+421 2 54651414

novembra 2014

Bylinky v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 29. novembra 2014 Žiadne komentáre

         Určite sa Vám stalo, že počas nákupu v obchode ste videli množstvo črepníkových byliniek, ktoré sa vynímali v nádherných obaloch a priam sa núkali do nákupného košíka. Alebo aspoň vaše chuťové poháriky naznačili, že mať doma viac byliniek, najmä počas zimy, by bolo vhodné riešenie. Áno, zásobiť sa v zimných mesiacoch vitamínmi, je výborná voľba. Jedlu dodajú výbornú chuť a tiež spestria šaláty, zemiaky aj cestoviny. Medzi najvhodnejšie doma pestované bylinky v nádobách patria petržlen, bazalka, pažítka, šalviarozmarín. Je ich samozrejme oveľa viac.

Pri kúpe treba dbať na kvalitu rastlín. Mnohé bylinky prešli kus cesty, kým sa dostali až do vášho obchodu a tiež prešli rôznymi zmenami teplotných podmienok, zasiahlo ich sucho (čo by nebol problém, ak je krátkeho trvania) aj premokrenie. A práve premokrenie bylinky zvládajú asi najťažšie. Nehovoriac o zmene teplôt z chladu do tepla a naopak. Keď si ich kúpite, obyčajne vydržia len pár dní a vy sa pýtate prečo vyhynuli. Vo väčšine prípadov to nemusí byť ani vaša chyba.

V jarnom období urobíte najlepšie, ak si časť byliniek zadovážite vlastným výsevom. Tí, čo už pestujete bylinky v záhrade, zasa v jeseni časť byliniek dokopte a presaďte do kvetináča. Pokiaľ sú kúpené, venujte pozornosť práve substrátu. Nesmie byť premokrený a ak je, ihneď bylinky treba presadiť do jemného, priepustného substrátu s podielom piesku alebo si zakúpte špeciálny substrát na bylinky. Zakúpené bylinky zo záhradníctva vám prežijú určite, ak im doma zvolíte vhodné podmienky. Umiestnite ich na svetlú, slnečnú stranu okna, pod ktorým nie je radiátor. Neznášajú totiž suchý vzduch a teplo sálajúce odspodu. Do jednej nádoby môžete vysadiť viac druhov.

Žerucha je najpestovanejšia bylinka s typickou chuťou, ktorú dokážu vypestovať aj deti na chumáči vaty. Vyskúšajte to aj vy v plytkej miske. Dbajte, aby vata nepreschla. Bylinky všeobecne majú svoje opodstatnenie až vtedy, keď sa naozaj budú v kuchyni používať. Preto ich pravidelne zostrihávajte a tým aj udržíte ich kompaktný tvar. Rozmarín sa často pestuje aj ako izbová rastlina. Neznáša premokrenie. Tak dobrú chuť a pestovaniu zdar. Pokiaľ chcete vedieť o rastlinách pestovaných v nádobách viac, sledujte naše tipy.

 

Zálievka, keď nemrzne

Autor: Ing. Adriána Francová 28. novembra 2014 Žiadne komentáre

Zálievka patrí medzi najčastejšie vykonávanú prácu, čo sa týka starostlivosti o dreviny v zime. Mnohí si myslia, že keď príde zima, stačí všetko poschovávať, zakryť a všetko nechať na prírodu. Áno, je to riešenie, ale výsledky potom uvidíte až na jar. Jeseň nemusí byť daždivá. Stačí niekoľko dní nad 10°C a rastliny, ktoré sa začali pripravovať na zimný spánok, vplyvom vyšších teplôt precitnú a dožadujú sa vlahy. Nedostatkom trpia korene, výhonky, konáre.

Zálievka záhrady v zime

Zaujímavé je, že v takomto priaznivom zelenom vzhľade zostanú takmer do jari. Keď už však príde tá pravá jar, odrazu sú bez života. Nie je to mrazmi, aj keď aj to sa môže stať. Je to vo väčšine prípadov z nedostatku závlahy. Preto platí, že všetky novovysadené dreviny, trvalky a kry z jesennej výsadby a najmä ihličnany a vždyzelené kry, je nutné zalievať až do obdobia trvalého zamrznutia pôdy, primerane ich podmienkam. Keď pôda zamrzne, zalievanie nemá význam. Po odmrznutí je možné zalievať opäť, najmä vtedy, keď nie je sneh. Ak je na okolí dostatok snehu, ale máte v záhrade otvorené veterné miesta, kde je sneh vyfúkavaný, manuálne ho tam preneste a vytvorte rastlinám takýto prirodzený kryt. Počas mrazov sú rastliny práve takto pod snehovou perinou ochránené.

Keď sa oteplí, sneh sa roztopí a je opäť pre dreviny prirodzenou vlahou, ktorá nenásilne vnikne až ku koreňom. Pletivá sa roztiahnu a tak prežijú ďalšie mrazivé dni. Hrozbou paradoxne býva aj zimné slnko, ktoré sa nazýva zubaté. Hoci svieti, hreje mierne, ale pre rastliny slnko v chladnom období spôsobuje rozvíjanie púčikov a rozmŕzanie pletív. S nočnými teplotami opäť môžu zmrznúť. Vtedy môžeme vidieť na niektorých drevinách aj praskanie kôry. Dreviny, ktoré sú citlivé zakryte, zviažte, obaľte, pravidelne zalievajte (nie však tak ako v lete) a uvidíte výsledky hneď s príchodom jarných dní.

Čo robí záhrada v zime?

Autor: Ing. Adriána Francová 26. novembra 2014 Žiadne komentáre

Tak, ako aj my potrebujeme po aktívnej práci v záhrade v lete a jeseni odpočinok a nabrať nové sily do jarných úprav a výsadieb, tak aj záhrada potrebuje čas na regeneráciu, oddych a načerpanie nových síl do budúceho roku.

rastliny v zime

Rastliny v zime

Rastliny tiež spia a oddychujú. Svoje životné funkcie spomalili na minimum, rovnako ako človek v spánku. Prijímajú len vlahu, absorbujú slnečné lúče. Bez vlahy to však nepôjde. Veľa rastlín, najmä počas mrazov, trpí nedostatkom vlahy. Poškodením pletív hrozí, že na jar sa dreviny a rastliny už neprebudia. Zostane po nich len torzo so suchými vetvami bez života. Pestovatelia, najmä tí neskúsení, si myslia, že zlá, tuhá a mrazivá zima spôsobila, že časť rastlín v záhrade vymrzla. Vo väčšine prípadov však ide najmä o vyschnutie z nedostatku vody. Ak v zime nie je sneh, rastliny nemajú ako prijať vlahu. Čakajú len na dážď alebo na vaše zalievanie, ktoré je v zimnom období len o manuálnej práci. Väčšinou je závlahový systém vypustený, hadice uskladnené, a preto zostáva len vziať do rúk krhly a začať polievať. Tomu, kto nepolieva, hrozí, že najmä novovysadené dreviny z jesene (ovocné stromy, ihličnany a vždyzelené kry) sa jari ani nedočkajú.

Rovnako dreviny a trvalky, ktoré sú citlivé na mráz a holomrazy, treba ochrániť krytmi. Postačia vám kartóny, konáre ihličnanov, lístie, piliny, mach, konáriky, vrecovina. Ak nasneží a silný vietor z určitých častí v záhrade pravidelne sneh vyfúka, manuálne ho nakopcujte a vytvorte prípadne stenu z dostupných materiálov, aby vietor sneh nevyfúkal. Mráz je nepriateľ rastlín, sneh je prijateľný kryt pre zimný odpočinok. Vďaka chladu, mrazom vykvitnú na jar aj jarné cibuľoviny. Bez toho, aby prešli týmto chladným obdobím, to nebude možné. No a v konečnom dôsledku ako zima postupuje, aj rastliny čakajú na priaznivejšie obdobie s množstvom slnka a vyšších teplôt. Bohužiaľ,  v poslednej dobe je počasie nevyspytateľné a ani tie zimy už nie sú také, ako kedysi. Väčšinou sa extrémne rýchlo mení počasie zo slnečného a bezmrazového do rýchlych poklesov teplôt, kedy sa aj rastliny môžu pomýliť a predčasne začať rašiť, dokonca aj kvitnúť. Zostáva nám len veriť, že to zvládnu bez veľkých poškodení a následkov pre budúcoročnú úrodu, kvalitu a množstvo.

Vždyzelené dreviny a kry

Autor: Ing. Adriána Francová 25. novembra 2014 Žiadne komentáre

Ich dominantnosť vnímame najmä v zimnom období, keď všetkým listnatým drevinám a krom v záhrade opadli listy. Sú naozaj neodmysliteľnou súčasťou celoročnej a dôsledne premyslenej kompozície. Okrem listov a ihličia nás môžu prekvapiť kvetmi, panašovaním, farbou, plodmi a habitusom. Veľmi dobre sa kombinujú s ostatnými drevinami a nájdu si uplatnenie v každej záhrade a dokonca aj v nádobe.

vždyzelené kryPokiaľ chcete pestovať nejaké dreviny v nádobe pred vchodom do domu, je to možné. Zvoľte dostatočne veľkú nádobu, najlepšie keramickú alebo z pálenej hliny, prípadne betónu. Vnútro vysteľte textíliou alebo vrecovinou, aby vysadená drevina odolávala aj mrazivému počasiu v zime. Na dno vysypte drenážnu vrstvu aspoň 10 cm zo štrku alebo kameňa a až potom vysaďte drevinu, či ker do vhodného substrátu.

V polotieni  sa bude dariť krušpánu, aukube, rododendronom, azalke, skimmii, vavrínovcu a ihličnanom ako borievky, či borovice. Na slnku sa bude dariť kaline, tuji západnej Smaragd, ktorú môžete strihať do špirály, alebo nižšiemu kultivaru Danica, cyprušteku.

Okrem bežnej starostlivosti nezabúdajte na pravidelnú zálievku a hnojenie vo vhodnom období. V zime vyžadujú najmä vlahu, aby úplne nepreschol koreňový systém. Zalievajte v čase, keď nemrzne. Prebytočnú voda, ktorá pretečie do misky, vylejte.

V zimnom období si ich môžete prizdobiť alebo nádoby obaliť do okrasných vakov a vriec. V záhrade sa v zime vynímajú najmä majestátne ihličnany, ktoré svojou farbou dominujú. Pokiaľ pred ne vysadíte druhy drevín zaujímavé kôrou alebo farbou výhonkov, kompozícia bude o to zaujímavejšia. Do popredia voľte druhy, ktoré celý priestor presvetlia a zviditeľnia (svíb, drieň, breza).

Vtáčie búdky a potrava pre vtákov

Autor: Ing. Adriána Francová 22. novembra 2014 Žiadne komentáre

        Koniec jesene a zima je obdobím odpočinku aktívneho záhradkára. Počas celého roka nám robili spoločnosť aj vtáky, ktoré sú počas väčšiny obdobia samostatné, čo sa týka hľadania si potravy. V zimnom období, keď je dostatok snehovej pokrývky prospešnej pre zeleň, nastáva práve problém pre vtáctvo, ktoré nemá dostatok potravy na to, aby prežili. Nezostrihávajte teda všetky trvalky na záhone a neodstraňujte všetky plody zo stromu (jablká, jarabina, hloh, rakytník, maliny), aby si aj oni mohli nájsť niečo do zobáka. Okrasné trávy zviazané do snopov tiež obsahujú v súkvetiach dostatok semien, rovnako ako aj trvalkové odkvitnuté súkvetia, ktoré aj pôsobením inovate, dokážu výrazne prospieť k zimnému obrazu záhrady.

Vtáctvu pomôžu najmä vtáčie búdky, kde sa môžu v pokoji nakŕmiť. Musia byť však vhodne umiestnené. Miesto vyberajte také, ktoré je ochránené z jednej strany krami, je v závetrí a mačky k nemu nemajú prístup. Sledovaním z okna budú mať zážitok najmä deti. Môžete potom počítať, koľko vtáčikov navštívilo vlastnoručne vyrobený alebo kúpený domček. Tie môžete umiestniť do výšky na pevno alebo ich zavesiť na pevnejší konár. Vtákom neprekáža hojdanie sa.

Čo sa týka potravy, musí byť špecifická a najmä určená pre vtákov. Z domácich produktov im chutí suchý rožok pomletý na strúhanku, omrvinky zo suchého chleba, pomleté orechy, mak, hrozienka, jadierka, slnečnica, proso. Dajú sa však aj zakúpiť špeciálne krmivá pre bežné vonkajšie vtáctvo, aj špeciálne pre sýkorky a pinky. Vtáky obľubujú aj lojové guľky obalené semienkami a rôzne obaľované tyčinky, ktoré dokážu ozobať dočista.

Okrem vtákov môžete podporiť aj drobné chrobáky a hmyz vytvorením jednoduchých domčekov, ktoré zároveň skrášlia záhradný múr alebo časť záhona. Postačia Vám na to rôzne kúsky dutých drievok, stebiel, zopár črepníkov z pálenej hliny, pletivo, sieťka, slama, mach, kartón alebo popraskaná tehla. Inšpirácie nájdete určite aj na internete.

Kosatce si tiež zamilujete

Autor: Ing. Adriána Francová 19. novembra 2014 Žiadne komentáre

           Pre niekoho starodávne, staromódne, no napriek tomu atraktívne a variabilné. Patria medzi obľúbené hľuznaté rastliny, nakoľko starostlivosť o ne je minimálna a rýchlo sa aj rozrastajú. V krátkom čase získate dostatok hľúz na presádzanie aj darovanie. Okrem toho sú zaujímavé aj výškovo, takže v trvalkovom záhone si nájdu svoje uplatnenie. Navyše ich nemusíte po odkvitnutí  na zimu vyberať z pôdy. Sú plne mrazuvzdorné. Ich farba siaha od bielej až  po tmavo fialovú s rôznymi pásikmi a škvrnami. Dokonca aj tmavo bordové, či žlté kultivary vyniknú a rozžiaria každý záhon. Hoci je ich kvitnutie krátkodobé, určite zaujmú postupným kvitnutím. Vysádzajú sa od polovice júla až do konca septembra do vopred pripravenej pôdy. Určite ju však neprihnojujte. Vyhovujú im priepustné pôdy. Na jar spolu s iberkou (Iberis), cibuľnatými rastlinami, vytvoria dokonalú kompozíciu, ktorá priláka aj včely a drobný hmyz. Dokonca im neprekáža ani polotieň. Vhodnými partnermi sú bergénia (Bergenia), srdcovka (Dicentra). Kosatce sa rozdeľujú do viacerých skupín, ale najzákladnejšie sú podzemkaté kosatce, ktoré sa ďalej rozdeľujú na bradaté, bezbradé a hrebenaté. Je to podľa typu a tvaru kvetu. Bradaté druhy kosatcov kvitnú aj viackrát do roka a je pre ne charakteristické remontantné kvitnutie. Menšie druhy sú vhodné na pestovanie v skalke alebo vo vyvýšených  záhonoch. Iné sú zasa atraktívne v blízkosti vodnej plochy, dokonca vyrastajú aj z plytčiny. Ich listy sú mečovité až trávové a tiež doplnia záhon o zeleň. Myslíte, že si dokáže vybrať zo širokej farebnej škály?

Vyvýšené záhony

Autor: Ing. Adriána Francová 18. novembra 2014 Žiadne komentáre

        Momentálne patria medzi moderné a veľmi obľúbené drobné stavby v úžitkovej záhrade. Okrem toho, že pôsobia esteticky, sú aj praktické a veľmi dobre sa v nich pestujú kvety, zeleniny aj bylinky. Aj na malej ploche si tak viete dopestovať aspoň základnú zeleninu. Vyvýšené záhony sú vhodné aj na miestach v záhrade, kde je nevhodná pôda ako íl alebo príliš suchá piesočnatá pôda, aj na miestach, kde je množstvo stavebnej sute zakopanej priamo v pôde. Použitím vyvýšených záhonov Vám odpadá prácne odburiňovanie, okopávanie a rýľovanie. Pokiaľ nad nimi uvažujete, vyberte im vhodné miesto, s množstvom slnka, s čiastočným tieňom, v blízkosti vodného zdroja. Na vytvorenie budete potrebovať drevené hranoly, prípadne strešné laty, klince, skrutky, aku vŕtačku, textíliu, náter na drevo a množstvo substrátu, či vlastného kompostu a listovky. Záhony môžete okrem dreva vytvoriť aj pomocou starých tehál, tehál klinker alebo šamotiek, či iných betónových obrubníkov a kameňov. To už necháme na Vás. Veľkostne ich prispôsobte danému priestoru a Vašim pestovateľským nárokom. V jednom záhone nemusíte pestovať len jeden zeleninový druh. Vhodnejšie je druhy striedať. Aj záhon tým bude vynikať. Po obvode môžete vysadiť aj letničky a bylinky. Prípadne zvoľte niekoľko záhonov, kde jeden bude pre listovú a koreňovú zeleninu, druhý pre plodovú zeleninu a jahody a tretí napríklad pre bylinky. Na spodnej časti záhona by textília nemala byť. Pôda by mala dýchať, prebytočná voda musí odtekať. Tým, že tam bude vysoká vrstva pôdy a nahusto vysadená zelenina, burina nebude mať šancu. Takto uzatvorená plocha sa aj jednoducho udržiava a čistí. Na bylinky si môžete vytvoriť aj záhony v tvare pyramídy alebo bylinkovú špirálu. Vytvoriť ich môžete teraz na jeseň - na dno vysypte lístie, záhradnú zeminu a kompost. Do jari sa to dokonale rozloží. Stačí už len doplniť zvyšnú časť substrátu alebo vlastný kompost a môžete vysievať a vysádzať. Ak ste sa rozhodli pre drevené trámy a dosky, vnútro záhonu obaľte textíliou, fóliou a drevo naimpregnujte. Voda, slnko, zima a množstvo živočíchov, to všetko pôsobí na drevo vonku. Aby vám vydržalo čo najdlhšie, musíte ho natrieť. Pokiaľ máte nároky aj vzhľadové, vyberte si farbu, ktorá zapadne do celkového štýlu a kompozície záhrady. Prajeme Vám veľa pestovateľských úspechov.

Príprava úžitkovej záhrady na zimu

Autor: Ing. Adriána Francová 15. novembra 2014 Žiadne komentáre

        Hoci je slnka menej, do trvalého zamrznutia pôdy Vám zostáva ešte nejaký čas na to, aby ste záhradu pripravili na obdobie odpočinku a zimy. Je to vhodné obdobie na odburinenie a porýľovanie všetkých voľných plôch po kvetoch a zelenine. Na jeseň pôda vyžaduje hlboké prekopanie. Pokiaľ ste vysiali rastliny pre zelené hnojenie, je nutné ich pokosiť a koreňové baly pomocou rýľu poprevracať a nechať v pôde. Bez zeleného hnojenia by mala pôda do zimy zostať prázdna, čistá, odburinená a očistená od všetkých kameňov a koreňov. Len tak bude pôda pripravená na jar. Pokiaľ máte kompost a už je v ňom vhodne rozložený substrát, môžete použiť aj ten. V tomto období sa stále dajú vysádzať ovocné stromy a kry. Do vopred vykopaných jám môžete použiť kompost na spodnú časť, vysadiť stromčeky, dať k nemu oporu a zasypať. Korene väčšinou bývajú už upravené rezom. Korunku strihať nemusíte. Dostatočne zalejte. Opory sa ku stromom dávajú v prípade, že vysádzate vo vyšších polohách alebo v severných oblastiach Slovenska, či na príliš veternom mieste. Pamätajte však na to, že v závetrí sa stromčekom bude dariť viac. Okolo kmeňu ponechajte odburinenú plochu, tzv. misu, ktorá vám umožní pohodlnejšie a efektívnejšie zalievanie priamo ku koreňom rastliny, možnosť prevzdušnenia pôdy a lepšieho hnojenia, či prístupu ku kmeňu. Pokiaľ sa váš sad nachádza v blízkosti lesa alebo poľa, počítajte s tým, že v prípade nespoľahlivého oplotenia vám stromčeky môže ohrýzť lesná zver. Kmeň obaľte pletivom na stromčeky a skontrolujte oplotenie. V čase bez dažďa a bez mrazu zalievajte najmä novovysadené ovocné stromy a kry. Ak sa na stromoch nachádzajú ešte listy a vy už chcete mať všetko na zimu pripravené, opatrne ich straste a pohrabte. Nie je to na tom nič zvláštne, hoci sused sa môže na vás pozerať a krútiť hlavou. Vy budete mať čistú záhradu a stromy sa skôr pripravia na zimu. Pokiaľ na záhrade máte ešte nejakú zeleninu ako mrkvu, petržlen, paštrnák, či zeler, je najvyšší čas ich vybrať z pôdy a uskladniť. Zelenina by mala byť vybratá z pôdy, keď je pôda aspoň mierne presušená. Lepšie sa vám s ňou bude pracovať. Vňať nerežte príliš hlboko a uskladňujte ju v piesku alebo v novinách, v debničkách, v suchých a vetrateľných priestoroch. Počas zimy pravidelne kontrolujte a samozrejme spracovávajte.

Lístie a konáre, ako ich zužitkovať?

Autor: Ing. Adriána Francová 14. novembra 2014 Žiadne komentáre

            Rastlinný odpad trápi nejedného z nás. Nie je problém ho vytvoriť, ale problémom je, kam ho dať, aby bol z neho aj úžitok. Najväčší odpad je zo strihaného živého plota. Drobné aj dlhé konáre sa povaľujú pod plotom a kopia sa do neuveriteľnej výšky. Čo s ním? Môžete použiť drvič konárov, ktorý množstvo zredukuje a odpad sa zmenší v podobe štiepky, ktorú môžete použiť na mulčovanie, alebo ju môžete vysypať do vopred pripravenej jamy, ktorá bude slúžiť ako skrytý kompost. Vhodné je to na ploche, ktorá je malá a na kompost už nie je v záhrade miesto. Do takejto jamy môžete nahádzať všetky odkvitnuté letničky, lístie zo stromov, všetok rastlinný odpad okrem burín ako pýr a buriny so semenami. Môžete však z nich urobiť výluh a ten použiť ako zelené hnojenie. Štiepka z konárov vynikne na okrasnom záhone. Z niektorých konárov môžete vytvoriť dočasný kryt pre jesennú výsadbu cesnaku a tiež je to odpudzujúce pre mačky, ktoré si chcú svoju potrebu vykonať práve vo vyčistených hriadkach v zeleninovej záhrade. Pichľavé konáre z ruží použite na ochranu Vašich obľúbených rastlín, do ktorých tiež s obľubou chodia mačky alebo pes. Drobné konáriky môžete použiť ako deliaci plot k novovysadeným druhom, aby ste nezabudli, kde ste ich vysadili. Pokiaľ máte na záhrade aj parenisko, ako podklad je vhodný maštaľný hnoj a treba ho prikryť vrstvou lístia z opadaných ovocných stromov. Lístie z orecha však nepoužívajte ani na kompost. Niektoré farebné lístie môžete s deťmi pozbierať a vyplniť s nimi kvetináče a prútené koše, do ktorých naukladáte pár okrasných tekvičiek. Niektoré lístie môžete využiť ako výplňový materiál do vriec, a tak zazimovať okrasné rastliny na terase a balkónoch.

 

Poznáte Fritillariu?

Autor: Ing. Adriána Francová 9. novembra 2014 Žiadne komentáre

        Táto dominantná kráľovná cibuľovín sa inak nazýva aj korunovka kráľovská, cisárska koruna. Jej názov je odvodený od latinského slova fritillus – pohár na hracie kocky. Jej obrovské kvety v tvare obráteného kalichu zdobia rastlinu po celom obvode pevnej stonky. Pôvodný druh, cisárska koruna – Fritillaria imperialis, dosahuje výšku až 1m a stáva sa tak naozajstnou dominantou záhona. Okrem nej je však ešte veľa iných druhov a kultivarov, ktoré si zaslúžia obdiv a určite aj miesto vo Vašej záhrade. Zaujímavá Fritillaria meleagris zaujme menším vzrastom a menším kvetmi, ale zato neobyčajným šachovnicovým vzorom na lupeňoch. Jej temná farba Vám vyrazí dych. Naopak Fritillaria michailovski patrí medzi tie menšie a atraktívne dvojfarebným kvetom. Vhodné do skalky alebo do popredia záhonov. Všetky vydržia na stanovišti veľa rokov. Doprajte im však priepustný substrát, drenáž a slnečné polohy. Neznášajú prevlhčený substrát a dlhú zimnú vlahu. Dajú sa pestovať aj v nádobe. Dlhodobo cibule neuskladňujte. Rýchlo preschnú a už nevyklíčia. Zaujímavý záhon docielite správnym výberom cibuľnatých rastlín. Nie vždy to musia byť klasické tulipány a narcisy Skúste pestovať niečo iné. Aj keď v záhradách našich babičiek tieto krásky určite nechýbali v predzáhradke.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu