+421 2 54651414

júna 2016

Júl v úžitkovej záhrade

Autor: Ing. Adriána Francová 28. júna 2016 Žiadne komentáre

        V júli leto vrcholí. Dni sa skracujú, ale teploty stúpajú, noci sú chladnejšie ku koncu mesiaca. Dostatok vlahy a živín sú dôležité pre dlhodobé kvitnutie aj úrodu, ktorá nás v tomto mesiaci čaká.

Tak, ako nám poskytuje potešenie okrasná záhrada, tak môžeme očakávať aj v ovocnej záhrade plody našej práce a tešiť sa tak z úrody. Práve dozrievajú marhule a ich vôňa určite poteší nielen chuťové poháriky nás dospelých, ale aj deti.

Ovocná záhrada:

- zberáme úrodu ovocia

- po zbere presvetlíme kry a stromčeky drobného ovocia a kôstkoviny

- po zbere jahody ošetríme, pripravíme záhony na novú výsadbu, staré porasty (asi 4-ročné) likvidujeme

- pokračujeme v tvarovaní a v letnom reze jadrovín

- konáre zaťažené bohatou úrodou chránime a podkladáme opory proti ulomeniu vetiev

- ovocné stromy dostatočne zavlažujeme

- očkujeme na spiace očko

Júl v úžitkovej záhradeHoci je vlahy zo zrážok menej, burina to zvláda aj bez nej a usilovne rastie vďaka vašej závlahe. Pravidelne odstraňujte burinu, aby sa nevysemenila, pretože v tomto období mnohé buriny práve kvitnú. Pre dosiahnutie peknej úrody dbajte na čisté zeleninové hriadky. Konkurenčný boj nastáva aj medzi zeleninou a burinou.

Zeleninová záhrada:

- hriadky po zbere zeleninovej úrody vyčistíme, upravíme a vysievame ďalšiu zeleninu pre jesenný zber

- vysievame kríčkovú fazuľu, čínsku kapustu, fenikel, červenú repu, prípadne zemiaky

rajčiaky vyväzujeme k oporám a vylamujeme bočné výhonky

- začíname zberať cesnakcibuľku

- kontrolujeme výskyt pásavky zemiakovej, vošiek a poškodené porasty ošetrujeme

- odburiňujeme hriadky a v prípade nedostatočných zrážok zavlažujeme

- aplikujeme postreky proti plesni uhorkovej a zemiakovej, rovnako na rajčiakoch

Stálozelené druhy

Autor: Ing. Adriána Francová 15. júna 2016 Žiadne komentáre

Pre tých z Vás, ktorí chcú byť zelenou farbou obklopení počas celého roka, ale opadavé živé ploty Vám nepripadajú pohľadné najmä počas zimy, môžete si vybrať stálozelené dreviny. Vďaka ich listom sa obohatíte o pohľadnú záhradu počas celého roka, no zároveň sa ochudobníte o premenu počas jesenného vyfarbovania.

Stálozelené druhyVo väčšine prípadov sa na výsadbu používajú ihličnany ako tuje, cyprušteky, smreky, tisy. V mnohých prípadoch je potrebné dôkladne zvážiť výber drevín kvôli deťom. Jedovaté plody, ktoré rastú aj na ihličnanoch, by ich mohli lákať. Preto sa vyvarujte najmä tisu (Taxus baccata).

Pokiaľ chcete vytvoriť vysoký živý plot a chcete ho vytvoriť z ihličnanov, vyberajte druhy, ktoré sú zaujímavé tvarom, rýchlosťou rastu alebo farbou. Z ihličnanov sú vhodné tuja západná Smaragd (Thuja occidentalis Smaragd), cypruštek lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana) alebo cyprusovec (Cupressocyparis).

Neopadavé listnaté stromy

Z listnatých stálozelených druhov môžete uvažovať nad vavrínovcomvtáčím zobom, ktoré sú počas celého roka zelené s minimálnym úbytkom listov počas zimného a skorého predjarného obdobia.

Môže sa stať, že dreviny počas zimy namrznú, ale po správnom ošetrení a reze môžete udržať naozaj zaujímavý živý plot. Ihličnany nie sú len zelené, majú rôzne odtiene zelenej, sivej, modrej, striebornej až zlatej. Kombinujte, vyberajte a obklopte sa farbami. Aj živý plot z tují môže byť zaujímavý a nemusí to hneď vyzerať ako cintorínová výsadba, ako si viacerí myslia. Stačí skombinovať viaceré druhy, farby a všetko vyznie úplne inak. Samozrejme pozor na množstvo farieb. Aj výsadba by mala podliehať architektúre domu a typu záhrady, aby na seba plynulo nadväzovali a vzájomne sa dopĺňali.

Ak sa rozhodnete pre krušpán (Buxus), počítajte síce s pekným hustým plotom, ale pomaly rastúcim. Možno z neho vytvoríte živý plot podľa svojich predstáv (nízky lem alebo vysoký plot so strihanými oblúkmi a rôznymi otvormi), len mu to bude niekoľko rokov trvať. 

Kvitnúci živý plot

Autor: Ing. Adriána Francová 12. júna 2016 Žiadne komentáre

Čo môže byť krajšie ako vidieť kvitnúci živý plot? Tí, čo ho pravidelne striháte, nečakajte zázraky. Prísne strihaný živý plot zakvitne len málokedy na vnútorných výhonkoch. Pokiaľ chcete mať kvitnúci živý plot, musíte si vybrať druhy, ktoré vytvoria voľne rastúci, čiže nestrihaný živý plot a na to potrebujete nie len správny výber druhov, ale aj dostatočný priestor v záhrade.

Kvitnúci živý plotTakýto plot Vám zaberie aj 4 m do šírky zo záhrady. Preto sú tieto ploty vhodné na vidiek, do parkov a veľkých záhrad v prírodno-krajinárskom štýle. Zaujímavé sú ploty vysadené s jedným, dvomi alebo viacerými kvitnúcimi druhmi drevín a samozrejme aj tie, ktoré kvitnú postupne a tak obohatia záhradu vždy o nový pohľad.

Kríky vhodné na živý plot

Vhodnými drevinami sú zlatovka prostredná (Forsythia intermedia), tamariška (Tamarix), tavoľník (Spiraea), pajazmín (Philadelphus), vajgélia, budleja (Buddleia), orgován (Syringa). Všetky tieto druhy sú atraktívne vôňou, farbou, tvarom i termínom kvitnutia. Navyše bude Vaša záhrada naozaj zaujímavá, plná motýľov a iného užitočného hmyzu.

Aj tieto nestrihané živé ploty však vyžadujú rez, aby opätovne vykvitli aj v budúcom roku a kvitnutie bolo bohaté a zároveň sa dreviny pravidelne regenerovali a zmladzovali. Dreviny kvitnúce v skorom jarnom období sa strihajú po odkvitnutí, dreviny kvitnúce v lete sa strihajú skoro na jar. Rez môžete vykonať podľa veku a vzhľadu rastlín plytko alebo hlboko.

Po niekoľkých rokoch bude živý plot určite potrebovať zmladiť a preto zvoľte rez hlboký, až do dreva, odstraňujte aj staré a poškodené výhony od kmeňa, aby ste podporili rast mladých a silných výhonov.

Štýlové kombinácie sú in

Dreviny kombinujte a vysaďte tak, aby kvitli postupne. Vyberte si druhy a zistite si, v akom termíne kvitnú. Nakombinujte napríklad budleju (rôzne farby) so zlatým dažďom a tavoľníkom. Je už na Vás, akú farebnú kombináciu zvolíte.

Na jar zažiarite jasnou žltou farbou pomocou zlatého dažďa a neskôr bielym vodopádom pomocou kvetov tavoľníka. V letnom období bude Váš plot unikátny vďaka kvetom a vôni letného orgovánu alebo motýlieho kra (budleji).

Tento ker láka motýle a na jednom ich môžete napočítať naozaj veľké množstvo a aj niekoľko druhov. Kvitne až do októbra. Dúfame, že ste si vybrali a budete naozaj očarení.

Pozrite sa tiež na vhodné kombinácie drevín na živý plot.

Skalničky

Autor: Ing. Adriána Francová 4. júna 2016 Žiadne komentáre

Skalničky        Napriek tomu, že založenie skalky patrí medzi najťažšie úkony v záhrade (aspoň z hľadiska správneho založenia a výberu rastlín), skalničky ako také patria medzi nenáročné rastliny na pestovanie. Vyžadujú veľa slnka, menej vlahy a niektoré druhy dokážu rásť a rozrastať sa aj v chudobnej a štrkovitej, kamenistej pôde. Často vyrastajú zo štrbín, kde sa len minimálne udrží voda. Vychádzajú z podmienok svojej domovskej krajiny, kde sú priamo vystavené slnku, vyrastajú na skalách a sutinách a keď prší, dažďová voda len pretečie po kameňoch a minimálne osvieži korene.

Skalničky môžete pestovať aj v nádobách a dokážu vzniknúť naozaj zaujímavé kompozície za predpokladu, že zvolíte správne rastliny, ktoré si navzájom nebudú konkurovať a prerastať cez seba. Tu je tip na výsadbu do väčšej nádoby, ktorú môžete umiestniť v záhrade alebo na balkóne.

Zvoľte väčšiu kameninovú alebo plastovú nádobu s odtokovým otvorom, na jej dno nasypte štrk alebo kamienky ako drenáž. Použite substrát priamo na skalničky alebo kaktusy, prípadne klasický substrát zmiešajte s pieskom a jemným štrkom. Do tejto pripravenej zmesi môžete vysádzať skalné ruže – Sempervirens, rozchodníkySedum, floxyPhlox subulata, iberky – Iberis.

Druhy, ktoré vytvárajú koberce, umiestňujte po obvode nádoby a kusy zvoľte podľa samotnej veľkosti. Vysaďte ich tak, aby jemne prevísali. Ak použijete skalné ruže samostatne, vytvorte k nim malú imitáciu krajiny. Doplňte kameň, drevené paličky, štrk, prípadne malý domček pre vtáčika alebo slimačie ulity. Skalničky sa najčastejšie používajú v skalkách. Tam neodporúčame použitie textílie, nakoľko takéto rastliny potom nie sú schopné sa rozrastať. Skalničky vytvárajú bohato kvitnúce koberce a kvitnú od jari až do leta (flox, iberka, mydlica, rozchodník). Dobre sa kombinujú s pôdopokryvnými rastlinami, okrasnými nízkymi trávami a kompaktnými trvalkami a jarnými cibuľovinami. 

Posledné príspevky
 • Nákup semien
  20. januára 2021
  V tomto období by ste už mali mať premyslený dôsledný...
 • Rozkvitnutá záhrada = šťastná včela
  20. januára 2021
  Známy fyzik Albert Einstein kedysi povedal : „Keď umrie posledná včela,...
 • Výsev paprík a rajčín
  19. januára 2021
  Paprika a rajčina patria do teplomilnej zeleniny a veľmi obľúbenej skupiny. Ich...
 • Výsev zeleniny
  19. januára 2021
  Toto obdobie je vhodné na nákup semien zeleniny. Keďže niektoré druhy...
 • Semienka na sadenie
  19. januára 2021
  Veľa okrasných i úžitkových rastlín si dokážete...
Posledné komentáre
Archív blogu