+421 2 54651414

októbra 2014

Osvetlenie a solárne lampy

Autor: Ing. Adriána Francová 27. októbra 2014 Žiadne komentáre

       Hra svetla a tieňa v záhrade má podstatnú úlohu. Umocňuje jednotlivé kompozičné prvky a záhradné partie. Iný pohľad sa Vám naskytne na trvalkový záhon, keď je cez deň zaliaty slnkom a iný večer vďaka večernému osvetleniu. To isté môžete docieliť, ak chcete po večeroch zviditeľniť dominantu záhrady, strom, plastiku, záhony, alebo si posedieť v príjemnom osvetlení na terase či balkóne. Medzi obľúbené letné osvetlenie patria solárne lampy. Určite poznáte a možno aj používate tie zapichovacie, rôznych veľkostí a v rôznych prevedeniach.

Zaujímavé sú aj sklenené gule a lampy s mozaikou a rôzne svietiace predmety, ktoré sa nahrejú pôsobením slnka a začnú svietiť po jeho západe. Životnosť je až 1500 nabití. Je to alternatíva klasického osvetlenia, ktoré je finančne nákladnejšie aj keď trvalejšie. Svetlá samozrejme osvetľujú len na krátku vzdialenosť ale vjazd do garáže alebo do vzdialenejšej časti záhrady vám určite dokážu zvýrazniť. S klasickými reflektormi a osvetlením v trávniku či v dlažbe by ste mali počítať už na začiatku realizácie stavby chodníkov a terénnych úprav záhrady. Osvetliť sa dá aj bazén alebo jazierko. Na to sú však špeciálne osvetľovacie prvky, ktoré zvládnu aj ponorenie do vody. Ich inštaláciu však ponechajte na odborníkov. Nešetrite na kvalite. Zapichovacie solárne prvky pôsobia dekoratívne. Ich funkčnosť je tiež skôr pre potešenie. Pohodu vytvoríte aj zápalnými fakľami a sviečkami, kde okrem klasického ohňa vynikne aj okolie. Tiež vás čiastočne ochránia pred hmyzom. Existujú aj špeciálne svietiace lapače a lampy na chytanie lietajúceho hmyzu. Určite ste si všimli, že svietiace predmety večer lákajú nočné motýle, komáre a hmyz, ktoré dokážu byť nepríjemné počas sedenia na terase alebo v záhrade.

Vyberajte s citom. Všetky doplnky do záhrady by mali mať svoj význam a mali by mať aj svoje miesto. Pokiaľ chcete zachovať ich životnosť, na zimu ich povyberajte zo záhona. Stačí až v období snehovej pokrývky a nízkych teplôt pod bodom mrazu.

Celoročná starostlivosť o trvalky

Autor: Ing. Adriána Francová 17. októbra 2014 Žiadne komentáre

          Ak už máte na záhone trvalky, určite ich vnímate ako pozitívum dlhodobého kvitnutia. Okrem variabilnosti vo výške či farbe a objemu, ktorý dokážu v pomerne krátkom čase vytvoriť, je to  fakt, že si takto dokážete vypestovať pre seba aj pre blízkych kvalitné rastlinky, ktoré v jesennom období jednoducho oddelíte od materskej rastliny a vysadíte na nové miesto, kde sa môžu opäť rozrastať do krásy. Okrem rozmnožovania však vyžadujú pozornosť počas celého roka. V jarnom období mnohé vyžadujú ostrihanie starých listov, aby mohli vyrásť mladé a svieže listy priamo zo zeme. To platí najmä u astier (Aster), chryzantém (Chrysanthemum), krásnoočka (Coreopsis). V prípade suchej jari im doprajte závlahu. V čase kvitnutia pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety a u kompaktných druhov udržiavajte tvar. Na jeseň môžete rastliny rozmnožiť, zmenšiť ich objem, presadiť ich na vhodnejšie miesto. V zime určite záhradu skontrolujte. V prípade vysokej snehovej nádielky rastliny osloboďte. Nízke skalkové trvalky prikryte konármi ihličnanov alebo kartónom. Časom nadobudnete skúsenosti a zistíte, čo všetko daná trvalka potrebuje.

Trvalky v nádobe

Autor: Ing. Adriána Francová 13. októbra 2014 Žiadne komentáre

       Možno patríte k tým, ktorí disponujú len malým miestom v záhradke a ten ste venovali už trávniku, ktorý najpraktickejšie vyhovuje deťom či štvornohému miláčikovi. Milujete však aj trvalky, pre ich dlhodobé kvitnutie a variabilnosť kvetov. Pokiaľ sa ich nechcete vzdať, môžete ich vysadiť aj do nádob. Tie musia byť dostatočne veľké podľa výberu druhu a vhodne umiestnené, aby sa im darilo. Kolujú mýty, že trvalkám v nádobách sa obyčajne nedarí. Pokiaľ splníte základné požiadavky, ktoré rastlina potrebuje pre správny rast a prosperovanie, dá sa vypestovať aj v nádobe. Nádoba musí byť dostatočne veľká, s odtokom prebytočnej vody a drenážnou vrstvou, ktorú vytvoríte pomocou keramzitu alebo štrku, okrúhliakov. Vysypte vhodným substrátom  (väčšinou im vyhovuje ľahký, priepustný, s podielom piesku). Takto môžete pestovať hortenzie (Hydrangea), okrasné trávy, echinacei (Echinacea), levanduľu (Lavandula), krásnoočko (Coreopsis), rudbekie (Rudbeckia), dokonca aj rôzne kry a dreviny na kmienku. Substrát v nádobe rýchlejšie presychá, preto je nutné kontrolovať vlhkosť. Odstraňovaním odkvitnutých súkvetí predĺžite kvitnutie vašich obľúbených rastlín. Výborne vyniknú aj  kombináciách.

Zvonkohry a doplnky do záhrady

Autor: Ing. Adriána Francová 7. októbra 2014 Žiadne komentáre

         Určite poznáte ten pocit, keď je záhrada dokončená, plochy trávnika sa zelenajú, kvety kvitnú a deti veselo pobehujú po trávniku a hrajú sa. A vy si už v pohode môžete leňošiť v kresle alebo v hojdačke a sledovať tú krásu naokolo. Napriek tomu sa Vám môže zdať, že niečo záhrade predsa len chýba. Možno sú to práve tie drobnosti a doplnky, ktoré jednotlivé kompozície alebo prvky, či vnemy umocnia a Vám spríjemnia chvíle v záhrade.

Zaujímavé sú práve zvonkohry, ktoré môžete zavesiť na balkón, terasu, do altánku, na hojdačku či závesný kvetináč. Už pri prvom jemnom vánku započujete ľúbeznú melódiu. Vybrať si môžete z rôznych materiálov od dreva, bambusu, kovu aj plastu, dokonca skla. Niektoré sú naozaj jednoduché. Vhodné aj do prírodných a vidieckych záhrad. Do modernej záhrady sa hodia kovové a sklenené zvonkohry. V zimnom období ich radšej zveste a uskladnite v byte. Môžete si nimi spestriť aj zimnú záhradu, balkón alebo verandu.

Medzi ďalšie a obľúbené dekorácie patria sochy, postavičky, predmety z keramiky, kovu. Pozor však na ich množstvo a prevedenie. Nie všetko sa hodí do záhrady. Sedem trpaslíkov je na jeden záhon naozaj veľa. Ale decentná socha dámy, panny v zajatí pivonky alebo v levanduli určite dojme. Menej je viac, preto umiestňujte dekoratívne predmety tam, kde ich môžete vidieť a priestor zbytočne neprepĺňajte.

Aj okrasná tráva, zaujímavý ker dokáže nahradiť dekoratívny predmet v záhone. Doplnky z keramiky, sadry pred nástupom zimy schovajte do pivnice. Trendy dnešnej doby sú rôzne. Každý si vnesie do záhrady kúsok svojej detskej duše alebo dodá záhrade romantické čaro, ak tam umiestni kovový oblúk, po ktorom sa bude popínať ruža. Doplnkov je naozaj veľa. Stačí si len vybrať a vybrať zároveň vhodné miesto na terase, balkóne alebo priamo na záhrade v záhone či v trávniku.

Dreviny okrasné plodmi

Autor: Ing. Adriána Francová 3. októbra 2014 Žiadne komentáre

Tieto dreviny vyniknú najmä v jesennom období. Na niektorých takmer bezlistých konárikoch vyniknú práve plody, ktoré sa s poslednými lúčmi vyfarbujú a dozrievajú. Nemali by chýbať v žiadnej záhrade s celoročným efektom. Plody majú nie len opadavé stromy a kry, ale aj vždyzelené ihličnany a listnáče.

Kríky s červenými bobulami

Medzi zaujímavé patria bršlen, pavinič, rakytník, skalník, šípky, hloh, jarabina, mišpuľa, tis, tuje, smrekovce a smreky, baza aj hlošina. Mnohé sú jedovaté, preto ak sa na záhrade pohybujú aj deti, ktoré by mohli tieto plody nazbierať a zjesť, radšej sa jedovatým istý čas vyhnite. Naopak, nahraďte ich drevinami a krami, napríklad ovocnými. V jeseni sa dajú ešte vždy oberať stálo plodiace maliny, jahody a černice bez tŕňov. Mnohé môžete využiť v dekoratívnych aranžmánoch spolu s poslednými kvitnúcimi trvalkami a letničkami, či okrasnými trávami, alebo ich použijete do vencov a nástenných aranžmánov, ktoré si môžete umiestniť okrem bytu aj do altánku alebo na terasu. Krátky prehľad druhov, ktoré môžete vysadiť na záhradu pre výnimočný efekt plodov.

Kríky s červenými bobulami

Okrasné plodmi červenými : dráč Thunbergov – Berberis thunbergii, skalník – Cotoneaster, hlohyňa šarlátová – Pyracantha coccinea, rakytník rešetliakovitý – Hippophae rhamnoides, cezmíny – Ilex aquifolium, Ilex crenata „ Convexa“ alebo Golden Queen“.

Kríky s oranžovými (žltými)  plodmi

Okrasné žltými plodmi : Cezmína -  Ilex aquifolium „Bacciflava“ , hlohyňa šarlátová – Pyracantha coccinea

Pokiaľ plánujete vysádzať živý plot, môžete si zvoliť aj takéto dreviny. Pokiaľ ho budete strihať, bude menej kvitnúť aj plodiť, ale niekoľko farebných plodov na ňom určite nájdete. Voľne rastúce dreviny Vám zakvitnú aj zarodia. Október a november je vhodný aj na výsadby živých plodov a drevín do zmiešaných záhonov.

Drobné trvalky do skalky i múrika

Autor: Ing. Adriána Francová 2. októbra 2014 Žiadne komentáre

          Plánujete zakladať novú skalku alebo suchý múrik a ešte ste sa nerozhodli, ktoré druhy použijete na výsadbu? V každom prípade siahnite po nízkych skalničkových druhoch, ktoré okrem priameho slnka znesú štrkovité a piesočnaté podložie, chudobnú pôdu bez akéhokoľvek hnojenia a nadmerného zavlažovania. Výhodou je ak rastlina vytvára koberce alebo vankúše, rýchlo sa rozrastajú a okrem dekoratívnych listov dokážu aj bohato vykvitnúť. Medzi najkrajšie patria kvitnúce floxy (Phlox), materina dúška (Thymus sp.), mydlica (Saponaria), iberka (Iberis) a napríklad mäkká machovička (Sagina) a tarička (Aubrieta). Tie tradičnejšie sú rozchodníky (Sedum) a skalné ruže (Sempervivum). Vyplňte všetky prázdne špáry a časom sa skalničky rozrastú a nedajú tak šancu burine. Nezabudnite vysadiť aj drobné cibuľoviny, ktoré skoro na jar presvetlia skalku svojim nádhernými kvetmi (snežienky, modrice, bledule a šafrány). Nečakajte zázraky hneď po výsadbe. Skalka je asi najprácnejšia a najnáročnejšia dominanta záhrady, ktorá si vyžaduje precíznosť, správny výber rastlín a výsadbu takú, aby postupne zakvitla a nikdy tam nezostalo prázdne miesto.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu