+421 2 54651414

februára 2016

Zelený balkón

Autor: Ing. Adriána Francová 17. februára 2016 Žiadne komentáre

Zelený balkón (Miliion Bells)     Teraz nemáme na mysli výsadbu rastlín, ktoré sú typickej zelenej farby, ale ako celok. Vytvorenie zelenej oázy pokoja a harmónie pomocou rastlín aj keď v rôznej farbe.

Zelená farba je základ zdravia, rovnováhy a psychickej pohody. Väčšina rastlín je zelenej farby a jej odtieňov, ale vyniká najmä počas kvitnutia rôznymi farbami a veľkosťami kvetov. Aj nekvitnúce rastliny sú atraktívne práve tvarom, farbou a veľkosťou listov a väčšinou sú panašované.

Balkón už dávno nie je odkladacím miestom nepotrebných vecí. Vnímame ho ako ďalší priestor bytu a druhú obývačku alebo vonkajšiu terasu. Je dôležitý najmä pre tých, ktorý nevlastnia záhradu, a preto aj na takomto malom priestore si chcete vytvoriť kus prírody a kvalitného pohodlia.

Výber rastlín však treba dôkladne zvážiť podľa daných podmienok a vonkajšieho vplyvu. Ovplyvňuje ho orientácia voči svetovým stranám a pomer slnka, prípadne tieňa, smer a intenzita vetra, poschodie, potom vlastný výber rastlín zo skupín letničiek, balkónoviek, trvaliek, drevín, alebo je možné i pestovanie zeleniny na balkóne. Na rastliny musíte mať čas. Vyžadujú zalievanie, hnojenie, niekedy aj pritieňovanie, neskôr zaštipovanie, presádzanie, zazimovanie. Ale to už predbiehame.

Najskôr si dôkladne prezrite priestor. Vytvorte miesto na sedenie, leňošenie, pitie kávy alebo čaju a až potom umiestňujte rastliny. Pre zväčšenie priestoru používajte závesné nádoby alebo špeciálne tašky, tuby na pestovanie rastlín. Nie všetky rastliny sa dajú pestovať v závesnej taške alebo závesnej nádobe. Pokiaľ zvolíte správny stojan alebo regál môžete pestovať rôzne rastliny v nádobách, ktoré umiestnite na poličky. Dokonca aj bylinky alebo balkónové rastliny, či izbové rastliny. Stále však nezabúdajte na to, aké podmienky rastlina potrebuje. Mnohým nevyhovuje priame južné slnko, alebo trvalý tieň, či severná strana. Veľké rastliny umiestnite na zem do vhodných nádob a ich počet zvoľte podľa veľkosti balkónu. Balkón napriek nábytku a rastlinám musí zostať prechodný a nič by ste nemali premiestňovať kvôli tomu, aby ste sa dostali k poliatiu rastlín na poličkách.

Výber rastlín na slnko : osteospermum (Osteospermum), muškáty (Pelargonium), petúnie (Petunia), sanvitália (Sanvitalia), bylinky – levanduľa (Lavandula), oregano (Origanum), šalvia (Salvia), million bells (Million bells), lobelka (Lobelia), oleandre (Nerinum oleander), citrusy...

Polotieň: fuksie (Fuchsia), begónie (Begonia), netýkavky (Impatiens), zvončeky (Campanula), funkie (Hosta), azalky (Azalea, Rhododendron), srdcovka (Dicentra), palmy...

Držíme Vám palce pri riešení Vášho balkóna a prajeme Vám veľa pestovateľských úspechov.

Kombinácie ruží s inými trvalkami

Autor: Ing. Adriána Francová 16. februára 2016 Žiadne komentáre

Ruže sa môžu v záhrade pestovať samostatne ako solitérne rastliny v trávniku, popínavé druhy na pergole alebo inej vhodnej konštrukcii, treláži alebo ako stromčeková forma v predzáhradke. Možností je veľa.

farebné kvety

Kombinácie ruží s inými trvalkamiVynikajú však aj v kombinovaných záhonoch s okrasnými trávami a inými dlhokvitnúcimi trvalkami, kedy vedia toto obdobie predĺžiť až do mrazov, dokonca aj do prvého napadnutého snehu.

Ruže sú vhodné na slnko aj do polotieňa, a preto sú tieto aj pôdne podmienky podobné s požiadavkami na pestovanie trvaliek. Výborne vyniknú vysoké trvalky a krovité ruže v pozadí, napr. so stračonôžkami, rudbekiami, echinaceou, divozelom. Nižšie druhy vyniknú s alchemilkou, gypsomilkou, rebríčkom, kosatcami.

Tiež vyniknú v jednofarebných alebo v dvojfarebných kombináciách. Dobre sa kombinujú aj s okrasnými trávami, ktoré spolu s ružami vytvoria dokonalú dvojicu. Tráva elegantne dodajú ľahkosť a jemnú krásu. Hoci trávy nekvitnú farebnými a ohromnými súkvetiami, sú veľmi dôležité pre kompozície a najmä jesenný efekt. Strihajú sa až v jarnom období rovnako ako väčšina ruží.

Vytvorte si zaujímavé záhony, na ktorých okrem klasických trvaliek budú dominovať nostalgické a nádherne voňavé ruže. Nájdete ich v rôznych farbách a každá je výnimočná niečím iným.

Ak vás zaujala možnosť kombinácie ruží s inými rastlinami, prečítajte si článok o kombinácií popínavých ruží s inými popínavkami.

Starostlivosť o ruže

Autor: Ing. Adriána Francová 8. februára 2016 Žiadne komentáre

Ak sa rozhodnete pre pestovanie ruží v záhrade (možno si vyberiete ruže aj z našej ponuky), nepôjde to bez základnej starostlivosti, ako sú rez, zálievka, ochrana pred zimou, ochrana pred chorobami a škodcami a hnojenie.

Stručný návod ako sa starať o ruže

Starostlivosť o ružeRuže majú radi výdatnú zálievku v období rastu a kvitnutia. Rovnako dôležitá je v jesenných a zimných mesiacoch, keď nemrzne, aby vyzreli pletivá, aby rastlina nevyschla alebo nevymrzla. Rovnako dôležité je hnojenie a pravidelný prísun živín pre vyrovnaný rast a bohaté kvitnutie. Slabé a vysilené rastliny navštevujú rôzne choroby a škodce. Preto dbajte na vhodný substrát a minerálne látky v podobe hnojív. Stačí ich pohnojiť 2x ročne. Na jar v období rastu a v lete v období kvitnutia. Pokiaľ máte možnosti, používajte aj vlastné hnojivá v podobe listovky, kompostu alebo maštaľného hnoja, ktoré výborne a jednoducho doplníte v oblasti koreňov okolo celej rastliny.

Ďalším bodom starostlivosti o ruže je aj estetická stránka. Určite ste si všimli, že bielo kvitnúce kultivary po daždi nepôsobia pekne, preto im najviac poškodené kvety odstráňte a pravidelne aj odstraňujte nevhodne rastúce výhony, suché kvety, aby sa ruža nevysilila a zbytočne netvorila semená. V prípade výskytu vošiek zakročte včas a efektne dostupnými bio prostriedkami alebo chemickým prostriedkom.

Pred zimným obdobím nikdy ruže nerežte, na to je vhodné jarné obdobie. Na zimu ich zabezpečte nakopcovaním. Pokiaľ pestujete ušľachtilé ruže očkované na podpníku, táto časť by sa mala zahŕňať zemou. Kmienkové ruže sa na zimu v korunkovej časti zabalia do papiera alebo do jutoviny.

Ak vás tieto nádherné rastlinky zaujali viac, prečítajte si náš detailnejší návod na pestovanie ruží.

Zimné variácie v záhrade

Autor: Ing. Adriána Francová 6. februára 2016 Žiadne komentáre

O zime, drevinách sme už popísali veľa. Tém je naozaj nesmierne veľa. Tento krát Vás naučíme, ako nakombinovať dreviny, aby vynikli najmä v zimnom období, kedy v záhrade chýba farebnosť. Nielen vďaka kvetom je záhrada krásna. Musíte sa naučiť vnímať farbu ako takú, prípadne celkový vzhľad, ktorý práve v zimnom období, kedy je množstvo drevín bez listov vnímame inak a chudobnejšie. Aj dreviny, ker či trvalka bez listov majú svoju hodnotu a objem, ktorým vypĺňajú prázdne miesta v záhonoch. Pokiaľ na ne napadne sneh, zväčšia svoje proporcie a už ich vnímame mohutnejšie. V kombinácii s modrou oblohou dokonale kontrastujú. Myslite na tieto kontrasty a zaujímavý dekor už v jeseni.Zimné variácie v záhrade

Nezostrihávajte všetky odkvitnuté súkvetia trvaliek, okrasné trávy jemne zviažte a dreviny okrasné plodmi aj spod snehu dokážu zázraky. Nakoniec si na nich pochutnajú vtáci. Vhodné kombinácie sú základom dokonalej záhrady, ktorá nemá prázdne miesta, vyniká habitusom, farbami.

Určite nájdete na záhrade miesto alebo záhon, kde ste časom zistili, že po zatiahnutí cibuľovín, vykopaní letných hľúz a zatiahnutí funkie zostal na záhone jeden malý ker, ktorý nie je ničím zaujímavý. Keď bol obklopený kvetmi, zelenými listami, ker tvoril dominujúcu funkciu, vypĺňal priestor hmotne, teraz je sám a okolo je len mulčovacia kôra alebo kameň. Vždy zvoľte takú kombináciu, aby keď rastliny zatiahnu alebo ich vykopete, zostali druhy, ktoré sú trváce, niečím zaujímavé, dokonca vedia zmeniť farbu alebo sú stálozelené. Aj ihličnany nie sú len zelené. Majú rôzne výšky, šírku, odtiene, hustotu, habitus, kmienok alebo zaujímavé ihličie či farbu.

Pokiaľ nechcete kombinovať a milujete ihličnany, vysaďte rôzne druhy a kultivary ako tuje (Thuja), smreky (Picea), jedličky (Abies), borievky (Juniperus) či cyprušteky (Chamaecyparis, Cupressocyparis). Ostatné dreviny, ktorým opadli listy a torzá trvaliek doplnia zvyšné miesto. Na jar vhodne plochu dopĺňajú jarné cibuľoviny, ktorými nikdy nič nepokazíte.

Ak máte chuť kombinovať, kombinujte opadavé kry s ihličnanmi, trvalkami a okrasnými trávami. Vhodné sú budleja (Buddleia), perovec (Pennisetum), borovica (Pinus), rozchodník (Sedum), nízka borievka (Juniperus), vysoký flox (Phlox paniculata), funkia (Hosta), cibuľoviny a letničky, ktoré v zime na záhone nevidíte.

Správny výber rastlín a drevín zabezpečuje aj primeraný rast a správne zahustenie záhona. Nechcete predsa po rokoch odstraňovať prerastené rastliny.

Farebné a iné odrody jahôd

Autor: Ing. Adriána Francová 2. februára 2016 Žiadne komentáre

Farebné a iné odrody jahôd        Jahody patria k druhom, ktoré majú veľa odrôd a rozdielnych vlastností, ktoré sa netýkajú až tak vzhľadu, čo sa týka samotnej rastliny, ale sú tu rozdiely vo farbe kvetov, veľkosti plodov, dozrievania, chuti, farby plodov a využitím samotných plodov. Okrem iného sa rozdeľujú na:

Raz rodiace jahody

- veľmi skoro zrejúce: Adriana, Gorela, Honeoye, Lambada, Magura

 - stredne skoro zrejúce: Elsanta, Korona, Mária, Senga – Sengana 

  - neskoro zrejúce: Elista

Remontantné jahody – opakovane plodiace, stále plodiace jahody. Plodia od jari až do jesene. Sem patria napr.: Evita, Gaviota, Ostara, Rosana s ružovými kvetmi

Biele jahody s ananásovou chuťou – atraktívna novinka, ktorá čaká na pestovanie: Anabela, Pineberry, White dream

Jahody: Delikatess, Super Star, Fragoo - podobajú sa na remontantné (stále plodiace) odrody, len kvitnú a plodia skôr.

Mesačné jahody – plody sladké, s chuťou lesných jahôd a drobnejšími plodmi. Vhodné na pestovanie pod stromami aj v nádobách. Rozmnožujú sa však len semenami: Alexandria, Baron Solemacher, Déesse des Vallées, Delicious

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu