septembra 2020
Tekvice a iné jesenné dekorácie
Koniec októbra patrí Halloweenu, konkrétne 31.10, deň pred Dušičkami, sviatkom Všetkých svätých. Je to sviatok najmä pre deti, skôr zaužívaný v zámorí a ku nám prenesený. Deti vyobliekané v strašidelných kostýmoch chodia od domu k domu, spievajú, vrieskajú a pýtajú sladkosti a k tomu vytvárajú aj strašidelné výrezy do tekvíc. Je to sviatok duchov a strašidiel, vysvietených tekvíc, lampiónov po terasách a záhradách. Hlavná príčina je však úplne niekde inde. Musíme ju hľadať v minulosti a patrí medzi zvyky starých Keltov, kedy sa rok delil na dve obdobia – obdobie hojnosti a obdobie zimy a hladu. Začiatkom novembra sa Keltom zásoby zúžili a nastávala zlá doba, preto sa ľudia modlili k bohovi Anwinovi, v poslednú noc keltského roku, ktorá začína západom slnka 31.10. a trvá do východu slnka 1.novembra.
V túto noc sa dávajú svietiace lampióny a vyrezávané tekvice pred vchod domu alebo do záhrady, či do okien a majú svietiť a vítať mŕtvych predkov a zároveň slúžiť ako ochrana proti zlým duchom. Tí, ktorým sa to jednoducho páči, si vytvorili tekvicu bez toho, aby siahli po histórii a význame. Na Slovensku je však pojem Dušičky v tomto období známejší.
Uctievanie si pamiatky mŕtvych blízkych je však spojené u nás s niečím iným ako s vyrezávanými tekvicami. Na hroby nosíme jesenné kytice z chryzantém, brečtana, okrasných tráv, či venčeky, a zapaľujeme sviece. Vyrezať si tekvicu samozrejme môžete spolu s deťmi. Určite budú mať zážitok bez ohľadu na to, aká je tradícia alebo aké boli zvyky a prečo to tak bolo. Dokonale zapadne medzi vresy a vresovce alebo chryzantémy v nádobách. Okrasné tekvičky môžete mať aj v byte, v prútenom koši ako dekoráciu. Sú rôznych tvarov a farieb. Keď vyschnú, vyberte semienka a použite ich na jarné výsevy.
Jesenné dekorácie
Možno uvažujete o tom, ako skrášliť balkón a terasu po odkvitnutí muškátov a petúnii. Niektoré vám ešte určite kvitnú, ale už čoskoro bude čas ich zazimovať alebo existujúcu výsadbu nahradiť typicky jesennými rastlinami, ktoré vám skrášlia okolie až do prvých intenzívnych mrazov a snehu. Vhodnými rastlinami na nákup sú vresy, vresovce, starček, brečtan, chryzantémy a zakrpatené ihličnany alebo kompaktné pomaly rastúce druhy.
Okrem rastlín však použite aj rôzne doplnky a aranžmány, ktoré vám spríjemnia posedenia na terase. Stačí sa len poobzerať po záhrade, po okolí, ak budete na prechádzke. Do tvorby môžete zapojiť aj deti, ktoré väčšinou majú rady tvorivé práce, z ktorých aj hneď vidieť výsledky. Zozbierajte farebné listy zo stromov, drobné vždyzelené konáriky a konáriky s plodmi, ktoré práve dozrievajú. Sklenenú číru vázu naplňte farebnými listami a do nej zapichnite vetvičky skalníka, hlošiny, súkvetí okrasných tráv a šípok.
Farebné listy môžete použiť aj na zazimovanie rastlín, ktoré zostanú počas zimy na terase, tak si ich nazbierajte viac aj do zásoby. Okrem kytíc a venčekov môžete vytvoriť aj farebné postavičky a spolu s tekvicami vytvoriť zaujímavý rozprávkový svet. Použiť môžete aj rôzne zväzky kukurice, farbené feferóny a chilly navlečené na niti, alebo farebnú cibuľu, cesnak, makovice.
Všimli ste si niečo nové v záhrade? Okrem toho, že odkvitli niektoré trvalky, letničky naďalej prekvitajú, okrasné trávy sa vyfarbujú a nádherne kvitnú strapatými súkvetiami. Jesenná záhrada má svoje čaro! Plody sa vyfarbujú a karneval nádherných farieb začal aj tam. Toto všetko si vychutnáte z kresla na terase. Pripravte si teplé deky a ranný horúci čaj či kávu môžete vypiť aj za chladnejšieho rána práve tu, na tomto mieste.
Jesenné astry
Podľahli ste kráse jesenných astier? Nie sú náročné na pestovanie. Sú dekoratívne najmä v jesennom období a kvitnú do prvých mrazov. Dokvitnú spolu s aksamietnicami, cíniami, rudbekiami a chryzantémami. Nájdete ich v rôznej podobe a v rôznych farbách aj keď ich farebná škála je čiastočne obmedzená. Napriek tomu rozžiaria každý trvalkový záhon. Milujú slnko, počas roka dostatok vlahy a priepustný výživný substrát.
Môžete ich nájsť v nízkej i vysokej forme.
Vysoké astry
Tie vyššie ako Aster novi-belgii, alebo Astra krovitá, prípadne Aster novae-angliae, je nutné každý tretí rok deliť, pre vitálnosť rastu a tvorbu kvetov. Tiež je potrebné ich vyväzovať, nakoľko ide o vyššie druhy a mohli by sa polámať svojou vlastnou váhou.
Nízke astry
Nižšie druhy zaujmú najmä kompaktným tvarom a bohatým kvitnutím. Na jar zostrihajte zoschnuté súkvetia.
Zároveň je to vhodné obdobie na delenie veľkých trsov. Výborne sa kombinujú s jarnými cibuľovinami, nakoľko neskoro pučia a preto majú cibule dostatok priestoru pre rast a aj vyniknú.
Neskôr, keď jarné cibuľoviny odkvitnú a zatiahnú, naplno svoju krásu prejavia zelené drobné listy astier a v jesennom období kvety. Astry môžete využiť aj do jesenných kytíc a do rôznych aranžmánov. Nízke formy môžete pestovať aj v nádobách na balkóne alebo terase.Patria sem napríklad Astra vresovcovitá alebo Astra krovinatá.
Jesenné rozmnožovanie trvaliek
Jeseň je ideálne obdobie na rozmnožovanie trvaliek – delením trsov. Získame nové rastliny, doplníme prázdne miesta v záhone a zmenšíme veľké trsy starších rastlín a tak ich podporíme v raste a čiastočne omladíme. Takto môžeme deliť viacero trvaliek ako sú rudbekie, kokardy, echinacei, astry, hosty, heuchery.
Rozmnožovanie trvaliek
Vyberiem si rastlinu vhodnú na delenie, v tomto prípade ide o Echinaceu purpurovú ( Echinaceae purpurea), teraz by už mala byť odkvitnutá.
Echinacea trvalka: fotka je z obdobia kvitnutia.
Celý trs dôkladne a opatrne odkopeme, vyrýľujeme z celým koreňovým balom a vyberieme z pôdy.
Rastlinu rozdelíme podľa veľkosti trsu na niekoľko častí. Môžeme použiť rýľ na preseknutie, nôž alebo opatrne deliť rukou.
Trvalku sme rozdelili na 3 približne rovnaké časti
Jednu získanú rastlinu môžeme vysadiť na pôvodné miesto. Pri výsadbe použite kvalitný substrát a dobre utlačte okolo koreňov.
Rastliny po výsadbe dôkladne zalejeme. Už neprihnojujeme.
Ostatné získané rastliny vysadíme na vhodné slnečné miesto a počas celej suchej jesene zalievame, aby do zimy zakorenili. V lete sa Vám odvďačia kvitnutím.
Dúfame, že dnešný fotopostup vám poskytol zrozumiteľný návod ako rozmnožiť echinaceu a iné jesenné trvalky. V prípade, že vašu záhradu ešte žiadne trvalkové záhony nezdobia alebo si chcete zadovážiť nové zaujímavé rastliny, pozrite sa do nášho eshopu na trvalky.
Záhrada v septembri
Leto je kalendárne nenávratne preč. A hoci to ešte nie je veľmi cítiť, príroda sa pripravuje pomalým tempom na zimu. Tento mesiac je charakteristický ustáleným počasím. Teploty na začiatku mesiaca pripomínajú leto, ale rána sú chladné a občas aj hmlisté. Na konci mesiaca môžu prísť už prvé nočné mrazíky. Po tomto období obyčajne po dvoch až troch mrazivých nociach ešte nastanú krásne a slnečné dni až týždne bez mrazov – babie leto.
Máme teda na všetko čas. Obdivovať jesenné trvalky, okrasné trávy v kvete, vyfarbovanie sa listov okrasných drevín a krov alebo solitérov na záhrade, započúvať sa do šumu listov vo vetre. Končia letné zbery, na hriadkach zostáva len zelenina a ovocie na zimné uskladnenie, ktorým mrazíky neuškodia. Papriky a rajčiny treba chrániť pred mrazíkmi. Je dôležité sledovať predpovede počasia a podľa toho si naplánovať aj práce v záhrade. Koncom mesiaca sa pripravte na záhradné jesenné upratovanie.
September v okrasnej záhrade
Hoci jeseň nemá veľa svojich priaznivcov, v kvetinovej záhrade je stále čo obdivovať. Záhradkári – starší pestovatelia práve toto obdobie zbožňujú, lebo v okrasných záhonoch práve kvitnú druhy, ktoré počas iného obdobia nerozkvitajú. Toto obdobie je tiež plné farieb a premenlivosti. Ponúkame vám niekoľko praktických tipov, čo musíte, môžete práve v septembri vo svojej záhrade robiť:
- - vysádzajte ihličnany a vždyzelené okrasné rastliny
- - začiatkom mesiaca môžete ešte zakladať trávnik, prípadne dosievať poškodené suché miesta alebo dokladať mačinové koberce
- - staršie trávniky prevzdušňujte vertikutátorom
- - koncom mesiaca po prevzdušnení poslednýkrát prihnojte trávnik hnojivom s vysokým obsahom draslíka
- - zavlažujte trávnik
- - záhonové ruže mierne skráťte a odstráňte plody
- - popínavým a sadovým ružiam šípky neodstraňujte
- - nakúpte cibuľoviny kvitnúce na jar
- - koncom mesiaca začnite s výsadbou jarných cibuľovín ako narcisy, šafrány, hyacinty a scily
- - tulipány vysádzajte až v októbri
- - koncom mesiaca začnite s rýchlením hyacintov a iných jarných cibuľovín
- - z výsevných hriadok na trvalé miesto presádzajte dvojročné rastliny
- - trvalky, ktoré dokvitli môžete deliť a presádzať
- - koncom mesiaca vyberte hľuzy a letné cibuľoviny, ktoré sú citlivé na mráz ( georgíny, mečíky, begónie, kany, acidantery, veternice....)
- - hľuzy vyčistite a nechajte vyschnúť
- - zdravé ukladajte do piesku alebo do debničiek v pivniciach, na suchom a chladnom mieste
- - na chránené miesta preneste mobilné nádoby a rastliny pestované na záhonoch v nádobách
- - skontrolujte stav rastlín v nádobách, podľa potreby urobte rez
- - znížte hnojivové zálievky
- - zakoreňujte odrezky z muškátov
- - kaktusy a sukulenty ešte môžete nechať vonku, kým teplota neklesne pod 5°C
- - krátkodobé mrazíky nepoškodia agáve, myrtu, oleander, juku
- - naopak, veľmi citlivé sú ibišteky, durmany a bungenvilea
- - výdatne zavlažujte chryzantémy a chráňte ich pred nočnými mrazíkmi
- - počas teplých dní stále zavlažujte všetky porasty a rastliny
- - je ideálny čas na výsev kvetinovej lúky
- - odstraňujte odkvitnuté a suché letničky a kompostujte ich
- - pozbierajte semená z letničiek a trvaliek
- - za pekného počasia zbierajte bylinky
- - vysaďte zakorenené odrezky z augustového množenia
- - zornici, klívii a gloxínii obmedzte zálievku na 2 mesiace, aby opätovne zakvitli
- - muškátom, petúniám a iným balkónovým rastlinám stále odstraňujte odkvitnuté súkvetia a zalievajte
- - niektoré odkvitnuté balkónovky nahraďte atraktívnymi jesennými rastlinami ako chryzantémy, hebe, starček, brečtan, vresovce
- - vysádzajte vresy a vresovce, pivónie
- - poslednýkrát prihnojte rododendrony a azalky
- - pokiaľ ste nestihli, zrežte ešte suché a poškodené konáre na stromoch
- - je posledná možnosť zostrihať živý plot
Zeleninová záhrada v septembri
Ani tu sa práce nekončia. V tomto období už pôjde väčšina zeleniny von z hriadok. Pre niektoré sa však začne nový výsev a rast. Ešte môžete stihnúť získať vitamíny v zelenej forme do konca jesene.
- - ukončite zber teplomilnej zeleniny alebo si pripravte krycí materiál ako zabezpečenie proti nočným mrazom
- - vysejte špenát na prezimovanie
- - vysejte rastliny na voľné hriadky na zelené hnojenie
- - odstraňujte porasty uhoriek, fazule
- - môžete založiť kompost
- - plochy, ktoré už nebudete používať porýľujte a prihnojte kompostom
- - pozbierajte cukety a tekvice, ktoré už dozreli
- - môžete začať vyťahovať petržlen a mrkvu
Ovocná záhrada v septembri
V nej dozrievajú plody, ktoré sú určené predovšetkým na zimné uskladnenie. Pripravte si všetko potrebné na to, aby ovocie bolo vhodne uskladnené, vydržalo dlho a mali ste z neho úžitok čo najdlhšie. Plody spadnuté na zem spracujte priebežne.
- ukončite výsadbu jahôd a počas suchých dní ich zalievajte
- - staršie porasty jahôd odstráňte a nahraďte novými, prípadne ich zmlaďte pokosením
- - pravidelne zbierajte opadané ovocie, choré a poškodené likvidujte už na strome
- - vysádzajte a rozmnožujte delením rebarboru
- - podľa odrody a zrelosti začnite zberať koncom mesiaca jablká a hrušky na zimné uskladnenie
- - ovocie pretrieďte, uskladňujte len nepoškodené, tvrdé plody
- - maliny vyčistite, odstráňte odrodené, suché a choré výhony
- - pripravte si zoznam ovocných stromov, ktoré plánujete vysadiť
- - vykopte jamy na jesennú výsadbu ovocných stromov
- - stále zavlažujte
Veríme, že jesenné tipy do septembrovej záhrady vám pomohli a na nič ste nezabudli. Prečítajte si, aké práce nás čakajú v októbri, prípadne si zopakujte augustové tipy do záhrady.
-
Nákup semien
20. januára 2021V tomto období by ste už mali mať premyslený dôsledný...
-
Rozkvitnutá záhrada = šťastná včela
20. januára 2021Známy fyzik Albert Einstein kedysi povedal : „Keď umrie posledná včela,...
-
Výsev paprík a rajčín
19. januára 2021Paprika a rajčina patria do teplomilnej zeleniny a veľmi obľúbenej skupiny. Ich...
-
Výsev zeleniny
19. januára 2021Toto obdobie je vhodné na nákup semien zeleniny. Keďže niektoré druhy...
-
Semienka na sadenie
19. januára 2021Veľa okrasných i úžitkových rastlín si dokážete...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
23. decembra 2020Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Pokiaľ keik vytvoril už vzdušné korene...
-
Balkón 4x inak podľa svetových strán
23. decembra 2020Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď, ale môžete ju využiť pri plánovaní budúceho...
-
Drobné ovocie do záhrady
23. decembra 2020Drobné ovocie odšťavíte v tých strarších odšťavovačoch...vyjdú len také suché šúlky...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
23. decembra 2020Ďakujeme za link, určite áno, tiež máme výborné skúsenosti nie len s pestovaním ale aj s...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
23. decembra 2020Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď. Možno bolo zvolené nesprávne množstvo a nesprávna...