+421 2 54651414

decembra 2014

Cibule v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 28. decembra 2014 Žiadne komentáre

          Cibuľoviny je možné pestovať okrem záhona  trávnika aj v nádobách. Je to dôležitý moment najmä pre tých, ktorí nevlastnia záhradu a svoje zelené kráľovstvo si tak postupne vytvárajú na terase, balkóne alebo lodžii. Sú dve možnosti ako získať rozkvitnutý jarný balkón. Zakúpiť si už hotové vysadené kvetináče, ktoré už čoskoro budú k videniu na pultoch rôznych obchodov za lákavé ceny. Najpredávanejšie sú hyacinty, mini narcisy, nízke tulipány a modrice. Tiež si takéto nádoby môžete pripraviť sami a potešiť sa im o to viac, pokiaľ Vám zakvitnú. Najdôležitejšia je správna výsadba a splnenie teplotných podmienok, aby na jar vykvitli. Vysadiť by ste ich mohli ešte teraz. Zakvitnú o niečo neskôr ako obyčajne. Ideálne je vysádzať cibule do nádob okolo decembra. Môžete vysadiť jeden druh do plytkej nádoby alebo viac druhov do veľkého črepníka. Nízke druhy ako snežienky (Galanthus nivalis), krokusy (Crocus sp.) a modrice (Muscari) sú kompaktné a vyniknú aj samostatne v menších nádobách. Vytvorte na dne kvetináča drenáž, lebo neznášajú premokrenie. Potom zasypte cibule vrstvou substrátu podľa toho, aká veľká je cibuľka. Drobné menej, veľké cibule do 3 násobku veľkosti cibule. Nasteľte na kvetináče lístie, kôru a zazimujte. Nádoby musia zostať vonku, aby prešli obdobím chladu. Bez tejto fázy na jar nevykvitnú, ale samozrejme nesmú zamrznúť. Nádoby obaľte jutou, vložte do škatúľ vystlaných lístím a podobne. Umiestnite na terasu alebo do kôlne, či pivnice, kde je zima a chlad. Môže byť aj tma. Po cca 2 mesiacoch, keď uvidíte náznak schádzania, nádoby premiestnite do teplejších podmienok. Zaručene vykvitnú a Váš balkón bude ten najkrajší a vlastnoručne vypestovaný. Jednotlivé nádoby potom vykladajte na balkón a tešte sa z nádherných a voňavých kvetov.

Doplnky do interiéru

Autor: Ing. Adriána Francová 27. decembra 2014 Žiadne komentáre

              Doplnkov v byte máme každý asi dosť. Nie všetko je však štýlové. Dnešná moderná doba nás vedie k tomu, aby sme minimalizovali doplnky, nakoľko ich nie je kam dávať. Obývacie steny sa zmenšili na pár malých skriniek, do ktorých sa Vám nič nezmestí, a preto sa doplnkami stávajú predmety, ktoré vyniknú svojou štýlovosťou, jasnou predstavou, farbou a najmä veľkosťou. Za doplnok môžeme považovať obrazy, hodiny, sochy, vankúše, plastiky, misky s kamienkami alebo mušľami, dekoratívne umelé alebo sušené kvety, aj izbové rastliny v dekoratívnych obaloch a kvetináčoch. Sochy a plastiky, ktoré si našli svoje miesto v letnom záhone, na zimu zasa kraľujú v byte vedľa komody. Pokiaľ milujete Vintage a Provence štýl, určite nechýbajú kvetináče a hodiny vytvorené napr. pomocou servítkovej techniky. Moderná je teraz levanduľa, levanduľové polia a sušené dekorácie a svietniky v tomto štýle. Pokiaľ obľubujete slnečnice, nezabudnite na dokonalú veľkú vázu so slnečnicami. V sezóne krátkodobo vydržia aj rezané. V zimnom období potešia aj umelé.

Medzi jarné doplnky patria určite kytice tulipánov a narcisov, drobné kuriatka a vajíčka, ružové a žlté či zelené farebné prestieranie na stole. V byte vyniknú aj jemné zvonkohry, ktoré sa počas vetrania rozhojdajú v príjemnom vánku a vám prinesú spokojnosť a úsmev na tvári. Určite máte svoje obľúbené doplnky, farby, materiál a to, čo má aj inú ako finančnú hodnotu. Medzi ne patria určite darčeky z dovoleniek a ďalekých ciest od blízkych osôb, fotky a foto rámiky, ktoré vypovedajú o minulosti alebo o časoch , kedy Vám bolo dobre a boli ste šťastní. Počas jarného alebo akéhokoľvek upratovania, si nájdite čas a vytrieďte nepotrebné keramické sošky, ktorým už odzvonilo a nahraďte ich rastlinami v košoch a nádobách, ktoré majú dlhotrvajúci charakter a menia sa spolu s Vami. Sú Vašim zrkadlom. Tak ako vyzerajú rastliny v byte, vyzerá aj Vaša duša a myseľ. Vedieť sa o ne postarať môže byť pre niekoho maličkosť, pre niekoho skúsenosť. Určité druhy vyžadujú aj špecifické podmienky a starostlivosť. Každej doprajte, čo vyžaduje, a k tomu Vám môžeme pomôcť my alebo kniha, či internet. Rastliny Vám okrem vzhľadu dotvoria príjemné prostredie, okysličia vzduch, pohltia pachy a prach a navyše máte z nich radosť nie len počas kvitnutia, ale stále.

Dekorácie a výzdoba

          Je čas adventu, blížia sa očakávané sviatky pokoja a lásky, deťmi milované Vianoce. Ale nie len deťmi. Aj my, dospelí, sa tešíme na pokojnú atmosféru, vôňu dobrého jedla, vianočného pečiva, sviečok či ihličia. Oddýchnuť si v kruhu blízkych, v teple a mnohí aj bez pomyslenia na prácu. Aby ste tieto sviatky precítili ešte viac, vyzdobte si svoje obydlie rôznymi dekoráciami, ktoré navodia tú správnu vianočnú atmosféru. V dnešnom modernom svete sa okrem sviečok používajú aj svetelné reťaze, ktoré sa dajú umiestniť na okná, po obvode strechy, na terasy a zábradlia. Nikdy však nezabúdajte na bezpečnosť a správny výber. Na osvetlenie exteriéru nikdy nepoužívajte interiérové osvetlenie.

Prvou decembrovou nedeľou sa začína aj advent a symbolizuje ju adventný veniec pozostávajúci zo štyroch sviec. Každú nedeľu sa zapáli jedna sviečka. Adventné vence zvyčajne umiestňujte na rovnú pevnú plochu, na stôl a horiace sviečky určite nenechávajte bez dohľadu a v blízkosti detí, kvôli bezpečnosti. Komody a stoly tiež ozdobia svietniky s jednou sviečkou. Ak použijete živý prírodný materiál z lesa a záhrady, aranžmány budú o to krajšie a voňavejšie. Vianočný stromček je samozrejmosťou. Je na Vás, či zvolíte živý, umelý alebo prenesený z balkóna, ktorý bežne počas roka pestujete vonku. Takýto vianočný stromček zvládne krátkodobú zmenu teploty, na ktorú ho musíte však pripraviť. Najskôr ho preneste do miestnosti asi 5 dní pred Vianocami, v ktorej je okolo 10° C, neskôr ho preneste do bytovej teploty, kde stlmíte kúrenie. Neumiestňujte ho v blízkosti krbu a radiátora. Doprajte mu vodu a svetlo. Takto Vám vydrží určite do Nového roka. Potom ho opatrne odstrojte a znovu prispôsobte chladnejším podmienkam a až potom ho vyneste von na terasu a balkón. Ak je teplota príliš nízka, počkajte na zvýšenie teploty. K Vianociam  parí aj vôňa. Voňavá škorica, vanilka, jablčné a pomarančové šupky, orechy, sušené šípky a zmes čaju v miske spolu s hviezdičkami anízu a klinčekov. Vôňu lesa zabezpečíte konárikmi borovice či smreka, šiškami a kôrou.

Nezabudnite vyzdobiť vchodové dvere, okenné parapety , terasy a balkóny. Dokonca si môžete vyzdobiť vianočný stromček priamo v nádobe na terase alebo aj v záhrade. Vianočné obrúsky, obrus, slávnostné poháre a jedálenská súprava pre túto príležitosť by mala byť naozaj slávnostná a jedinečná a nemali by sme ju používať pri všednom stolovaní. Tak nech sa páči k stolu. Želáme Vám ničím nerušené dni pokoja a očakávaní, prekvapení a radosti nielen z darčekov, ale aj zo samotnej výzdoby a atmosféry.

Exotické rastliny na balkón a terasy

Autor: Ing. Adriána Francová 9. decembra 2014 Žiadne komentáre

            Hoci je zima, vo vašich spomienkach určite rezonuje leto, horúčava a dovolenka pri mori, rastliny a dreviny, ktoré opájali vaše zmysli vôňou a krásou. Ak chcete zažiť dovolenku aspoň na vašej terase, je ideálny čas na plány, ako v skorom lete zaplniť terasu exotickými drevinami a kvetmi v nádobách.

Rastliny môžete umiestniť do závesných nádob, do rôznych misiek, košov alebo závesných tašiek a túb, kde nádherne vyniknú. Doprajete im dostatok priestoru pre rast a samotné kvitnutie v úžasných dlhých vodopádoch kvetov. Pre závesné nádoby odporúčame vysadiť exotické mandevily (Mandevilla amoena), fuksie ( Fuchsia ), bugenvilie (Boungainvillea ). Do väčších nádob, samozrejme podľa veľkosti plochy terasy či balkóna po obvode, umiestnite palmy, oleandre (Nerium oleander), olivovník (Olea europaea), eukalyptus (Eucalypthus), strelíciu (Strelitzia reginae), kamélie (Camellia japonica), alebo citrusy. Do menších nádob alebo hrantov upevnených na zábradlí balkóna alebo terasy si môžete vysadiť klasické balkónové rastliny, ktoré obľubujete. Veľa rastlín stromčekovitého alebo kríkovitého vzhľadu môžete cez leto pestovať aj priamo na záhrade v záhonoch alebo ako solitéry a dominanty v trávniku.

Rastliny umiestňujte tak, aby Vám neprekážali pri každodenných povinnostiach alebo pri chôdzi. A tiež podľa nárokov na pestovanie, rastliny milujúce slnko ukladajte na slnko, iné do tieňa alebo polotieňa. Vyhnete sa tak poškodeniu alebo vyhynutiu rastliny. Po správnom umiestnení sa Vám odvďačia nádherným kvitnutím, vôňou a dodajú Vám energiu aj v daždivom dni bez slnka. Pri všetkej tej nádhere nezabudnite na hnojenie a pravidelné zalievanie, zostrihávanie odkvitnutých súkvetí, aby ich vzhľad nebol ničím narušený, aby pôsobili majestátne, sviežo a zdravo.

Terasa bez kvetov, je len plocha, ktorá je využitá na 20%. Určite sa tam budete cítiť lepšie, keď všade okolo Vás budú kvety, po ktorých ste už dávno túžili. Realizujte svoje sny. Nadišla doba, kedy sme sa prestali skrývať vo vnútri našich obydlí. Vhodnými doplnkami osviežte terasu, zvoľte farebné prevedenia sedenia, deky a vankúše. Nezabudnite na kanvice na zalievanie, ktoré by ste mali mať vždy po ruke.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty