+421 948 199 109

mája 2025

Trávnička pestovanie

Autor: Hana Smětáková 5. mája 2025 Žiadne komentáre

Trávnička je nenápadná, ale v záhrade dokáže vykúzliť skutočný klenot. Vďaka hustému vankúšovitému rastu a bohatému kvitnutiu je ideálnou voľbou pre slnečné miesta, skalky, obruby aj kvetináče. V tomto článku sa podrobne pozrieme, ako na jej pestovanie.

Detail bieleho kvetu trávničky s rozostreným zeleným pozadím

Charakteristika trávničky a prečo patrí aj do modernej záhrady

Trávnička sa prirodzene vyskytuje na skalnatých stanovištiach a vzhľadom na to sa skvele hodí ako súčasť vašej skalky. V záhrade sa vám odvďačí svojou nenáročnosťou a krásnymi kvetmi.

Základné informácie o trávničke

Trávnička (latinsky Armeria) je rod rastlín z čeľade Plumbaginaceae. Ide o obľúbené trvalky, ktoré prirodzene rastú na skalnatých a pobrežných stanovištiach. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu a zaujímavým kvetom sa v záhradách pestujú pre svoje dekoratívne účely. Ich drobné guľovité kvety vytvárajú na dlhých stonkách husté súkvetia.

Výhody trávničky

S pestovaním trávničky sa spája množstvo výhod, vďaka čomu je obľúbená u záhradkárov. Pokiaľ jej doprajte správne podmienky, odvďačí sa vám svojou nenáročnosťou a dekoratívnym vzhľadom. Keďže prirodzene priťahuje rôzne druhy motýľov a hmyzu, podporí biodiverzitu v záhrade. Trávničku je možné použiť nielen na menších, ale aj väčších plochách v záhrade.

Kedy môže byť zaujímavou alternatívou ku klasickému trávniku

Trávnička prímorská sa v záhradách často používa ako náhrada klasického trávnika. Jej listy totiž hrubú trávu pripomínajú. Navyše je veľmi odolná a znesie sucho, chudobnú pôdu aj priame slnko. Je preto ideálna tam, kde by klasický trávnik ťažko rástol bez pravidelného zavlažovania. Rovnako ak nechcete často kosiť a starať sa o trávnik, trávnička je ideálna – rastie pomaly a nepotrebuje častú starostlivosť.

 

Zaobstarajte si sadeničky trávničky rôznych farieb a vytvorte si tento jedinečný trávnik v záhrade aj vy

 

Druhy trávničky – ako si vybrať tú pravú

Existuje hneď niekoľko druhov trávničky, ktoré si môžete do svojej záhrady vybrať. Poďme sa pozrieť na niekoľko najobľúbenejších.

Rôzne farebné druhy trávničky v ružovej a fialovej farbe

Trávnička trsnatá

Trávnička trsnatá (Armeria caespitosa) vytvára nízke, husté trsy a zaujme svojimi ružovými až fialovými kvetmi.

Trávnička širokolistá

Trávnička širokolistá (Armeria pseudarmeria) má širšie listy a bohatšie kvety. Aj táto rastlina sa môže pochváliť krásnymi ružovými kvetmi.

Trávnička veľkokvetá

Trávnička veľkokvetá (Armeria juniperifolia) je kompaktný druh trávničky s drobnejšími listami a väčšími kvetmi. Veľmi dobre pritom znáša skalnaté pôdy.

Na čo sa zamerať pri výbere

Pri výbere trávničky je dôležité zohľadniť predovšetkým vaše očakávania od vzhľadu a rastu rastliny. Podmienky na pestovanie sú totiž u jednotlivých odrôd veľmi podobné.

Trávnička prímorská pestovanie

Jedným z najobľúbenejších druhov je trávnička prímorská (Armeria maritima).

Ideálny čas na výsadbu

Najvhodnejšia doba na výsadbu trávničky prímorskej je jar (od apríla do mája) alebo jeseň (september až október).

Výber miesta - slnko alebo polotieň?

Trávnička prímorská najlepšie prospieva na slnečnom stanovisku. Plné slnko rastline neprekáža.

Pôda, drenáž a príprava záhonu

Pre pestovanie zvoľte ľahkú, priepustnú a skôr chudobnú pôdu. Pri príprave záhona je vhodné pôdu dobre nakypriť do hĺbky aspoň 20–30 cm a prípadne na dno zapracovať vrstvu drenáže, napríklad z drobného štrku alebo keramzitu.

Postup pri výsadbe krok za krokom

Vyberte v záhrade vhodné miesto a pripravte pôdu (nakyprite ju a použite drenážnu vrstvu). Pripravte sadenicu. Koreňový bal môžete pred výsadbou na niekoľko minút namočiť do vody. Vyhĺbte jamku, aby sa do nej vošiel celý koreňový bal, potom vysaďte trávničku a jemne ju utlačte. Ihneď po výsadbe sadenicu zalejte.

Rozdiel v pestovaní jednotlivých druhov

Základné nároky jednotlivých druhov trávničiek sú rovnaké. Všetky trávničky majú rady slnečné stanovište, priepustnú pôdu a neznášajú premokrenie.

Starostlivosť o trávničku počas roka

Aj keď sa trávnička radí medzi skôr nenáročné rastliny, určitú starostlivosť predsa len potrebuje. Poďme sa pozrieť, na čo v tejto súvislosti nezabudnúť.

Zalievanie - kedy a koľko

Po výsadbe nezabudnite pôdu udržiavať vlhkú, aby sa jednotlivé rastliny dobre ujali. Akonáhle zakorení, tak častá zálievka už nie je potreba. Trávnička je suchomilná, a preto zálievku potrebuje až pri dlhšom období sucha. Lepšie je trávničku prelievať menej často a dôkladne, aby voda prenikla až ku koreňom. Premokreniu sa vyhnite, rastlina by totiž mohla začať uhnívať.

Hnojenie - čo trávnička potrebuje a čo nie

Trávnička rastie najlepšie v chudobnejších pôdach. Hnojenie teda vo väčšine prípadov nie je vôbec potrebné, prípadne sa k tomuto kroku môžete uchýliť raz až dvakrát ročne. Namiesto chemických prípravkov stačí použiť kompost alebo jemne rozložený hnoj.

Strihanie a úprava

Trávničku nie je potrebné bežne strihať. Rastie totiž nízko a kompaktne. Po odkvitnutí môžete ostrihať jednotlivé kvetné stvoly. Prípadne je možné k strihu pristúpiť v prípade, že trávnička začne prerastať. Priebežne tiež odstráňte prípadné suché časti rastliny.

Ako riešiť bežné problémy

Trávnička väčšinou netrpí na škodcov. Ak sa objavia vošky, môžete ich zmyť prúdom vody alebo použiť postrek. Proti slimákom potom najlepšie zaberie ich ručný zber.

Ak objavíte žltnutie listov, môže to značiť premokrenie alebo zlé odvodnenie. V takom prípade je nutné zálievku obmedziť.

K rednutiu trsov prirodzene dochádza vplyvom starnutia rastliny alebo nedostatkom živín. Čas od času je nutné rastliny obmeniť, prípadne do pôdy pridať živiny.

Trávnička ako súčasť dizajnu záhrady

Vzhľadom na svoje estetické vlastnosti býva trávnička cenená. Svoje uplatnenie nájde v rámci najrôznejších záhradných kompozícií.

Skalničky, obruby, výsadba do kvetináčov

Trávničky sú vďaka svojej kompaktnej a nenáročnej povahe ideálnou voľbou nielen do záhradných skaliek, ale aj na vysadenie obrúb záhonov či ciest. Vďaka svojim nízkym nárokom na pestovanie a odolnosti sa hodia aj do nádob. Týmto spôsobom môžu ozdobiť priestor vášho balkóna alebo terasy.Trvalka trávnička v ružovej a bielej farbe v kvetináči

Kombinovanie s inými rastlinami

Trávničky samozrejme môžete ľahko kombinovať aj s ďalšími rastlinami. V tomto smere je vhodné vyberať také rastliny, ktoré majú podobné nároky na substrát a zálievku. Výborne sa dopĺňajú napríklad s rozchodníkmi, skalnicami, taričkami alebo šalviami. Vedľa nesiahnete ani s levanduľou alebo materinou dúškou. Okrem toho môže trávnička poslúžiť ako podrast pre vyššie suchomilné trvalky a byliny.

Nízka údržba a celoročná estetika

Ako už bolo spomenuté, trávnička je obľúbená vzhľadom na nízke nároky na údržbu. Vzhľadom k tomu sa hodí aj pre záhradníckych začiatočníkov alebo tých, ktorí starostlivosťou o rastliny nechcú tráviť príliš veľa času. Trávnička sa vám odvďačí celoročnou estetickou hodnotou.

Prečo trávnička nekvitne?

Medzi najčastejšie dôvody, prečo trávnička nekvitne, sa radí nedostatok svetla. Pamätajte na to, že táto rastlina miluje slnko. Problémy môžu nastať aj v prípade, že je tu premokrená pôda. Problémy s kvitnutím môžu mať aj staršie rastliny, ktoré môžu slabnúť a dôsledkom toho menej kvitnúť.

Tipy a triky pre ešte krajšiu trávničku

Pokiaľ už sa rozhodnete trávničku pestovať, určite sa budete snažiť docieliť čo najkrajší vzhľad. Pomocníkom vám v tomto smere môže byť niekoľko trikov.

Mulčovanie drobným štrkom

Vďaka tomuto kroku podporíte priepustnosť pôdy, čo trávničky milujú, pretože neznášajú premokrenie. Zároveň drobný štrk ochráni povrch pôdy pred vysychaním a zabráni erózii pôdy po daždi. Štrková vrstva navyše v záhrade môže pôsobiť veľmi estetickým dojmom a v kombinácii s trávničkou priťahovať pozornosť.

Kombinácia s geotextíliou

Použitie geotextílie pod trávničky môže byť praktickým riešením, najmä ak chcete znížiť množstvo buriny a uľahčiť údržbu výsadby. Práve použitie geotextílie pritom môžete doplniť následným mulčovaním drobným štrkom, čím účinne zabránite prerastaniu buriny.

Ako podporiť hustý a zdravý rast

Aby ste docielili hustého a zdravého rastu trávničiek, vyberte im v prvom rade vhodné stanovište – najlepšie slnečné miesto s priepustnou, skôr chudobnejšou pôdou. Po výsadbe rastliny zalievajte, kým dobre nezakorení, potom zálievku obmedzte. Ďalej pomôže priebežné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a suchých častí.

TIP: Svoju záhradu môžete skrášliť celým množstvom ďalších zaujímavých rastlín. Pripomeňte si napríklad, ako pestovať obľúbenú echinaceu, ktorá sa vám tiež odvďačí nádhernými kvetmi.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Posledné príspevky
  • Trávnička pestovanie
    5. mája 2025
    Trávnička je nenápadná, ale v záhrade dokáže vykúzliť...
  • Bezúdržbový živý plot
    28. apríla 2025
    Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
  • Netýkavka pestovanie
    22. apríla 2025
    Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše...
  • Pakost pestovanie
    14. apríla 2025
    Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade....
  • Rebríček pestovanie
    7. apríla 2025
    Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou...
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty
  1. Agastache rugosa ´Heatwave´ / Agastache, K9