decembra 2018
Prirýchľovanie cibuľovín
Niektoré druhy cibuľovín si môžeme prirýchliť v bytových podmienkach a tak vieme získať kvety v období, keď na záhrade je ešte sneh alebo jar je nedohľadne.
Na rýchlenie použite vždy kvalitné, pevné a najväčšie cibule. Čím skôr ich vysaďte do nádob, v ktorých budú potom aj kvitnúť. Správna hĺbka je predpokladom úspešného kvitnutia. Ak chcete pestovať v jednej nádobe viac druhov, vysádzajte ich podľa veľkosti cibúľ. Najväčšie na dno, stredné do stredu a drobné na povrch. Drenáž je vhodná.
Takto vysadené nádoby vyložíme na vzdušné a svetlé miesto, aby cibule zakorenili. Neskôr potrebujú cibule prejsť obdobím chladu, čo v bytových podmienkach nevieme zabezpečiť, preto ich zakopte do parenísk alebo do pôdy a prikryte, aby nepremrzli. V období okolo Vianoc nádoby opatrne vyberte z pôdy a preneste do miestnosti s teplotou okolo 10 °C.
Prirýchľovať sa dá aj na balkóne a terase, či lodžii, ale nádoby by počas zimy premrzli, preto ich musíte vložiť ešte do iných väčších nádob alebo do debničiek, ktoré sú vystlané bublinkovou fóliou, slamou, lístím aspoň o hrúbke 5 – 10 cm. Na Vianoce ich preneste do rovnakých podmienok ako nádoby zimované v parenisku alebo priamo na záhone. V takýchto podmienkach začnú rásť veľmi rýchlo listy. Dokonca aj v tme.
Keď uvidíte prvé kvetné puky, preneste nádoby do vyššej teploty okolo 18 °C. V takýchto podmienkach sa s nimi môžete potešiť dlhšiu dobu. Pri vyšších teplotách cibuľoviny rýchlo dokvitnú. Nezabúdajte ich umiestniť na svetlé miesto a zalievajte po preschnutí substrátu. Neumiestňujte ich v blízkosti radiátorov.
Po odkvitnutí odstráňte kvety a stále zalievajte až kým listy nezačnú žltnúť. To je znamenie, že cibuľa sa uzatvára, zaťahuje a naberá živiny do ďalšieho kvitnutia. Keď sú listy žlté, už nezalievajte, odložte nádobu z dosahu a nemusíte si ju ani všímať. Keď už listy pôjdu odstrániť jemne rukou od cibule, cibuľa je suchá a môžete ju uskladniť na ďalšie rýchlenie alebo ju na jeseň vysadiť na záhon v záhrade.
Najčastejšie sa rýchlia drobné cibuľoviny ako šafrany, drobnokveté narcisy, modrice, bledule, snežienky, nižšie tulipány. Dokonca je možné prirýchliť zornice a niektoré hľuznaté rastliny.
Zaujímavým rýchlením je použitie sklenenej nádoby, do ktorej vložíte dostatočne veľkú cibuľu, pod ktorou bude voda (asi 2 cm pod cibuľou). V tejto časti narastú korene. Vodu treba dolievať opatrne, nie vymieňať. Tiež ich treba ponechať na chladnom a tmavom mieste. Keď začnú rásť korienky a objavia sa aj kvetné puky, nádobku preneste do teplejších a svetlejších podmienok, do 18 °C. Pri vyšších teplotách budú kvety čoskoro odkvitať.
Takéto cibuľoviny sú vhodné na stoly ako doplnok k slávnostnému prestieraniu. Krátkodobo zvládnu aj vyššie teploty, ale potom ich musíte preniesť do nižších teplôt. Na rýchlenie do sklenených nádob sú vhodné hyacinty, veľkokveté narcisy, zornice a s nimi často zamieňané amarylky. Po odkvitnutí nechajte cibule zatiahnuť, ako sme popísali vyššie.
U nás nájdete široký sortiment cibuľovín s väčším priemerom, ktoré sú vhodné na rýchlenie. Ponúkame rôzne zvýhodnené balenia, atraktívne akciové ceny a farebné kombinácie tých najkvalitnejších holandských cibuliek. Určite si vyberiete. Rozžiarte svoju domácnosť alebo záhradu. Aj v záhrade ich viete stále vysádzať. Nečakajte.
Popínavé rastliny - návod na pestovanie
Ešte skôr ako sa začnú vysádzať popínavé rastliny treba vybrať najvhodnejšie druhy vzhľadom na to, či treba zakryť celú plochu alebo prizdobiť iba jej časť. Treba tiež zobrať do úvahy ich nároky na polohu, pôdu a klimatické podmienky, ale aj ich vzrastové vlastnosti.
Dôležitým je tiež spôsob prichytávania rastlín na podporu. Niektoré majú prichytávajúce korienky alebo terčíky, iné zas ovíjavé úponky a pod. Väčšinu popínavých rastlín treba aspoň zo začiatku usmerňovať prípadne vyväzovať. Režú sa iba vtedy, keď prerastajú vymedzené miesto. Niektoré druhy sa môžu vysádzať nad svahmi a vysokými terasami, z ktorých potom voľne ovísajú dolu. Pri pestovaní popínavých drevín pri murovaných plotoch alebo pri múroch domov je dôležité vysadiť rastliny tak, aby ich koreňový systém bol v dosahu zrážkovej vody. Brečtan má rád dostatok vlahy. Darí sa mu na slnku i v tieni. Pestrolisté kultivary brečtanu treba v zimnom období v koreňovej oblasti chrániť prikrývkou proti mrazu.
Clematis pestovanie
Ozajstnými skvostami medzi popínavými rastlinami sú plamienky (Clematis). Vysádzajú sa na slnečnom mieste a korene sa nastielajú vhodným nastielacím materiálom, príp. nižšou výsadbou, ktorá udržuje korene vlhké. Najvhodnejším termínom na výsadbu plamienkov je jeseň alebo začiatok jari. Kontajnerované rastliny možno vysádzať v ktorejkoľvek časti roka, treba im však zabezpečiť pravidelné zavlažovanie. Väčšina plamienkov potrebuje svetlo a slnko, ale ich korene majú radšej chlad, preto sa nastielajú rozličným materiálom. Ak sa plamienky sadia k stene, umiestnia sa asi 30 cm od nej, pretože pôda pod stenou je vo všeobecnosti veľmi suchá. Na dno jamy sa pred sadením odporúča dať vrstvu kvalitného záhradného kompostu. Stonky novovysadených plamienkov sa priväzujú k opore.
Clematis druhy
Plamienky kvitnú v rôznom čase a rôzne sú aj ich potreby na rez. Podľa strihania sa rozdeľujú do troch hlavných skupín:
1) Na jar kvitnúce plamienky
nevyžadujú rez iba občasné presvetlenie, Clematis alpina (´Columbine´, ´Constance´, ´Pink Flamingo´, ´Ruby´), Clematis macropetala (´Blue Bird´, ´Lagoon´, ´Markham´s Pink´), Clematis montana (´Rubens´, ´Freda´, ´Mayleen´),
2) Plamienky kvitnúce na jar a v lete
hlbší rez niekoľkých silnejších ročných výhonov, veľkokveté hybridy: ´Alabast´, ´Dr. Ruppel´, ´Duchess of Edimburg´, ´H. F. Young ´, ´Kőnigskind´, ´Lasurstern´, ´Nelly Moser´, ´Niobe´, ´Piilu´, ´Snow Queen´, ´The Presiden´, ´Miss Bateman´,
3) Plamienky kvitnúce od polovice leta
vyžadujú hlboký rez, Clematis viticella ´Mary Rose´, ´Black Prince´, ´Comtesse de Bouchaud´, ´Huldine´, ´Venosa Violacea´, Clematis tangutica, Clematis integrifolia a Clematis rehderiana. Všetky veľkokveté hybridy, ktoré kvitnú začiatkom leta patria do druhej skupiny. Do tretej skupiny patrí obľúbený plamienok tangutský, ktorý sa skoro na jar úplne zrezáva.
Clematis strihanie
obr. 1: Jemný presvetľovací rez u na jar kvitnúcich druhov
obr. 2: Hlbší rez niekoľkých silnejších výhonov u druhov kvitnúcich na jar a v lete
obr. 3: Hlboký rez u druhov kvitnúcich od polovice leta
Rez vistérií
obr. 1: Po výsadbe skrátime hlavný výhon asi 1 meter nad zemou. Bočné skrátime o niečo viac.
obr. 2: V lete vyväzujeme postranné výhony k natiahnutým drôtom a skracujeme ich na štyri očká. Skrátením povzbudíme tvorbu kvetných pupeňov.
obr. 3: V zime skrátime hlavný výhon a spodné postranné výhony vyviažeme vodorovne na natiahnuté drôty.
obr. 4: Krátke výhony postranných konárov zaštipneme na štyri očká. Najspodnejšie novo vyrašené výhony odstránime.
obr. 5: Postranné konáre skrátime o tretinu. Horné konáre vodorovne upevníme. Hlavný výhon skrátime tiež.
obr. 6: V nasledujúcich rokoch pravidelne zrezávame postranné výhony v zimnom období po odkvitnutí.
-
Nákup semien
20. januára 2021V tomto období by ste už mali mať premyslený dôsledný...
-
Rozkvitnutá záhrada = šťastná včela
20. januára 2021Známy fyzik Albert Einstein kedysi povedal : „Keď umrie posledná včela,...
-
Výsev paprík a rajčín
19. januára 2021Paprika a rajčina patria do teplomilnej zeleniny a veľmi obľúbenej skupiny. Ich...
-
Výsev zeleniny
19. januára 2021Toto obdobie je vhodné na nákup semien zeleniny. Keďže niektoré druhy...
-
Semienka na sadenie
19. januára 2021Veľa okrasných i úžitkových rastlín si dokážete...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
23. decembra 2020Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Pokiaľ keik vytvoril už vzdušné korene...
-
Balkón 4x inak podľa svetových strán
23. decembra 2020Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď, ale môžete ju využiť pri plánovaní budúceho...
-
Drobné ovocie do záhrady
23. decembra 2020Drobné ovocie odšťavíte v tých strarších odšťavovačoch...vyjdú len také suché šúlky...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
23. decembra 2020Ďakujeme za link, určite áno, tiež máme výborné skúsenosti nie len s pestovaním ale aj s...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
23. decembra 2020Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď. Možno bolo zvolené nesprávne množstvo a nesprávna...