júna 2020
Fakľa vs fakľovka
Obe patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sú často zamieňané. Prečítajte si o rozdieloch a pestovaní.
Fakľa (Eremurus) je trsovitá trvalka pochádzajúca z Ázie. Vytvára mohutné bezlisté kvetné stonky a každá vytvára hustý klas hviezdicovitých bielych, ružových alebo žltých kvetov s nápadnými tyčinkami, ktoré sú vyhľadávané včelami a motýľmi. Pre bohaté kvitnutie potrebujú studenú zimu, ktorá navodí kvitnutie. Mladé jedince sú však citlivé na mráz. Vyžaduje suché, priepustné pôdy, pestovanie na plnom slnku v trvalkovom záhone. Na jeseň je nutné ich nastlať kompostom, ale koreňovú hlavu nechať voľnú. Rozmnožujú sa delením trsov po odkvitnutí.
Fakľovka (Kniphofia), nazývaná aj Kleopatrina ihla, je podzemkatá trvalka pochádzajúca z Afriky. Väčšinou sú to stálozelené rastliny, existujú však aj opadavé druhy. Rovnako vytvárajú bezlisté pevné stonky ukončené dlhými súkvetiami klasovitých kvetov so strapcami. Kvety bývajú červené, oranžové, biele i žlté, aj kombinované. Výškou dosahujú od 50 –180 cm. Rastline nevyhovuje zimná vlhkosť. Citlivé druhy sa musia pestovať s nástielkou, ktorá im vyhovuje, alebo v chladnom skleníku. Vyžaduje hlboké, priepustné, suchšie pôdy na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Vynikne v trvalkovom záhone aj ako solitéra. Rozmnožuje sa delením trsov skoro na jar. V čase kvitnutia sú plné čmeliakov, včiel a iného hmyzu. Pokiaľ chcete prilákať hmyz do záhrady, určite začnite pestovať tieto dominantné trvalky, ktoré Vám rozpália záhradu ako pochodne, ktoré pripomínajú práve tieto kvety.
Tipy na mesiac jún
Hurá, blíži sa leto. Tak očakávané, tak príjemné, s množstvom kvetov, prvých plodov a pohody, možno aj oddychu práve vo vašej záhrade, ktorú už od jari zveľaďujete a hýčkate. Aj v lete nás čaká premenlivé počasie, výkyvy teplôt, zrážky a možno menej zrážok a potreba zalievania, výsadba. Záhrada nás očarí množstvom nádherných kvetov a vôní a nie len tých kvetinových. Vôňa grilovaného mäsa, byliniek, sladkých jahôd a čerešní a vôňa pohody a radosti.
Väčšinu dňa strávime vonku s priateľmi, rodinou a deťmi. Je teda dôležité zabezpečiť vhodné stolovanie vonku, nájsť príjemný tieň v altánku alebo pod korunami stromov, pripraviť bazény a grily. Trávnik vyžaduje zvlášť starostlivosť, lebo bude veľmi zaťažovaný aj deťmi a hrami, ktoré sú spojené s trávnikom. Môžete si dovoliť aj príjemné leňošenie na. Preto by mal byť trávnik dominantou a vašou pýchou. Tak hurá do víru leta a s ním spojených prác v záhrade. Tento čas bude plný plodov vašej doterajšej práce.
Okrasná záhrada
Patrí medzi najobľúbenejšie časti záhrady práve na začiatku leta, kedy Vás okrem práce potešia kvety, ktoré sú charakteristické pre toto obdobie. Vôňa pokosenej trávy, slnko, šepot vody a možno Vás aj osvieži prúd vody zo zavlažovača.
- skracujeme výhonky na prísne tvarovaných živých plotoch a okrasne strihaných drevinách
- pravidelne kosíme a zalievame trávnik
- prihnojujeme trávnik a balkónové rastliny
- balkónové rastliny zaštipujeme a odstraňujeme im odkvitnuté súkvetia, tým podporujeme bohaté kvitnutie a rozvetvenie rastlín
- vyberáme z pôdy zatiahnuté jarné cibuľoviny (po zožltnutí listov) a sušíme ich v tieni na vzdušnom mieste
- vysádzame predpestované letničky do nádob a na záhony
- odstraňujeme odkvitnuté súkvetia kvetov a dokvitnuté dvojročné rastliny
- pravidelne odstraňujeme burinu a prekopávame povrch pôdy, zavlažujeme všetky rastliny
- v júni zrežeme lupiny, odkvitnuté margaréty pre ďalšie kvitnutie
- prihnojujeme ruže a vyväzujeme ich k oporám
- ťažkým súkvetiam pomôžeme oporou (pivonky, ruže)
- zostrihávame odkvitnuté rododendrony, orgovány, azalky
- vysievame dvojročné rastliny ako zvončeky, sirôtky a náprstníky
- stále je vhodný čas na pokladanie trávnatých kobercov
- odstraňujeme buriny z trávnika
- pokiaľ ste nestihli v predošlom mesiaci, je ešte vhodný čas na vertikutáciu trávnika
- stále vysádzame okrasné dreviny a trvalky s koreňovým balom
- zaštipujeme výhonky borovíc pre kompaktný rast
- odkvitnuté trvalky rozmnožujeme delením trsov
- priebežne dopĺňame mulčovaciu kôru na záhony
Ovocná záhrada
V ovocnej záhrade sa to červená. Nie sú to však rozpaky prírody, ale prvé plody, ktoré dozrievajú na slnku a voňajú teplom a ich sladkosť rozvoniava až do polovice záhrady. Dozrievajú jahody a čerešne, rebarbora je tiež pripravená na rezanie a šťavnatý koláč. Zároveň Vám to rozvoniava aj v kuchyni.
- podkladáme pod jahody textíliu alebo iné podložky proti znečisteniu a hnitiu plodov
- zberáme prvú úrodu jahôd a čerešní
- jahody zberáme s krátkou stopkou a skoro ráno alebo večer, vydržia dlhšie čerstvé
- koncom mesiaca sa pripravíme na zber ríbezlí, egrešov a malín
- prihnojujeme ovocné dreviny a dôkladne zavlažujeme
- prebierku plodov robíme na kôstkovinách a po júnovom opade aj na jadrovinách
- ošetrujeme ovocné druhy napadnuté škodcami a chorobami
- konzervujeme alebo inak spracovávame plody jahôd a čerešní
- do konca júna zrežeme a použijeme rebarboru
Zeleninová záhrada
Aj zelenina potrebuje pravidelnú starostlivosť najmä v období bez zrážok. Bez vody neprežije. V čase tvorby plodov je velmi dôležitá. Rovnako myslite na optimálne hnojenie a boj voči chorobám a škodcom. Upravená záhradka je základom dobrého pocitu správneho záhradkára.
- čistíme hriadky po zbere skorej zeleniny a zemiakoch
- pripravujeme ďalšie výsevy šalátu a reďkovky
- vysádzame hlúboviny, fazuľku, fenikel a červenú repu
- pravidelne zalievame teplomilnú zeleninu a v čase sucha celú pestovateľskú plochu
- vyväzujeme rajčiny a odstraňujeme bočné výhonky
- pokosenú trávu môžeme vysypávať pod rajčiny
- zostrihávame priebežne bylinky a zberáme vňať na spracovanie alebo sušenie
- vysievame rastliny pre zelené hnojenie
- v sparných dňoch vetráme vo fóliovníkoch a skleníkoch a zatieňujeme počas horúcich dní
- odstraňujeme burinu
Ako úspešne pestovať citrusy
Chcete pestovať citrusy a bojíte sa, že sú náročné na podmienky? Nie je to tak. Zvládne to každý. Dokonca si ho môžete vypestovať priamo zo semien. Musíte však vedieť ako na to a my Vám pomôžeme. Pokiaľ chcete v pomerne krátkej dobe očakávať plody, je ideálne kúpiť si štepenú rastlinu a pripraviť jej vhodné podmienky. Najlepšie je, ak začnete s pestovaním citrónu, viac náročnejšia je potom mandarínka a pomaranč.
Pestovanie:
Pochádzajú z teplých oblastí, ktoré sú bohaté na slnko, množstvo svetla a tie isté alebo veľmi podobné podmienky musíte zabezpečiť aj v byte. Môžu byť pestované na parapetnej doske, nie však na južnom okne. Hrozí spálenie listov. Substrát musí byť priepustný, ľahký s nízkym pH a kremičitým pieskom. Na dno nádoby dajte určite drenážnu vrstvu. Zalievajte počas leta hojne, ale miska by nikdy nemala obsahovať vodu. Vodu používajte mäkkú, odstátu, najlepšie dažďovú s hnojivom najmä počas rastu a tvorby kvetov a plodov.
V zime sa nehnoja a zníži sa aj celková intenzita zálievky v závislosti na teplotu a svetlosť miestnosti. Čím svetlejšia a teplejšia miestnosť, tým vyššia zálievka. Substrát nechajte vždy mierne preschnúť. Opad listov môže byť spôsobený nevhodnými podmienkami ako je nedostatok svetla a chlad v kombinácii so zálievkou.
Ideálna teplota podľa odrôd sa pohybuje v rozmedzí od 0 - 18 °C maximálne. Vo väčšine prípadov 15 - 18 °C v zimnom období. Pokiaľ máte možnosť zimovať aj v nižších teplotách, je to pre citrusy vyhovujúce. Nevyžadujú potom ani toľko svetla.
V lete môž byť na terase, balkóne, v záhrade. Jedná sa však o letnenie starších rastlín viac ako 5 ročných, ktoré nie sú tak náchylné na ochorenia a škodcov, majú pevnejšie výhonky aj listy. Tiež nesmú byť umiestnené na priamom slnku. Inak hrozí spálenie listov. Vyhovuje mu rosenie na list a zvyšovanie tak vzdušnej vlhkosti.
Rez je rovnako dôležitý. Vykonáva sa počas neaktivity rastliny teda koncom zimy začiatkom jari. V prvom rade sa odstraňujú poškodené, suché a odumreté konáriky. Ostatné sa môžu skrátiť. Odstraňujú sa rovnako križujúce alebo do vnútra koruny smerujúce výhonky. Hlavný výhonok sa skracuje tak, aby bočné prevyšoval o cca 15 cm max. Dbajte na rez najmä u mladých rastlín, aby ste včas vypestovali pevnú a peknú korunku. Výhonky musia byť dostatočne silné na to, aby uniesli váhu plodov.
Počas kvitnutia s rastlinou nemanipulujte. Rastliny sa presádzajú až vtedy, keď korene prerastú nádobu. Nie je nutné každoročné presádzanie ako je to u bežných izbových kvetov. Staršie a väčšie dreviny sa presádzajú aj po 5 - 10 rokoch. Nádoba by nikdy nemala byť príliš veľká, ale vždy len o niečo väčšia ako bola predchádzajúca.
10 základných bodov starostlivosti alebo ako to nepokaziť:
1. neprenášať rastliny, nemeniť im neustále podmienky
2. citrusy sa každý rok nepresádzajú
3. počas kvitnutia a tvorby plodov s rastlinou nemanipulujte
4. počas kvitnutia v zimnom období je nutné zabezpečiť umelé opelenie kvetov pomocou štetca
5. pre správnu úrodnosť a vyváženosť rastliny je nutné ponechať len určitý počet plodov v závislosti na vek
6. dreviny, počet listov, stability konárikov a niektoré manuálne odtrhnúť ešte pred vývojom. Zabezpečíte tak prísun živín ponechaným plodom, rast a vitalitu citrusu
7. správna identifikácia problému (ochorenie alebo škodca) a jeho včasná ochrana zabezpečí opätovné prosperovanie rastliny
8. hnojenie, správny substrát, teplotné a vlahové podmienky zabezpečujú správny rast, tvorbu kvetov a plodov počas celého roka
9. letnenie starších rastlín napomáha k celkovému zdravotnému stavu a rastu koncom zimy vyžadujú správny rez
10. ochráňte rastliny pred prievanom, mrazom a málo svetlým priestorom
-
Nákup semien
20. januára 2021V tomto období by ste už mali mať premyslený dôsledný...
-
Rozkvitnutá záhrada = šťastná včela
20. januára 2021Známy fyzik Albert Einstein kedysi povedal : „Keď umrie posledná včela,...
-
Výsev paprík a rajčín
19. januára 2021Paprika a rajčina patria do teplomilnej zeleniny a veľmi obľúbenej skupiny. Ich...
-
Výsev zeleniny
19. januára 2021Toto obdobie je vhodné na nákup semien zeleniny. Keďže niektoré druhy...
-
Semienka na sadenie
19. januára 2021Veľa okrasných i úžitkových rastlín si dokážete...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
23. decembra 2020Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Pokiaľ keik vytvoril už vzdušné korene...
-
Balkón 4x inak podľa svetových strán
23. decembra 2020Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď, ale môžete ju využiť pri plánovaní budúceho...
-
Drobné ovocie do záhrady
23. decembra 2020Drobné ovocie odšťavíte v tých strarších odšťavovačoch...vyjdú len také suché šúlky...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
23. decembra 2020Ďakujeme za link, určite áno, tiež máme výborné skúsenosti nie len s pestovaním ale aj s...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
23. decembra 2020Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď. Možno bolo zvolené nesprávne množstvo a nesprávna...