Rastliny do tieňa
VytlačiťMožno aj Vy patríte medzi tých, ktorí nedisponujú slnečným pozemkom. Aj na zatienenom pozemku však viete vytvoriť dokonalú atmosféru starých záhrad popretkávaných popínavými lianami a nádhernými obrovskými a zároveň dominantnými listami trvaliek. Potom už len umiestniť lavičku do tejto nádhery a relax môže začať. Nie je umenie vytvoriť záhradu na holom pozemku na slnku. Umenie je vytvoriť záhradu s existujúcim porastom, dominantnými stromami a v tieni alebo polotieni.
Väčšina majiteľov záhrad obľubuje rovinatý pozemok s množstvom voľnej plochy s trávnikom a usporiadanými záhonmi. Sú však aj takí, ktorí chcú dať existujúcej zeleni šancu, aby zapadla do novej kompozície, ktorá sa prispôsobí súčasnému stavu. V prvom rade zatienenú záhradu neberte ako problém, ale ako pozitívum nevšednej krásy a romantiky, kde sa kedykoľvek schováte pred páliacim slnkom a vychutnáte si odpočinok aj v tom najhorúcejšom dni. V takomto prostredí menej cítite výkyvy počasia, pôda sa neprehrieva a zostáva dlhšie vlhká a starostlivosť o rastliny je teda minimálna. Musíte však vybrať tie správne rastliny, ktoré nevyžadujú dostatok svetla, suchú pôdu a nevadí im konkurencia v koreňovej časti.
Takýchto rastlín nie je vôbec málo. O niektorých ste možno ani nevedeli, že majú radi tieň a zbytočne sa trápia na slnku v už existujúcich záhonoch na záhrade. V takejto záhrade vykvitnú aj drobné cibuľoviny. Väčšina z nich rastie v prirodzenom prostredí pod korunami stromov, v lesoch, kde vynikajú v čase, keď ešte nie sú na stromoch listy. Medzi ne patria aj snežienky (Galanthus), veternice (Anemone), nezábudky (Myosotis), bledule (Leucojum), konvalinky (Convallaria), pľúcnik (Pulmonaria)...
Medzi ďalšie dominujúce trvalky patria rastliny atraktívne listami. Dominujú paprade, funkie (Hosta), brečtan (Hedera), brunera (Brunnera), zimozeleň (Vinca). Mnohé rastliny v tieni aj kvitnú: zvončeky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), rododendrony (Rhododendron), hluchavky (Lamium) a mnohé iné.
Nezabudnite, že záhony v zatienenom prostredí treba vysádzať tak, aby boli čoskoro zapojené, aby jeden druh nepotláčal druhý a aby tie rastliny, ktoré zaťahujú na jeseň, neboli vedľa seba, a tak nevzniklo prázdne miesto.
-
Rakytník pestovanie
25. februára 2021Možno ste si mysleli, že už na záhrade pestujete všetko, ale určite sa...
-
Modré kvety na balkón
24. februára 2021Balkón musí za každú cenu zažiariť a to najmä v tom...
-
Letničky na balkón
24. februára 2021Ak sa Vám už teraz cnie po zakvitnutom balkóne, myslite na výsev letničiek...
-
Ako zazimovať muškáty
24. februára 2021Muškáty vydržia na balkóne až do prvých mrazov. Potom je nutné...
-
Pestovanie kiwi
19. februára 2021Plody aktinídie (kiwi)obsahujú vysoký podiel vitamínu C,B,E,...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
14. februára 2021To je v poriadku, ak chcete aby boli plody jedlé, vždy sa čaká do prvých mrazov, len minulý...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
14. februára 2021Dobrý deň, keik musí vytvoriť vzdušné korene na materskej rastline. Tu však nastal problém,...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
6. februára 2021Dobrý deň, My sme nechali prejsť plody mrazom a zbierali sme ich totálne mäkké, nevedel...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
3. februára 2021Dobrý deň, dostala som orcideu, ktorá po odkvitnutí na oboch trsoch pustila keiky, na jednom...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
23. decembra 2020Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Pokiaľ keik vytvoril už vzdušné korene...