+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

októbra 2018

Kry a stromy v záhrade pre úžitok

Autor: Ing. Adriána Francová 24. októbra 2018 Žiadne komentáre

        Okrem okrasných stromov a krov je vhodné použiť do záhrady aj druhy, ktoré okrem tieňa a vyfarbovania listov či kvetmi obohatia záhradu o jedlé a chutné plody. Predstavte si, že po práci si jednoducho sadnete na lavičku či hojdačku v záhrade a pochutnáte si na výborných morušiach, muchovníku či goji.

Kry a stromy v záhrade pre úžitok Moruše sa v poslednej dobe stali opäť vyhľadávanými stromami pre pestovanie, okrasu i úžitok. Sú biele a čierne (Morus alba, Morus nigra). Dokonca si viete kúpiť vysoké naštepené previslé formy, ktoré zaberú v záhrade menej miesta a tiež ju kompozične doplnia. Pozor však na plody, ktoré rýchlo zafarbia nielen Váš odev, ale aj chodníky, dlažbu a tiež si na nich pochutnávajú vtáky. Využijete ich na priamy konzum alebo všestranné spracovanie.

Muchovník je ker, ktorý sa okrem klasického kra dá pestovať aj v živom plote. Má sladké jedlé drobné plody určené na priamy konzum aj na spracovanie. Vyžaduje slnko až polotieň a nevyžaduje kyslú pôdu.

Čo tak skúsiť pestovať gojikustovnicu čínsku? Je to ker, ktorého plody a ich účinky poznali už starí Číňania. Goji dorastá do výšky 2 metre a plody sú červené a podobné šípkam. Chutia ako brusnice alebo hrozienka. Postačí malá hrsť plodov denne a Váš organizmus a telo omladne. Je to doslova vitamínová bomba. Obsahujú aminokyseliny, vlákninu a stopové prvky ako selén, železo, vápnik a iné. Až 21 stopových prvkov pre Vaše telo a množstvo vitamínov, antioxidanty, ktoré napomáhajú, aby naša pokožka bola svieža a mala mladistvý vzhľad. Okrem iného stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek, zlepšuje metabolizmus, podporuje trávenie, ideálny doplnok pri chudnutí a oslabení imunity. Vyžaduje piesočnaté, ľahšie pôdy s pH okolo 8. Do jamy pri výsadbe pridajte vyzretý maštaľný hnoj alebo čerstvý kompost.

Presvedčili sme Vás? Tak si ich zadovážte a budete prekvapení nie len rýchlosťou rastu, ale aj množstvom plodov, ktoré budú chutiť Vám aj celej rodine.

Výsadba listnatých krov

Autor: Ing. Adriána Francová 24. októbra 2018 Žiadne komentáre

       Začiatok i koniec jesene je vhodné obdobie na výsadbu opadavých listnatých drevín. Samozrejme, že aj ihličnatých, ale tento text bude venovaný opadavým listnáčom. Tieto sa dajú vysádzať až do trvalého zamrznutia pôdy. Najlepšie sa vysádzajú už bez listov. Mnohí sa pýtajú, prečo? Pre dreviny tohto charakteru je to najlepšia voľba. Znižuje sa odparovanie z listov a rastliny sú vo fáze odpočinku. Ak sa vysádzajú bez koreňového balu, korene nesmú preschnúť, preto im bezprostredne po výsadbe doprajte bohatú zálievku. Dreviny s koreňovým balom (označované ako KB) alebo kontajnerované rastliny (označované pri dodaní objemom dodávaného kvetináča ako napr. C2, C3 a pod.) je možné vysádzať počas celého roka, okrem tropických horúčav, ktoré sú aj pre nás menej zvládnuteľné.

Výsadba listnatých krovOpadavé listnaté dreviny a kry sa vysádzajú najmä na vytvorenie živých plotov, prípadne vysokých stien a vetrolamov, patria sem aj kmienkovékríkové ruže, ovocné dreviny a kry, tiež solitérne dominanty záhrady.

Pre dobrú ujateľnosť a následný rast je dôležitá práve koreňová sústava a vitalita rastliny, čiže dobrý zdravotný stav rastliny. V škôlkach sa obyčajne takýto materiál 2 – 3x presádza, aby koreňová sústava bola bohatá a silná zvládnuť presadenie do podobných a zároveň iných podmienok.

Súčasne pri vyšších drevinách s kmeňom platia určité pravidlá výsadby. Vhodne pripraviť jamu, kolík a drevinu vysadiť tak, ako bola vysadená pôvodne v ovocinárskej či pestovateľskej škôlke. Uvidíte to podľa koreňového krčka, ktorý má byť nad zemou. Tvorí prechod medzi koreňom a kmeňom. Obyčajne dreviny od overeného pestovateľa sú už pripravené na priamu výsadbu. Korene sú skrátené, rovnako je upravená korunka. Je lepšie, ak pred výsadbou dreviny ponoríte do vedra s vodou, aby sa korene dostatočne napili. Potom do jamy umiestnite kolík a saďte súčasne so stromčekom. Je lepšie, ak by Vám mohla pomôcť ďalšia osoba. Dobre zahrňte a zalejte vodou. Misu okolo stromčeka môžete udržiavať nezaburinenú alebo ju nastlať mulčovacím materiálom.

Dreviny na výsadbu živých plotov vyžadujú rovnaké vhodne pripravené podmienky. Ide väčšinou o drobnejšie rastlinky. Živý plot sa vysádza do dvoj až troj sponu, závislosti od požadovanej šírky a hustoty živého plota. Určitý čas potrvá, kým sa vytvorí objem, ale vhodná výsadba je zárukou kvalitného a funkčného živého plota. Dreviny na živý plot vyberajte podľa požiadaviek. Je ich veľmi veľa. Všetky majú svoje prednosti, niektoré aj svoje nevýhody. Je potrebné, aby ste sami zvážili, čo očakávate od výsadby. Kvalitné a husté živé ploty vytvoríte pomocou hrabubuku. Tieto dreviny vytvárajú husté konáre a listy zostávajú na drevine až do jari. V jesennom období sa vyfarbujú do žltohneda. Pomocou týchto drevín dokážete vytvoriť nízke aj vysoké steny, ktoré musíte však tvarovať a strihať 3x za rok. Keď rastliny vyrastú, vznikne aj veľa odpadu, ale efekt bude stáť za to. Ak si zakúpite drvič konárov a záhradného odpadu, určite ho využijete a získate aj mulčovací materiál, či prímes do kompostu.

Vhodné dreviny na výsadbu živých plotov sú lacnejšie voľnokorenné dreviny, ktoré môžete vysádzať ešte tento mesiac až do mrazov, alebo potom od termínu roztopenia pôdy po zime až do druhej polovice apríla. Dreviny na živý plot sú bežne balené po 10 ks. Kombinujte a vytvorte živý plot strihaný alebo voľne rastúci kvitnúci. 

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu