+421 2 54651414

apríla 2016

Netradičné ovocie v záhradách

Autor: Ing. Adriána Francová 27. apríla 2016 Žiadne komentáre

        Tradičné ovocné druhy ako jabloň a hrušku pozná každý. Máte ešte voľné miesto na záhrade a chceli by ste pestovať niečo netradičné a zároveň zozbierať úrodu? Máte možnosť. Pestujte znovu objavené a obľúbené moruše. Dajú sa zakúpiť vo forme klasického stromu alebo navrúbľovanej previslej koruny na podpníku, ktorá sa dá využiť aj v okrasnom záhone.

 Sladké mámenie

Moruša biela a moruša čierna (Morus alba a Morus nigra) má plody, ktoré sú extrémne sladké v čase zrelosti a nikto im neodolá. Ani deti. Výzorom sa podobá maline, konzistenciou jahodám, a preto sa niekedy nazývajú stromové jahody alebo maliny. Plody obsahujú veľa vitamínov a sú vhodné na spracovanie, konzervovanie, mrazenie, sušenie i do koláčov, na sirupy a šťavy. Najlepšie však je sadnúť si priamo pod strom a plnými hrsťami sa kŕmiť týmito plodmi. Pozor však, plody výrazne farbia nielen oblečenie, ale aj dlažbu či trávnik a vtáky ich tiež vedia rozniesť. V silných mrazoch dokáže namrznúť, ale veľmi dobre regeneruje, má rada svetlo a teplo.

Mespillus germanicaKyselkavé škaredé káčatko

Významnou a menej pestovanou ovocnou drevinou je aj mišpuľa (Mespillus germanica), ktorá patrí medzi nízke stromy alebo väčšie kry, dorastá cca do 3 metrov a plody sú práve využiteľné v zimnom období na všestranné spracovanie i konzum. Je charakteristická plodmi, ktoré sú typické kališnými lístkami, ktoré zostávajú na plode. Plod je menší, podobný jablku, tvrdý, semená sa nekonzumujú. Konzumujú sa až po mrazoch, kedy zmäknú a šupka nadobudne vrásčitý vzhľad. Chutia ako kyslejšie jablká, dužina je ako pyré. Vhodné sú na priamy konzum, džemy, želé ako i na dezert. Má rada teplo, svetlo, nevyžaduje druhý strom na opelenie a navyše takmer netrpí žiadnymi chorobami a škodcami. Pestovali ju už naši starí rodičia. Vhodná je aj na oživenie záhrady, na jar keď kvitne, v jeseni, keď sa listy vyfarbujú a v zime, keď je obsypaná plodmi. 

Chutná po prvom mráziku

Krásnym stromom je aj jarabina oskorušová (Sorbus domestica), nazývaná aj ako oskoruša. Už dávno vymizla z tradičných ovocných záhrad a práve v týchto posledných rokoch sa niektorí záhradkári snažia o prinavrátenie hodnoty tejto ovocnej kráske. Plodom je minihruška alebo minijabĺčko – malvica, ktorá je najskôr žltočervená, potom červená s výraznými lenticelami – čiže bielymi bodkami. Dozrievajú na jeseň a pred zrelosťou sú trpké. Po namrznutí alebo odležaní majú výbornú osviežujúcu chuť. Plody majú všestranné využitie: na pálenie, sušenie, na lekvár, džem, kompót, likér, čaj, mrazenie – ale pomleté. Plody sú vhodné aj pre diabetikov. Vyžaduje teplo a svetlo. Neznáša ílové pôdy a trvalé zamokrenie. Dobre znáša aj mestské prostredie. Ako strom solitér dorastá do výšky aj 15 m. 

Moderné farebné kombinácie

Autor: Ing. Adriána Francová 24. apríla 2016 Žiadne komentáre

Moderné farebné kombinácie (Sanvitalia)

        Balkón je pre mnohých rozšírenou obývačkou, a preto ho chcú mať čo najkrajší. Aj keď muškátové výsadby sú stále trendy, modernejšie sú už zaujímavé kombinácie rôznych rastlín, ktoré zahŕňajú balkónovky,
letničky, trvalky, rastliny okrasné listom.
Veľmi príjemné na pohľad sú kombinácie príbuzných farieb a odtieňov. Dá sa kombinovať naozaj veľké množstvo rastlín. Závisí však aj od toho, kde budete vysadené nádoby umiestňovať, do akých veľkých nádob budete rastliny vysádzať.

V zásade platí, aby jednotlivé rastliny boli približne rovnakého vzrastu, aby sa nestalo, že jedna rastlina vytlačí druhú, aby sa navzájom podporovali v raste a netienili si, boli správne vysadené - vyššie vzadu, nízke prevísajúce vpredu. Rastliny sa od seba vysádzajú cca 15 –20 cm. Môžete vysadiť rastliny s podobnými nárokmi na pestovanie a nezáleží na tom, či sa jedná o typickú balkónovku alebo letničku či trvalku. Kombinovať sa dajú petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), sanvitálie (Sanvitalia), bakopa (Bacopa) s cíniami (Zinnia), brečtanom (Hedera) i aksamietnicou (Tagetes). Záleží len na vašej fantázii a farbe, ktorú chcete ladiť napríklad k obkladu na dome alebo k fasáde. Pokiaľ budete vysádzať závesné nádoby a koše, tieto by mali byť pohľadné zo všetkých strán. Nádoby položené na okennom parapete stačí vysádzať tak, aby boli atraktívne z vonku. Nezabudnite ich zabezpečiť voči padaniu. Aj pôsobením vetra sa môže stať, že nádoby spadnú a poškodíte si tak nádobu aj rastliny. Kombinovať sa ďalej dajú 2 a viac farieb, prípadne použiť len jeden druh v jednej farbe. Záleží len na Vás. Kombinujte rastliny, ktoré dlho alebo postupne kvitnú, v jeseni remontujú (opakovane po zostrihnutí, zaštipnutí kvitnú), prípadne do pozadia doplňte rastliny, ktoré budú stálozelené. V ďalších tipoch sa môžete dozvedieť o kombináciách podľa farieb a Váš balkón môže byť každý rok iný a vždy zaujímavý. 

Rozkvitnutá lúka pomocou drobných cibuľovín

Autor: Ing. Adriána Francová 23. apríla 2016 Žiadne komentáre

        Zunoval sa Vám zelený svieži trávnik a hľadáte niečo originálne, čo by upútalo Vašu a susedovu pozornosť priamo v záhrade? Vysaďte si do trávnika drobné jarné cibuľoviny a už nikdy nezatúžite po zelenom trávniku v jarnom období. Zelená farba je to prvé, čo si v jarnom období všimneme.

Rozkvitnutá lúka pomocou drobných cibuľovínPráve na trávniku vidíte všetky dostatky či nedostatky sviežosti a kvality. Ak chcete zelenú oživiť, vsaďte na pestrofarebnosť jarných efemérov - čiže jarné cibuľoviny ako šafran (Crocus sp.), modrica (Muscari), snežienky (Galanthus nivalis), bleduľa jarná (Leucojum vernum), puškínia (Puschkinia), scila (Scilla), modravka (Chionodoxa), bledavka (Ornithogalum).

Myslite na to s predstihom

Vhodné obdobie na založenie rozkvitnutého trávnika je koniec leta až jeseň. Zakladať ho môžete už do hotového trávnika. Môže byť založený aj z trávnatých kobercov. Postačí vám ostrý nôž, lopatka, trochu substrátu a cibuľky. Opatrne odrežte vrchnú vrstvu trávnika v podobe rolky alebo štvorca tak, aby sa Vám nerozpadol. Do pôdy vysaďte v prirodzenom tvare cibule, zasypte trochou substrátu alebo piesku a navrch opäť položte trávnatú rolku. Takto to zopakujte po celej ploche, ktorú chcete obohatiť o kvitnutie. Čím viac cibuliek použijete, tým to bude vyzerať lepšie. Môžete sa orientovať len na jeden druh alebo zvoľte kombinácie.

Najprv pestré kvety, neskôr zelený trávnik

Vymenované druhy sú nízkeho vzrastu a sú určené aj na splanenie, t.j. samo-rozmnožovanie dcérskymi cibuľami. Takže už o niekoľko rokov uvidíte oveľa viac kvetov, ako ste vysadili.

Jedinou nevýhodou je kosenie trávnika v skorom jarnom období, keď cibuľoviny kvitnú. Je nutné počkať asi 6 týždňov od kvitnutia, kým cibule zatiahnu a uložia dostatok zásobných látok do cibúľ na ďalšie kvitnutie.

Čiže určitý čas bude trávnik bez kvetov, so žltými listami, ale potom ho môžete pokosiť a starať sa oň ako obyčajne. Pozor však aj na hlboké prevzdušňovanie, aby ste nerozsekali cibuľky. Niektorým to ale vôbec nebude brániť v ďalšom raste. 

Vyznáte sa v begóniách?

Autor: Ing. Adriána Francová 19. apríla 2016 Žiadne komentáre

        I keď všetky vyzerajú úžasne, líšia sa v mnohých detailoch. Ak vám begónie učarili a chceli by ste nimi vyzdobiť svoj balkón, naučte sa rozoznávať ich druhy, aby ste mali jasno v tom, čo od nich môžete očakávať.

Begonia CameliaVeľkokveté begónie

Vzhľadom k svojmu mohutnejšiemu rastu vyžadujú v neskoršom období oporu. Výška rastlín - 50 cm. Očaria Vás bohatými veľkými farebnými súkvetiami rôznych farieb: červená, lososová, biela, oranžová, ružová, žltá.

Kultivar Bouton de Rose pripomína kvetmi rozkvitnuté ruže. Naozaj zaujímavá begónia, ktorej neodoláte. Ak chcete naozaj zapôsobiť, určite vysaďte Begoniu Camelia, prekrásna romantická plnokvetá ružovobiela begónia s kvetmi podobnými kamélii.

Strapkaté begónie

Atraktívne vďaka nezvyčajným strapatým veľkým kvetom rôznych farieb. Tieto strapaté hlávky pripomínajú rozkvitnuté klinčeky. Patria tiež do skupiny veľkokvetých a vyšších begónii. Vhodné sú do kvetinových mís, do hrantov. Sú netradičné a nádherné.

Previsnuté begónie

Tieto sú určené predovšetkým do závesných nádob, košov a mís, cez ktoré rýchlo prerastú a vytvoria nádherný vodopád kvetov. Skúste pestovať aj niečo iné ako muškáty, železníky, surfíniepetúnie. Odvďačia sa vám kvitnutím počas celého leta až do jesene. Závisí samozrejme, či máte vhodné podmienky pre pestovanie begónii v polotieni.

Obrúbené begónie

Zaujímavé najmä zvlnenými okrajmi kvetných lupienkov, ktoré sú navyše ozdobené úzkym červeným lemom. Vášmu oknu a okoliu dodajú svetlo a pozitívnu energiu, keď budete sedieť na terase. Ponúkajú sa v dvoch farbách žltočervená kombinácia a bielo červená. 

Výsadba letničiek na záhony

Autor: Ing. Adriána Francová 16. apríla 2016 Žiadne komentáre

        Niektoré letničky môžete vysievať priamo na stanovište alebo ich vysádzať do sponu na vopred pripravený záhon. Keďže ide o väčšie semená, vysievajú sa do hĺbky 7 cm. Ak máte už hotové sadenice, tie sa vysádzajú s koreňovým balom do hĺbky asi 15 cm po 15.5.

Výsadba letničiek na záhony (Cosmos)Podľa dispozície záhonu a umiestnenia vyberajte letničky podľa farby, výšky, dĺžky kvitnutia. Do pozadia umiestňujte letničky vysoké a postupujte smerom nižšie. Takto dokážete vytvoriť letničkový záhon, ktorý obohatí záhradu o tie najkrajšie kvety až do jesene.

Záhony však môžu byť aj okrúhle, potom dominanta musí byť vysadená v strede, aby bol záhon pohľadný zo všetkých strán.

 

 VYSOKÉ LETNIČKY:

Cosmos bippinatus – kozmos, kráska, Helianthus annus – slnečnica ročná, Rudbeckia hirta – rudbekia, Amaranthus caudatusamarantus

STREDNÉ LETNIČKY:

Brachycome iberidifolia, Eschscholtzia californica – slncovka kalifornská, Linum grandiflorum – ľan, Zinnia elegans -- cínia

NÍZKE LETNIČKY: 

Tagetes tenuifolia – aksamietnica, Dianthus chinensis – klinček, Impatiens walleriana – netýkavka, Ageratum houstonianum – ageratum, nízka forma, Lobelia erinus – lobelka

LETNIČKY, KTORÉ KVITNÚ DLHO: 

nechtík (Calendula), aksamietnica (Tagetes), ageratum (Ageratum houstonianum),  šalvia (Salvia farinacea), astra (Aster). 

Ovocné dreviny v nádobe

Autor: Ing. Adriána Francová 14. apríla 2016 Žiadne komentáre

Ovocné dreviny v nádobe

        Za úrodou sa skrýva správny výber druhov a starostlivosť o ne. Väčšina drevín pestovaných v nádobách tento fakt berú ako niečo neprirodzené. Sú však aj stĺpovité druhy, ktoré sú na to vhodné a navyše nevyžadujú odborný rez. Stĺpovité druhy nazývané aj balleríny sa nerežú. Odstraňuje sa len obrast tvorený v spodnej časti podpníka alebo sa skracujú len bočné výhony za tretím očkom v auguste. Inak nevyžadujú žiadnu starostlivosť rezom aj niekoľko rokov. Dajú sa pestovať aj odrody na pomaly rastúcom podpníku v tvare štíhleho vretena, ale tie už vyžadujú odborný rez.

Stĺpovitá forma je geneticky daná, takže vždy bude hlavný terminál aj najdôležitejším pre tvorbu plodov. Do jednej nádoby sa vysádza vždy len jedna drevina. Stĺpovité druhy sú vhodné aj na výsadbu do voľnej pôdy. Nejedná sa len o jablone, ale aj o hrušky, slivky, čerešne, takže si môžete vybrať, čo by ste radi skúsili pestovať. Najväčšiu starostlivosť si však vyžadujú v pestovaní. Vyberajte preto vhodné nádoby s drenážou, vhodný a výživný substrát, nezabúdajte na pravidelnú zálievkuhnojenie a tiež kontrolu drevín z hľadiska chorôb a škodcov. Ide o rezistentné odrody, ale kontrolovať ich musíte. Nečakajte plné debničky ovocia ako zo stromu v záhrade. Na to, že ovocný strom bude pestovaný v nádobe na pevnej ploche balkóna alebo terasy, zozbierate dobrú úrodu. Už v prvom roku po výsadbe sa dočkáte prvých plodov, lebo vo väčšine prípadov ide o kúpu viacročného stromu, ktorý je už pripravený na rodenie. Sú druhy samoopelivé i cudzoopelivé. Okrem týchto druhov, môžete pestovať aj stromčekové ríbezle a egreše

Alternatívne pestovanie zemiakov

Autor: Ing. Adriána Francová 11. apríla 2016 2 komentár

        ...alebo ako získať množstvo zemiakov v malej záhrade pomocou pletiva. 


Alternatívne pestovanie zemiakov

Nezúfajte, že máte malú záhradu a nemôžete v nej pestovať všetky druhy zeleniny. Navyše asi každý si uvedomí, že zemiaky potrebujú veľkú plochu, nakoľko sú vysoké a potrebujú prihŕňať zemou. Ponúkame Vám výborné riešenie, ako aj na malej ploche získate veľké množstvo zemiakov. Postačí Vám na to pletivo s väčšími okami, slama, kompost alebo substrát a sadbové zemiaky. Tento kôš na zemiaky umiestnite na svetlé miesto v záhrade. Pletivo môže byť ľubovoľne vysoké.

 

1. Stočte pletivo do kruhu a zaistite, aby sa nerozchádzalo.


2. Mierne ho prihrňte zemou.


3. Na dno umiestnite slamu a zasypte ju vyzretým kompostom alebo záhradníckym substrátom.


4. Po obvode kruhu vysaďte zemiaky tak, aby boli aspoň v každom druhom oku pletiva.


5. Dbajte na to, aby očká zemiakov smerovali von.


6. Pridajte opäť vrstvu slamy, zasypte kompostom a postup so zemiakmi a výsadbou opakujte, až kým sa nedostanete na vrch pletiva.


7. Vrchné zemiaky môžu byť vysadené v strede, lebo majú možnosť rásť hore.


8. V prípade potreby zalievajte a sledujte, ako Vám pletivo obrastá listami zemiakov.


9. Keď listy zoschnú cca v septembri povyťahujte uschnutú vňať a vytiahnite pletivo, zemiaky sa Vám vysypú priamo na záhradu a stačí ich len pozbierať.


Zdroj foto inšpirácie : http://alternative-energy-gardning.blogspot.ca/2013/10/how-to-make-potato-barrel-using-chicken.html

Jar v plnom prúde

Autor: Ing. Adriána Francová 10. apríla 2016 Žiadne komentáre

Jar v plnom prúde (Primula)        Jar sa na nás valí zo všetkých strán. Nielen podľa predpovedí počasia, ale striehne na nás aj v obchodoch. Regály sú preplnené kvetináčmi s jarnými cibuľovinami ako narcisy a hyacinty, ktoré Vám dokážu skrášliť interiér. Aby Vám vydržali v byte čo najdlhšie, musíte ich umiestniť na chladnejšie miesto. Tým zabránite predčasnému odkvitaniu kvetov a usychaniu. Pozor aj na zálievku! Obyčajne sú samotné cibule tak natlačené v malom kvetináčiku, že takmer vyčnievajú. Substrátu je tam naozaj minimálne. Po odkvitnutí a zatiahnutí cibuliek ich viete využiť aj v budúcnosti. Môžete ich uskladniť na suchom a tmavom mieste a na jeseň vysadiť do záhrady alebo znovu použiť na rýchlenie. Často si môžete zakúpiť aj rôzne odkvitnuté cibuľoviny za zlomok ceny. Hoci nevyzerajú vábne, mnohí už prišli na to, že aj odkvitnuté modrice sú vynikajúce do záhona, hoci svoju krásu predvedú až na budúci rok. Ďalšie lákadlo na zákazníka je pripravené vo forme farebných prvosienok (Primula) , mini šípových ruží a iných dvojročných rastlín. Viacerí nám dajú za pravdu, že po kúpe takejto rastliny sa z nej tešili možno 2 týždne a potom ju vyhodili do koša. Prvotným problémom je samotné zaobchádzanie s rastlinami v obchode – zmeny teplôt, nadmerná závlaha. Najviac trpia samozrejme prvosienky. Vyberajte len rastliny, ktoré majú svieže neovisnuté listy a veľa nerozvitých pukov. Po príchode domov ich nezalievajte dovtedy, kým substrát takmer nepreschne. Nikdy nezalievajte listy alebo stred listovej ružice! Umiestnite ich na slnečné a chladnejšie miesto. Po odkvitnutí je ich najlepšie vysadiť do záhrady, budete sa z nich tešiť dlhšie. Rovnako to platí pre mini ruže. Tým sa najlepšie bude dariť v skalke, ale pokiaľ si túžite istý čas skrášliť balkón alebo terasu, určite ju presaďte do vhodnejšieho substrátu a inej nádoby. Na dno dajte drenážnu vrstvu. Pozor na prelievanie a prudké slnko! Ruže nie sú určené na pestovanie v nádobe, ale krátkodobo sa Vám to určite podarí. 

Skleníky a fóliovníky

Autor: Ing. Adriána Francová 7. apríla 2016 Žiadne komentáre

        Patria medzi drobné architektonické stavby v záhrade a u mnohých pestovateľov majú svoje stabilné miesto. Bez nich si nevedia predstaviť pestovanie teplomilnej zeleniny, exotických kvetov či jednoduché rozmnožovanie drevín.

Skleníky a fóliovníkyPokiaľ ide o vykurovaný skleník, tak viete zazimovať exotickú flóru a veľmi skoro dopestovať chrumkavú papriku či šalátové uhorky. Ak máte vhodný priestor, neváhajte a využite ho na umiestnenie skleníka alebo fóliovníka, ktorý má dočasné využitie, ale svoju úlohu si určite splní. Na trhu je dostatok veľkostí a tvarov skleníka, preto máte možnosť si vybrať presne typ, ktorý vám bude vyhovovať a zmestí sa do záhrady. Orientovaný by mal byť dlhšou stranou v smere sever – juh, aby naň slnko dlho svietilo.

V blízkosti by sa nemali vyskytovať žiadne veľké stromy, aby nehrozilo rozbitie skiel v prípade silného vetra. Špičkové skleníky sú plne automatizované čo sa týka kúrenia, temperovania, vetrania, tienenia, závlahy, zahmlovania. Vy musíte len vysádzať a oberať zeleninu. Nepotrebujete však za každú cenu takýto skleník.

Tienenie sa dá vyriešiť rohožami, náterom, vetranie manuálnym otváraním okien a dverí, závlahu hadicou alebo kvapkovú závlahu dokážete urobiť aj sami. Dbajte na správne záhony, drenáž, vhodný substrát. Rastliny môžete pestovať na zemných záhonoch alebo na vyvýšených záhonoch a pracovných stoloch.

V skleníku si dopestujete priesady šalátu, paradajok i papriky, tekvíc aj uhoriek.

Fóliovník je obdobná konštrukcia, ktorá je o niečo labilnejšia, jednoduchšia a má menšiu životnosť. Používa sa na urýchlenie dopestovania teplomilnej plodovej zeleniny. Fólia na ňom musí byť kvalitná, aby niečo vydržala. Vo fóliovníku sa darí paradajkám, paprike, uhorkám i šalátu. Vďaka vlhkej mikroklíme a dostatočnému teplu sa však môžu vyskytnúť aj rôzne choroby a škodcovia. Domáci majstri si dokážu túto stavbu vytvoriť svojpomocne. Je to v poslednej dobe aj nutnosť, nakoľko počasie varíruje extrémnym teplom, zimou, dažďom i vetrom.

Nebojte sa ísť do niečoho nového. Začiatky sú síce ťažšie, ale pokiaľ dodržíte hlavné zásady, budete žať len úspech a úrodu. 

Letničkové záhony

Autor: Ing. Adriána Francová 5. apríla 2016 Žiadne komentáre

         Letničky sú variabilné farbou, vôňou i vzhľadom. Napriek značnej pracnosti ich dopestovať si našli svoje miesto v nejednej záhrade. Niektorých však  stále odrádza fakt, že po odkvitnutí rastlina zo záhonu postupne zmizne. Môžete si však zozbierať semená na jarné výsevy a získate znovu možnosť pestovať danú letničku na záhone. Predpestované sadenice si samozrejme môžete aj zakúpiť, pokiaľ nemáte možnosti a priestor na ich predpestovanie.

Letničkové záhonyNapriek všetkému patria medzi obľúbené, najmä vo vidieckych záhradách. Často je ich vidieť aj v mestských parkových výsadbách. Letničkové záhony majú svoje čaro. Je ich veľmi veľa a všetky sa snáď ani nedajú pestovať. Nemusíte hneď zakladať samostatný letničkový záhon, pokojne ich vysádzajte do trvalkového záhona. Niektoré dokážu kvitnúť ešte aj spod prvého napadnutého snehu. Darí sa im aj na miestach po zatiahnutých cibuľovinách.

Letničkové sadenice sa na záhon vysádzajú v máji, po mrazoch. Samozrejme, mnohým druhom sa darí popri treláži, múre alebo jemne prevísajúc cez závesné nádoby a misy. Dobre sa kombinujú, pretože sú farebne variabilné a veľa druhov má aj 4 farebné odtiene. Známe sú agerátum (ružové, biele, modré), gazánie (biela, žltá, oranžová, hnedá, červená, terakota), kráska (biela, ružová, fialová, červená), aksamietnica (vysoké, nízke, kríčkové, stredné – žlté, oranžové, hnedé, biele, panašované, s hnedým okrajom ), sanvitálie (žltá, oranžová), verbena (biela, ružová, červená, fialová) a takto by sme mohli pokračovať ešte ďalej.

Po výsadbe im doprajte odburinenú pôdu a pravidelnú zálievku. Letničky milujú slnko a teplo. Vtedy naozaj prekvitajú do krásy. Pokiaľ chcete ich kvitnutie predĺžiť, odstraňujte odkvitnuté súkvetia a priebežne od leta zbierajte aj semienka.

Naše tipy pre Vás:

Pokiaľ pestujete aj nocenku (Mirabilis jalapa), patrí medzi letničky, ale v jeseni ju môžete vykopať a uvidíte, že má hľuznaté korene, ktoré dokážu v pivnici prezimovať. Po výsadbe na jar získate rýchlejšie veľkú rastlinu. Tiež pomerne rýchlo rastie zo semien,  ale neznáša presádzanie, preto sa vysieva hneď do pôdy. Prezimuje sa podobne ako georgíny.

Viacero letničiek sa dá prezimovať vo vhodných priestoroch. U nás sa pestujú ako jednoročné kvôli zime a mrazom, v domovskej krajine ide väčšinou o trvalky. Prezimovať sa dá: sanvitália, verbena, million bells, petúnia, muškáty.

Pokiaľ obľubujete cínie, tak semená vysejte do nádoby a ponechajte ich v studenom skleníku. Predpestované sadenice už nepresádzajte do nádob, ale vysádzajte už v máji priamo na záhon.

 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu