Jesenné rozmnožovanie trvaliek
VytlačiťJeseň je ideálne obdobie na rozmnožovanie trvaliek – delením trsov. Získame nové rastliny, doplníme prázdne miesta v záhone a zmenšíme veľké trsy starších rastlín a tak ich podporíme v raste a čiastočne omladíme.
Takto môžeme deliť viacero trvaliek ako sú rudbekie, kokardy, echinacei, astry, hosty, heuchery.
Rozmnožovanie trvaliek
Vyberiem si rastlinu vhodnú na delenie, v tomto prípade ide o Echinaceu purpurovú ( Echinaceae purpurea), teraz by už mala byť odkvitnutá.
Echinacea trvalka: fotka vľavo hore je z obdobia kvitnutia. Celý trs dôkladne a opatrne odkopeme, vyrýľujeme s celým koreňovým balom a vyberieme z pôdy, tak ako vidieť na obr. vpravo hore.
Rastlinu rozdelíme podľa veľkosti trsu na niekoľko častí. Môžeme použiť rýľ na preseknutie, nôž alebo opatrne deliť rukou. Trvalku sme rozdelili na 3 približne rovnaké časti
Jednu získanú rastlinu môžeme vysadiť na pôvodné miesto. Pri výsadbe použite kvalitný substrát a dobre utlačte okolo koreňov. Rastliny po výsadbe dôkladne zalejeme. Už neprihnojujeme.
Ostatné získané rastliny vysadíme na vhodné slnečné miesto a počas celej suchej jesene zalievame, aby do zimy zakorenili. V lete sa Vám odvďačia nádherným kvitnutím.
Ak ešte echinaceu v záhrade nemáte, vyberte si z našej ponuky alebo sa pozrite do nášho eshopu na trvalky všetkých farieb
Dúfame, že dnešný fotopostup vám poskytol zrozumiteľný návod ako rozmnožiť echinaceu a iné jesenné trvalky.
Ďalší spôsob ako si rozmnožiť trvalky, prípadne iné kvety, je pestovanie zo semien.
Pestovanie trvaliek zo semien
Z výsevu priamo doma si môžete okrem letničiek vypestovať aj trvalky či dvojročné rastlinky. Je to ideálne najmä pre tých, ktorí nechcú príliš investovať do hotových rastlín a zároveň majú možnosti a priestor vypestovať zdravé priesady trvaliek a potom ich vysadiť na pripravené záhony.
Nie všetky trvalky sa však dajú vysievať v jarnom období. Niektoré sa vysievajú už na jeseň, po dozretí semien. To platí najmä pre tých, ktorí už trvalky pestujú a chcú si ich ešte dopestovať z vlastných semienok.
Iné semená zasa potrebujú prejsť obdobím chladu, čiže stratifikáciou na to, aby začali klíčiť. Čiže najskôr im musíte imitovať podmienky chladu, akoby boli vonku, vypadnuté z materskej rastliny. Stačí, ak ich vysejete do nádob a umiestnite do studeného pareniska, pivnice na 3 mesiace.
Ak nemáte takúto možnosť, môžete ich zabaliť do servítky a papierového vrecka a uložiť na dno v chladničke. Po období 3 mesiacov ich môžete vysadiť ako trvalky, ktoré sa vysádzajú na jar.
Stratifikovať sa musia napríklad: srdcovka (Dicentra), čemerica (Helleborus), hlaváčiky (Adonis), lupina (Lupinus), horec (Gentiana), primulky – aurikuly (Primula auricula). Veľmi drobné semienka sa vôbec nezasypávajú substrátom, voľne sa položia na povrch. Vyžadujú svetlo : rudbekia (Rudbeckia), zvončeky (Campanula).
Niektoré dvojročky ako sedmokrásky (Bellis) a sirôtky (Viola) a náprstník (Digitalis) sa vysievajú koncom leta do riadku a okolo septembra, októbra sa presádzajú na trvalé stanovište. Na jar môžete vysádzať orlíček (Aquilegia), kokarda (Gaillardia), echinacea (Echinacea).
Výsevy s prakticky podobné ako pri letničkách do pripravených nádob. Umiestnite ich podľa toho, aké teplotné podmienky potrebujú. Len tak sa dočkáte priesad. Ak zvolíte nesprávne obdobie, niektoré semená stratia klíčivosť.
TIP: Ak chcete poskytnúť vášmu trvalkovému záhonu kompletnú starostlivosť, prečítajte si aj článok o pestovaní trvaliek.
-
Plamienky pestovanie
30. septembra 2024Plamienky (Clematis) patria medzi typické popínavé rastliny. V záhrade...
-
Pestovanie egreša - pichľavá pochúťka zo záhrady
23. septembra 2024Egreše sa radia medzi obľúbené a predovšetkým chutné...
-
Echinacea pestovanie
16. septembra 2024Tieto rozkošné slniečka naozaj patria do trvalkového záhona zaliateho...
-
Okrasný javor pestovanie
9. septembra 2024Premýšľate nad drevinou, ktorá by rozžiarila každú záhradu?...
-
Kraspédia pestovanie - krásna letnička aj do vázy
2. septembra 2024Dychberúca kráska, ktorá si vás získa guľovitým tvarom...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024Dobrý deň, v máji som kúpil v záhradníctve dva kvetináče s už vyrastenými rastlinami...
-
Bobkový list pestovanie
4. septembra 2024Ťažko posúdiť bez fotografie, skúste nám poslať fotky, pravdepodobne však pôjde o škodcov...
-
Bobkový list pestovanie
4. septembra 2024Mám asi 15 ročný vavrín. do teraz bol v poriadku. No začali sa mu krútiť listy a vyzerá ako...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
1. septembra 2024Dobrý deň, záleží od toho, aký stromček kúpite, či špičiak 1-2 ročný, alebo stromček...