+421 2 54651414

marca 2015

Záhrada na balkóne pre alergikov

Autor: Ing. Adriána Francová 30. marca 2015 Žiadne komentáre

Už sa všetci tešíme na jar, na rozkvitnuté kvety a bzukot včiel, šepot listov v miernom vánku a nádherný vzduch, ktorý vonia všetkým tým, čo nám príroda ponúka.

Záhrada na balkóne pre alergikov (Hosta)Bohužiaľ, sú medzi nami aj takí, ktorí s príchodom jari pociťujú určitú nevoľnosť a starosti, ako zvládnuť kvitnutie jednotlivých druhov, na ktoré sú alergickí. Ale aj alergici majú právo obdivovať zeleň. Preto si môžete vytvoriť na balkóne alebo terase oázu, ktorá Vám rozhodne neublíži. V podstate ide o použitie väčšieho sortimentu rastlín ihličnatých, nekvitnúcich, s rôznymi odtieňmi zelenej, alebo s panašovanými listami. Na balkóne so zeleňou bez kvetov sa ochránite pred včelami a osami, pred priamym vplyvom peľu a iných alergénov. Nie je to však trvalý stav, lebo priamo z vonkajšieho prostredia na Vás môžu vplývať iné dreviny, trávy a rastliny.

Rastliny nevhodné pre alergikov

Ak siahnete predsa len po kvetoch, určite nepestujte príliš voňavé druhy ako: hyacinty, orgován, ľalie. Dreviny s množstvom peľu sú brezy, liesky a vŕby na kmienku. Okrasné trávy sú tiež nevhodné. Vyhnite sa rastlinám, ktoré dlho kvitnú a majú jednoduché kvetné lupienky a čiže jednoduchší prístup k peľu.

Rastliny vhodné pre alergikov

Pestovať môžete rastliny okrasné listom, kde je kvet iba doplnkom. V čase vytvorenia kvetnej stonky ich odstrihnite. Môžete pestovať tuje, smreky, borievky. Časom však aj tie môžu zakvitnúť. Vhodné sú sirôtky, petúnie a plnokveté druhy balkónoviek, ktoré majú veľa lupienkov a takmer vyplnený stred v časti peľníc. Pokiaľ ste však alergický na bodnutie hmyzom, radšej sa vyhnite kvitnúcim druhom.

Medzi atraktívne zelené rastliny patria funkie. Vyžadujú však polotieň. Alergiu vedia vyvolať aj niektoré rastliny, ktoré produkujú mlieč, alebo majú pichliače, ostne či plstnaté listy. Takéto druhy by ste nemali pestovať ani v prípade, ak máte malé deti. Na výber je veľa druhov a aj tí s malým hendikepom si určite môžu vytvoriť okolo seba zdravú prírodu. 

Popínavé rastliny na balkón

Autor: Ing. Adriána Francová 27. marca 2015 Žiadne komentáre

Balkón nie je len o sedení alebo pestovaní 3 rastlín v malom kvetináči. Určite ste v nejakom časopise alebo na internete už videli plný a bohatý zelený balkón, ktorý sršal energiou a sviežosťou. Na takýto balkón však musíte mať aj čas - zalievať rastliny, prípadne hnojiť, zatieňovať a niekedy sa im aj prihovoriť. Nie vždy musí ísť o pestovanie klasických balkónových druhov ako muškáty, petúnie, begónie ale aj o bylinky či pár kusov zeleniny.

Popínavé rastliny na balkón

Skúste namiesto roliet a zatienenia vytvoriť prirodzenú zelenú clonu z popínavých rastlín, ktoré vám vedia priniesť aj plody. Ide o jednoduché pestovanie jednoročných rastlín, ktoré sú vo vhodných podmienkach schopné vyrásť aj do 2 – 3 metrov.  Potrebujete len dostatočne hlbokú nádobu (minimálne 30 cm) - do nej vysejte semená fazule záhradnej, okrasnej fazule, hrachoru voňavého, kapucínky  alebo povojníka. Všetky tieto rastliny vyžadujú oporu. Môžete vytvoriť mrežu z drôtov alebo špagátov, prípadne drevenú a kovovú treláž, po ktorej sa budú rýchlosťou popínať.

Popínavky na balkón (Tropaeolum majus)

Tieto rastliny sú vhodné na slnečné stanovište. Po vyrastení Vám poskytnú úchvatné zatienené miesto, kedy sa k Vám slnko prederie len cez niektoré veľké listy. Okrem zelenej plochy Vás tieto liany potešia kvetmi od konca jari až do jesene a dokonca aj jedlými plodmi v prípade kapucínky a neskôr aj strukmi na fazuli. Môžete vysiať aj hrášok. Fazuľa je veľmi vďačnou rastlinou. Kvitne bielymi i červenými kvetmi a tvorí jedlé struky, ktoré môžu byť rôznej farby od zelenej, červenej, strakatej, fialovej až čiernej. Povojník Vás očarí veľkými farebnými kvetmi bielej, ružovej či fialovej farby. Jedinou nevýhodou týchto rastlín je, že ich musíte vysievať každoročne. Má to však aj svoje výhody. Odpadáva nepraktické zazimovanie v byte alebo v pivniciach, čo u panelákových bytoch býva naozaj problém. Na jeseň jednoducho zozbierate úrodu, strhnete liany a listy a zasa na jar vysejete nové semená. Rastliny sa nepredpestovávajú, ale priamo vysievajú do nádob. Okrem jednoročných rastlín viete pestovať aj trvalky. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Autor: Ing. Adriána Francová 20. marca 2015 16 komentár

         Orchidea je veľmi vďačná exotická izbová rastlina, ktorá si našla svoje miesto vo viacerých domoch a bytoch. Rozmnožovanie semenami je veľmi zložitý proces a v domácich podmienkach je takmer nemožný. Je tu však možnosť získať mladú rastlinku pomocou keiku, výhonku, ktorý vyrástol na materskej rastline.

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Ak orchidea nekvitne, spravidla tvorí keiky a to je príležitosť pre Vás. Je však veľmi dôležité vedieť, kedy ich z rastliny odoberať. Keik je vhodný na výsadbu, ak má už vytvorené svoje vlastné vzdušné korene.

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Tieto keiky ešte nie sú vhodné na výsadbu, preto ich ponecháme na materskej rastline až do obdobia, kedy vytvoria vzdušné korene. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Výhonok – keik odstrihneme z materskej rastliny. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Pripravíme si vhodnú, najlepšie priesvistnú, nádobu na pestovanie orchideí, substrát pre orchideu a nový výhonok vysadíme. Mierne zalejeme a ponecháme na teplom a svetlom mieste. 

Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku

Veľa pestovateľských úspechov!

Balkón pre potešenie - vzácna zelenina z kvetináča

Autor: Ute Rodermond, Blu-Blumen 13. marca 2015 Žiadne komentáre

         Máte chuť na vlastnú zeleninu? Nedá sa to, ak nemáte vlastnú záhradu? Chyba! Ak si chcete denne pochutnať na čerstvej zelenine, nepotrebujete záhradu. Ideálnu príležitosť na vytvorenie malej rajskej záhrady ponúka nevyužitý balkón alebo terasa. Dozretá na stonke, čerstvo odtrhnutá a predovšetkým veľmi zdravá – takáto zelenina chutí jednoducho najlepšie. A čo je dobrá vec, tieto pochúťky sa dajú kvalitne dopestovať v kvetináčoch. A pre tie sa nájde miesto vždy!

 Balkón pre potešenie - vzácna zelenina z kvetináčaZelenina zaujímavá na pohľad

 Veľa zeleniny sa opticky nemusí schovávať za tradičné okrasné rastliny. Aj oni dokážu urobiť balkón pútavým. Buď vďaka svojim farebným plodom alebo zaujímavými kvetmi či rozložením listov. Ak sú umiestnené v atraktívnych kvetináčoch, vytvoria z balkónu na príjemné miesto, kde si budete s radosťou chodievať užívať svoj voľný čas.

 Klasika vs. výnimočnosť

 Ak sa chcete vyhnúť viacerým tradičným druhom zeleniny, siahnite po jedinečných zvláštnych kultivaroch. Zvlášť úsporné, čo do miesta, sú druhy zeleniny, ktoré sa šplhajú alebo visia, ako napr. Inka uhorka, mexická miniuhorka, kalabasa „vtáčia búdka“ alebo sladký zemiak. Aj na malom balkóne môžu rásť do výšky na mreži aj tekvica vhodná do mikrovlnnej rúry. Tieto tekvice sú 10 až 15 cm vysoké a vážia okolo 700 - 1000 g. Táto obzvlášť malá tekvica je ideálna pre prípravu v mikrovlnnej rúre. Ešte stále málo známe je trpasličie Tamarillo. To je tiež známe ako brazílska zamatová slivka a pochádza z Bolívie. Jeho oranžové plody sú veľmi chutné, lahodné a pripomínajú chuť marhúľ.

 Balkón pre potešenie - vzácna zelenina z kvetináčaJedlé stolové dekorácie

 Pozornosť na balkónovom stole upútajú plody citrónových chilli. Zrelé plody sú jasne žlté. Chuť je ostrá a má citrónový nádych. 

Kulivar "Lemon Drop" je veľmi produktívna odroda. Rastlina dokáže vytvoriť až 80 plodov. Stromové Chili papričky (Capsicum pubescens) pestovateľov zaujmú svojou robustnou formou. Tieto zvláštne chili dobre vydržia dokonca aj teploty do 5 ° C. Plody tvoria dokonca aj v zime a veľké fialové kvety sú veľmi dekoratívne. Plody sú veľmi mäsité a prekvapia svojou zvláštnou chuť a ostrosťou.

 Ak dávate prednosť zelenine, ktorá sa môže jesť priamo z ruky do úst, siahnite po citrónovej uhorke. S jej jemnou chuťou, je vhodná ako koktailová rajčina na desiatu. Citrónová uhorka je bez horkosti, veľmi jemná a zdravé. Nechutí tak, ako názov napovedá jej názov, po citróne. Naopak, je guľaté plody nie sú horké, sú veľmi príjemné a zdravé.

 Balkón pre potešenie - vzácna zelenina z kvetináčaÚžitkové rastliny v kvetináčoch potrebujú zvláštnu starostlivosť

 Pre pestovanie na balkóne si vyberte veľké nádoby, v ktorých musí byť v každom prípade na dne otvor pre odtok prebytočnej vody. V opačnom prípade môže dôjsť po výdatnom daždi k premokreniu a úhynu koreňov. Použitie vysoko kvalitného substrátu je obzvlášť dôležité. Tu by ste nemali šetriť. Pri sadení zapracujte do substrátu zásobné hnojivo alebo 4 až 6 týždňov po výsadbe ich prvýkrát prihnojte.

Smerovanie balkónu na východ alebo na západ je ideálne pre pestovanie zeleniny. V dopoludňajších hodinách alebo večer tam pôsobí mierne slnko, ktoré zvyčajne vyžaduje teplomilná balkónová zelenina. Pri južnej expozícii je nebezpečenstvo, že sa rastliny v slnečných dňoch spália alebo vyschnú. Aby sa tomu zabránilo, musia byť pestovateľské nádoby chránené pred extrémnou horúčavou.

 Samozrejme, balkón neponúka dostatok priestoru pre dosiahnutie potravinovej sebestačnosti, ale zábavu zo záhradníčenia poskytne určite áno.

Smoothie - čerstvé zelené osvieženie s energiou

Autor: Ute Rodermond, Blu-Blumen 9. marca 2015 Žiadne komentáre

         Či už ako jedlo na naštartovanie dňa, malé rozveselenie v kancelárii, zahnanie hladu, alebo osvieženie po cvičení: zelené smoothies sú chutné, zdravé a majú nízky obsah kalórií.

Sú zvyčajne vyrobené zo zelených listov a ovocia. Zelené listy - to sú šaláty, ako je hlávkový šalát, listový šalát, listy mrkvy, červenej repy a rôznych odrôd kapusty. Potom sú tu záhradné bylinky, ako bazalka Tulsí, citrónová medovka, hubová bylinka, cesnaková tráva, jiaogulan - bylina nesmrteľnosti, koriander alebo Brahmi. Obsahujú veľké množstvo alkaloidov, saponínov, horkých látok a trieslovín. Pomáhajú tráveniu, stimulujú imunitný systém, pôsobia antibakteriálne a protizápalovo, znižujú hladinu cholesterolu a podľa dostupných zdrojov majú rôzne ďalšie účinky.

Smoothie - čerstvé zelené osvieženie s energiouUž stredoveká lekárka Hildegarda von Bingen používala vo svojich terapiách mnoho rôznych bylín. Listy štiavu sú skutočnými zdravými bombami. Obsahujú vlákninu a veľa minerálov. To všetko robí zo zelených „smoothies“ neoceniteľné dávky zdravia, ktoré by ste si mali sami dopriať každý deň.

Záhradné bylinky sú však menej vnímané ako hlavná zložka, skôr sa považujú za nosičov arómy. Medovka v kombinácii s listami šalátu vytvára citrónové poschodie (Gaumenfreude), lístky mäty ´Hugo´ zase jemnú príchuť mäty. Kto by chcel pohrať s citrónom a anízom, siahne po limonádovej bylinke. Experimentovaniu sa medze nekladú. Záhradníctvo Rastlinky.sk reagovalo na trend zvýšeného záujmu o liečivé bylinky a zaradilo do svojho predajného sortimentu „smoothie“ byliny z radu nemeckého záhradníctva Blu – „Zdravé a chutné“.

Príprava zelených „smoothies“ je jednoduchá. Zložky treba vložiť do mixéra, s výkonom min. 30 000 otáčok. Čím jemnejšiu štruktúru dosiahnte mixovaním, tým viac živín sa dokáže absorbovať v tele. Na bylinný nápoj je potrebných približne 50 % byliniek, 50 % ovocia a trochu vody. Vynikajúci nízkokalorický nápoj plný energie získate už po krátkom mixovaní. Je naozaj príjemné napiť sa zdravia.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty