlejšie výsledky, môžete semená cícera najprv namočiť na 12 až 24 hodín do vlažnej vody. Potom ich možno vysievať, a to zhruba 0,5 cm pod povrch pôdy. Stačí teda semeno do zeminy jemne zatlačiť pomocou prsta. Výsev udržujte na svetlom stanovisku pri teplote okolo 20 °C. Nezabúdajte ani na pravidelnú zálievku.
Nakúpte si semienka cíceru a skúste si túto jedinečnú plodinu sami vypestovať
Cícer pestovanie
Rastlinu cíceru umiestnite ideálne na plne slnečné stanovište. Vďaka tomu bude môcť produkovať kvalitné struky v dostatočnom množstve. Navyše získate väčšiu istotu, že sa jednotlivým strukom podarí dozrieť.
Čo sa týka vhodnej pôdy na pestovanie cícera, voľte dostatočne záhrevný variant, priepustný a ideálne s prímesou dobre rozloženého kompostu. Zálievka je kľúčová najmä pri klíčení a výseve mladých rastlín. Inak ale cícer dokáže pomerne dobre tolerovať sucho. Pokiaľ panuje priemerne vlhké leto, zálievka nie je vyložene nutná. V opačnom prípade však môžete rastlinu občas zaliať v čase kvetu a pri tvorbe mladých strukov.
Oporu rastlina nevyžaduje. Dajte si ale pozor na pravidelné okopávanie mladých rastlín a ich udržovanie v bezburinnom stave. To je dôležité až do chvíle, keď rastliny dostatočne narastú a zapoja sa. Potom by ste s nimi už nemali žiadnym spôsobom manipulovať. Podobne ako hrach sa cícer totiž môže ľahko polámať.
Zber cíceru
K zberu cíceru je vhodné pristúpiť za slnečného a suchého dňa, a to vo fáze, keď už sú struky sfarbené do žlta. Počas zberu sa trhajú celé struky, z nich sa potom bezprostredne po zbere vylupujú jednotlivé semienka.
Semená cíceru rozprestrite na teplom a suchom mieste (napríklad na tácke) a nechajte ich podľa potreby dosušiť. Akonáhle je cícer suchý, môžete ho uskladniť. Pokiaľ by ste fázu dosušenia preskočili, riskujete rozvoj plesne z dôvodu vlhkosti.
Cícer sa však môže zberať aj v nezrelom stave. To znamená vtedy, keď sú jednotlivé struky ešte zelené a semená vo vnútri mäkké. Takýto cícer sa skvele hodí na priamu konzumáciu.
Cícer a škodcovia
Cícer je citlivý na pleseň, preto je vhodné udržiavať záhradu v čistote. Ak narazíte na choré rastliny, bezodkladne ich odstráňte. Pamätajte tiež na to, že cícer býva náchylný na najrôznejšie pôdne choroby. Preto sa odporúča vysádzať jednotlivé semená tak, aby nerástli na jednom a tom istom mieste viackrát ako raz za tri roky.
Rastlinu cíceru môžu napádať vošky, roztoče a chrobáky. Pokiaľ zaznamenáte veľké zamorenie rastliny škodcami, vytrhajte listy alebo celé rastliny.
TIP: Cícer sa dá pestovať aj ako microgreens a užiť si jej skvelú chuť. Zistite viac o tom, ako na semienka na klíčky.
-
Čemerice pestovanie
7. októbra 2024Čemerica (Heleborus) patrí v poslednom období medzi vyhľadávané...
-
Plamienky pestovanie
30. septembra 2024Plamienky (Clematis) patria medzi typické popínavé rastliny. V záhrade...
-
Pestovanie egreša - pichľavá pochúťka zo záhrady
23. septembra 2024Egreše sa radia medzi obľúbené a predovšetkým chutné...
-
Echinacea pestovanie
16. septembra 2024Tieto rozkošné slniečka naozaj patria do trvalkového záhona zaliateho...
-
Okrasný javor pestovanie
9. septembra 2024Premýšľate nad drevinou, ktorá by rozžiarila každú záhradu?...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024Dobrý deň, v máji som kúpil v záhradníctve dva kvetináče s už vyrastenými rastlinami...
-
Bobkový list pestovanie
4. septembra 2024Ťažko posúdiť bez fotografie, skúste nám poslať fotky, pravdepodobne však pôjde o škodcov...