+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Ako si jednoducho zadovážiť vlastné rastliny

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 26. augusta 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

        Určite ste sa už prichytili pri tom, ako každú jar obchádzate tržnice a obchody, kde ponúkajú všetky letničky, bylinky a priesady zeleniny. Kúpiť všetky rastlinky, po ktorých túžite, nie je finančne lacné najmä vtedy, ak máte veľkú záhradu a Vaše túžby nepoznajú hraníc a chcete vyskúšať pestovať všetko.

Ako si jednoducho zadovážiť vlastné rastlinyPokiaľ by ste si však aspoň na polovicu rastlín našli čas a vypestovali ich zo semienka, šlo by o lacnejšiu záležitosť, aj keď by ste museli rastlinku hýčkať a dopriať jej všetko potrebné, aby bola na výsadbu do záhrady dostatočne zdravá a silná. Rastliny, ktoré vyklíčia zo semien rýchlo a nepotrebujú špeciálne požiadavky, vypestujte sami a zvyšok si zakúpte. Množstvo byliniek a letničiek môžete vypestovať aj na parapete okna aj v panelákovom byte.

Pokiaľ chcete pestovať len na balkóne a v malom, vysejte len niekoľko semien. Zakúpené semená vydržia aj do budúceho roka, ak budú uskladnené na suchom a tmavom mieste. Vyhnite sa hustým výsevom a jednoteniu rastliniek. U niektorých druhov ako sú lobelky, papriky, chilli a feferóny, musíte začať s výsevmi už koncom januára. Nezaobíde sa to bez prisvetľovania, prípadne spodného ohrevu.

Ľahko vypestované rastliny zo semienka: aksamietnica, kráska, netýkavka, pažítka, žerucha, hrachor, fazuľa, hrach, šalvia, nechtík lekársky, sanvitália, náprsník, stračka.

Ťažšie vypestované rastliny zo semienka: levanduľa, lobelka, okrasné trávy, magnólia, gazánie, echinancea, amarant.

Rastliny, ktoré sa neskôr na záhone budú rozmnožovať samovýsevom: aksamietnica, kráska, slnečnice, levanduľa, saturejka, orlíčky, alchemilka, pažítka, cibuľa sibírska.

Mnohé rastliny získate rýchlejšie delením trsov, napríklad: echinacea, rudbekie, okrasné trávy, krásnoočko, heuchery aj hosty.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu