+421 2 54651414

septembra 2016

Termín vybavenia objednávok

Autor: Adriána Francová 19. septembra 2016 Žiadne komentáre

Vážení pestovatelia,

kalendárne leto sa pomaly chýli ku koncu a už čoskoro nastúpi, veríme, že príjemná, dlhá, ideálna a farebná jeseň. Jeseň má svojich priaznivcov najmä v oblasti záhradníctva, medzi pestovateľmi a milovníkmi rastlín, ovocných stromov a krov. Je to obdobie, kedy naplno svoj čas venujeme svojim záhradám a sadom, možno i rastlinám v nádobách. Už čoskoro sa začnú vysádzať jarné cibuľoviny, kuchynský cesnak, kontajnerované dreviny a trvalky a tiež voľnokorenné druhy. Všetko má však svoju postupnosť a preto nám dovoľte pár informácii ohľadom vybavenia vašich objednávok, expedície rastlín a samotnej výsadby.

Asi najčastejšou otázkou je : „Kedy budeme konkrétne rastliny a cibule expedovať?“

Orientačný termín zasielania konkrétnych druhov krov, cibulí a stromov môžete vidieť hneď nad nákupným košíkom na našej stránke www.rastlinky.sk. Je to pre vás orientačný termín. Ruže majú napríklad termín od 1.10, cibuľoviny od 1.9.

Naši dlhoroční zákazníci a pestovatelia svoje požiadavky a objednávky zasielajú už v polovici prázdnin. Objednávky vybavujeme v poradí akom prišli a boli zaevidované v našom systéme. Zasielame ich však vždy v čase vhodnom na výsadbu.

Ročné obdobia prešli desaťročiami určitými zmenami a to znamená, že sa podstatne zmenili aj teplotné rozdiely. Jar nastupuje veľmi skoro, leto je dlhé a horúce, jeseň je dlhá, mierna až teplá a rovnako aj zimy už nie sú také ako bývali kedysi. Preto musíme prispôsobiť aj konkrétne zásielky rastlín a cibuľovín k danému obdobiu. Inak by mohlo dôjsť počas prepravy k poškodeniu rastlín, niektoré druhy by dokonca do zimy mohli vyrašiť a následne by ich mrazy poškodili. Cibuľoviny sa vysádzajú od konca septembra až do trvalého zamrznutia pôdy. Máme skúsenosti aj s výsadbou cibulí tulipánov a narcisov v decembri, v čase keď nemrzne. Pre kvitnutie je dôležité, aby prešli chladným mrazovým obdobím. Nehľadajte odpovede v literatúre, kde sa uvádza konkrétny termín výsadby. Kniha mohla byť napísaná v rokoch, kedy tieto termíny naozaj boli aktuálne v závislosti na podmienky. Našou prioritou je zaslať zdravý a kvalitný materiál vhodný na výsadbu, z ktorého budete mať radosť i pôžitok dlhé roky.

Kuchynský cesnak sa obyčajne aj v minulosti vysádzal od polovice októbra. Do zimy by nemal vyrásť. Čím neskoršie vysadíte, tým lepšie.

Okrasné opadavé dreviny, ovocné stromy a kry, najmä voľnokorenné, sa väčšinou vysádzajú po opade listov, čo má tiež svoje opodstatnenie. Znižuje sa odparovanie a to stratou listov a tým sa podporuje ujatie, následný zdravý rast a prosperovanie. Ideálne obdobie je do konca októbra.

Kontajnerované rastliny a dreviny vhodné na vonkajšie pestovanie sa vysádzajú v podstate kedykoľvek od konca marca do konca novembra, alebo do trvalého zamrznutia pôdy, v závislosti od počasia.

Nie je možné vybaviť vašu objednávku zo dňa na deň, preto prosíme o trpezlivosť a rešpektovanie našich dlhoročných skúseností s rastlinným materiálom. Garantujeme kvalitný materiál, najlepšiu cenu a ujatie rastlín. Vaša objednávka bude vybavená vždy v čase vhodnom na výsadbu, nemusíte sa obávať, že vám ju pošleme v nevhodnom čase, kedy nebude možné výsadbu zrealizovať. Prajeme Vám veľa pestovateľských úspechov.

Posted in: Okrasná záhrada Tags: objednávka

Popínavé ruže a iné popínavky na pergoly

Autor: Adriána Francová 2. septembra 2016 Žiadne komentáre

Popínavé ruže patria do záhrad s romantickým podtónom, ale aj do vidieckych a moderných záhrad, kde dominuje pergola alebo oblúk.popínavá ruža

Kritériom býva väčšinou vzhľad, množstvo kvetov a vôňa. Ruže sú stvorené pre oblúky a pergoly. Pokiaľ ich vysadíte vhodne, splnia účel i požiadavku. Treba si však uvedomiť, že množstvo kvetov a vôňa okrem nás láka aj včelstvo a iný hmyz, ktorý vo väčšom množstve môže byť aj nepríjemný. Rovnako to platí aj o výsadbe vistérie (Wisteria) a zemolezu (Lonicera).

Ruže sú v dospelosti drevité kry, preto treba adekvátne zvoliť aj pevnosť opory, po ktorej sa budú popínať. Vhodné sú kovové oblúky, drevené trámy a kombinované tehlovo drevené konštrukcie.

Výhony pravidelne priväzujte a ohýbajte.
Odstraňujte aj nevhodne rastúce výhony. Ruže pomerne dlho aj opakovane kvitnú od leta do jesene, v závislosti od druhu a kultivaru. Tu nájdete viac informácií o tom ako sa starať o ruže.

Iné vhodné rastliny na popínanie sú: aktinídia (Actinida), plamienok (Clematis), už spomínaný zemolez, ďalej trúbkovec (Campsis), jazmín (Jasminum), pavinič (Parthenocissus), akébia (Akebia) a v neposlednom rade schizandra (Schisandra).

 

 

 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu